Anda di halaman 1dari 8

Rancangan Pengajaran Harian Skuasy

Tarikh : 04 Nov 2015

Bil. Pelajaran : 1

Tingkatan

: 2 Sinar Harian

Hari

Minggu

:9

Bil.Murid

: 22 orang

Jantina

: Lelaki dan Perempuan

: Selasa

Masa : 8.00 pagi 8.40pagi (40 minit)


Tunjang pembelajaran

: Kemahiran

Tajuk Pembelajaran

: Skuasy

Fokus Pembelajaran

: Kemahiran backhand straight drive

Objektif Pembelajaran

Di sepanjang pengajaran dan pembelajaran (P&P), pelajar dapat :


Psikomotor

: Melakukan sekurang-kurangnya 3 kali backhand straight drive dengan betul daripada 5 percubaan.

Kognitif

: Menyatakan teknik melakukan backhand straight drive yang betul.

Afektif

: Menunjukkan sikap kerjasama semasa dalam permainan.


Menunjukkan perasaan seronok semasa melakukan aktiviti

Pengetahuan Sedia ada

: Pelajar pernah menonton pertandingan skuasy.


Pelajar pernah melakukan backhand straight drive

Alat Bantu Mengajar

: Bola skuasy, raket skuasy, dan abm.

Persediaan Pelajar

: Berpakaian dan berkasut sukan

Matapelajaran : Pendidikan Jasmani


Tajuk: Skuasy (backhand straight drive)

Fasa / Masa
PERMULAAN

Aktiviti
Sesi soal
jawab.

Set induksi
(5 minit)

Maklumat Pengajaran dan Pembelajaran


Guru bertanyakan pelajar mengenai :
1) Gambar tunggal yang telah disediakan oleh
guru.
2) Guru melakukan pergerakan dan pelajar
meneka kemahiran pergerakan tersebut.
3) Otot yang terlibat ketika melakukan kemahiran
yang diajar.

Organisasi

Catatan

G
X
X

Objektif
Kognitif
Tercapai.

X
X
XXXX

Jawapan :
1) Datuk Nicol Ann David
2) Kemahiran backhand straight drive
3) Bicep,tricep,deltoid,trapezius,
hamstring,quadriceps dan gastrocnemius.
Pemanasan
badan.

PERKEMBANGAN

(15 minit)

Ansur maju 1

Guru mengarah pelajar untuk melakukan aktiviti


pemanasan badan dan regangan otot dalam kawasan
yang telah disediakan.
Guru menerangkan cara untuk melakukan kemahiran
backhand straight drive dengan betul sambil diikuti
oleh pelajar.

KEMAHIRAN BACKHAND STRAIGHT DRIVE.


Backhand straight drive digunakan untuk bertahan serta
menyukarkan pihak lawan melakukan serangan. Pukulan ini

G
X
X

X
X
X X X X

dapat memberi pemain untuk mengawal T.

Preparation
- kepala raket diangkat tinggi dan melepasi bahu.
-siku dibengkokkan di dada dan pergelangan tangan
dibengkokkan.
-punggung dan bahu menghadap sisi bola yg datang dari
arah depan
Action to Contact
-Berat badan dipindahkan ke hadapan ke kaki dominan
sebaik sahaja bola menghampiri.
-Panjang langkah mestilah seimbang dan selesa.
-pergerakan raket mestilah drpd rendah ke tinggi semasa
dlm contact zone
Contact Point
Pada contact point, permukaan raket mestilah pd keadaan
terbuka
Bola dipukul pada bahagian atas lantunan, pada ketinggian
paras lutut.
Follow Through

-Raket terus menghala kea rah dinding hadapan


-semasa pengakhiran hayunan,siku dan pergelangan
tangan diluruskan ke arah belakang,

Ansur maju 2

-Pelajar diminta menghadap dinding sama ada (side


wall), (front wall) (back wall) dan mengambil jarak
antara satu sama lain dalam posisi backhand.

Objektif
Psikomotor
tercapai.

-Pelajar akan memukul bola ke arah dinding secara


backhand dalam jarak yang dekat dan secara konsisten
sebanyak 10 kali.
-Pelajar melakukan percubaan sambil dipantau oleh
guru.

X=pelajar
= pergerakan
bola

- Pelajar dikehendaki beratur mengikut giliran.


Ansur maju 3

-Pelajar memukul bola ke arah dinding hadapan secara


lurus dan bergerak ke posisi untuk memukul bola
selepas bola itu melantun daripada dinding. Dilakukan
secara berulang sebanyak 5 kali seorang.
-Bola perlu dipukul di sudut sebelah kiri, dan jatuh
dibelakang kotak servis, serta bola dipukul selepas
lantunan pertama.

KEMUNCAK
(15 minit)

Permainan
kecil.

-Seorang pelajar akan melakukan servis dan seorang


lagi akan bersedia untuk mengambil bola servis itu
dalam posisi bersedia secara backhand.Pelajar akan
bertanding, dan bagi yang gagal mengambil bola akan
dikira kalah. Pelajar yang kalah akan keluar, manakala

Objektif
Afektif
tercapai.

pelajar yang menang akan melakukan servis dan


pelajar lain pula bersedia untuk mengambil bola servis
tersebut. Permainan berterusan sehingga semua pelajar
terlibat.
PERATURAN.
-hanya dua orang pelajar sahaja akan berada di dalam
gelanggang, selebihnya beratur di belakang belakang
untuk menunggu giliran.
-bagi pelajar yang kalah, pelajar tersebut mesti keluar
dari gelanggang dan beratur di belakang.
-pelajar tersebut diganti oleh pelajar baru yang beratur
dan berulangan.
-pelajar pertama melakukan servis dan pemain ke 2
hingga seterusnya akan mengmbil bola secara
backhand dan bertanding.

PENUTUP
(5 minit)

cooling down

Pelajar secara berkumpulan melakukan kelonggaran,


menyejukkan badan dan membuat refleksi terhadap
pembelajaran kemahiran backhand straight drive.

G
X
X
XXXXX

Objektif
Kognitif
Tercapai.

REFLEKSI:
_____________________________________________________________________________________________________________________
_____________________________________________________________________________________________________________________
__

CATATAN PENSYARAH:
_____________________________________________________________________________________________________________________
_____________________________________________________________________________________________________________________
_____________________________________________________________________________________________________________________
___

KEMAHIRAN
SKUASY (QSI 3191)

IKHTISAS
GROUP
A
Pengajaran Mikro:
(BACKHAND STRAIGHT DRIVE)
AHLI KUMPULAN:

NAMA
FATIN NUR SYAHIRAH BINTI ZAMANY
AMIRAFASIHA BINTI LAHURI
NUR FASIHAH BT KAMIL
PENSYARAH:
Dr. Zulezwan bin Ab Malik

NO MATRIK
D20141066465
D20141066468
D20141066462
