Strategi Pengajaran Dan Pembelajaran Matematik
Strategi Pengajaran Dan Pembelajaran Matematik
Pengenalan
Pengajaran dan pembelajaran dalam matematik berbeza dengan mata pelajaran
lain. Di samping kemahiran mengira yang melibatkan daya pemikiran dan
kreativiti yang tinggi, ianya juga memerlukan kefahaman sesuatu konsep dengan
tepat dan menyeluruh (NCTM, 1980; Cockroft, 1986; Nik Azis, 1992; Tg. Zawawi,
1997a). Setiap pendidik matematik mestilah bertanggungjawab untuk memiliki dan
mengekalkan ketrampilan (competence) dalam melaksanakan proses pengajaran
dan pembelajaran dengan mengambil kira keperluan dan tahap pencapaian para
pelajar (NCTM, 1980).
Teacher must be sensitive to the needs of their students and dedicated themselves
to the improvement of student learning as their primary professional objective
(NCTM, 1980: 25)
Pengajaran matematik yang berkesan akan melibatkan beberapa kemahiran,
antaranya:
Perancangan mengajar
Pelaksanaan pengajaran
Selepas kita mengetahui topik serta konsep-konsep yang berkaitan untuk di ajar,
kita perlu menyenaraikan objektif tingkah laku yang bakal dipamirkan oleh setiap
murid apabila mereka benar-benar memahami atau menguasai isi pelajaran yang
telah disampaikan. Tingkah laku yang dipamirkan ini juga akan menunjukkan
tahap kefahaman pelajar. Sebagai contoh, katakan kita ingin mengetahui sama ada
pelajar memahami konsep segitiga. Kita boleh melibatkan beberapa objektif
tingkahlaku yang boleh menjadi bukti bahawa pelajar telah memahami konsep
segitiga, antaranya :
Sesuatu objektif biasanya ditentukan bagi sesuatu tempoh pengajaran, sama ada
untuk satu masa atau dua masa, bergantung kepada isi pelajaran dan peruntukan
masa mengajar. Pemilihan objektif tidak hanya menentukan tahap kefahaman
seseorang pelajar, malah ia juga akan menentukan kaedah dan alatan yang sesuai
digunakan. Sebagai contoh, katakan objektif yang dipilih berbunyi : " murid dapat
menambah dua nombor satu digit dengan satu digit ". Jika tajuk berkenaan baru
mula diajar, guru perlu menyediakan aktiviti untuk membimbing murid memahami
konsep ' pengumpulan ' atau ' penyatuan ' antara dua set benda. Pengajaran bermula
dengan aktiviti konkrit di mana para pelajar akan terlibat secara aktif,
memanupulasi bahan-bahan maujud dan berakhir dengan proses pengabstrakan.
Setelah murid memahami konsep penambahan, mereka seterusnya akan dibimbing
untuk menguasai fakta asas tambah. Aktiviti untuk penguasaan kemahiran tidak
banyak melibatkan manipulasi bahan maujud berbanding dengan aktiviti semasa
penguasaan konsep.
Setelah mengenalpasti objektif pengajaran dan pembelajaran, para guru perlu
menyenaraikan pengetahuan dan kemahiran sedia ada yang perlu dikuasai oleh
setiap murid. Pengajaran sebaiknya bermula dengan mengingat semula
pengetahuan sedia ada membuat pengukuhan jika perlu. Kemahiran dalam
matematik bersifat heirarki dan berkesinambungan (Ngean, 1984). Kegagalan
menguasai konsep dan kemahiran awal, akan menyebabkan kesukaran dalam
pembelajaran kemahiran berikutnya.
Perancangan seterusnya ialah menentukan teknik atau kaedah yang paling sesuai
untuk digunakan dalam proses pengajaran dan pembelajaran. Semua teknik atau
kaedah adalah baik dan sesuai selagi mana ianya dapat membantu pelajar mencapai
objektif yang digariskan ( Shaharir, 1984).
3. Analogi ( Analogy )
Satu teknik pengajaran di mana cerita atau 'perumpamaan' dibuat untuk mewakili
seuatu konsep yang hendak diajar (D' Augustine, 1973). Contoh analogi untuk
konsep pembundaran:
4 Analisis
Menyusun jubin dalam bentuk segiempat yang berbagai saiz untuk menemui
luas segiempat tepat.
Kaedah eksposisi amat sesuai digunakan untuk mengajar konsep dan kemahiran
dalam peringkat perkembangan atau membuat penerangan tentang sesuatu
peraturan sebelum melakukan aktiviti permainan. Masa pengajaran dapat
dijimatkan dan pengendalian aktiviti akan lebih kemas dan teratur. Walau
bagaimanapun ianya perlu dirancang dengan teliti supaya pelaksanaannya tidak
menimbulkan rasa bosan dan mengalih perhatian pelajar daripada bahan dan
aktiviti pengajaran dan pembelajaran yang telah disediakan. Penggunaannya perlu
tepat dengan masa dan keadaan.
kerja yang kreatif dan inovatif menjadi objektif utama. Penglibatan dan sokongan
ibu bapa adalah digalakkan.
tujuan penguasaan kemahiran boleh dalam berbagai bentuk, sama ada secara
tulisan, lisan , permainan dan simulasi atau dalam bentuk projek. Walau
bagaimanapun latihan tersebut seharusnya:
Latihan dalam matematik tidak hanya diperolehi dari buku teks atau buku kerja ,
malah ia boleh didapati di mana-mana sahaja dalam aktiviti kehidupan seharian
(Flansburg, 1994). Oleh yang demikian, perancangan dan penyediaan soalan
latihan hendaklah melibatkan pelbagai situasi dan merangkumi segala aktiviti
kehidupan seharian. Tentu sekali , bentuk soalannya lebih tertumpu kepada aktiviti
penyelesaian masalah. Terdapat sekurang-kurangnya tiga faktor utama yang
mempengaruhi penguasaan matematik seseorang pelajar (Flansburg, 1994) :
digunakan untuk mengesan pelajar pintar di samping dapat mengasah bakat dan
kreativiti. Kedua-dua aktiviti tersebut perlu dirancang dan dilaksanakan dengan
teliti supaya ianya tidak membeban dan membazirkan masa pelajar. Aktivitiaktiviti tersebut haruslah memenuhi kriteria-kriteria yang tertentu.
Aktiviti pengayaan mestilah dapat:
Kurang menguasai konsep dan kemahiran asas yang diperlukan bagi sesuatu
topik / konsep
Mempunyai masalah tidak tahu membaca atau kemahiran bahasa yang lain.
Walau bagaimanapun masalah yang kronik dan kritikal seperti terencat akal, hilang
upaya penglihatan dan pendengaran perlu kepada kelas pemulihan khas.
Penentuan tahap penguasaan konsep dan kemahiran dalam sesuatu topik amat
penting dalam pendidikan matematik. Selain daripada kemahiran matematik yang
bersifat heirarki ( Ngean, 1984 ), penguasaan konsep yang mantap akan
memudahkan aktiviti penyelesaian masalah (Nik Azis, 1996; Travers, et. al., 1977).
Melaksanakan proses pengajaran kepada kumpulan murid yang belum bersedia
dari segi mental dan fizikal,, akan menyebabkan kesukaran dan pembaziran masa
(D'Augustine, 1973). Penilaian tahap penguasaan konsep dan kemahiran dalam
matematik akan melibatkan beberapa instrumen seperti senarai semak, ujian pra,
ujian diagnostik, ujian pencapaian, dan rekod anekdot.
Menilai tahap kefahaman konsep yang dimiliki oleh seseorang murid lebih sukar
berbanding dengan penilaian prestasi yang berasaskan penguasaan kemahiran
(Skemp, 1987; Md. Nor, 1995). Walau bagaimanapun temubual klinikal akan
membantu para guru mendapat maklumat yang sewajarnya (Nik Azis, 1996; Rees
& Barr, 1984; Johansson, 1993). Kaedah 'Newman Error Analysis' juga boleh
dimanfaatkan untuk mengenalpasti punca kesilapan dan kesalahan pelajar
khususnya dalam penyelesaian masalah (Newman; 1977). Ujian rujukan kriteria
hendaklah diberi keutamaan dan dilakukan secara formatif.
Bilik darjah yang sempurna akan mementingkan demokrasi dan disiplin sebagai
amalan dalam proses pengajaran dan pembelajaran (BPG, 1998). Amalan ini
berlaku menerusi beberapa kemahiran yang perlu dikuasai oleh para guru sebagai
pengurus bilik darjah yang baik:
Pengurusan pengajaran
Bahasa pengajaran
Perancangan strategi
Pengendalian aktiviti
Penggunaan teknologi
Orientasi pelajar
Terhadap persekitaran
Terhadap keperluan sekolah dan bilik darjah
Terhadap kurikulum
(B
PG
,
19
98)
Kurikulum meliputi kandungan dan aktiviti, yang sekali gus berkait rapat dengan
kaedah dan teknik pengajaran dan pembelajaran (Collis, 1986; Blane; 1986; Haris,
1991). Meneliti dan memahami kurikulum bermakna meningkatkan penguasaan
dalam strategi pengajaran dan kepekaannya terhadap keperluan pelajar dan
Penutup
Dalam pendidikan matematik, guru perlu arif dalam strategi pengajaran dan
pembelajaran yang dapat memupuk pelajar membina konsep dan menguasai
kemahiran di samping menghayatinya dalam kehidupan seharian. Guru matematik
perlu memaparkan sifat-sifat yang matang, berfikiran terbuka, kreatif, inovatif,
konstruktif, rasional dan bijaksana (Nik Azis, 1996). Pengajaran matematik yang
berkesan akan menghasilkan pembelajaran matematik yang mudah dan
menyeronokan. Oleh yang demikian, pengetahuan tentang isi kandungan, kaedah
mengajar (pedagogi), dan gaya pembelajaran murid (psikologi) mestilah dikuasai
sepenuhnya oleh para pendidik matematik.
" Stuff them artistically, creatively and critically "
Bibliografi
Aida Suraya Md. Yunos (1997). Skim Nombor Perpuluhan. Tesis Phd (Tidak
diterbitkan).
BPG (1998). Modul Latihan Guru Bestari: Kemahiran Fasilitator. KPM
Blane, D. (1986). "Curriculum Planning, Assessment and Student Learning in
Mathematics". Dalam Leder, G. (Editor). Assessment and Learning of
Mathematics. Acer: U.K: 24-43
Cockroft, W. H. (1986). Mathematics Counts. London: HMSO
Collis, K. F. (1986). "Curriculum and Assessment: A Basic Cognitive Model".
Dalam Leder, G. (Editor). Assessment and Learning of Mathematics. Acer: U.K:
24-43.
D' Augustine, C. H. (1973). Multiple Methods of Teaching Mathematics in the
Elementary School. New York: Harper & Row Publisher.
Desforges, C. & Cockburn, A. (1987). Understanding the Mathematics Teacher:
A Study of Practice in First School. New York: The Falmer Press