Anda di halaman 1dari 7

CONTOH RANCANGAN PENGAJARAN PAK 21

MATA PELAJARAN SAINS TINGKATAN 2


Penggunaan APPS
1 penggunaan google classroom
2 penggunaan goformative
3. Penggunaan Quizizz.com
Nama Guru : Nor Anida Bt Mohd Aznam
SMK Tambun (anidaaznam@gmail.com)

RANCANGAN PELAJARAN HARIAN


MATA
MINGGU TARIKH HARI MASA
PELAJARAN KELAS TAJUK

3 19/1/2018 JUMAAT SAINS 2 CEM RANTAI MAKANAN


3.35-4.35

BIDANG
PENYENGGARAAN DAN KESINAMBUNGAN HIDUP (EKOSISTEM)
PEMBELAJARAN/ TEMA

OBJEKTIF
PEMBELAJARAN/
STANDARD 2.1 ​Aliran tenaga dalam ekosistem
KANDUNGAN 2.1.2 Menginterpretasi rantai makanan dan siratan makanan
​Di akhir pengajaran ini, murid dapat :
HASIL PEMBELAJARAN
a) Membina rantai makanan.
STANDARD
PEMBELAJARAN b) Membina siratan makanan.
c) Menerangkan aliran tenaga dalam satu ekosistem.

KRITERIA KEJAYAAN 1. Melabel pengeluar, pengguna, pengurai


2. Membina 2 rantai makanan dengan sekurang-kurangnya 4 organisma.
3. Membina 1 rantai makanan dengan sekurang-kurangnya 3 rantai makanan.
4. Melabel arah aliran tenaga.

AKTIVITI PEMBELAJARAN DAN PEMUDAHCARAAN (PdPc) ABAD ke 21


Guru memperkenalkan murid kepada google classroom dan meminta mereka menyertai kelas dengan
kod: ​b93d8n

Guru memberi satu soalan dimana pelajar diminta menulis satu penjelasan. pelajar digalakkan berbincang secara
aktif dalam talian (on-line)

SET INDUKSI/
PENGLIBATAN ( 5 minit)
PEMULA
ENGAGE

Dalam kumpulan masing-masing, pelajar diminta untuk menjawab soalan-soalan berikut;


1) Apakah pengeluar dalam rantai makanan di sawah tersebut?.
2) Apakah pengguna dalam rantai makanan di sawah tersebut?.
3)Apakah pengurai dalam rantai makanan di sawah tersebut?.
1.Guru memperkenalkan murid kepada modul dan hasil pembelajaran
bagi episod pembelajaran ini.

2.Guru menayangkan klip video pengenalan mengenai teknologi pertanian jepun mengenai penggunaan itik di
sawah. (kawalan biologi)
>>>>​https://www.youtube.com/watch?v=8F7MxHjizfo
UTAMA
PENEROKAAN/
PENERANGAN
PENGEMBANGAN
MAIN ACTIVITIES
( 50 minit)

3.Dalam kumpulan masing-masing, pelajar diminta untuk menjawab soalan-soalan berikut;


a) Membina rantai makanan yang terlibat di sawah padi.
b) menyatakan bagaimana organisma tersebut mendapatkan makanannya.
c) Membina siratan makanan yang mungkin terlibat di ekosistem sawah padi.
d) pelajar membentangkan dapatan kumpulan masing-masing.

4. Dengan menggunakan aplikasi goformative, guru memberi kerja rumah kepada pelajar.
.
>>>>​https://goformative.com/formatives/gHSqR2efJ5uxpcW4Y​ [ code: ​CCCFBE]

>>>>​https://goformative.com/formatives/qXRLctp9WzDtSNAC7​ [ CODE : ​YNOHPE ]

5. Seterusnya, guru berbincang dengan murid mengenai aliran tenaga dalam setiap rantai makanan.
1. Guru menguji pemahaman murid dengan menggunakan apliklasi quizizz dengan tajuk rantai makanan.

>>>>>>​https://quizizz.com/admin/quiz/5ad7474cc3b16c001bf9f7f4

PENUTUP ( 5 minit )
PLENARY
PENILAIAN

BAHAN BANTU PdPc Video/gambar/kuiz online LCD LAPTOP/hp


a) Minat dan bersifat ingin tahu
tentang alam sekeliling
b)
Menyedari bahawa sains merupakan
satu daripada cara untuk memahami
NILAI MURNI
alam
c)
Menghargai keseimbangan alam
semula jadi.
MOD PEMBELAJARAN kerja kumpulan peta i-think peta alir

KEMAHIRAN BERFIKIR komunikasi


penilaian pdpc quizizz/goformative
ABAD 21 pemikiran analitik

REFLEKSI/IMPAK ______________/ 31 pelajar menguasai hasil pembelajaran

NOTA pdp akan dilaksanakan.
