Anda di halaman 1dari 2

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN TINGAKATAN 3

Tingkatan 2 Mentari
Tarikh 24 April 2018
Masa 9.00 – 10.00 ( 60 minit)
Mata Pelajaran Pendidikan moral
Bidang 2 : diri, keluarga dan persahabatan
Standard Kandungan 2.3 : tanggungjawab diri dalam keluarga
Tajuk Keluarga harmoni hidup bahagia
Standard Pembelajaran 2.3.1 , 2.3.2, 2.3.5
Nilai
Kepercayaan Kepada Keberanian
Tuhan
Bertanggung Jawab Kejujuran
Berdikari Rasional
Harga Diri Baik Hati
Kerajinan Hemah Tinggi
Berterima Kasih Hormat
Patriotisme Kasih Sayang
Kebebasan Kerjasama
Kesederhanaan Toleransi

Objektif Pembelajaran Pada akhir pengajaran, pelajar dapat:


 Menyenaraikan sekurang-kurangnya 2 tanggungjawab
diri sebagai anggota keluarga
 Menjelaskan cara melaksanakan tanggungjawab diri
sebagai anggota keluarga
 Mengekspresikan perasaan mereka apabila dapat
melaksanakan tanggungjawab diri dalam keluarga

Elemen Merentas
Kurikulum (EMK) Bahasa Kreativiti Dan Inovasi
Kelestarian Alam Keusahawanan
Sekitar
Nilai Murni Teknologi Maklumat
Dan Komunikasi
Sains Dan Teknologi Kelestarian Global
Patriotisme Pendidikan Kewangan

Bahan Bantu Mengajar  Buku teks


(BBM)  Alatan melukis
 Gambar keluarga
 Kad perkataan
Aktiviti PDPC
Perkembangan Aktiviti Catatan
Pembelajaran
Penglibatan  Pelajar membentuk 5 kumpulan yang terdiri daripada TMK
3 orang ahli
 ketua kumpulan mengambil sampul surat berisi kad
huruf daripada guru
 pelajar menerima arahan daripada guru untuk
membina frasa bertemakan keluarga.
 seterusnya setiap kumpulan mencantum huruf-huruf
berkenaan menjadi frasa
 perkataan “KELUARGA BAHAGIA” terbina
 guru mengaitkan dengan tajuk hari ini dan
memanggil pelajar untuk mendefinisikan maksud
keluarga bahagia
Penerokaan  pelajar membuat perbincangan tentang TMK
tanggungjawab diri di dalam keluarga mereka
 pelajar menyenaraikan sekurang-kurangnya 2 Inkuiri terbimbing
tanggungjawab terhadap keluarga mereka
 pelajar menghasilkan 3 rangkap pantun bertemakan Nilai Moral
tanggungjawab diri terhadap keluarga
 guru membimbing pelajar yang menghadapi
kesulitan untuk menghasilkan karya pantun yang
kreatif
Penerangan  pelajar melafazkan 3 rangkap pantun yang telah
dihasilkan
 pelajar menjelaskan maksud pantun yang dihasilkan
 soal jawab berlaku bersama guru dengan pelajar
Perkembangan  guru mengedarkan lembaran kerja berkaitan tajuk TMK
yang telah dibincangkan
 pelajar mula menjawab selepas arahan guru
 guru menunjukkan contoh jawapan yang baik untuk
panduan dan contoh kepada pelajar lain.
Penilaian  Guru membuat penilaian secara berterusan sepanjang Pembentangan
waktu PdP Latihan

Pengukuhan
Refleksi
