Anda di halaman 1dari 3

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

Mata Pelajaran

Perdagangan

Tingkatan

: 4 Dedikasi

Tarikh/ Hari

05/03/2010 (Isnin)

Masa

: 1.10-1.45ptg ( 35 Minit )

Bil. Pelajar

33 orang

Tema / Tajuk

Perniagaan Dalam Negeri

Sub Tajuk

3.4 Perniagaan Borong


3.4b) Jenis Pemborong

Di akhir pelajaran, pelajar-pelajar akan dapat:


Objektif
pembelajaran

1. Menyatakan dua kategori utama pemborong dan pecahannya.


2. Menerangkan ciri-ciri tiga kumpulan utama pemborong berfungsi penuh
iaitu pemborong am, pemborong khusus dan pemborong satu barisan.

Strategi

Berpusatkan guru dan pelajar

Pengetahuan Lalu

Pelajar telah mempelajari tajuk perniagaan borong pada proses pengajaran dan
pembelajaran sebelum ini. Pelajar juga telah biasa melihat kewujudan pelbagai
jenis perniagaan borong yang ada di sekitar kawasan mereka.

Alat Bantu
Mengajar

Buku teks, carta, model premis perniagaan borong, nota edaran dan kad soalan
siapa cepat.

Kaedah

Penyoalan dan penerangan

Penerapan Nilai

Memberi tumpuan, patuh arahan, bekerjasama, berdisiplin dan mendengar dengan


teliti

KBKK

Berfikir dan menjana idea

LANGKAH/
MASA

ISI
KANDUNGAN

AKTIVITI PENGAJARAN DAN


PEMBELAJARAN
AKTIVITI GURU

Induksi set
(5 minit)

Perniagaan Borong -Guru


mengimbas
tajuk
yang
telah
- Jenis
dipelajari ada proses
Pemborong
pengajaran
dan
pembelajaran sebelum
ini.
-Guru menceritakan
situasi membeli belah
di tiga jenis premis
pemborong berfungsi
penuh kepada para
pelajar
sambil
menggunakan model
premis
pemborong.
Model
tersebut
digunakan
untuk
menunjukkan
gambaran
barangan
yang di jual di premispremis
perniagaan
borong tersebut.

AKTIVITI PELAJAR

-Pelajar memberi maklum Pendekatan:


balas kepada guru dan Berpusatkan gru
mendengar dengan teliti dan pelajar
penerangan guru tersebut.
Kaedah:
Penerangan dan
penyoalan
-Pelajar memberi perhatian
kepada
situasi
yang ABM : Model
diceritakan oleh guru dan Premis
memerhatikan jenis barang Pemborong
yang dijual di setiap premis
pemborong
tersebut Nilai : Memberi
melalui
penggunaan tumpuan, patuh,
model premis pemborong mendengar
yang
ditunjukkan
di dengan teliti dan
hadapan kelas.
berdisiplin
KBKK: Berfikir
dan menjana idea

-Guru menyoal pelajar -Pelajar mendengar soalan


adakah
terdapat dan
mula
berfikir
perbezaan
barangan perbezaan yang wujud.
yang dijual di setiap
premis
pemborong
tersebut.
-Guru
memilih -Pelajar
yang
dipilih
seorang pelajar untuk memberikan jawapannya.
menjawab
dan
menyatakan
apakah
perbezaan tersebut.
-Guru
memberitahu -Pelajar cuba memahami
seluruh kelas bahawa penerangan guru.
terdapat
perbezaan
antara
pemborong
tersebut dan akan
diterangkan
dalam
tajuk
yang
akan
dipelajari pada hari
itu.
-Guru meminta pelajar
membuka buku teks
dan mengedarkan nota
tambahan
kepada
pelajar.

PENDEKATAN/
KAEDAH/ABM/
/ NILAI/ KBKK

-Pelajar membuka buku tks


dan
bersedia
untuk
memulakan
pelajaran
mereka.
