Anda di halaman 1dari 4

TEMPLAT RANCANGAN MENGAJAR

SUBJEK: PENDIDIKAN ISLAM


TINGKATAN: 3

1.

Ciri-Ciri Kelas
(Class Characteristics)

Baik

a) Tingkatan
( Form )

b) Pengetahuan Sedia Ada


( Prior Knowledge )

1. Pelajar telah mempelajari topik zakat fitrah di tingkatan


dua
2. Pelajar tahu menggunakan internet untuk mencari
bahan pelajaran dan tahu menggunakan e-mel
3. Pelajar boleh menggunakan perisian MS Word

2.

Peruntukan Masa
( Time Allocation )

3.

Tema Pelajaran / Topik


( Lesson Theme / Topic )

4.

a) Hasil Pembelajaran
( Learning Outcomes )

80 minit.

Tema
: Ibadat
Topik 16 : Zakat Harta
Sub topik : Pengertian, kewajipan, syarat wajib dan jenisjenis zakat harta

Pada akhir sesi pembelajaran murid dapat:


Aras 1
1. Menerangkan pengertian zakat
2. Menyatakan dalil wajib zakat
3. Menyenaraikan syarat-syarat wajib zakat harta
Aras 2
1. Menerangkan harta-harta yang diwajibkan zakat dan
cara mengeluarkannya

5.

b) Nilai Murni
( Noble Values )

1) Menimbulkan rasa kesyukuran terhadap nikmat


kurniaan Allah
2) Melatih diri sanggup berkorban untuk kepentingan
agama dan umat Islam

c) KBKK
( Thinking Skills )

1. Menyenarai dan menyatakan


2. Menerangkan

Objektif Pembelajaran
( Learning Objectives )

Pada akhir sesi pembelajaran murid dapat:


1.
2.
3.
4.

menerangkan pengertian zakat secara lisan


menyatakan dalil zakat serta hukumnya
menyenaraikan syarat-syarat wajib zakat harta
menerangkan jenis-jenis harta yang diwajibkan zakat
dan cara mengeluarkannya
5. menyelesaikan tugasan menggunakan internet
6. memuat turun data-data ke dalam fail MS Word

TEMPLAT RANCANGAN MENGAJAR


SUBJEK: PENDIDIKAN ISLAM
TINGKATAN: 3
6.

Persediaan TMK
( ICT Preparation )

1. Menempah bilik komputer dan projektor LCD.


2. Memastikan sistem rangkaian dan internet berfungsi.
3. Menyediakan slaid MS Power Point sebagai bahan
bantu mengajar
4. Menyediakan Uniform Resource Locater (URL)
berkaitan zakat harta untuk pautan pembelajaran

7.

Penerapan TMK
( ICT Integration )

1. Mengakses maklumat mengenai zakat harta


menggunakan Internet dan memuat turun ke dalam fail
MS Word
2. Menghantar jawapan soalan latihan melalui e-mel

8.

Persediaan Guru Bukan TMK


( Non ICT Preparation)

9.

Aktiviti Pelajaran
( Learning Activities )

1.
2.
3.
4.

Buku teks
Buku rujukan
Tafsir A-Quran tentang kewajipan zakat
Kitab Fiqh As-Syafie Jilid 1 bab zakat

1. Set Induksi :
Memaparkan slaid yang mengandungi gambar jenisjenis harta yang wajib di keluarkan zakat menggunakan
perisian MS Power Point (3 minit)
2. Pencetusan idea :
Soal jawab berkaitan dengan tajuk
Persembahan MS Power Point tentang zakat harta
(12 minit)
3. Penstrukturan semula idea :
Mengakses internet dan menghasilkan tugasan dalam
aktiviti pengajaran dan pembelajaran (20 minit)
4. Aplikasi idea :
Mengadakan sesi perbincangan dalam kumpulan dan
Membuat pembentangan jenis-jenis harta yang
diwajibkan zakat serta cara mengeluarkannya (25 minit)
5. Penilaian :
Penilaian rakan sebaya dan guru secara lisan dalam
proses pengajaran dan pembelajaran (15 minit)
6. Penutup :
Refleksi pelajaran (5 minit)

10. Aktiviti Guru


( Teachers Activity )

1. Memaparkan slaid yang mengandungi gambar jenisjenis harta menggunakan perisian MS Power Point
2. Mengemukakan soalan berkaitan dengan slaid yang
dipaparkan
3. Menyatakan tajuk yang akan dipelajari dan objektif yang
perlu dicapai
4. Meminta pelajar menyatakan definisi zakat harta

TEMPLAT RANCANGAN MENGAJAR


SUBJEK: PENDIDIKAN ISLAM
TINGKATAN: 3
berdasarkan pengetahuan sedia ada
5. Meminta pelajar melihat persembahan MS Power Point
yang diakses dari pelayan sekolah
6. Meminta pelajar melayari Internet untuk mencari
maklumat tentang jenis-jenis harta yang diwajibkan
zakat dan cara-caranya
7. Memantau dan membimbing pelajar
8. Meminta wakil kumpulan membentangkan hasil dapatan
perbincangan
9. memaparkan slaid menggunakan perisian MS Power
Point mengenai jenis-jenis zakat harta dan cara
mengeluarkannya
10. Mengutarakan soalan-soalan secara lisan selepas
paparan slaid
11. Meminta pelajar menjawab soalan dalam perisian MS
Word dan menghantar jawapan menerusi e-mel kepada
guru
12. Meminta pelajar membuat refleksi tentang aktiviti
pengajaran dan pembelajaran

11. Aktiviti Pelajar


( Students Activity )

1. Memerhati slaid yang mengandungi gambar jenis-jenis


harta menggunakan perisian MS Power Point
2. Menjawab soalan berkaitan dengan slaid yang
dipaparkan
3. Mengetahui tajuk yang akan dipelajari dan objektif yang
perlu dicapai
4. Menyatakan definisi zakat harta berdasarkan
pengetahuan sedia ada
5. Melihat persembahan MS Power Point yang diakses
dari pelayan sekolah
6. Melayari Internet untuk mencari maklumat tentang jenisjenis harta yang diwajibkan zakat dan cara-caranya
7. Wakil kumpulan membentangkan hasil dapatan
perbincangan
8. Melihat slaid menggunakan perisian MS Power Point
mengenai jenis-jenis zakat harta dan cara
mengeluarkannya
9. Menjawab soalan-soalan secara lisan selepas paparan
slaid
10. Menjawab soalan dalam perisian MS Word dan
menghantar jawapan menerusi e-mel kepada guru
11. Membuat refleksi tentang aktiviti pengajaran dan
pembelajaran

12.

Liputan Kurikulum
(Curriculum Coverage)

1. Meliputi kandungan mata pelajaran, mengetahui syarat-syarat


wajib zakat harta, jenis-jenis zakat harta dan cara-cara
mengeluarkannya sepertimana yang telah ditentukan dalam
Islam

13.

Keperluan Khusus

Tiada

TEMPLAT RANCANGAN MENGAJAR


SUBJEK: PENDIDIKAN ISLAM
TINGKATAN: 3
(Special Need)
14.

Literasi
( Literacy )

Perkataan Arab sepert nisab, haul, kadar zakat, harta rikaz

15.

Numerasi
( Numeracy )

1. Permulaan nisab bagi binatang ternakan


(a) Kambing, biri-biri,kibas = 40
(b) Lembu, kerbau = 30
(c) Unta = 5
2. Permulaan nisab bagi hasil pertanian
(a) Bijirin dan buah-buahan = 1000 kg
(b) Padi = 1300 kg
3. Haul bagi zakat harta = setahun (12 bulan bulan Qamariah)
4 Kadar zakat yang dikenakan bagi setiap jenis harta

16.

a) Penilaian
( Evaluation )
b) Refleksi
( Reflection )

17.

Bahan Rujukan TMK dan


bukan TMK
( ICT and Non-ICT Referrals )

1. Pelajar menjawab soalan yang dikemukakan oleh guru secra


lisan
2. Pelajar menjawab soalan dalam perisian MS Word dan
menghantar menerusi e-mel kepada guru
3. Adakah hasil pembelajaran tercapai di akhir sesi pengajaran
dan pembelajaran?
4. Adakah P&P dapat berjalan dengan lancar dengan bantuan
TMK ?
5. Apakah strategi lain yang akan saya gunakan untuk
membaiki kelemahan
1. http://www.e-zakat.com.my
2. http://zakat.al-islam.com/mal/
3. Rijaluddin bin Yahya,Muhammad Nazmi bin Desa,
Muhammad Suki bin Osman.(2004).Pendidikan Islam Tingkatan
Empat.Kuala Lumpur:Dewan Basa dan Pustaka:Harian
(Zulfadhli) Sdn. Bed.
4. Hj Idris Ahmad S.H.(2002).Fiqh Syafii Jilid 1.Kuala Lumpur:
Pustaka Antara Sdn. Bhd.

18.

Laman Web
( Web Sites )

http://www.e-zakat.com.my
http://zakat.al-islam.com/mal/
http://media.isnet.org/islam/Qardhawi/Zakat/index.html
http://www.zakatpahang.com.my/
http://www.zakat.com.my/index.cfm
