Anda di halaman 1dari 6

RANCANGAN PENGAJARAN SLOT (ELEKTIF PJ)

Kelas
Tarikh
Masa
Bilangan Pelajar
Modul
Tema
Subtema
Tunjang Utama

Prasekolah Mawar Sk Jalan Muara Tuang


21 Ogos 2015 (Jumaat) Minggu 30
7.40 pagi 8:20 pagi (40 minit)
25 orang
Teras (BM)
Alam Sekitar
Sayangi Alam Sekitar (Kitar Semula)
Tunjang Fizikal dan Estetika Perkembangan Fizikal
dan Kesihatan
PFK 2.1
Melakukan kemahiran motor kasar lokomotor.

Standard Kandungan

Standard Pembelajaran

PFK 2.1.7
Melompat dan mendarat dengan kedua-dua belah kaki
menggunakan teknik yang betul.

Kesepaduan Tunjang

PM 12.1.1
Melakukan aktiviti secara berkumpulan

Objektif

Pada akhir sesi pengajaran dan pembelajaran, murid


dapat:
1. Melompat dan mendarat dengan kedua-dua belah
kaki menggunakan teknik yang betul.

2. Melakukan aktiviti secara berkumpulan.


Pengetahuan Sedia Ada Murid tahu erti melompat.
Kemahiran Berfikir
Menjana idea
Penerapan Nilai
Kerjasama, toleransi
Bahan Bantu Mengajar Kon, skital, gelung, papan span, kad imbas gambar
(BBM)
Fokus MI
Kosa Kata

Langkah / Masa

Set Induksi
(5 minit)

haiwan
Kinestetik, visual
Lompat, mendarat, kaki

Isi Pembelajaran

Aktiviti Pengajaran
dan Pembelajaran

Permainan kecil (ikut


pergerakan gambar

1. Murid membuat
pergerakan seperti

Catatan
(BMM, Kesepaduan,
KB, Nilai dll)
Kemahiran Berfikir

haiwan yang dilihat)

haiwan yang dilihat


dalam gambar
yang dilekat pada
skital.
2. Murid membuat
bulatan lalu
regangan.
3. Regangan yang
dibuat lebih focus
di bahagian kaki.

Menjana idea
Penerapan Nilai
Toleransi
BBM
kad imbas gambar
haiwan

Perkembangan
P&P
Langkah 1
(10 minit)

Melompat dan
mendarat dengan
kedua-dua belah kaki

1. Dalam bulatan tadi,


guru membuat
demonstrasi cara
melompat dan
mendarat dengan
kedua-dua belah
kaki menggunakan
teknik yang betul
dalam keadaan
statik.
2. Murid melompat
dan mendarat
dengan kedua dua
belah kaki
menggunakan
teknik yang betul
mengikut arahan
wisel guru.
3. Selepas itu, guru
membuat
demonstrasi
melompat dan
mendarat dengan
kedua-dua belah
kaki ke depan dan
kebelakang.
4. Murid melompat
dan mendarat
dengan kedua-dua
belah kaki ke

BBM
Kon, skital, gelung,
papan span

Penerapan Nilai
Kerjasama, toleransi

Kesepaduan
Tunjang
Tunjang Kerohanian,
Sikap dan Nilai (PM)

depan dan ke
belakang dengan
arahan tiupan
wisel.

Langkah 2
(10 minit)

Langkah 3
(10 minit)

Melompat dan
mendarat dengan
kedua-dua belah kaki
ke dalam gelung dan
melalui halangan
rendah.

Permainan kecil

1. Murid dibahagi
kepada dua
kumpulan.
2. Guru menerangkan
dan membuat
demonstrasi
kepada murid
berkaitan cara
melompat dan
mendarat dengan
kedua-dua belah
kaki ke dalam
gelung.
3. Murid melompat
dan mendarat
dengan kedua-dua
belah kaki ke
dalam gelung.
4. Guru menambah
tahap kesukaran
dengan menambah
halangan rendah.
5. Murid bergilir-gilir
melakukan teknik
lompatan yang
betul.
1. Murid bertanding
sesama kumpulan
yang lain.
2. Selepas murid
pertama berjaya
menamatkan
lompatan, murid
tersebut tepuk
tangan kawan
seterusnya.
3. Murid yang sudah
duduk.
4. Kumpulan yang

cepat selesai
lompatan dikira
sebagai
pemenang.
Penutup
(5 minit)

Refleksi Kendiri

Sesi refleksi.
Aktiviti penyejukan
badan

1. Murid duduk dan


bersoal jawab
dengan guru.
2. Guru bertanya
soalan:
- Agak-agak bila
kita akan
gunakan
kemahiran
melompat ini?
- Kalau lompat,
melompat dan
mendarat
dengan keduadua belah kaki
lebih senang
atau
menggunakan
satu kaki
sahaja?
3. Murid tarik nafas
dan Heep heep
hooray

Ulasan Guru
Pembimbing atau
Pensyarah
Pembimbing
