Anda di halaman 1dari 11

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

TAHUN 2

Tarikh : 29 Februari 2016 Hari : Isnin

Masa : 8.00-8.30 pagi Kelas : 2 Ikhlas

Mata pelajaran : Pendidikan Jasmani Bil.Murid : 19 Orang ( 11P 8L)

Modul : 1- Kemahiran Pergerakan

Tajuk : Pergerakan Asas Lokomotor

- Melompat Sebelah Kaki ( Hopping )

Standard Kandungan : 1.2 Berkebolehan melakukan pelbagai pergerakan lokomotor asas dengan lakuan yang

betul.

2.2 Berkebolehan mengaplikasikan pengetahuan dalam melakukan pergerakan

lokomotor dan bukan locomotor

5.2 Mempunyai keyakinan, dan bertanggungjawab kendiri semasa melakukan aktiviti

Fizikal
Standard Pembelajaran :

1.2.1 Melakukan pergerakan berjalan, berlari, mencongklang (galloping), menggelongsor, melompat, melompat sebelah
kaki (hopping), skip dan melonjak (leaping)

2.2.3 Menyatakan postur badan yang betul semasa melakukan pergerakan lokomotor dan bukan lokomotor.

5.2.2 Menerima cabaran dan seronok semasa melakukan aktiviti.

Penerapan Nilai : Menerima cabaran, kemenangan dan kekalahan semasa melakukan aktiviti.

Objektif pembelajaran :

Pada akhir sesi pengajaran dan pembelajaran, murid-murid dapat:

Psikomotor :

1. Dapat melakukan kemahiran melompat sebelah kaki sebanyak 4 kali daripada 6 percubaan.

2. Dapat mengaplikasikan kemahiran melompat sebelah kaki dalam situasi permainan kecil.

Kognitif :

1. Mengetahui perbezaan di antara postur badan lokomotor dan bukan lokomotor

2. Mengetahui postur badan yang betul dan salah ketika melakukan kemahiran lompatan sebelah kaki
Afektif :

1. Berasa yakin dengan melakukan kemahiran lompatan sebelah kaki

2. Menunjukkan semangat kesukanan ketika melakukan aktiviti dalam permainan kecil.

Pengetahuan Sedia Ada : Murid murid pernah mempelajari kemahiran lokomotor dan bukan lokomotor semasa

di Tahun 1.

Bahan Bantu Mengajar :

Bil. Nama Alatan Kuantiti

1. Kon 4

2. Wisel 1

3. Gelung Berwarna warni 20

4. Tali skipping 4
Perlaksanaan :

Bahagian / Aktiviti Fokus Pembelajaran Organisasi Catatan / Alatan


Masa

Set Induksi KKE Alatan :


( 5 minit) - Ingin tahu - Kon
- Kemahiran
sosial
KB Kreatif
- Menjana idea

TKP
- Visual- ruang

Strategi Utama
PETUNJUK:
- Kecergasan
Kinestetik Guru

Murid
Memanaskan Badan
1. Mobiliti
Permainan Melompat Kon
1. Mobiliti
mengikut gelung Gelung
Permainan
- Langkah 1
Rebut Kon - Guru memberi arahan
- Murid berdiri di setiap
penjuru yang ditandakan
dengan kon berwarna
berbeza-beza
- Guru memberi arahan
melompat ke arah
gelung yang disediakan
- Murid dikehendaki
melompat hanya dalam
gelung warna yang
sama

2. Regangan
Kejutan elektrik
2. Regangan
- Berdiri secara tegak.
a)Kejutan
- Jarakkan ruang antara
elektrik
satu sama lain.
b)Gerak
- Guru memberi arahan
mengikut
elektrik, dan murid
nombor
akan menggetarkan
badan seperti terkena
renjatan elektrik.

Kejutan Elektrik
Perkembanga
n Langkah 1 Langkah 1
Langkah 1 Melompat sebelah - Guru memberi arahan.
- Murid berdiri di ruang
( 7 minit ) kaki (hopping)
masing masing
- Melakukan aktiviti
melompat sebelah kaki
setempat.
- Kemudian bergerak dari
barisan A ke barisan B. PETUNJUK :
- Aktiviti diulang sebanyak
tiga kali ulangan.
GURU
- Guru menyediakan tali
skipping dan murid perlu MURID
melompat tali skipping
- Murid perlu berjaya
melompat sebanyak 4
kali daripada 6
percubaan Melompat sebelah
kaki

- Guru memberi arahan


- Murid melakukan
lompatan sebelah kaki
Langkah 2
melepasi tali skipping
Melompat sebelah
- Murid mesti berjaya
kaki melepasi tali
melompat 4 kali
skipping
daripada 6 kali
percubaan setiap kaki
GURU

MURID

TALI

Kemuncak Permainan kecil: Cuit - cuit


( 10 minit ) Cuit cuit -Murid akan berada dalam
kawasan yang bertanda kon.
-Guru meminta empat orang
murid untuk menjadi pengejar.
-Pengejar dikehendaki
melompat dengan
menggunakan sebelah kaki
dan mencuit kawan kawan
yang berjalan. PETUNJUK:
-Murid yang dicuit pula akan GURU
bertukar peranan dengan
MURID Alatan :
pengejar.
- Wisel
-Aktiviti berterusan sehinggan
- Kon
semua murid dicuit.
-

Penutup KKE : 1. Pokok melambai


- Murid berada secara
( 7 minit ) - Kesedaran
bebas dalam kawasan
Kendiri
Keyakinan diri yang bertanda kon.
- Murid akan
1. Menyejukkan
menggerakkan badan
badan
mengikut gaya pokok
- Pokok
melambai dari kuat
melambai
- Tarik nafas kepada perlahan.
Soal jawab dan Soal jawab
rumusan 1. Apakah aktiviti yang
dijalankan?
2. Bahagian manakah
yang terlibat semasa
melakukan aktiviti?
Rumusan
- Guru menerangkan
bahagian badan yang
terlibat sepanjang aktiviti
dijalankan
- Guru membuat refleksi
apa yang diajarkan

Ulasan Pensyarah / Guru Pembimbing :-

_________________________________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________________________________
