Anda di halaman 1dari 4

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN.

Mata Pelajaran : Kemahiran Hidup


Tarikh/ Hari : Isnin / 22 Febuari 2010
Tingkatan : Tingkatan 1 bnu sina/ 1 al –ghazali.
Tahap Pelajar : Cemerlang
Bilangan pelajar : 10 orang
Masa : 1.20 PM - 2.40 PM
Tajuk : Reka bentuk dan penghasilan projek.
Objektif : Di akhir pengajaran, pelajar-pelajar dapat :
a. Mengira kos pengeluaran dalam sesebuah projek.
b. Menjelaskan item-item dalam kos pengeluaran.

Pengetahuan Sedia Ada : Pelajar telah belajar mengenai :


Dalam subjek matematik iaitu kira-kira.
ABM : buku rujukan ,buku teks, lembaran kerja, flash card.

Nilai murni : bersungguh-sungguh , prihatin, hormat-menghormati,


keberanian, keyakinan, ketekunan, kerjasama
AKTIVITI PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN
Langkah/ Isi Aktiviti Guru Aktiviti Strategi/Kaedah/
Masa Kandungan Pelajar ABM/Nilai/KBKK

Set Induksi Permulaan Guru menanyakan Beberapa pelajar Pendekatan:


(20 minit) kepada pelajar akan mengangkat Berpusatkan guru ,bahan
dan pelajar.
pelajaran yang telah tangan dan
Kaedah:
dipelajari pada sesi menjawab soalan Penerangan dan soal
pembelajaran yang yang diberikan. jawab.
lepas. ABM:
Kertas kira-kira
Guru menunujukan Pelajar melihat Nilai:
kertas contoh-contoh satu persatu Menghormati guru, dan
kira-kira sesuatu kertas tersebut. berani menampilkan diri.
projek KBKK:
Menjana idea.

Langkah 1 Item-item kos Guru memberi Pelajar Pendekatan:


(20 minit ) pengeluaran penerangan satu mendengar Berpusatkan guru dan
bahann
persatu dalam item penerangan yang
Kaedah:
pengeluaran. diberikan. Penerangan dan soal
jawab.
Guru menunjukan Pelajar menyebut ABM:
dengan menggunakan perkataan yang flashcard
flashcard item-item terdapat diflash Nilai:
tersebut. card. Bersungguh- sungguh,
tekun
KBKK:
Menjana idea,
menghubungkait, berfikir,
mengenal pasti.

Langkah 2 Pengiraan kos Guru merangkan Pelajar Pendekatan:


bagaimana untuk mendengar dan Berpusatkan guru dan
mengira kos tersebut menyoal apabila pelajar.
Kaedah:
mengikut peringkat- tidak jelas.
Penerangan dan soal
peringkatnya. jawab.
ABM:
Guru memberi Pelajar memberi Papan putih dan marker
penerangan lebih tumpuan Nilai:
lanjut dengan sepenuhnya Bersungguh- sungguh,
menunjukan beberapa terhadap prihatin
contoh. pengajaran. KBKK:
Menjana idea,
menghubungkait, berfikir,
mengenal pasti.

Langkah 4 Sesi Guru memberi soalan Pelajar menjawab Pendekatan:


(30 minit ) perbincangan / pengukuhan dan pertanyaan guru. Berpusatkan pelajar.
penutup. menyoal setiap Kaedah:
Penerangan dan soal
pelajar.
jawab.
ABM:
Guru membuat Pelajar Lembaran kerja.
rumusan terhadap mendengar Nilai:
pengajaran. arahan yang Bersungguh- sungguh,
diberikan. bertanggungjawab
KBKK:
Menjana idea,
menghubungkait, berfikir,
mengenal pasti.
