Anda di halaman 1dari 3

CONTOH RANCANGAN MENGAJAR

Rancangan Mengajar Minggu Tiga Belas


Mata Pelajaran: TEMA : MANUSIA Kelas: Hari : SELASA
Dunia Sains & Teknologi TAJUK : MAKANAN DAN KHASIATNYA 2 BESTARI Tarikh : 25.7.2017
Masa : 11.15-
12.15 TGH HARI
Kod Standard Pembelajaran: Nilai Murni : Hubungan Merentas Kurikulum:
1.1.3 BERSYUKUR, BEKERJASAMA NILAI MURNI, KREATIVITI

Aspirasi Murid
Pengetahuan / Kemahiran / Kemahiran / Kemahiran Etika dan / Identiti /
berfikir memimpin dwibahasa kerohanian nasional
Objektif Pembelajaran: Kriteria Kejayaan: Pada akhir sesi p&p, pelajar akan :
Murid dapat menyatakan 3 Pada akhir pembelajaran, murid akan dapat ;
makanan dengan kumpulan i ) mengenalpasti makanan yang memberi tenaga, membantu tumbesaran, dan
khasiat makanan dengan betul. menjaga kesihatan.
ii )mengelas makanan mengikut khasiatnya.
Konsep/Perbendahaaan Kata Utama: Sumber:
Makanan memberi tenaga, makanan membantu Laptop, gambar, LCD, Lembaran kerja.
tumbesaran dan makanan menjaga kesihatan.

Rangka Pengajaran Impak/Refleksi


Pemula
GURU Murid ditayangkan dengan klip video lagu bertajuk
MAKAN.
Murid dikemukakan dengan soalan mengenai video yang
ditayangkan.
- Kenapa perut penyanyi dalam video ini buncit?

Aktiviti Utama 1. Murid diminta dalam kumpulan untuk menyenaraikan


4 makanan yang dimakan oleh mereka semalam. (4C-
Kreatif)
2. Ketua kumpulan membaca senarai makanan kumpulan
masing-masing.
3.Murid diterangkan dengan khasiat-khasiat makanan.
4.Permainan Kolam Makanan:
i). Guru membina jadual pengelasan Khasiat Makanan di
papan putih.
ii). 24 keping gambar makanan diletakkan dalam bakul di
hadapan kelas.
iii).Murid dibahagikan kepada enam kumpulan.
iv). Wakil dari setiap kumpulan diminta mengambil 4
keping gambar makanan dari bakul dan dibawa ke
kumpulan masing-masing.
v) Murid berbincang tentang khasiat makanan dalam
gambar-gambar yang diperolehi menggunakan
kaedah Spin-N-Think(PA21 & Kolaboartif). Kadbod
yang ada anak panah dipusing digunakan untuk
CONTOH RANCANGAN MENGAJAR

menentukan giliran siapa yang menyoal, menjawab,


membetulkan dan memuji.
vi). Wakil murid dari setiap kumpulan menampal
gambar-gambar yang diperolehi mengikut Kelas
Khasiat Makanan yang betul. (Komunikasi)
5. Sesi perbincangan dibuka kepada seluruh kelas.
6. Murid dibekalkan dengan Lembaran Kerja individu.
- Gunting dan tampal gambar mngikut kategori
makanan.

Penutup 1. Guru bersoal jawab dengan murid tentang keseluruhan


Refleksi: kajian dan penilaian aktiviti.
pembelajaran
2. Guru memberi komen positif dan membina kepada
Akan datang: kenal pasti langkah-
langkah seterusnya murid.
Aktiviti penutup 3. Tindakan susulan perbezaan murid dilakukan seperti
dinyatakan dalam tindakan susulan murid.

Tindakan susulan murid: Pemulihan: Pengukuhan: Pengayaan:


Murid yang dilihat kurang Murid diminta
menguasai tajuk diberikan menyiapkan model
latihan pengukuhan. mini piramid
makanan.
(Pemikiran Kritikal)
CONTOH RANCANGAN MENGAJAR
