Anda di halaman 1dari 3

Rancangan Pengajaran Harian

Mata Pelajaran: Sains Tema: Sains Bahan Kelas: 6 Hari : Khamis


Topik: Pengawetan Makanan Excellent Masa: 9.10am – 10.10am

Standard Pembelajaran: Nilai Murni: Tidak membazir, Elemen Merentas Kurikulum: Kreativiti dan
8.1.3 , 8.1.4, 8.1.7 rasional, bekerjasama, inovasi, Nilai murni, Keusahawanan, TMK dan
bersyukur terhadap teknologi Bahasa
KPS :memerhati, mengelas, meramal, membuat
moden
inferens

Objektif Pembelajaran: Kriteria Kejayaan: Saya boleh


Di akhir PdP, murid boleh a. Menyenaraikan pelbagai kaedah pengawetan makanan
mempelajari tentang b. Menjelaskan kebaikan dan kelemahan kaedah pengawetan makanan
pengawetan makanan
Konsep / Perbendahaaan Kata Utama: Bahan dan Sumber: Mini whiteboard, kertas A4, kertas A3,
Pengeringan, pendidihan, pendinginan, kertas warna, marker pen, gunting, kad perkataan, pensil 2B,
pembungkusan vakum, penjerukan, sticky notes, cili kering, epal, pelbagai makanan yang rosak,
penyejukbekuan, pempasteuran, pemasinan, piring petri, gambar dan video kaedah pengawetan,
penyalaian, pelilinan, pengetinan dan
pembotolan,

Impak/
Rangka Pengajaran
Refleksi

Pemulaan Aktiviti 1: Mrngimbas


 Aktiviti untuk 1) Guru mempamerkan beberapa contoh makanan kembali PdP
menarik minat murid yang telah rosak di atas meja setiap K1- epal yang lepas
(Aktiviti Pemula) kumpulan.(Berbeza bagi setiap kumpulan)
 memaklumkan K2- nasi
2) Murid mencirikan makanan yang rosak pada mini
kepada murid
tentang objektif board. Guru bersoal –jawab dengan murid: K3- susu
pembelajaran Contoh soalan:
 merangsang ingatan a) Apakah yang dapat diperhatikan pada K4- sawi
terhadap makanan ini?
K5- roti
pembelajaran b) Mengapa makanan itu menjadi rosak ?
terdahulu c) Nyatakan makanan lain yang mudah rosak K6- ikan
dirumah kamu.
d) Bagaimana hendak mengelakkan daripada
berlakunya kerosakan pada makanan?
3) Guru mengaitkan aktiviti tadi dengan tajuk pada
hari ini.
4) Guru memperkenalkan tajuk pada hari ini.
Kemudian menerangkan dan berkongsi Objektif
Pembelajaran dan Kriteria Kejayaan.

Aktiviti Utama Aktiviti 2 : Tujuan


 penerangan Pengawetan
kandungan https://kj2304. Makanan –
1) Murid menonton video mengenai kaedah
pembelajaran weebly.com Menghalang
pengawetan,
 contoh dan atau
2) Sesi soal jawab berkaitan video yang telah
tunjukcara melambatkan
 peluang membuat ditonton.
proses hidup
latihan 3) Guru bersoal jawab dengan murid : mikroorganisma
(a) Mengapa kita perlu mengawetkan makanan?
 bimbingan dan (b) Apakah tujuan pengawetan makanan Peta minda
maklumbalas dilakukan ?
berterusan 4) Murid perlu menggunakan bahan yang diberikan Guna aplikasi
 bagi pelbagai gaya untuk mencari tujuan “Pengawetan Makanan”. Argumented
pembelajaran Reality
Murid menulis jawapan mereka pada mini board
 cabaran
bersesuaian untuk 5) Murid dipilih untuk membacakan jawapan
semua murid mereka.
 peluang untuk Soalan :
belajar secara a) Adakah anda setuju dengan jawapan rakan
kolaboratif anda? Kenapa?
 bimbingan dan b) Apakah yang berlaku jika makanan
maklumbalas diawet?Kenapa?
berterusan
(Pentaksiran untuk
Pembelajaran) 6) Guru menyebut bahawa terdapat beberapa
kaedah yang digunakan untuk mengawetkan
makanan ini.

Aktiviti 3 :

1) Murid perlu menyenaraikan kaedah pengawetan


makanan yang mereka tahu menggunakan sticky
notes. Kemudian, perlu mengelaskan kepada
(Kaedah Tradisional & Kaedah Moden)
2) Kumpulan yang baik digalakkan menulis lebih
daripada 3 contoh bagi setiap kategori
3) Kumpulan yang lemah dibantu dengan kad
gambar tentang kaedah pengawetan makanan
4) Murid bertukar “mini whiteboard” dengan
“kumpulan jiran” dan menyemak jawapan rakan.
Guru membincangkan jawapan murid.
5) Murid membuat penilaian kendiri sebelum
bertukar hasil jawapan dengan kumpulan yang
lain.
6) Guru mempamerkan jawapan di hadapan untuk
murid menyemak kembali jawapan mereka.
7) Guru bersoal- jawab dengan murid
8) Guru menerangkan tentang beberapa kaedah
pengawetan makanan menggunakan gambar-
gambar yang dilekatkan pada papan putih.
9) Murid mengetahui dan mempelajari mengapa kita
perlu mengawet sesuatu makanan.
10) Murid mengetahui dan mempelajari pelbagai
kaedah untuk mengawet makanan.
11) Murid mencuba menjelas dengan contoh kaedah
pengawetan yang dipelajari (12 jenis) dengan
bimbingan.
12) Murid membuat catatan kaedah pengawetan
makanan pada buku nota dalam bentuk peta
pokok.

Aktivit 4

1) Murid dibahagikan kepada 12 kumpulan


(membentuk pasangan) dan menghasilkan satu
poster mengenai kaedah pengawetan makanan
yang diberikan berdasarkan buku teks.
2) Murid menyiapkan poster dan tampal pada galeri
walk untuk tatapan bersama. Kumpulan 1 -
3) Murid menyatakan kaedah-kaedah pengawetan betik
makanan yang diketahui. Kumpulan 2 -
4) Murid berfikir mengapa sangat penting bagi kita mangga
mengawet makanan. Kumpulan 3
5) Murid-murid mengimbas kembali tujuan
cili hijau
pengawetan makanan dan contoh-contoh bagi Kumpulan 4 -
setiap jenis kaedah pengawetan makanan. nanas
6) Murid diberi masa untuk menyiapkan poster yang Kumpulan 5 -
belum disiapkan.
telur masin
7) Murid berkumpul di hadapan kelas untuk melihat Kumpulan 6 -
hasil kerja setiap kumpulan. limau
8) Murid mempelajari kepentingan makanan
berdasarkan buku teks.
9) Murid membuat catatan pada buku nota dalam
bentuk peta pemikiran buih.

Aktivit 5

1) Murid merancang melakukan projek mengawet


makanan dengan kaedah yang sesuai. Murid
boleh merujuk kepada buku teks ms 142 (nanas)
dan ms 148 (telur masin) sebagai panduan.
2) Guru mengedarkan bahan –bahan mengikut
kumpulan masing-masing untuk melaksanakan
pengawetan makanan kaedah penjerukan
3) Murid menjawab soalan Kahoot berkaitan
dengan kaedah pengawetan makanan
4) Guru membimbing aktiviti murid sepanjang PdP
dijalankan.

Penutup 1) Guru memilih murid untuk merumuskan apa yang


 Refleksi kajian dan telah dipelajari pada hari ini. Perkara penting
penilaian yang telah saya pelajari pada hari ini ialah.
pembelajaran 2) Murid melengkapkan Soalan Kuiz dalam bentuk
 Akan datang: kenal
Google Forms.
pasti langkah-
langkah seterusnya 3) Guru mengulangi Objektif Pembelajaran dan
 Aktiviti penutup Kriteria Kejayaan.

Tindakan susulan Pemulihan Pengukuhan Pengayaan


murid
Murid menjawab soalan Murid menjawab Murid
dalam lembaran kerja soalan latihan dalam menghasilkan
buku kerja slaid
Powerpont
