Anda di halaman 1dari 3

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN (GEOGRAFI TINGKATAN 5)

MINGGU 2 HARI Selasa


TARIKH 29.03.2022 MASA 10:30 - 12:30

KELAS 4 Alchemilla JUMLAH MINIT 120 Minit

TEMA GEOGRAFI FIZIKAL: BENTUK MUKA BUMI DAN SALIRAN

STANDARD KANDUNGAN 2.1 Pergerakan Plat Tektonik

STANDARD PEMBELAJARAN 2.1.4 Menganalisis kesan tsunami, gempa bumi dan letusan gunung berapi terhadap
manusia dan alam sekitar

OBJEKTIF PEMBELAJARAN Murid dapat menjelaskan kesan kejadian tsunami, gempa bumi dan letusan gunung
berapi terhadap manusia dan alam sekitar
Di akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat:
KRITERIA KEJAYAAN
1. Menentukan sekurang-kurangnya 5 kesan kejadian tsunami, gempa bumi dan
letusan gunung berapi terhadap manusia dan alam sekitar

Set Induksi:
1. Murid diminta menyenaraikan jenis-jenis kejadian bencana alam dan
menerangkan kesannya terhadap manusia dan alam sekitar dan mengaitkan
jawapan murid dengan objektif pelajaran dan kriteria kejayaan. SI: Video
Aktiviti:
2. Murid mendengar penerangan guru tentang tajuk
3. Guru memberikan soalan atau kuiz tentang kejadian bencana alam dan kesanya
4. Murid membacakan jawapan masing-masing kepada guru
Penutup:
5. Guru bersoal jawab dengan murid tentang keseluruhan aktiviti.
6. Murid menjawab soalan pemahaman/kuiz yang diberi melalui Google Classroom
AKTIVITI (GC)
7. Murid menghantar jawapan melalui GC dan disemak oleh guru

PETA i-THINK Choose an item. STRATEGI PAK21 Choose an item. TAHAP TP 2


KEMAHIRAN ABAD KE-21 Bermaklumat
KEMAHIRAN BERFIKIR ARAS TINGGI (KBAT) Menilai

PENGISIAN KURIKULUM STRATEGI PENGAJARAN DAN Penyelesaian Masalah


PEMBELAJARAN
PENDEKATAN TEMATIK Sains, Teknologi dan Inovasi
ELEMEN MERENTAS KURIKULUM (EMK) EMK - Kelestarian Alam Sekitar
Nilai Murni – Kasih Sayang

BBM Buku teks, LCD/Komputer , PowerPoint


PENTAKSIRAN Kuiz
REFLEKSI Pada akhir pengajaran;

Seramai 27/32 murid yang menyertai kelas atas talian dan 15/27 murid yang dapat
menentukan kesan-kesan bencana alam dan menjawab soalan kuiz
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN (KSSM) B.MELAYU TINGKATAN 3

MINGGU 2 HARI Rabu


TARIKH 30/3/2022 MASA 10:30 - 12:30

KELAS JUMLAH MINIT 120 Minit


3 ASTER, 3 AKASIA
TEMA 1. MERIALISASIKAN IMPIAN

TAJUK KITALAH JUARA

STANDARD KANDUNGAN 3.4 Menulis untuk menghasilkan sesuatu penulisan secara terancang

STANDARD 3.4.4 Menulis perenggan penutup penulisan yang lengkap serta menepati tema menggunakan
PEMBELAJARAN ayat yang gramatis
Pada akhir pembelajaran, murid dapat:
OBJEKTIF PEMBELAJARAN 1. Menulis rangka karangan lengkap dengan betul
2. Menulis penutup karangan dengan lengkap dengan peribahasa yang sesuai dengan
betul

1. Murid mendengar penerangan guru berkenaan cara-cara menulis ayat penutup


dalam karangan melalui Google Meet

2. Murid mengenal pasti dengan sendiri isi-isi penting dalam petikan dengan betul

3. Murid menjawab soalan pemahaman/kuiz yang diberi melalui Google Classroom


(GC)
AKTIVITI
4. Murid menghantar jawapan melalui GC dan disemak oleh guru

REFLEKSI Pada akhir pengajaran;

Terdapat 33/64 orang murid sahaja yang menghadiri kelas atas talian dan 12 orang
murid telah menyiapkan dan menghantar tugasan.
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN GEOGRAFI TINGKATAN 3

MINGGU 2 HARI Khamis


TARIKH 31.03.2022 MASA 08:00 – 10:00

KELAS 3 Aster dan 3 Alamanda JUMLAH MINIT 120 Minit

TEMA KEMAHIRAN GEOGRAFI

TAJUK BAB 1 JADUAL DAN GRAF

STANDARD KANDUNGAN 1.1 Jadual dan Graf

STANDARD 1.1.1 Menerangkan ciri serta kegunaan jadual dan graf.


PEMBELAJARAN
KRITERIA KEJAYAAN Murid dapat menyatakan 3 ciri serta kegunaan jadual dan graf dengan betul.

Di akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat:


OBJEKTIF PEMBELAJARAN 1. Menerangkan ciri serta kegunaan jadual dan graf.

Set Induksi:
1. Murid mendengar penerangan guru tentang isi pelajaran dan kaitannya dengan
objektif pelajaran dan kriteria kejayaan. SI: Pengelasan Kategori
Aktiviti:
1. Murid diterangkan mengenai maksud jadual dan ciri-ciri jadual.
2. Murid membincangkan kegunaan lain jadual dan contoh jadual yang disediakan
3. Murid membincangkan beberapa kaedah yang boleh digunakan untuk
mengumpulkan maklumat seperti kaedah pemerhatian, kaedah temu bual, banci,
soal selidik, dan rujukan ke pustakaan.
4. Murid disoal mengenai kepentingan menyusun data dalam bentuk jadual.
Penutup:
5. Guru bersoal jawab dengan murid tentang keseluruhan aktiviti.
6. Murid melengkapkan latihan yang diberi oleh guru.
AKTIVITI 7. Murid mendengar guru membuat kesimpulan tentang isi pelajaran.
(Buku Teks MS 2-5 )

BBM Buku teks, Kertas graf , LCD/Komputer


PENTAKSIRAN Kuiz
REFLEKSI Pada akhir pengajaran;

Terdapat 23/69 orang murid yang menyertai kelas dalam talian. 12/23 orang murid yang
masih tidak menyenaraikan ciri-ciri dan kegunaan jadual dan graf dan akan diberikan
bimbingan dan latihan pengukuhan
