Anda di halaman 1dari 5

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

Mata Pelajaran : Pendidikan Muzik

Kelas : Dua Intelek

Masa : 8.45 pagi – 9.45 pagi

Bilangan murid : 34 orang

Aspek : Pengalaman muzikal

Item : 2.1.2 Menyanyi secara muzikal - melodi

Tajuk Lagu : Anak Itik Tok Wi

Kemahiran : Menyanyi dengan sebutan yang jelas dan tepat.

Hasil Pembelajaran : Di akhir pengajaran dan pembelajaran, murid-murid

boleh:

1. Menyanyi lagu mengikut melodi dengan betul sambil


melakukan gerakan.

Pengetahuan

Sedia ada : 1. Murid pernah menyanyi melodi lagu dengan iringan


kibod.

Strategi : Kecerdasan pelbagai.

1. Muzik

Nilai Murni : Kerjasama, berkeyakinan

Alat Bantu Mengajar : Laptop, LCD Projector, kibod


Langkah Isi Pelajaran Aktiviti Catatan

Tayangan video 1. Guru menayangkan 1. Murid-murid


potongan klip video menonton
‘The Ugly Duckling’ tayangan video.
melalui slaid 2. Murid-murid
powerpoint. memberi respon
2. Guru bersoaljawab pada soalan guru.
Set Induksi dengan murid serta
( 5 minit ) mengaitkan cerita
yang ditayangkan
dengan pengajaran
dan pembelajaran
pada hari ini.

Memperkenalkan 1. Guru menayangkan 1. Murid memerhati


lagu slaid powerpoint lirik lirik lagu yang
lagu ‘Anak Itik Tok dipamerkan sambil
Wi’. mendengar lagu
Langkah 1 2. Guru memainkan yang dimainkan.
( 5 minit ) rakaman lagu ini
secara keseluruhan. ABM :
laptop, LCD
Menyanyikan lagu 1. Guru memainkan 1. Murid-murid
secara ‘humming’ notasi lagu baris memerhati dan
demi baris melalui mendengar dengan
slide powerpoint teliti.
yang ditayangkan. 2. Murid-murid
2. Murid mendengar meng’humming’kan
Langkah 2 dengan teliti. lagu ini dengan
( 10 minit ) 3. Guru membimbing bimbingan guru.
murid menyanyikan
lagu dengan Nilai : Berdikari, teliti,
hummingkan ‘la’ sabar.
mengikut notasi
lagu yang
dimainkan.

Menyanyikan lagu 1. Guru menayangkan 1. Murid-murid


baris demi baris slide powerpoint memerhati dan
baris lagu. mendengar dengan
2. Guru membimbing teliti.
murid membaca 2. Murid-murid
dan menyanyikan ‘menyanyikan’
Langkah 3 baris demi baris lagu ini.
( 10 minit ) lagu yang 3. Murid menyanyi
dipaparkan. sambil menepuk
3. Guru memilih tangan.
beberapa orang
murid menyanyikan Nilai : Berdikari, teliti,
baris lagu tersebut sabar.
dan diulangi dengan
baris-baris
berikutnya.
4. Guru membimbing
murid menyanyi
keseluruhan lagu.
5. Murid menyanyikan
keseluruhan lagu.
6. Guru mengesan
kesalahan pitch,
sebutan semasa
nyanyian.

Menyanyi sambil 1. Guru meminta 1. Murid melakukan


melakukan murid melakukan gerakan bebas.
gerakan gerakan bebas 2. Murid memerhati
berpandukan lirik gerakan yang
lagu. dilakukan oleh
2. Guru menunjukkan guru.
gerakan sebenar 3. Murid menyanyi
berpandukan lirik sambil melakukan
Langkah 4 lagu. gerakan.
( 10 minit ) 3. Murid meniru dan
melakukan gerakan
yang dilakukan oleh
guru.
4. Murid menyanyikan
lagu sambil
melakukan gerakan
dengan bimbingan
guru
Helaian kerja 1. Guru mengagihkan 1. Murid-murid
helaian kerja menjawab dengan
kepada semua yakin.
murid.
2. Guru meminta
murid menyambung
titik-titik mengikut
Langkah 5
turutan nombor dan
(15 minit )
mewarnakan
gambar yang
terhasil.
3. Murid memotong
dan menampal
gambar dalam buku
nota.

1. Murid menyanyi
Menyanyi sambil 1. Guru menayangkan
sambil melakukan
melakukan klip video lagu
gerakan.
gerakan ‘Anak Itik Tok Wi’
2.
dan meminta murid
Penutup
ABM
menyanyikan lagu
(5 minit)
Laptop, LCD, alat perkusi
ini sambil
- Loceng
melakukan gerakan.
- Kayu tik tok
