Anda di halaman 1dari 21

RENCANA PELAKSANAAN PEMBELAJARAN

(RPP)

Sekolah : SMP NEGERI 3 SUKOHARJO

Mata Pelajaran : Bahasa Jawa

Kelas/ Semester : VII/ 1 (satu)

Materi Pokok : Cerita Pengalaman

Alokasi Waktu : 3 x 40 menit ( 3 kali pertemuan)

A. TUJUAN PEMBELAJARAN
1. Siswa dapat menunjukan sikap syukur atas anugerah Tuhan Yang Maha Esa berupa
bahasa Jawa sebagai bahasa ibu dengan berdoa sesuai dengan keyakinan masing-
masing.
2. Siswa dapat menunjukan sikap syukur kepada Tuhan Yang Maha Esa setelah
selesai melaksanakan kegiatan belajar-mengajar. Bersikap percaya diri dalam
mengapresiasi dan memahami cerita pengalaman dengan menggunakan bahasa
Jawa yang baik dan benar.
3. Siswa dapat menunjukkan sikap syukur kepada Tuhan Yang Maha Esa atas
anugerah-Nya berupa bahasa Jawa sebagai sarana komunikasi
4. Siswa dapat menunjukan sikap jujur, disiplin, dan bertanggung jawab dalam
menyampaikan ide gagasan.
5. Siswa dapat menunjukan sikap peduli (gotong-royong) menyelesaikan suatu
masalah.
6. Siswa dapat menanggapi suatu masalah dengan mengunakan unggah-unguh yang
baik.
7. Siswa dapat memahami definisi cerita pengalaman.
8. Siswa dapat membaca teks cerita pengalaman.
9. Siswa dapat menjawab pertanyaan tentang teks cerita pengalaman.
10. Siswa dapat mencatat pokok- pokok isi cerita pengalaman.
11. Siswa dapat menulis cerita pengalaman.
12. Siswa dapat mendengarkan wacana cerita pengalaman yang mengesankan.
13. Siswa dapat menanggapi cerita pengalaman yang didengar dengan ragam krama.
14. Siswa dapat membaca kalimat berhuruf Jawa dengan penerapan sandhangan dan
pasangannya.
15. Siswa dapat menyalin kalimat berhuruf latin ke dalam huruf Jawa dengan
penerapan sandhangan dan pasangannya.
16. Siswa dapat membaca teks berhuruf Jawa dengan penerapan sandhangan dan
pasangannya.
17. Siswa dapat menyalin teks cerita pengalaman teks berhuruf Jawa dengan
penerapan sandhangan dan pasangan kedalam huruf latin.

B. Kompetensi Dasar dan Indikator


Kompetensi Dasar Indikator

1.1.1 Menunjukan sikap syukur atas anugrah


1.1 Menerima anugerah Tuhan Yang
Tuhan yang Maha Esa berupa bahasa Jawa
Maha Esa berupa bahasa Jawa
sebagai bahasa Ibu dengan keyakinan
sebagai bahasa Ibu untuk
masing- masing.
mendukung bahasa Indonesia
1.1.2 Menunjukan sikap syukur kepada Tuhan
sebagai bahasa persatuan.
yang Maha Esa setelah selesai kegiatan
belajar mengajar.

1.2 Menerima anugerah Tuhan 1.2.1 Menunjukkan sikap syukur kepada Tuhan
Yang Maha Esa berupa bahasa Yang Maha Esa atas anugerahnya berupa
Jawa dan memanfaatkan sebagai bahasa Jawa sebagai sarana komunikasi
sarana komunikasi masyarakat
Jawa.
2.2.1 Menunjukan sikap jujur, disiplin, dan
2.2 Meghargai dan menghayati
bertanggung jawab dalam menyampaikan
perilaku jujur, disiplin,
gagasan.
bertanggung jawab, peduli
2.2.2 Menunjukan sikap peduli (gotong-royong)
(toleransi dan gotong royong),
menyelesaikan suatu masalah yang dihadapi
santun percaya diri dalam
2.2.3 Menanggapi suatu masalah dengan
menyampaikan informasi atau
menanggapi berbagai mengunakan tata karma yang baik.
hal/keperluan sesuai dengan tata
karma jawa
3.4 Memahami isi teks cerita rakyat 3.4.1 Memahami definisi cerita pengalaman.
3.4.2 Membaca contoh bacaan cerita pengalaman.
3.4.3 Mengartikan kata-kata yang dianggap sulit.
3.4.4 Mengajukan dan menjawab pertanyaan
tentang teks cerita pengalaman.
4.4.1 Menceritakan kembali isi bacaan cerita
pengalaman.
4.4. Menulis teks cerita pengalaman 4.4.1 Mendengarkan wacana cerita pengalaman.
4.4.2 Mencatat pokok- pokok isi cerita
pengalaman.
4.4.3 Menyusun kerangka karangan cerita
pengalaman.
4.4.4 Mengembangkan kerangka karangan cerita
pengalaman menjadi sebuah cerita yang
mengesankan.
4.4.5 Menanggapi cerita pengalaman yang
didengar dalam ragam krama.
4.5 Membaca nyaring dan menulis 4.5.1 Membaca kalimat berhuruf Jawa dengan
teks 1 (satu) paragraf berhuruf penerapan sandhangan dan pasangan.
Jawa. 4.5.2 Menyalin kalimat berhuruf Jawa dengan
penerapan sandhangan dan pasangan ke
huruf latin.
4.5.3 Membaca teks berhuruf Jawa dengan
penerapan sandhangan dan pasangan.
4.5.4 Menyalin teks berhuruf Jawa dengan
penerapan sandhangan dan pasangan ke
dalam huruf latin.
C. Materi Pembelajaran
 Cerita Pengalaman yaiku kabeh prastawa kang dilakoni marang kabeh manungsa
 Cerita pengalaman dibagi ana loro, yaiku :
1. Cerita pengalaman empirik :
yaiku cerita kang ngemu prastawa kang nyata dilakoni marang
sakabehing manungsa. Cerita empirik iki ana loro versine yaiku
pengalaman sing apik karo sing ala.
2. Cerita pengalaman khayal :
Cerita kang sejatine amung ana ing pangangen-angen utawa durung
kelakon.
 Unsur cerita pengalaman : 5W+1H
1. What ( Apa?) : Ana prastawa apa?
2. Where ( Ana ngendi?) : Prastawa iku ana ing ngendi?
3. When ( Kapan?) : Kapan wektu kadadeane prastawa iku?
4. Why ( Kena apa?) : Apa jalarane dene ana prastawa iku?
5. Who ( Sapa?) : Sapa paraga ana ing prastawa iku?
6. How ( Kepriye?) : Kepriye larah-larahane prastawa iku?
 Tuladhane cerita pengalaman :
Dolan menyang Sala
Minggu esuk aku lan kulawargaku dolan menyang Sala. Saka Wonogiri aku
budhal numpak sepur Batara Kresna lan mudhuk ana ing stasiun Purwosari.
Aku dituntun bapak bebarengan karo adhi-adhiku numpak bis BST lan tumuju
ing taman Sriwedari. Ing kono aku lan adhi-adhiku dolanan nganti
saksenengku. Banjur tumuli menyang taman Jurug. Ing taman Jurug akeh satwa
kang dijaga dening pamerintah. Atiku bungah banget rasane kepengin dolan terus.

 Maca batin cerita pengalaman.

Nulung Katut Kecemplung


Dina Minggu esuk, wayah jam setengah enem, Aku, Dani, Aji lan Rani wis tekan ing
Omahe Astuti. Aku sakancaku iki manggon ing kompleks perumahan kang padha,
Perumahan Alam Endah Semesta. Esuk iku aku sakanca diajak Astuti nonton kolam
iwake kang ana ing Desa Sukamaju. O iya, bapake Astuti iku ngasta ing Dinas
Pertanian, kagungan samben budi daya iwak.
Astuti duwe adhi siji, jenenge Prayoga. Prayoga lagi kelas loro. Minggu iki
sakendharaan isine ana wong wolu. Wong tuwane mung ana bapak karo ibuke Astuti
kang lenggah ing ngarep.
Jarak saka Perumahan tekan Desa Sukamaju iku ora adoh, kira-kira 45Km, kira- kira
setengah jam pelajaran.
Mobil mlaku alon- alon, sawangan ing kiwa tengen sing maune sawah, tegalan
lan padesan. Tekan ing panggonan banjur mobil banjur mandheg ing plataran.
Pancen, sawangan ing papan iki endah banget. Ing ngisor kana, katon sawah
lan padesan kang ijo royo-royo lan dalan kang menggak-menggok.
Swarane Astuti ajak-ajak mudun. Aku nggragap, nglilir. Noleh mengiwa
nengen, jebul mobil wis mandheg ing plataran kang eyup, merga akeh wit-witane.
“Sugeng rawuh, Pak, Bu. We hla ... ngasta rombongan menika, Pak?” sapa
aruhe pawongan lanang umur-umuran 40 tahun nyedhaki mobile bapake Astuti.
“Inggih Pak Jono. Kanca-kancane Astuti. Jare padha kepingin mancing!”
Pak Jono iku pegawene Pak Dwija Sejati. Dheweke dipasrahi njaga lan
ngrupakara kolam.
“Man, iki kenalke. Iki kabeh kanca-kancane Mbak Astuti. Mengko kancanana
mancing,ya? Bapak tak ngladeni bapak lan ibune Mbak Astuti!” ngendikane Lik Jono.
“Inggih, Pak.”
“Man, iki kenalke kanca-kancaku. Sing iki Aryo, iki Dini, trus kae Rani. Lha
sing kulon dhewe kae Aji. Iki kabeh kelas siji, padha awake dhewe.”
Kira-kira jam sepuluh, aku sakanca wiwit mancing. Aku, Dani karo Aji sisih
elor, dene Astuti, Rani, Prayoga dikancani Sugiman ing sisih kidul.
“Pancingku digondhol, ...pancingku digondhol....” kandhane Dani karo
ngadheg.
Nanging dumadakan... byuuuuuur! Dani tiba kecemplung kolam. Ngerti Dani
kecemplung kolam, aku enggal-enggal nyedaki. Tanganku tak ulungake, karepku
aweh pitulungan, malah aku katut kecemplung.
Lagi bae ngadeg durung nganti mentas, kebeneran Pak Dwija Sejati
didherekake Lik Jono tekan ing panggonanku kecemplung. Aku meneng njegegreg
ora obah, isin.
“Wah, kolam kene iwake gedhe-gedhe, Pak Jono,” ngendikane Pak Dwija
Sejati.
“Inggih Pak, sampun eca menawi dibakar,” wangsulane Lik Jono, sajake ora
pirsa aku karo Dani kecemplung.
“Lha nek gedhene semanten-manten, mbakare kepripun, Pak Jono?”
ngendikane Pak Dwija Sejati karo nudhing aku lan Dani.
Sing padha ana ing kono padha ora kuwat nahan guyu, sakala ngguyu bareng.
“Sampun Mas, mrika siram ten pancuran,” ngendikane Lik Jono.
Adus pancuran sing bening kaya kaca, rasane seger banget. Sawise salin, aku
sakanca bali menyang gubug. Tekan ing gubug, Lik Jono putri wis natakake sega
salawuhe. Iwak bakar lan goreng nganggo sambel trasi salalapane.
Piwulang Basa SMP/ MTs Kelas VII
 Akasa legena yaiku aksara kang durung diwenehi sandhangan utawa pasangan lan
cacahe ana 20

 Pasangan aksara Jawa.


Pasangan aksara Jawa digunakake kanggo mateni aksara Jawa menawa
mapane ing tengah tembung utawa ukara. Amarga ing tengah tembung utawa ukara,
aksara Jawa ora kena dipangkon, mula menawa arep dipateni kudu nganggo
pasangan. Pasangan aksara Jawa cacahe padha karo aksara legena yaiku ana 20 kaya
kang kaandharake ing ngisor iki.
 Sandhangan aksara Jawa.

 Tuladhane maca ukara aksara jawa


1. ?akumLkumLkuk[roaibuku. : Aku mlaku-mlaku karo ibuku.
2. ?[k]tku[k]tkenCn. : Kretaku Kreta Kencana
3. ?adikNumPkSepu/. : Adhik numpak sepur
4. ?k]inCi=wesi : Krincing Wesi

D. Metode Pembelajaran
Menggunakan pendekatan scientific, langkah yang digunakan adalah mengamati,
menanya, mencoba dan mengkomunikasikan.
E. Media Dan Alat Pembelajaran
Media : power point.
Alat : laptop, LCD proyektor.
F. Sumber Pembelajaran :
- Buku piwulang basa Jawa Marsudi basa lan sastra Jawa disusun oleh Priyantono
dan Sakuwir, diterbitkan oleh Erlangga.
- Pinter maca Jawa disusun oleh Shodiqul Amin S. Pd dan Suparmi S. Pd.

G. Langkah-langkah Kegiatan Pembelajaran


Pertemuan 1
RINCIAN KEGIATAN WAKTU

Pendahuluan : (10 menit )

1. Mengajak siswa untuk menyanyikan lagu Indonesia Raya untuk


membangkitkan semangat nasionalisme serta memberikan motivasi
untuk mengikuti pembelajaran.
2. Mengarahkan siswa untuk berdoa sebelum pembelajaran.
3. Memeriksa kehadiran dan kesiapan peserta didik.
4. Mengecek kebersihan kelas.
5. Apersepsi: menceritakan cerita pengalaman yang mengesankan dan
memancing siswa untuk menceritakan pengalaman mengesankan yang
pernah dialaminya.
6. Menyampaikan maksud dan tujuan pembelajaran.
Kegiatan Inti (60 menit)

Dalam kegiatan inti, peserta didik melakukan langkah-langkah sebagai berikut:


1. Mengamati :
 Membaca dalam hati wacana cerita pengalaman yang telah
disediakan oleh guru.
2. Menanya :
 Mengajukan pertanyaan berkaitan dengan materi dalam cerita
pengalaman.
3. Mengumpulkan informasi :
 Berdiskusi dengan teman tentang kosa kata beserta pokok cerita
dalam cerita pengalaman.
4. Mengasosiasi :
 Memahami definisi cerita pengalaman.
 Memahami isi cerita pengalaman
5. Mengomunikasikan :
 Mempresentasikan isi cerita pengalaman untuk mendapatkan
tanggapan dari peserta didik dan guru.
Penutup (10 menit)

Kegiatan penutup mencakup langkah-langkah sebagai berikut:


1. Guru bersama-sama peserta didik menyimpulkan materi cerita pengalaman
yang telah dipelajari.
2. Guru bersama-sama peserta didik melakukan refleksi tentang proses dan
hasil pembelajaran cerita pengalaman.
3. Guru memberikan tugas individual untuk menuliskan pokok- pokok isi
cerita Nulung Katut Kecemplung dan dikumpulkan pada pertemuan
selanjutnya.
Pertemuan 2
RINCIAN KEGIATAN WAKTU

Pendahuluan : (10 menit )

1. Mengajak siswa untuk menyanyikan lagu Indonesia Raya untuk


membangkitkan semangat siswa dalam proses pembelajaran.
2. Mengarahkan siswa untuk berdoa sebelum pembelajaran.
3. Memeriksa kehadiran dan kesiapan peserta didik.
4. Mengecek kebersihan kelas.
5. Apersepsi: mengulas kembali materi yang telah di pelajari pada minggu
sebelumnya.
6. Menyampaikan maksud dan tujuan pembelajaran.
Kegiatan Inti (60 menit)

Dalam kegiatan inti, peserta didik melakukan langkah-langkah sebagai berikut:


1. Mengamati :
 Mendengarkan wacana cerita pengalaman yang dibacakan oleh guru.
2. Menanya :
 Mengajukan pertanyaan yang berkaitan dengan kata-kata sulit dalam
cerita untuk mengungkap isi cerita.
3. Mengumpulkan informasi :
 Mencatat pokok-pokok cerita berpedoman pada 5W + 1H untuk
mengungkap isi cerita.
4. Mengasosiasi :
 Mencoba membuat kerangka cerita dan mengembangkan kerangka
cerita menjadi sebuah cerita yang mengesankan.
5. Mengomunikasikan :
 Mempresentasikan cerita pengalaman yang telah dirangkai didepan
kelas untuk mendapatkan tanggapan dari peserta didik dan guru .
Penutup (10 menit)

Kegiatan penutup mencakup langkah-langkah sebagai berikut:


1. Guru bersama-sama peserta didik menyimpulkan pembelajaran cerita
pengalaman yang telah dipelajari.
2. Guru bersama-sama peserta didik melakukan refleksi tentang proses dan
hasil pembelajaran tentang cerita pengalaman.
3. Guru memberikan tugas individual untuk menuliskan cerita pengalaman
yang menyenagkan yang pernah dialami dan dikumpulkan pada pertemuan
selanjutnya.

Pertemuan 3
RINCIAN KEGIATAN WAKTU

Pendahuluan : (10 menit )

1. Mengajak siswa untuk menyanyikan lagu Indonesia Raya untuk


membangkitkan semangat siswa dalam proses pembelajaran.
2. Mengarahkan siswa untuk berdoa sebelum pembelajaran.
3. Memeriksa kehadiran dan kesiapan peserta didik.
4. Mengecek kebersihan kelas.
5. Apersepsi: mengulas kembali materi yang telah dipejari di pertemuan
sebelumnya yang kemudian dihubungkan dengan pentingya aksara Jawa.
6. Menyampaikan maksud dan tujuan pembelajaran.
Kegiatan Inti (60 menit)

Dalam kegiatan inti, peserta didik melakukan langkah-langkah sebagai berikut:


1. Mengamati :
 Mengamati Aksara Jawa beserta sandhangan dan pasangannya.
 Mengamati contoh wacana Aksara Jawa
2. Menanya :
 Mengajukan pertanyaan berkaitan dengan huruf Jawa.
3. Mengumpulkan informasi :
 Berdikusi dengan teman mengenai aksara Jawa, sandangan serta
pasangan aksara Jawa.
4. Mengasosiasi :
 Mencoba menulis kalimat dari huruf latin ke aksara Jawa.
5. Mengomunikasikan :
 Menyalin kalimat dari huruf latin yang telah disediakan oleh guru ke
dalam aksara Jawa di papan tulis.
Penutup (11 menit)

Kegiatan penutup mencakup langkah-langkah sebagai berikut:


1. Guru bersama-sama peserta didik menyimpulkan pembelajaran menulis
aksara Jawa yang telah dipelajari.
2. Guru bersama-sama peserta didik melakukan refleksi tentang proses dan
hasil pembelajaran tentang aksara Jawa.
3. Guru memberikan tugas individual untuk menuliskan satu paragraf wacana
berhuruf latin kedalam aksara Jawa.

H. Penilaian Hasil Pembelajaran


1. Sikap Spiritual
Pedoman Observasi Sikap Spiritual
Petunjuk :
Lembaran ini diisi oleh guru untuk menilai sikap spiritual peserta didik. Berilah tanda
cek (v) pada kolom skor sesuai dengan sikap spiritual yang ditampilkan oleh peserta
didik, dengan kriteria sebagai berikut :
4 : Selalu melakukan sesuai pernyataan
3 : Sering melakukan sesuai pernyataan dan kadang-kadang tidak melakukan.
2 : Kadang-kadang melakukan sesuai pernyataan dan tidak pernah melakukan.
1 : Tidak pernah melakukan sesuai penyataan

No Aspek Pengamatan skor


1 2 3 4
1 Berdoa sebelum dan sesudah melakukan sesuatu
2 Mengucapkan rasa syukur atas karunia tuhan
3 Mengungkapkan kekaguman secara lisan ataupun tulisan
terhadap kebesaran tuhan
4 Memberikan salam sebelum dan sesudah menyampaikan
pendapat ata presentasi.
5 Merasakan keberadaan tuhan saat mempelajari ilmu
pengetahuan
Jumlah skor

Petunjuk penskoran :
Skor akhir menggunakan skor 1 sampai 4
Perhitungan skor akhir menggunakan rumus :
Skor x 4 = skor akhir
Skor tertinggi
Peserta didik memperoleh nilai :
Sangat baik : apabila memperoleh skor 3,20 – 4,00 ( 80-100 )
Baik : apabila memperoleh skor 2,80 – 3,19 ( 70-79 )
Cukup : apabila memperoleh skor 2,40 – 2,79 ( 60 – 69 )
Kurang : apabila memperoleh skor kurang dari 2,40 ( kurang dari 60% )

2. Sikap Sosial
Pedoman Observasi Sikap Sosial
Petunjuk :
Lembaran ini diisi oleh guru untuk menilai sikap sosial peserta didik. Berilah tanda
cek (v) pada kolom skor sesuai dengan sikap sosial yang ditampilkan oleh peserta
didik, dengan kriteria sebagai berikut :
4 : Selalu melakukan sesuai pernyataan
3 : Sering melakukan sesuai pernyataan dan kadang-kadang tidak melakukan.
2 : Kadang-kadang melakukan sesuai pernyataan dan tidak pernah melakukan.
1 : Tidak pernah melakukan sesuai penyataan
No Aspek Pengamatan skor
1 2 3 4
1 Tidak menyontek ketika mengerjakan tugas/ulangan/
ujian.
2 Tidak melakukan plagiat dalam mengerjakan tugas/
ulangan/ujian.
3 Megungkapkan perasaan dengan apa adanya.
4 Menyampaikan ide/gagasan dengan unggah-ungguh yang
baik.
5 Mampu berkontribusi baik dalam berpendapat maupun
mengerakan tugas secara diskusi.
Jumlah skor
Petunjuk penskoran :
Skor akhir menggunakan skor 1 sampai 4
Perhitungan skor akhir menggunakan rumus :
Skor x 4 = skor akhir
Skor tertinggi
Peserta didik memperoleh nilai :
Sangat baik : apabila memperoleh skor 3,20 – 4,00 ( 80-100 )
Baik : apabila memperoleh skor 2,80 – 3,19 ( 70-79 )
Cukup : apabila memperoleh skor 2,40 – 2,79 ( 60 – 69 )
Kurang : apabila memperoleh skor kurang dari 2,40 ( kurang dari 60% )
3. Penilaian Pengetahuan
Pertemuan 1 :
Teknik Penilaian : Tes Objektif
Bentuk Instrumen : Tes isian singkat
No. Indikator No. Butir
1 Mengartikan kata sukar dalam cerita pengalaman Nulung Katut A
Kecemplung
2 Bertanya jawab tentang isi cerita cerita pengalaman Nulung Katut B
Kecemplung

Instrumen Penilaian Pengetahuan (K3)


Nama : ______________________________
Kelas : ______________________________
Wacanen tuladha cerita pengalaman ing ngisor iki !
Nulung Katut Kecemplung
Dina Minggu esuk, wayah jam setengah enem, Aku, Dani, Aji lan Rani
wis tekan ing Omahe Astuti. Aku sakancaku iki manggon ing kompleks
perumahan kang padha, Perumahan Alam Endah Semesta. Esuk iku aku
sakanca diajak Astuti nonton kolam iwake kang ana ing Desa Sukamaju. O
iya, bapake Astuti iku ngasta ing Dinas Pertanian, kagungan samben budi daya
iwak.
Astuti duwe adhi siji, jenenge Prayoga. Prayoga lagi kelas loro.
Minggu iki sakendharaan isine ana wong wolu. Wong tuwane mung ana bapak
karo ibuke Astuti kang lenggah ing ngarep.
Jarak saka Perumahan tekan Desa Sukamaju iku ora adoh, kira-kira
45Km, kira- kira setengah jam pelajaran.
Mobil mlaku alon- alon, sawangan ing kiwa tengen mung sawah,
tegalan lan padesan. Tekan ing panggonan banjur mobil banjur mandheg ing
plataran.
Pancen, sawangan ing papan iki endah banget. Ing ngisor kana, katon
sawah lan padesan kang ijo royo-royo lan dalan kang menggak-menggok.
Swarane Astuti ajak-ajak mudun. Aku nggragap, nglilir. Noleh
mengiwa nengen, jebul mobil wis mandheg ing plataran kang eyup, merga
akeh wit-witane.
“Sugeng rawuh, Pak, Bu. We hla ... ngasta rombongan menika, Pak?”
sapa aruhe pawongan lanang umur-umuran 40 tahun nyedhaki mobile bapake
Astuti.
“Inggih Pak Jono. Kanca-kancane Astuti. Jare padha kepingin
mancing!”
Pak Jono iku pegawene Pak Dwija Sejati. Dheweke dipasrahi njaga lan
ngrupakara kolam.
“Man, iki kenalke. Iki kabeh kanca-kancane Mbak Astuti. Mengko
kancanana mancing,ya? Bapak tak ngladeni bapak lan ibune Mbak Astuti!”
ngendikane Lik Jono.
“Inggih, Pak.”
“Man, iki kenalke kanca-kancaku. Sing iki Aryo, iki Dini, trus kae
Rani. Lha sing kulon dhewe kae Aji. Iki kabeh kelas siji, padha awake
dhewe.”
Kira-kira jam sepuluh, aku sakanca wiwit mancing. Aku, Dani karo Aji
sisih elor, dene Astuti, Rani, Prayoga dikancani Sugiman ing sisih kidul.
“Pancingku digondhol, ...pancingku digondhol....” kandhane Dani karo
ngadheg.
Nanging dumadakan... byuuuuuur! Dani tiba kecemplung kolam.
Ngerti Dani kecemplung kolam, aku enggal-enggal nyedaki. Tanganku tak
ulungake, karepku aweh pitulungan, malah aku katut kecemplung.
Lagi bae ngadeg durung nganti mentas, kebeneran Pak Dwija Sejati
didherekake Lik Jono tekan ing panggonanku kecemplung. Aku meneng
njegegreg ora obah, isin.
“Wah, kolam kene iwake gedhe-gedhe, Pak Jono,” ngendikane Pak
Dwija Sejati.
“Inggih Pak, sampun eca menawi dibakar,” wangsulane Lik Jono,
sajake ora pirsa aku karo Dani kecemplung.
“Lha nek gedhene semanten-manten, mbakare kepripun, Pak Jono?”
ngendikane Pak Dwija Sejati karo nudhing aku lan Dani.
Sing padha ana ing kono padha ora kuwat nahan guyu, sakala ngguyu
bareng.
“Sampun Mas, mrika siram ten pancuran,” ngendikane Lik Jono.
Adus pancuran sing bening kaya kaca, rasane seger banget. Sawise
salin, aku sakanca bali menyang gubug. Tekan ing gubug, Lik Jono putri wis
natakake sega salawuhe. Iwak bakar lan goreng nganggo sambel trasi
salalapane.
Piwulang Basa SMP/ MTs Kelas VII

A. Golekana tegese tembung- tembung ing ngisor iki gegayuhan karo cerita ing
dhuwur !
1. Ngasta : :
2. Kagungan :
3. Ngupakara :
4. Pirsa :
5. Dumadakan :
6. Semanten :
7. Sakala :
8. Ngendika :
9. gubug :
10. Siram :

B. Wangsulana pitakonan- pitakonan ing ngisor iki manut karo cerita ing dhuwur !
1. Kapan Astuti ngajak kanca-kancane nonton kolam iwake kang ana ing Desa
Sukamaju?
2. Bapake Astuti ngasta ing ngendi?
3. Wong pira sing ana ing sakjrone mobile Astuti?
4. Sapa jenenge adikke Astuti?
5. Pira jarake antara Perumahan tekan Desa Sukamaju?
6. Ana ngendhi mobile Astuti mandheg?
7. Ana sisih ngendi Astuti, Rani, Prayoga anggone mancing?
8. Sapa sing kecemplung kolam?
9. Sapa sing ngarani yen iwak kolam gedhe- gedhe?
10. Kepriye rasane adus ana banyu pancuran?
Pedoman Penskoran:
Setiap jawaban benar diberi skor 1, sedangkan jawaban salah diberi skor 0. Karena
soal berjumlah 10 butir, maka jumlah skor berkisar antara 0 sampai 10. Untuk kata
sukar setiap kata benar dinilai 1 salah 0 jadi nilai antara 1 – 10
Perhitungan skor :
Soal Benar x 5 = Nilai

Kunci Jawaban :
A. B.
1. Ngasta : gawa 1. Dina Minggu esuk
2. Kagungan : nduwe 2. Dinas Pertanian
3. Ngrupakara : ngrumati 3. Wong wolu
4. Pirsa : ngerti 4. Prayoga
5. Dumadakan : sanalika 5. 45 Km
6. Semanten : semene 6. Ing plataran
7. Pripun : kepriye 7. Ana ing sisih kidul
8. Ngendika : ngomong 8. Aku karo Dani
9. Gubug : Omah cilik 9. Pak Dwija Sejati
10. Siram : adus 10. Rasane seger banget

Pertemuan 2 :
Teknik Penilaian : Tes Praktik
Bentuk Instrumen : Skala
No. Indikator No. Butir
1 Membuat teks cerita pengalaman A
2 Membaca nyaring teks cerita pengalaman yang telah dibuat B

Instrumen Penilaian Keterampilan (K4)


Nama : ______________________________
Kelas : ______________________________
Gawea cengkorongan cerita dadi karangnan wutuh cerita pengalaman sing nyenengke
ana ing sajroning atimu !
No 5W + 1H Kerangka
1 What ( Ana prastawa apa?)
2 Where ( Ana ing papan ngendi?)
3 When (Kapan prastawa iku
dumadi?)
4 Why ( Kena apa?)
5 Who ( Sapa paraga ana ing cerita
pengalamanmu?)
6 How ( Kepriye prastawa iku?)

Sawise kogawe cengkorongan/kerangka, saiki rembakakna dadi karangan cerita


pengalaman sing wutuh!
..........................................................................................................................................
......................................................................................................................................................
......................................................................................................................................................
.................................................................
..........................................................................................................................................
......................................................................................................................................................
......................................................................................................................................................
...............................................................
Sawise kogawe karangan cerita pengalaman sing wutuh banjur wacanen sing sora ana
ing ngarep kelas !
Rubrik Penilaian Kinerja menulis dan membaca cerita Pengalaman.
1.1 Kriteria
No. Aspek yang dinilai 1.2 Skor
1.3 1 1.4 2 1.5 3 1.6 4
Pemilihan kosa kata 1.11
1 1.7 1.8 1.9 1.10
yang digunakan
Keruntutan cerita 1.16
2 1.12 1.13 1.14 1.15
berdasar 5W + 1H
Sikap dalam membaca 1.21
3 1.17 1.18 1.19 1.20
lantang di depan kelas
Ekspresi dalam 1.26
4 menceritakan cerita 1.22 1.23 1.24 1.25
pengalaman
1.27 Jumlah 1.28

Untuk setiap aspek yang dinilai, pilihan berkisar dari “kurang” dengan skor 1 sampai “sangat
baik” dengan skor 4, maka untuk kedua butir jumlah skor yang diperoleh berkisar antara 6
sampai 12

Pertemuan 3 :
Teknik Penilaian : Tes Objektif
Bentuk Instrumen : Tes isian singkat
No. Indikator No. Butir
1 Menulis kalimat berhuruf Jawa dengan sandangan dan A
pasangannya.
2 Menulis teks berhuruf Jawa dengan sandangan dan pasangannya. B
Instrumen Penilaian Pengetahuan (K3)
Nama : ______________________________
Kelas : ______________________________

A. Salinen tulisan ing ngisor iki saka latin menyang aksara Jawa!
1. Aku mlaku-nlakumenyang pasar.
2. Kraton kasunanan Solo.
3. Kekarone padha guyub
4. Atiku seneng banget.
5. Grojogan sewu.
B. Salinen tulisan ing ngisor iki saka aksara Jawa menyang tulisan latin
1. ?gege/kulrbzet\.
2. ?[g[g/ps/kLi[won\.
3. ?finaikimujurtenn\.
4. ?bpkTinFkMev=su[koa/[jo.
5. ?srpnSegpecel\.

C. Ayo maca wacan mawa aksara Jawa !


?ge[nFdo[w/o
?cupLikKn\c]itrkY[tJo[ko[po[l=.
?wiwitiFnaikuge[nFo[w/oa=[z]w=zipk/K[to.?[d[w[kKs}ge
pBzetH=[go[nNvmButG[w.?kniQtulucGe[nFo[w/oninFk[kk[b
hdwuh[akv_Jafipti.?pekikJrniTtiha[nNkv_JafiptipusPng
rfi[ao[pnikniQtemen\,?jrnKniQauzNs\k}sNml[fw,yaikuwe
/nkulit=K[sokLtSemuaix_aikusbeniFnfiguy=.

Pedoman penskoran :
Untuk skor A ( 1 – 5 ) memiliki skor 1, untuk skor B ( 1 – 5 ) Memiliki skor 1 dan untuk
skor C setiap kalimat memiliki skor 2.
A + B + C x 5 = Nilai
Contoh :
5 + 5 + 10 x 5 = 100

Kunci Jawaban :
A. .
1. Gendowor bingung atine.
2. Dhewekke saiki wis lola.
3. Gendowor lunga menyang kadipaten brebes
4. Dhewekke arep suwita ing kadipaten
5. Crita rakyat jawa tengah
B.
1. ?akumLkumLkumev=ps/.
2. ?k][tonKsunnN[nSo[lo.
3. ?kk[ro[npdguyub\.
4. ?atikusen=ebzt\.
5. ?[gRo[jog[nSwu.

C. .
Gendowor
Cuplikkan crita rakyat joko poleng
Wiwit dina iku Gendowor grewangi Pak Karto. Dheweke sregep banget anggone
nyambut gawe. Kanthi tulus Gendowor nindhakake kabeh dhawuhhe Kanjeng
adipati. Pekik jaran titihane Kanjeng Adipati Puspanagara diopeni kanthi temen. Jaran
kanthi ules kresna maladewa, yaiku werna kulit kang soklat semu ireng iku sabendina
diguyang. Kulite sing mengkilap sangsaya mengkilap jajalaran sabendina disikati
dening Gendowor. Ora mung iku, Gendowor, pekik katon kopen sumringah lan
sentosa.
Cuplikan crita rakyat joko poleng.
Sukoharjo, 10 November 2016
Mengetahui, Mahasiswa PPl
Guru Pembimbing

Sri Sumarni, S.Pd, M.Pd Benny Setyo Adi Nugroho.


NIP. 19650527 198903 1 011 NIM :K4213018
