Anda di halaman 1dari 9

Toolkit LS 2

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN [RPH] *PENAMBAHBAIKAN*

Sekolah SK Taman Seri Gombak Tarikh 10.8.2017


Tingkatan/Kelas 3 Bestari Saiz Kelas 32 orang
Waktu 1:50 2:50 p.m Tempoh (minit) 60 minit
Mata Pelajaran Matematik Bidang Pembelajaran Sukatan dan Geometri
Topik Masa dan waktu
Tema 10.1 Menyatakan waktu dalam jam dan minit
Konsep Utama 10.1.1 Membaca dan merekod waktu semasa, sebelum dan selepas sesuatu aktiviti.
Rasional Meningkatkan kefahaman murid untuk menentukan waktu.
Objektif Pembelajaran Menyatakan masa dan waktu semasa, sebelum dan selepas aktiviti.
Di akhir PdPc murid dapat:
Hasil Pembelajaran 1. Menyatakan sekurang-kurangnya 2 daripada 3 waktu sebelum dan selepas aktiviti dengan betul.

Pengetahuan Lepas Murid Penggunaan jam dinding dan jam tangan, jadual waktu sekolah, sifir lima
Kemahiran Saintifik dan 1. Membuat pemerhatian
Kemahiran Berfikir 2. Menyatakan idea secara lisan & bertulis
Sikap Saintifik /Nilai Murni/Nilai 1. Bekerjasama
Patriotisme 2. Menghargai masa
3. Hormat-menghormati
(1) Rujukan Buku teks, DSKP
Sumber Pengajaran dan
(3) Alat Model jam kecil, model jam besar, LCD projector, lap top, wisel
Pembelajaran
(5) Bahan Lembaran kerja, kad minit
Pendekatan 1. Inkuiri terbimbing
Pengajaran 2. Pendekatan Koperatif

Perkembangan Kandungan / Proses Pengajaran dan Pembelajaran Catatan/Nota


1
Toolkit LS 2

Jangkaan Pemikiran
Pengajaran Konsep (Tindakan Guru dan Aktiviti Murid)
Murid
Pengenalan 1. Murid-murid menyanyikan lagu Murid-murid
Fasa 1 sifir 5 bersama-sama. menyanyi lagu sifir
5 bersama-sama.
SET INDUKSI / 2. Guru mengaitkan lagu sifir 5 Belajar berkaitan
PENGENALAN dengan pembelajaran pada hari masa dan waktu.
( 5 minit) ini. Sifir 5 ada kaitan dengan
masa dan waktu iaitu kiraan
minit.
Apa yang akan
3. Guru menerangkan objektif saya belajar hari Marker pen
pembelajaran pada hari ini. ini? Model jam besar

Fasa 2 Jam dan minit 1. Guru menampal rajah muka Wah, besarnya Rajah muka jam
jam besar di papan putih. jam! daripada kertas
PERKEMBANGAN mahjong.
(Penerokaan) 2. Guru menunjukkan kad-kad Sifir lima Kad minit.
( 10 minit) kecil bilangan minit pada Bilangan minit
murid-murid.

3. Murid-murid membaca kad-kad


minit yang ditunjukkan guru.

Murid-murid
4. Murid-murid yang dipilih berebut-rebut
berdasarkan pilihan kawan akan ingin mencuba.
menampal kad minit pada muka
jam tersebut.

Murid
5. Semua murid menyebut minit
menyebut
pada muka jam bersama-sama.
minit pada
2
Toolkit LS 2

muka jam.

6. Semua murid bertepuk tangan Semua murid


sebagai penghargaan dapat bertepuk
menguasai pelajaran. tangan.

a)Membaca 1. Guru menunjukkan slaid aktiviti Murid menyebut 4 Slaid


Fasa 3 dan merekod seharian murid sambil murid aktiviti mengikut bergambar
waktu selepas menyebut aktiviti itu. slaid. Model jam kecil.
PERKEMBANGAN
(Penerangan) Slaid 1 : gambar bangun pagi
( 20 minit) Slaid 2 : gambar keluar dari
rumah
Slaid 3 : gambar di tapak
perhimpunan
Slaid 4 : gambar di dalam kelas

2. Guru mengedarkan model jam


kecil pada murid secara
berpasangan (shoulder
partner).

3. Murid-murid diminta memberi


tumpuan pada slaid yang akan
ditunjukkan guru.

4. Guru menunjukkan semula slaid Slaid 1 : gambar


1 (ada waktu, 6:00 pagi) dan bangun pagi
slaid 2.

5. Murid-murid diminta Murid


3
Toolkit LS 2

menunjukkan waktu pukul 6:00 menunjukkan


menggunakan model jam kecil. pukul 6:00

6. Guru menunjukkan cara Murid menyebut,


mendapatkan waktu selepas pukul 7:00
aktiviti yang betul.

7. Guru menyoal sambil Murid mengira Slaid 2 : gambar


menunjukkan slaid 2. Satu jam lima-lima keluar dari
selepas Ahmad bangun pagi, bersama-sama rumah
Ahmad keluar hendak pergi ke guru.
sekolah. Pukul berapakah Murid seronok
Ahmad pergi ke sekolah? mendapat jawapan
yang betul.
8. Guru menunjukkan semula slaid
2 (ada waktu, 7:00 pagi) dan
slaid 3.

9. Murid-murid bersedia (bertukar


rakan sebelah) dengan jam di
tangan menunjukkan pukul 7:00

10. Guru menyoal sambil Murid menyebut,


menunjukkan slaid 3. Setengah pukul 7:30
jam atau 30 minit selepas ini,
Ahmad telah sampai ke
sekolah. Pukul berapakah
Ahmad sampai ke sekolah?

11. Guru menunjukkan cara


Murid mengira
mendapatkan waktu yang Guru
lima-lima
betul.
4
Toolkit LS 2

bersama-sama membunyikan
12. Guru menunjukkan semula slaid guru. wisel sebagai
3 (ada waktu, 7:30 pagi) dan Murid seronok tanda model
slaid 4. mendapat jawapan jam kecil
yang betul. bertukar tangan
13. Murid-murid bersedia (bertukar
rakan sebelah) dengan jam di
tangan menunjukkan pukul 7:30 Slaid 3 : gambar
di tapak
perhimpunan
14. Guru menyoal sambil
menunjukkan slaid 4. 15 minit
selepas ini, Ahmad sudah Murid menyebut,
memulakan pelajarannya di pukul 7:45 Slaid 4 : gambar
dalam kelas. Pukul berapakah di dalam kelas
Ahmad mula belajar?

15. Guru menunjukkan cara


mendapatkan waktu yang Murid mengira
betul. lima-lima
bersama-sama
guru.
16. Guru mengulangi langkah untuk Murid seronok
membaca dan merekod waktu
selepas

1. Guru menunjukkan slaid aktiviti


seharian murid sambil murid
menyebut aktiviti itu.
4 Slaid
Slaid 1 : gambar waktu senja. bergambar
b) Membaca Slaid 2 : gambar bermain bola Model jam kecil.
dan merekod waktu petang

5
Toolkit LS 2

waktu Slaid 3 : gambar solat


sebelum Slaid 4 : gambar minum petang

2. Guru mengedarkan model jam


kecil pada murid secara
berpasangan (face to face
partner).

3. Murid-murid diminta memberi


tumpuan pada slaid yang akan
ditunjukkan guru.

4. Guru menunjukkan semula slaid


1 (ada waktu, 7:00 petang) dan
slaid 2.

5. Murid-murid diminta
menunjukkan waktu pukul 7:00
menggunakan model jam kecil.

6. Guru menunjukkan cara


mendapatkan waktu sebelum
aktiviti yang betul.

7. Guru menyoal sambil Murid menyebut,


menunjukkan slaid 2. Satu jam pukul 6:00
sebelum pukul 7:00 petang,
Ahmad bermain bola di padang.
Pukul berapakah Ahmad
bermain bola?
Slaid 1 : gambar
8. Guru menunjukkan cara Murid mengira waktu senja.
mendapatkan waktu yang lima-lima Slaid 2 : gambar
betul. bersama-sama bermain bola

6
Toolkit LS 2

guru. waktu petang


Murid seronok
9. Murid-murid diminta
menunjukkan waktu pukul 6:00
menggunakan model jam kecil.

10. Guru menyoal sambil


menunjukkan slaid 3. 30 minit Murid menyebut,
sebelum pukul 6:00 petang, pukul 5:30
Ahmad solat Asar. Pukul
berapakah Ahmad bersolat?
Murid mengira
11. Guru menunjukkan cara lima-lima
mendapatkan waktu yang bersama-sama
betul. guru.
Murid seronok
12. Guru menunjukkan semula slaid
3 (ada waktu, 5:30 petang) dan
slaid 4.

13. Murid-murid bersedia (bertukar


rakan bertentangan) dengan
jam di tangan menunjukkan
pukul 5:30
Slaid 3 : gambar
Murid menyebut, solat.
14. Guru menyoal sambil pukul 5:15
menunjukkan slaid 4. 15 minit Wisel
sebelum pukul 5:30 petang,
Ahmad minum petang bersama
Slaid 4 : gambar
keluarganya. Pukul berapakah
minum petang
Ahmad minum petang?

7
Toolkit LS 2

15. Guru menunjukkan cara Murid mengira


mendapatkan waktu yang lima-lima
betul. bersama-sama
guru.
Murid seronok
16. Guru mengulangi langkah untuk
membaca dan merekod waktu
sebelum.

Fasa 4 Pengukuhan 1. Guru mengedarkan soalan Murid yang tidak 1. 3 soalan


dan pengukuhan dan soalan yakin menjawab sebelum &
PERKEMBANGAN pengayaan pengayaan. akan bertanya selepas aktiviti
(Aplikasi / (pentaksiran) soalan pada guru. dengan muka
Penelitian) 2. Guru menerangkan arahan jam.
( 20 minit) soalan kepada murid. 2. 3 soalan
sebelum &
3. Murid menjawab soalan dengan selepas aktiviti
pantauan guru. (guru tanpa muka
menjalankan pentaksiran ] jam.
terhadap murid).

4. Wakil murid diminta Murid menyemak


menyatakan jawapan di dan menyatakan
hadapan kelas. jawapan mereka.

5. Guru dan murid-murid


berbincang beberapa jawapan
soalan pengukuhan &
pengayaan sebagai penilaian
kendiri.

8
Toolkit LS 2

Penutup/ 1. Guru dan murid bersoal jawab Penggunaan jam 1. Menunjukkan


Fasa 5 rumusan tentang pelajaran hari ini. Aktiviti harian objektif PdPc
pelajaran Masa sebelum & pada papan
PENUTUPAN 2. Guru mengulas semula objektif selepas aktiviti putih.
(Pentaksiran) PdPc iaitu membaca dan Murid mengangkat
( 5 minit) merekod waktu semasa, tangan(tanda
sebelum dan selepas sesuatu bagus) sebagai
aktiviti. simbolik objektif
3. Murid membuat rumusan PdPc hari ini
pencapaian pembelajaran tercapai.
mereka hari ini.

Nota: Template ini adalah sebagai panduan penyediaan Rancangan Pengajaran Harian [RPH] / Lesson Plan.
Ia boleh diubahsuai mengikut kesesuaian.
