Anda di halaman 1dari 8

SENI DALAM PENDIDIKAN (SDP)

ISL MINGGU 11

Penyediaan Rancangan Pengajaran Harian (RPH) untuk mata pelajaran


major yang melibatkan seni, muzik, dan pergerakan.

Disediakan Oleh:
1.
2.
3.
4.
5.
6.

Mohd Nazri Bin Mat Nasir


Mohd Iqbal Bin Musa
Muhamad Naim Shafiq Bin Zahidi
Areka Ronald Robert
Mohd Syazwan Bin Musa
Mohd Firdaus Bin Rasdi

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN BAHASA MELAYU PENDIDIKAN KHAS

Kelas

1 Baiduri

M/P

Pendidikan Khas(Bahasa Melayu)

Tarikh :

17 Ogos 2010

Hari

Isnin

Masa

10.00 11.00 (60 minit)

Bil. Murid

8 Orang

Tema

Haiwan

Tajuk

Pra tulisan

Fokus

Persediaan menulis

Kemahiran

5.2

menggerakan tangan dengan menggunakan alat tulis dan

menulis dalam kedudukan yang bersesuaian.


5.2.1 penggunaan berbagai-bagai jenis alat tulis dan
kedudukan semasa menulis
5.3

Melakukan koordinasi mata dengan tangan


5.3.1 latihan koordinasi mata dan tangan semasa menulis

Pengetahuan Sedia Ada :


1. Murid pernah melihat dan didedahkan dengan haiwan-haiwan yang dinyatakan
oleh guru di persekitaran mereka.
2. Murid mengetahui bentuk dan warna haiwan yang ditanyakan oleh guru.

Hasil pembelajaran : Di akhir pengajaran dan pembelajaran ini, murid dapat :


1. Murid mampu mewarna sekurang-kurangnya 3 daripada 4 gambar haiwan yang
diberikan dengan kaedah & teknik yang betul.
2. Murid dapat menggayakan sekurang-kurangnya 3 daripada 4 pergerakkan
haiwan yang di tunjukkan kepada mereka melalui tayangan kad gambar.
3. Murid dapat menyebut sekurang-kurangnya 3 nama haiwan yang telah mereka
lihat di dalam tayangan video.
4. Murid mampu meniru sekurang-kurangnya 3 daripada 4 bunyi haiwan yang
ditunjukkan kepada mereka.
Penyerapan M / P :

Pendidikan seni

Sains

Pendidikan jasmani(pergerakkan)

Muzik

Pengabungjalinan kemahiran : menulis, koordinasi dan mengecam.


Penyerapan nilai

Yakin, berani, bersungguh-sungguh untuk belajar.

KBKK

Mengecam dan membeza.

BBM / Resos

Kad gambar, pensel warna, kertas warna, gunting, gam,

lembaran kerja, komputer riba.

LANGKAH-LANGKAH PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN

LANGKAH
Set induksi

ISI KANDUNGAN
Kad gambar Haiwan.

(10 Minit )

a)
Lem
bu

b)
Aya
m

c)
Kata
k

d)
Arna

AKTIVITI P&P
1. Murid ditanya
tentang haiwan
kesukaan mereka.
2. Murid diminta
meneka nama haiwan
berdasarkan gambar
secara satu persatu.
3.Murid diminta untuk
mengayakan
pergerakan haiwan
yang terdapat di
dalam gambar
tersebut.
4. Murid seterusnya
akan diminta untuk
meniru bunyi haiwan
tersebut.

CATATAN
Teknik : teka-teki, soal
jawab, penyebutan
Terapi : Pertuturan &
pergerakan
Nilai :
a) Berani
mengemukakan
pendapat.
b) Bersungguhsungguh
mengikuti sesi
P&P.
Resos :
1. Kad gambar

Langkah 1
( 10 Minit )

Langkah 2
( 10 Minit )

Menyambung titik-titik
membentuk haiwan

Mewarna gambar haiwan


yang telah disediakan

a)

b)

c)

1. Murid diberikan
lembaran kerja
yang mengandungi
lukisan haiwan
separa siap yang
bertitik.
2. Murid diminta
untuk
menyambung titiktitik pada lukisan
tersebut sehingga
membentuk
lukisan haiwan
yang lengkap.
3. Setelah siap murid
akan disoal
apakah haiwan
yang terhasil
daripada lukisan
tersebut.

1. Murid diberikan
lembaran kerja
yang
mengandungi
gambar haiwan.
2. Murid diminta
untuk
mewarnakan
setiap gambar
yang telah
disediakan.

Teknik : Menyambung
titik-titik pada lukisan
separa siap.
Terapi :
Koordinasi
mata dan
tangan.
Motor halus
Nilai : Sentiasa
menumpukan
perhatian pada kerja
yang diberikan.
Resos :
1. Lembaran kerja
2. Pensil warna

Teknik : Mewarna
dengan betul
Terapi :
motor halus
Nilai : Sentiasa
menumpukan
perhatian pada kerja
yang diberikan.
Resos :
1. lembaran kerja
2. Pensel warna

d)

Langkah 3
( 20 Minit )

Menampal kertas warna


pada gambar arnab
(Kolaj)

1. Murid diberikan
lembaran kerja
yang
mengandungi
gambar arnab.
2. Murid diminta
mengunting
kertas warna
sehingga menjadi
cebisan kecil.
3. Murid diminta
untuk melekatkan
kertas warna
pada gambar
arnab.

Teknik : menggunting
dan menampal
Terapi :
Motor halus
Koordinasi
mata dan
tangan.

Resos :
1. Lembaran kerja
2. Gunting
3. Kertas warna
4. Gam

Penutup
(10 Minit )

Ingat kembali

1.Murid-murid
ditayangkan dengan
video nyanyian
berkenaan dengan
haiwan dan
seterusnya diminta
untuk menyebut
semula apakah
haiwan yang telah
mereka lihat di dalam
video tersebut.
2.Murid kemudianya
akan ditanya semula
apakah yang telah
mereka pelajari.

Teknik : lihat & ingat,


Terapi :

Pertuturan
penglihatan

Nilai: yakin dalam


melakukan sesuatu
Resos:
1. Komputer riba
