RPH
RPH
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN (RPH) Mata pelajaran Hari Tarikh Masa Tahun Bilangan Murid Tema Tajuk : Bahasa Melayu : Selasa : 22 Mac 2011 : 8.10 pagi 9.10 pagi : 2 Angsana : 36 orang : Kisah dan Teladan : Semut dengan Burung Terkukur
Hasil Pembelajaran : Fokus Utama : 9.1 Mengambil imlak teks yang diperdengarkan. Aras 3 (i) Mengambil imlak teks yang diperdengarkan menggunakan ejaan dan tanda baca yang betul. Fokus Sampingan : 4.1 Mengemukakan idea, pandangan, dan pendapat tentang sesuatu perkara secara terperinci, tepat, dan tersusun. 13
Aras 1 (i) Memberikan pandangan tentang tajuk yang dibincangkan secara bertatasusila. Objektif : Di akhir pelajaran murid dapat; i. Mengambil imlak teks Semut dengan Burung Terkukur yang diperdengarkan menggunakan ejaan dan tanda bacaan yang betul. ii. Memberikan pandangan tentang teks Semut dengan Burung Terkukur yang dibincangkan secara bertatasusila. iii. Mengenal pasti kata kerja berdasarkan gambar. Kemahiran Bahasa Sistem Bahasa Pengisian kurikulum : kemahiran bertutur dan mendengar, dan kemahiran menulis. : Tatabahasa Kata kerja :
i. Nilai murni tolong-menolong, menghargai jasa ii. KBT a. Kemahiran berfikir - Menjana idea dan Mengkategori Bahan sumber pengajaran : Buku teks bahasa Melayu tahun 2, buku aktiviti tahun 2 dan dan pembelajaran internet. BBM : teks Semut dengan Burung Terkukur, LCD, video cerita Hikayat Sang Kancil dan Monyet, dan edaran latihan. Pengetahuan sedia ada : Murid-murid pernah mendengar atau menonton sesuatu kisah dan teladan.
14
LANGKAH / MASA
ISI PEMBELAJARAN
CATATAN
Set Induksi Hikayat Sang Kancil i. Guru menayangkan video cerita (5 minit) dan Monyet Hikayat Sang Kancil dan Monyet.
1 Teks Semut dengan i. Guru membaca teks Semut dengan Strategi berpusatkan Burung Terkukur Burung mengunakan Terkukur intonasi dan dengan guru
oleh guru dengan menggunakan ejaan linguistik dan tanda baca yang betul. iii. Murid diminta menukar buku dengan rakan sebelah setelah siap. iv. Guru menyemak teks yang ditulis semula bersama murid. Langkah (15 minit) 2 Kisah dan teladan i. murid diminta membentuk enam Strategi berpusatkan kumpulan kecil. murid.
ii. di dalam kumpulan kecil tersebut Kaedah kod-kognitif murid dikehendaki memilih satu Teknik - bercakap KB menjana idea
iii. Setiap ahli kumpulan dikehendaki KBT - interpersonal memberi pendapat masing masing mengenai kisah dan teladan yang dipilih serta berbincang
15
pengajarannya sesama mereka. iv. Setiap ahli kumpulan dikehendaki tampil di hadapan dan menceritakan tentang kisah dan teladan yang mereka pilih. Langkah (10 minit) 3 Kata kerja Contoh kata kerja: 1. menyikat 2. mencuci 3.berjalan i. Guru menerangkan konsep kata Pendekatan deduktif kerja. Strategi berpusatkan
ii. Guru memberikan contoh kata guru kerja berdasarkan perlakuan yang BBM edaran kertas dilakukan oleh guru. iii. Guru mengedarkan latihan kata kerja kepada murid. kerja
Penutup (5 minit)
i.
Rumusan
isi i. Guru membuat rumusan pengajaran Teknik soal jawab bersama murid dengan mengimbas kembali pelajaran yang dipelajari. KBT muzik BBM - radio
pelajaran. ii. Penerapan nilai nilai pengajaran. Contoh : 1. tolong-menolong 2. mengenang jasa
Burung Terkukur. iv. diakhir pembelajaran guru memperdengarkan lagu Burung Kakak Tua dan bernyanyi bersama sama
16