Anda di halaman 1dari 5

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

MATA PELAJARAN TINGKATAN BILANGAN MURID TARIKH HARI MASA (80 minit) TAJUK UTAMA Dalam Negeri SUB TAJUK Borong 3.4a Fungsi Pemborong Dalam : : : :

: : :

Perdagangan 4 Perdagangan 3 36 orang 22 Mac 2011 Selasa : Bab 3 3.4 8.00 pagi 9.20 pagi Perdagangan Perniagaan

Saluran Agihan 1. 2. Fungsi pemborong kepada pengeluar Fungsi pemborong kepada peruncit : Pada akhir pembelajaran,

OBJEKTIF pelajar dapat: 1. 2.

menyenaraikan fungsi pemborong kepada pengeluar (Aras 1) menyenaraikan fungsi pemborong kepada peruncit (Aras 1) : Pelajar telah mengetahui tentang

PENGETAHUAN SEDIA ADA MURID jenis-jenis

saluran agihan, fungsi peruncit dalam saluran agihan, jenis-jenis perniagaan runcit dan bentuk-bentuk lain peruncitan PENERAPAN NILAI kerajinan, kerjasama, keberanian dan berdikari. KBKK membuat gambaran mental, : Menjana idea, : Hormat-menghormati,

menghubungkait, menjelaskan, menghuraikan dan merumuskan. KEPELBAGAIAN KECERDASAN kecerdasan visual-spatial. BAHAN BANTU MENGAJAR RUJUKAN GURU Tingkatan 4. 2. Buku Rujukan Nexus Pro SPM Perdagangan Tingkatan 4 dan 5. 3. Revisi SPM Gred A Perdagangan KBSM Tingkatan 4 dan 5. Buku Rujukan Siri : : Peta konsep dalam kertas mahjong 1. Buku Teks Perdagangan : Kecerdasan interpersonal,

Langkah/ Masa

Isi Pelajaran

Aktiviti pengajaran dan pembelajaran

Strategi/Kaedah/ ABM/Nilai/KBKK /MI

Set induksi Gambaran awal Pelajar memberi respon terhadap pertanyaanStrategi : (8 minit) mengenai guru berkaitan aktiviti mereka di hujungBerpusatkan perniagaan minggu. pelajar. borong Pelajar memberi tumpuan kepada video klip yang ditayangkan oleh guru. Kaedah : Klip video: Pelajar dengan bantuan guru mengaitkan videoMendengar dan Perniagaan klip dengan tajuk pembelajaran pada hari ini. menjana idea. borong Antara soalan yang boleh diajukan kepadaABM : pelajar adalah: Klip video Adakah kamu selalu menemani ibu kamu membeli belah? Nilai : Di manakah tempat kamu berbelanja? HormatBagaimanakah dengan harga yang ditawarkanmenghormati, serta pilihan barang di tempat kamu berbelanja? kerajinan, dan berdikari. KBKK : Menjana idea,

membuat gambaran mental MI : Kecerdasan interpersonal. Langkah 1 3.4 Perniagaan Pelajar diterangkan dengan konsep perniagaanStrategi : (15 minit) Borong borong beserta dengan contoh yang sesuai. Berpusatkan 3.4a Fungsi Pelajar juga diterangkan dengan fungsipelajar dan guru. Pemborong pemborong kepada pengeluar berbantukan petaKaedah : Dalam Saluran konsep dalam kertas mahjong. Mendengar, Agihan Dari masa ke masa, tahap kefahaman pelajarmelihat dan soal Orang akan diuji. Antara soalan yang bolehjawab. perantaraan di dikemukakan ialah: antara pengeluar Apakah yang dimaksudkan denganABM : dan peruncit pemborong? Peta konsep dalam Nyatakan fungsi pemborong kepada pengeluar. kertas mahjong Fungsi Pemborong Nilai : Kepada HormatPengeluar menghormati, Membeli secara kerjasama dan pukal kerajinan. Mengurangkan kos perdagangan KBKK : Memecah pukal Menjana idea dan Pengangkutan menghubungkait. Pengendalian pasaran MI : Memberi Kecerdasan visualmaklumat spatial dan pasaran kecerdasan Akronim: interpersonal. Langkah 2 Fungsi (15 minit) Pemborong Kepada Peruncit Membekal beraneka barang Memberi kredit Menghantar barang kepada peruncit Pelajar diterangkan secara terperinci denganStrategi : fungsi pemborong kepada peruncit denganBerpusatkan berbantukan peta konsep dalam kertas mahjong. pelajar dan guru. Pelajar juga akan ditanya beberapa soalan untukKaedah : menguji tahap kefahaman pelajar seperti: Mendengar, Berikan perbezaan antara fungsi pemborongmelihat dan soal dengan pengeluar dan peruncit. jawab. ABM : Peta konsep dalam

Menyimpan stok yang mencukupi Memberi maklumat dan nasihat

kertas mahjong Nilai : Hormatmenghormati, kerjasama dan kerajinan. KBKK : Menjana idea dan menghubungkait. MI : Kecerdasan visualspatial dan kecerdasan interpersonal.

Langkah 3 Aktiviti Main Pelajar diminta membentuk enam kumpulan. (24 minit) Peranan: Wakil kumpulan diminta untuk memilih Aktiviti sampul berwarna yang mempunyai arahan Berkumpulan tugasan yang perlu dilakukan oleh pelajar. Pelajar diarahkan untuk menunjukkan situasi dalam perniagaan borong. Langkah 4 Penilaian Pelajar diedarkan soalan berbentuk objektifStrategi : (15 minit) sebagai aktiviti pengukuhan bagi menilaiBerpusatkan kefahaman pelajar terhadap tajuk yangpelajar. diberikan. Kaedah : Pelajar dengan bimbingan guru menjawabMenjawab soalan soalan yang diberikan oleh guru. ABM : Nilai : Hormatmenghormati, kerjasama dan kerajinan. KBKK : Menjana idea MI : Kecerdasan visualspatial dan kecerdasan interpersonal. Penutup (3 minit) Rumusan : Pelajar diminta untuk membuat rumusan Strategi : Pemborong mengenai pelajaran pada hari ini. Berpusatkan guru. berfungsi kepada Guru membuat kesimpulan berdasarkanKaedah :

pengeluar, lakonan yang dibuat oleh pelajar. peruncit dan pengguna dalam saluran agihan.

Mendengar. ABM : Nilai : Hormatmenghormati, kerjasama dan keberanian. KBKK : Merumuskan. MI : Kecerdasan interpersonal

REFLEKSI GURU :

__________________________________________________________________________________ __________________________________________________________________________________ ______________________________________________________________________
