Anda di halaman 1dari 5

Rancangan Pengajaran Harian 2016

Hari
Kelas
Waktu
Bidang
Topik
Objektif
Profesiensi
Matematik
Hasil
Pembelajaran

Pengetahuan
sedia ada
KBKK

Nilai murni
Sumber
Pengajaran
Dan
Pembelajaran
Kaedah
Pengajaran
Refleksi

Isnin
2I

Tarikh
18/4/2016
Kehadiran pelajar
Tempoh/Minit
..... minit
( )Nombor( )Perkaitan( )Bentuk Dan Ruang
Bab 6: Theoram Phytagoras
Pelajar akan diajar untuk:
1.memahami hubungan antara panjang sisi bagi segitiga bersudut tegak.
( )kefahaman konseptual( ) kefasihan prosedur ( ) komptensi strategik
( )kesesuaian penaakulan ( )kegunaan yang produktif
Pada akhir pdp, pelajar dapat:
1.Mengenal pasti hipotenus bagi segitiga bersudut tegak.
2.Menentukan hubungan bagi panjang sisi untuk segitiga bersudut tegak.
3.Mencari panjang sisi segitiga bersudut tegak apabila panjang sisi tidak diberi dengan
menggunakan theoram phytagoras.
1.kuasa dua dan punca kuasa dua. 3, algebra
2.bentuk segitiga bersudut tegak
( )Membuat inferens( )Mencari semua penyelesaian yang mungkin( )Menganggar
( )Menterjemah ( )Membuat gambarajah ( )Mentafsir( )Memproses secara mental ( )
Mengelas
( )Mengecam perhubungan( )Cubajaya( )Mengecam pola( )Menyusun atur
( )Membanding dan membeza
Menumpukan perhatian/kerjasama/kebersihan /menghargai masa.
Rujukan
Buku Teks Tingkatan 2/Akses PT3 Pentaksiran T3(matematik T2)
Alat
kalkulator/papapn putih mini/marker pen/rajah segitiga
Bahan
Gambar/Soalan Kuiz/ set soalan.
( )Induksi( )deduksi( )inkuiri penemuan( )perbincangan( )penyoalan( )kerja amali
( ) ekspositori (penerangan/bercerita/demo) ( )penyelesaian masalah.
Kehadiran pelajar:../..
Jumlah pelajar yang menguasai objektif pdp: ./.
Pengukuhan/tindakan susulan aktiviti pengayaan bagi pelajar yang menguasai objektif:

.
Jumlah pelajar yang tidak mencapai objektif pdp: ./.
Pengukuhan/tindakan susulan aktiviti pengayaan bagi pelajar yang tidak menguasai objektif:

..

Perkembang
an
Pengajaran
Fasa 1
Set Induksi
(5 Minit)

Proses Pengajaran Dan Pembelajaran


Kandungan /Konsep
Kenalpasti bentuk segitiga
bersudut 3.
Hanya segitiga bersudut tegak
yang akan diperincikan kerana ia
ada kaitan dengan theorem
phytagoras.
tegak.

Segitiga bersudut tirus


Segitiga bersudut cakah
Segitiga bersudut tegak
Segitiga bersudut tirus-semua
sisi bersudut tirus-kurang dari 90
Segitiga bersudut cakah-1 sudut
bersudut cakah-lebih dari 90
Segitiga bersudut tegak -1 sudut
bersudut 90

Bentuk komunikasi
Tindakan Guru

Aktiviti Murid

1.Guru menunjukkan laluan pelajar


bernama Alan untuk pergi ke
sekolah.

1.Pelajar membuat pemerhatian dan


cuba mencari ciri-ciri segitiga yang
dipamerkan.

rumah-sekolah 5km
rumah-kedai-sekolah 3km+4km

2.Guru meminta pelajar melukis


garisan yang menghubungkan
laluan alan untuk ke sekolah.
3.Guru meminta pelajar
menamakan bentuk poligon yang
terbentuk.
2.Guru meminta pelajar mengukur
sudut (jika pelajar boleh menjawab
segitiga bersudut tegak)
Theorem maksudnya?
Phytagoras?
Cuba buat gerakan yang
membentuk segitiga bersudut tegak.
Membentuk huruf L .

Fasa 2
Perkembanga
n
Aktiviti 1
(30 minit)

1.Mengenalpasti hipotenus bagi


segitiga bersudut tegak.
Dalam sebuah segitiga bersudut
tegak,sisi yang bertentangan
dengan sudut tegak dinamakan
hipotenus.
Hipotenus ialah sisi yang
terpanjang.
2.Menentukan hubungan bagi
panjang sisi untuk segitiga
bersudut tegak.
3.Mencari panjang sisi segitiga
apabila panjang sisi tidak diberi
dengan menggunakan teoram
pythagoras.

1.Guru mengarahkan pelajar untuk


membentuk kumpulan yang terdiri
4 orang.

1.Pelajar
memberi
kerjasama
bergerak mencari kumpulan masingmasing.

2.Guru memberikan lembaran dan


kertas jawapan kepada setiap
kumpulan beserta kad nombor
kepada setiap pelajar dalam
kumpulan.

2.Setiap kumpulan akan memperoleh


1 set soalan dan setiap pelajar akan
memperoleh kad nombor masingmasing.

3.Guru memberi arahan untuk


menyelesaikan
soalan
yang
diberikan melalui perbincangan
dalam kumpulan dalam masa 5
minit. Selepas itu, guru akan
memanggil satu nombor,dan pelajar
yang memegang nombor tersebut
hendaklah menunjukkan jawapan di
papan putih.

3.Pelajar mendengar arahan guru


dengan teliti dan bekerjasama
menyelesaikan masalah.
4.Pelajar
bersedia
membentangkan jawapan.

untuk

Mengubahsuai teoram.

(Number heads together)


Fasa 3
Aplikasi
Aktiviti 2
(25 Minit)
(kuiz
individu)

Menguji kefahaman pelajar


melalui soalan kuiz individu.

1.Guru mengarahkan pelajar untuk


kembali ke tempat masing-masing
2.Setelah
memastikan
pelajar
bersedia, guru akan mengedarkan
soalan kuiz kepada setiap pelajar
untuk dijawap secara individu
dalam masa 5 minit.
2.Kemudian jawapan akan disemak
dengan meminta pelajar menukar
kertas
soalan
kuiz
bersama
pasangan masing-masing.

1.Pelajar mengambil soalan dan


menjawab
soalan
dengan
bersungguh-sungguh.
2.Pelajar bersikap jujur ketika
menyemak
jawapan
pasangan
masing-masing.

Fasa 4
Penutupan
(Pentaksiran)
(10 minit)

Kesimpulan pembelajaran pada


hari
ini
tentang
teorem
pythagoras.

1.Guru memanggil beberapa orang


pelajar untuk untuk menyatakan apa
yang mereka telah pelajari hari ini.
(imbas kembali hasil pembelajaran)
2.Guru memberikan kerja rumah
buku kerja.

1.Pelajar berdiri dan cuba


mengimbas kembali apa yang telah
mereka pelajari.
