Anda di halaman 1dari 11

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

Perkara Catatan

Subjek : Sains
Tingkatan : 1 Ibn Sina
Bilangan Murid : 30 orang
Tarikh : 14 Oktober 2019
Masa : 10.00-11.00 pagi (60 minit)

Standard Kandungan : 7.3 Pencemaran Udara

Standard Pembelajaran :
7.3.1 Mentakrifkan maksud pencemaran udara dan bahan pencemar udara.
7.3.2 Berkomunikasi mengenai bahan pencemar udara dan puncanya.

Objektif Pembelajaran :
Di akhir pengajaran dan pembelajaran ini, pelajar dapat :
1. Penaakulan Moral (Kognitif)
- Murid 1 Ibn Sina dapat menyebut maksud pencemaran secara ringkas untuk
- Murid 1 ibn sina mampu membincangkan 6 punca bahan pencemar

2. Psikomotor : Menyuaipadankan gambar dan punca pencemaran udara di papan putih


mengikut kumpulan

3. Afektif (Perasaan Moral)


Murid boleh meluahkan perasaan apabila berlaku pencemaran udara seperti sedih dan akan
terdorong untuk menghargai dan mencintai alam sekitar
Kriteria Kejayaan :
Murid dapat :
1. Memahami maksud pencemaran udara dengan bahasa yang mudah
2. Menyebut sekurang-kurangnya 4 bahan pencemar dengan tepat
3. Menyebut sekurang-kurangnya 3 punca pencemaran udara
4. Mengklasifikasikan sekurang-kurangnya 3 punca pencemaran daripada sumber bahan
pencemar yang betul

Elemen Merentasi Kurikulum :


- Kelestarian Alam Sekitar
- Nilai Murni
- Sains dan Teknologi

Penerapan Nilai Murni : Menjaga kebersihan, bekerjasama, pelihara alam sekitar dan prihatin

Pengetahuan Sedia Ada : Murid telah mengetahui isu-isu pencemaran udara


Langkah / Masa Isi Pelajaran Kemahiran Aktiviti Pengajaran dan Pembelajaran Catatan/ Kaedah/BBM/
Strategi

Set induksi Tayangan video isu Induksi 1. Guru menayangkan video yang BBM :Video.
(6 minit ) jerebu berkaitan dengan pencemaran udara
pada murid-murid. KAEDAH :Sumbang
Link video: saran.
2. Murid menganalisis apa yang
https://www.youtube. ditunjukkan dalam video. TEKNIK :Penggunaan
com/watch?v=C56P_ sumber alat bantu
39fOTo 3. Guru menceritakan isu semasa mengajar, penerangan,
yang berkaitan dengan pencemaran bercerita dan soal jawab.
udara.
STRATEGI: Berpusatkan
guru dan murid.

EMK: Penerapan nilai


murni.

PAK 21 :

1. Penggunaan LCD
dan video.

2. Pembelajaran
berkonsepkan dua
hala dan interaksi
guru dan murid.

Langkah 1 Menjelaskan maksud Penerangan 1. Guru memaklumkan tajuk sebenar TEKNIK: PENERANGAN
( 2 minit ) pencemaran udara yang ingin dipelajari .
2. Guru menerangkan kepada murid
tentang definisi pencemaran udara.

3. Guru menanyakan pendapat murid


tentang sikap segelintir masyarakat yang
tidak menjaga kebersihan alam sekitar.

Langkah 2 Membincangkan
( 10 minit ) enam punca dan
bahan pencemar 1. Pelajar memerhatikan BBM :
udara gambar-gambar yang ditunjukkan
kepada mereka tentang bentuk Ilustrasi bergambar,
- Punca kilang dan Ilustrasi ekzos kenderaan dan asap yang video.
ekzos kenderaan dikeluarkan dari kilang.
KAEDAH :
2. Pelajar dibahagikan berpasangan
untuk membincangkan tentang Sumbang saran.
pemahaman mereka tentang
gambar-gambar tersebut. Think, Pair, Share

3. Pelajar diterangkan tentang TEKNIK :


bagaimana ekzos dan asap kilang
mencemarkan udara dengan melihat Penerangan dan
video. penggunaan sumber alat
bantu mengajar, serta
4. Pelajar memahami kandungan ilustrasi.
bahan pencemaran yang dihasilkan
oleh ekzos kenderaan dan asap EMK :
kilang dibantu dengan penerangan.
Kreatif dan kemahiran
dari guru. berfikir serta
menganalisa.
Pelajar dipilih secara rawak ke hadapan
untuk menerangkan semula PEMBELAJARAN ABAD
pencemaran udara melalui ekzos KE21 :
kenderaan dan asap kilang.
1. Penggunaan LCD
dan video.

Pembelajaran
Link video : berkonsepkan dua hala
dan interaksi guru dan
murid.
https://youtu.be/keeQ
JBkPqPg
Penyoalan

-punca aktiviti
1. guru menunjukkan gambar BBM : ilustrasi
pertanian dan
aktiviti pertanian dan perladangan bergambar, papan putih.
perladangan
kepada murid.
2. guru meminta pendapat murid Kaedah : perbincangan
tentang kemampuan aktiviti ini
mencemarkan udara. Teknik : sakrotik dan
3. pelajar memberi respons serta penggunaan sumber
menyatakan sebab pencemaran. BBM
4. guru menyoal bagaimana pestisid
dan baja kimia mencemarkan udara. strategi : berpusatkan
5. guru membuat rumusan dan perkaitan guru, murid dan bahan.
antara bahan pencemar dalam aktiviti ini
dapat mencemarkan udara. EMK : Kelestarian alam
sekitar

Pembelajaran abad
ke-21 : interaksi dua hala
penyoalan antara guru dan murid.

- Punca pembakaran
terbuka, rokok dan 1. guru menulis punca kebakaran
kebakaran hutan di papan putih.
2. pelajar membaca punca tersebut
dan membuat analisis.
3. guru menyoal pandangan pelajar
tentang persamaan ketiga-tiga aktiviti.
4.guru menyoal pelajar tentang bahan
pencemar yang terhasil daripada
pembakaran.
5. pelajar menyenaraikan
sekurang-kirangnya dua bahan
pencemar.
6. guru menyoal perbezaan bahan
tersebut dari segi warna, saiz dan bau.
7.guru merumuskan kembali dan
mengaitkan antara punca dan bahan
pencemar yang dihasilkan.
Variasi rangsangan
1. Pelajar ditunjukkan video tentang BBM :
peralatan elektrik di rumah dan guru
- Punca alat meminta pelajar mengeluarkan 2 alat - Video,
pendingin hawa, peti - Bahan maujud
yang boleh menyebabkan pencemaran
sejuk, semburan (alat penyembur)
udara.
aerosol, kilang - Kad imbas
elektronik 2. Guru menerangkan bahan yang
menyebabkan pencemaran udara dalam
Bahan pencemar :
peralatan elektrik tersebut. Kaedah : Sumbang
CFC
saran, penerangan oleh
3. Guru memberi contoh lain yang guru
Link Video:
https://www.youtube. mempunyai bahan pencemaran yang
sama. Teknik : Penggunaan
com/watch?v=0iWiZ
sumber alat bantu
OwfR24
4. Guru menunjukkan simulasi mengajar, penerangan
penyemburan aerosol kepada pelajar. dan soal jawab.

Pendekatan : Induktif
5. Melalui deria yang dirasai oleh
pelajar (sejuk), pelajar diminta untuk Strategi : Berpusatkan
mengaitkan ciri-ciri yang sama dengan guru dan bahan
semburan aerosol tadi (peti ais,
pendingin hawa). EMK : Kemahiran berfikir
serta menganalisa.
6. Pelajar diminta untuk menyebut
alat-alat penyembur yang sering PAK21 :
digunakan dalam kehidupan seharian.
- Penggunaan LCD
7. Mengikut kumpulan, pelajar diminta dan video.
untuk melukiskan komponen-komponen - Pembelajaran
berkonsepkan
dalam gas CFC menggunakan bahan
dua hala dan
yang disediakan oleh guru.
interaksi guru dan
murid.

8. Guru meminta wakil pelajar untuk


menerangkan semula
komponen-komponen yang membentuk
gas CFC di hadapan kelas.
Penerangan
- Guru bertanya tentang pengalaman BBM :
murid berkenaan tapak pembinaan di -Gambar Simbolik
- Tapak pembinaan, sekitar kawasan perumahan murid. -Bahan maujud (batu
kilang asbestos, kuari - Guru menerangkan satu persatu kecil)
batu kapur punca yang menghasilkan habuk dan -Kad imbas
Bahan : habuk dan debu.
debu - Guru menyebut kata kunci bagi PAK 21: Aktiviti Idea
punca kilang asbestos dan Rush
menerangkan secara ringkas.
- Guru memberikan murid kad Strategi : Berpusatkan
imbas tentang punca kuari batu murid dan guru
kapur.
- Murid diminta untuk menampal kad Teknik : Penggunaan
di papan putih mengikut susunan BBM, soal jawab
proses.
- Guru menunjukkan sejumlah batu- Kaedah : Penerangan
batu kecil. oleh guru, sumbang
- Guru menerangkan proses saran
penghasilan habuk berpandukan kad
yang telah ditampal.
- Pelajar diminta duduk secara
berpasangan untuk aktiviti idea rush. Pendekatan : Induktif
- Punca loji kuasa - Guru bertanya kepada murid
nuklear tentang pengetahuan mereka
berkenaan loji
Bahan pencemar : kuasa nuklear.
radioaktif - Murid berbincang dan
mengemukakan idea serta perlu
menulisnya dengan cepat dan
menyebut dalam kumpulan dengan
kuat.
- Murid lain tidak dibenarkan menulis
idea yang sudah ditulis kumpulan lain.
- Guru mengumpul semua jawapan dan
perlu memilih dua jawapan yang terbaik.

- Guru mula menerangkan maksud


loji kuasa nuklear dengan
menggunakan gambar simbol
radioaktif.
- Guru mengukuhkan pemahaman
murid melalui soal jawab dan
merumuskan punca dan bahan
pencemar udara.

Penutup Ringkasan punca Penutup 1. Murid ditanya sama ada BBM : Papan Putih
( 5 minit ) dan bahan pencemar memahami apa yang dipelajari atau
udara tidak. Kaedah : Demonstrasi
2. Murid diterangkan beza antara
belajar kuat dan belajar cekap Teknik : Inkuiri,
3. Murid diterangkan cara permainan bahasa
memahami dan mengingati subjek
dengan menggunakan akronim yang EMK : Cara belajar
mudah. secara cekap
4. Murid diminta untuk mengulang dan
menerangkan kembali akronim beserta
maksudnya.
5. Murid diberikan motivasi untuk belajar PAK21: Pair and share
dengan lebih lagi dengan cara yang
lebih cekap.
