Anda di halaman 1dari 19

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN SAINS TINGKATAN 1

MINGGU TARIKH HARI MASA


Choose an item. 21/3/2022 Isnin
Penerokaan Unsur Dalam
TEMA TAJUK 7. Udara
Alam
STANDARD STANDARD 7.1.1 merancang dan merekod
7.1 Komposisi Udara
KANDUNGAN PEMBELAJARAN komposisi udara
Pada akhir pembelajaran murid dapat;
OBJEKTIF
PEMBELAJARAN 1.merancang dan merekodkan komposisi udara

Pada akhir pembelajaran murid mencapai objektif pembelajaran sekiranya:


KRITERIA 1.Menguasai pengetahuan berkaitan Komposisi Udara
KEJAYAAN 2.Menjawab sekurang-kurangnya 4 soalan dengan tepat

Set Induksi: Guru mengimbas pengetahuan sedia ada murid dan merangsang
minat serta perhatian mereka terhadap tajuk yang bakal dipelajari
iaitu dengan menonton video

1.Sumbang saran antara guru dan murid. Kemudian murid membuat perkaitan antara
objektif pembelajaran dan kriteria kejayaan dengan tajuk
2.Guru menggunakan Pembelajaran Inkuiri. Melalui pendekatan ini guru mementing
pembelajaran melalui pengalaman murid.
3.Murid membaca dan membuat rujukan tambahan. Murid merancang dan merekod
AKTIVITI komposisi udara
4.Seterusnya murid melakukan aktiviti 3 stray 1 stay; 3 ahli pasukan pergi mel
hasil/berbincang dengan kumpulan lain. Seorang ahli tinggal di stesen kumpulan un
menyambut kedatangan rakan dari kumpulan lain untuk membentangkan hasil k
kumpulan mereka.
5.Kemudian aktiviti menjawab soalan latihan. Guru melaksanakan pendekatan terbez
dari segi kandungan iaitu guru memberikan bahan kandungan yang berbeza meng
tahap murid
6.Akhir sekali, penyemakan tugasan murid oleh guru
7.Guru melaksanakan pentaksiran Bilik Darjah (PBD)
BAHAN BANTU MENGAJAR
STRATEGI PDP Pembelajaran Koperatif

KECERDASAN Naturalis Buku teks


PELBAGAI
ELEMEN
Laptop
MERENTASI Sains Dan Teknologi
KURIKULUM (EMK)
KEMAHIRAN Slide power point
ABAD KE-21
Bermaklumat

KEMAHIRAN KBAT: Mengaplikasi LCD projector


BERFIKIR
PENTAKSIRAN Jawapan atau aktiviti pada Modul PDPR
Choose an item. orang murid dapat menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan
pengayaan / pengukuhan.
REFLEKSI
Choose an item. orang murid tidak menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan
pemulihan. Disiplin dan komitmen murid memuaskan.

KERJA SUSULAN PEMULIHAN Latihan topikal


UNTUK MURID PENGAYAAN Membuat rujukan menggunakan internet
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN SAINS TINGKATAN 1
MINGGU TARIKH HARI MASA
Choose an item. 21/3/2022 Isnin
Penerokaan Unsur Dalam
TEMA TAJUK 7. Udara
Alam
Murid mencerakinkan
STANDARD STANDARD 7.1.2 mencerakinkan komposis
komposisi udara daripada
KANDUNGAN PEMBELAJARAN udara daripada carta pai
carta pai
Pada akhir pembelajaran murid dapat;
OBJEKTIF
PEMBELAJARAN 1.mencerakinkan komposisi udara daripada carta pai

Pada akhir pembelajaran murid mencapai objektif pembelajaran sekiranya:


KRITERIA 1.Menguasai pengetahuan berkaitan Komposisi Udara
KEJAYAAN 2.Menjawab sekurang-kurangnya 4 soalan dengan tepat

Set Induksi: Guru mengimbas pengetahuan sedia ada murid dan merangsang
minat serta perhatian mereka terhadap tajuk yang bakal dipelajari
iaitu dengan bercerita

1.Guru menayangkan slide powerpoint berkaitan tajuk. Kemudian murid membuat


perkaitan antara objektif pembelajaran dan kriteria kejayaan dengan tajuk
2.Guru menggunakan strategi pengajaran dan pembelajaran secara kontruktivis
Melalui pendekatan ini, murid membina pemahaman mereka sendiri mengenai taju
AKTIVITI
3.Murid membaca dan membuat rujukan tambahan.
4.Seterusnya murid melakukan aktiviti Value lines;setiap ahli pasukan mencerakin
komposisi udara daripada carta pai
5.Kemudian aktiviti menjawab soalan kuiz. Guru melaksanakan pendekatan terbeza d
segi proses iaitu guru menjalankan aktiviti pembelajaran khas bagi setiap murid
mengikut tahap masing-masing
6.Akhir sekali, penyemakan tugasan murid oleh guru
7.Guru melaksanakan pentaksiran Bilik Darjah (PBD)
BAHAN BANTU MENGAJAR
STRATEGI PDP Pembelajaran Koperatif

KECERDASAN Naturalis Buku teks


PELBAGAI
ELEMEN
Laptop
MERENTASI Sains Dan Teknologi
KURIKULUM (EMK)

KEMAHIRAN Slide power point


ABAD KE-21
Bermaklumat

KEMAHIRAN KBAT: Mengaplikasi LCD projector


BERFIKIR
PENTAKSIRAN Jawapan atau aktiviti pada Modul PDPR
Choose an item. orang murid dapat menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan
pengayaan / pengukuhan.
REFLEKSI
Choose an item. orang murid tidak menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan
pemulihan. Disiplin dan komitmen murid memuaskan.

KERJA SUSULAN PEMULIHAN Latihan topikal


UNTUK MURID PENGAYAAN Membuat rujukan menggunakan internet
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN SAINS TINGKATAN 1
MINGGU TARIKH HARI MASA
Choose an item. 21/3/2022 Isnin
Penerokaan Unsur Dalam
TEMA TAJUK 7. Udara
Alam
7.1.3 mewajarkan kepentingan
STANDARD STANDARD gas oksigen, karbon dioksida,
7.1 Komposisi Udara
KANDUNGAN PEMBELAJARAN nitrogen dan gas nadir dalam
kehidupan harian
Pada akhir pembelajaran murid dapat;
OBJEKTIF
PEMBELAJARAN
1.mewajarkan kepentingan gas oksigen, karbon dioksida, nitrogen dan gas nadir dala
kehidupan harian
Pada akhir pembelajaran murid mencapai objektif pembelajaran sekiranya:
KRITERIA 1.Menguasai pengetahuan berkaitan Komposisi Udara
KEJAYAAN 2.Menjawab sekurang-kurangnya 4 soalan dengan tepat

Set Induksi: Guru mengimbas pengetahuan sedia ada murid dan merangsang
minat serta perhatian mereka terhadap tajuk yang bakal dipelajari
iaitu membuat perkaitan dengan isu semasa

1.Guru minta murid mengeluarkan isi penting daripada teks petikan (buku teks).
Kemudian murid membuat perkaitan antara objektif pembelajaran dan kriteria
kejayaan dengan tajuk
2.Guru menggunakan pembelajaran kontekstual, iaitu dengan mengaitkan tajuk den
kehidupan murid.
3.Murid membaca dan membuat rujukan tambahan. Murid mewajarkan kepentingan
AKTIVITI
oksigen, karbon dioksida, nitrogen dan gas nadir dalam kehidupan harian
4.Seterusnya murid melakukan aktiviti who am i? Semua murid diberikan identiti p
bajunya (disemat di belakang baju). Kemudian setiap daripada mereka diberika
soalan sahaja untuk bertanya kepada kawan lain tentang identiti mas
masing.Rakan mereka pula hanya boleh menjawab ya atau tidakk
5.Kemudian aktiviti menjawab soalan pada buku kerja. Guru melaksanakan pendeka
terbeza dari segi kandungan iaitu guru memberikan bahan kandungan yang berbez
mengikut tahap murid
6.Akhir sekali, penyemakan tugasan murid oleh guru
7.Guru melaksanakan pentaksiran Bilik Darjah (PBD)
BAHAN BANTU MENGAJAR
STRATEGI PDP Pembelajaran Koperatif

KECERDASAN Naturalis Buku teks


PELBAGAI
ELEMEN
Laptop
MERENTASI Sains Dan Teknologi
KURIKULUM (EMK)

KEMAHIRAN Slide power point


ABAD KE-21
Bermaklumat

KEMAHIRAN KBAT: Mengaplikasi LCD projector


BERFIKIR
PENTAKSIRAN Jawapan atau aktiviti pada Modul PDPR
Choose an item. orang murid dapat menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan
pengayaan / pengukuhan.
REFLEKSI
Choose an item. orang murid tidak menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan
pemulihan. Disiplin dan komitmen murid memuaskan.

KERJA SUSULAN PEMULIHAN Latihan topikal


UNTUK MURID PENGAYAAN Membuat rujukan menggunakan internet
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN SAINS TINGKATAN 1
MINGGU TARIKH HARI MASA
Choose an item. 21/3/2022 Isnin
Penerokaan Unsur Dalam
TEMA TAJUK 7. Udara
Alam
7.1.4 menghargai dan mengag
STANDARD STANDARD kitar karbon dan kitar oksigen
7.1 Komposisi Udara
KANDUNGAN PEMBELAJARAN dalam mengekalkan kandunga
gas dalam udara
Pada akhir pembelajaran murid dapat;
OBJEKTIF
PEMBELAJARAN
1.menghargai dan mengagumi kitar karbon dan kitar oksigen dalam mengekalkan
kandungan gas dalam udara
Pada akhir pembelajaran murid mencapai objektif pembelajaran sekiranya:
KRITERIA 1.Menguasai pengetahuan berkaitan Komposisi Udara
KEJAYAAN 2.Menjawab sekurang-kurangnya 4 soalan dengan tepat

Set Induksi: Guru mengimbas pengetahuan sedia ada murid dan merangsang
minat serta perhatian mereka terhadap tajuk yang bakal dipelajari
iaitu dengan mengaitkan dengan kehidupan seharian murid

1.Sumbang saran antara guru dan murid. Kemudian murid membuat perkaitan antara
objektif pembelajaran dan kriteria kejayaan dengan tajuk
2.Guru menggunakan pembelajaran masteri iaitu guru memastikan semua m
menguasai objektif pembelajaran yang ditetapkan.
3.Murid membaca dan membuat rujukan tambahan. Murid menghargai dan mengag
AKTIVITI kitar karbon dan kitar oksigen dalam mengekalkan kandungan gas dalam udara
4.Seterusnya murid melakukan aktiviti Sages share; Murid membuat sumbangsaran
setiap daripada mereka yang boleh mencadangkan lebih lanjut akan idea terse
mencatat tandatangan mereka. Rakan lain bergilir-gilir untuk menemu ramah ra
yang menandatangani berkenaan untuk kefahaman lanjut
5.Kemudian aktiviti menyiapkan latihan pada buku teks. Guru melaksanakan
pendekatan terbeza dari segi proses iaitu guru menjalankan aktiviti pembelajaran k
bagi setiap murid mengikut tahap masing-masing
6.Akhir sekali, penyemakan tugasan murid oleh guru
7.Guru melaksanakan pentaksiran Bilik Darjah (PBD)
BAHAN BANTU MENGAJAR
STRATEGI PDP Pembelajaran Koperatif

KECERDASAN Naturalis Buku teks


PELBAGAI
ELEMEN
Laptop
MERENTASI Sains Dan Teknologi
KURIKULUM (EMK)
KEMAHIRAN Slide power point
ABAD KE-21
Bermaklumat

KEMAHIRAN KBAT: Mengaplikasi LCD projector


BERFIKIR
PENTAKSIRAN Jawapan atau aktiviti pada Modul PDPR
Choose an item. orang murid dapat menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan
pengayaan / pengukuhan.
REFLEKSI
Choose an item. orang murid tidak menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan
pemulihan. Disiplin dan komitmen murid memuaskan.

KERJA SUSULAN PEMULIHAN Latihan topikal


UNTUK MURID PENGAYAAN Membuat rujukan menggunakan internet
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN SAINS TINGKATAN 1
MINGGU TARIKH HARI MASA
Choose an item. 21/3/2022 Isnin
Penerokaan Unsur Dalam
TEMA TAJUK 7. Udara
Alam
7.1.5 menyelesaikan masalah
STANDARD STANDARD apabila terdapat gangguan pad
7.1 Komposisi Udara
KANDUNGAN PEMBELAJARAN kitar oksigen atau kitar karbon
Bumi
Pada akhir pembelajaran murid dapat;
OBJEKTIF
PEMBELAJARAN
1.menyelesaikan masalah apabila terdapat gangguan pada kitar oksigen atau kitar
karbon di Bumi
Pada akhir pembelajaran murid mencapai objektif pembelajaran sekiranya:
KRITERIA 1.Menguasai pengetahuan berkaitan Komposisi Udara
KEJAYAAN 2.Menjawab sekurang-kurangnya 4 soalan dengan tepat

Set Induksi: Guru mengimbas pengetahuan sedia ada murid dan merangsang
minat serta perhatian mereka terhadap tajuk yang bakal dipelajari
iaitu dengan menunjukkan gambar

1.Guru minta pendapat murid berkaitan tajuk Kemudian murid membuat perkaitan
antara objektif pembelajaran dan kriteria kejayaan dengan tajuk
2.Guru menggunakan Pembelajaran akses kendiri. Murid diberikan modul pembelaja
kendiri dan guru hanya menjadi pembimbing terhadap tugasan murid. M
melakukan aktiviti secara kendiri berdasarkan manual dalam modul berkenaan.
3.Murid membaca dan membuat rujukan tambahan. Murid menyelesaikan masa
AKTIVITI
apabila terdapat gangguan pada kitar oksigen atau kitar karbon di Bumi
4.Seterusnya murid melakukan aktiviti Rotating review; Setiap kumpu
membincangkan sesuatu topik, kemudian mencatatkannya di kertas/slide
memaparkannya di tempat kumpulan masing-masing. Setiap pasukan akan berge
dari satu kumpulan ke kumpulan lain untuk penilaian hasil kerja mereka
5.Kemudian aktiviti soal jawab antara rakan dan guru. Guru melaksanakan pendekata
terbeza dari segi kandungan iaitu guru memberikan bahan kandungan yang berbez
mengikut tahap murid
6.Akhir sekali, penyemakan tugasan murid oleh guru
7.Guru melaksanakan pentaksiran Bilik Darjah (PBD)
BAHAN BANTU MENGAJAR
STRATEGI PDP Pembelajaran Koperatif

KECERDASAN Naturalis Buku teks


PELBAGAI
ELEMEN
Laptop
MERENTASI Sains Dan Teknologi
KURIKULUM (EMK)

KEMAHIRAN Slide power point


ABAD KE-21
Bermaklumat

KEMAHIRAN KBAT: Mengaplikasi LCD projector


BERFIKIR
PENTAKSIRAN Jawapan atau aktiviti pada Modul PDPR
Choose an item. orang murid dapat menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan
pengayaan / pengukuhan.
REFLEKSI
Choose an item. orang murid tidak menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan
pemulihan. Disiplin dan komitmen murid memuaskan.

KERJA SUSULAN PEMULIHAN Latihan topikal


UNTUK MURID PENGAYAAN Membuat rujukan menggunakan internet
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN SAINS TINGKATAN 1
MINGGU TARIKH HARI MASA
Choose an item. 21/3/2022 Isnin
Penerokaan Unsur Dalam
TEMA TAJUK 7. Udara
Alam
STANDARD STANDARD 7.2.1 merumuskan syarat untuk
7.2 Pembakaran
KANDUNGAN PEMBELAJARAN berlaku pembakaran
Pada akhir pembelajaran murid dapat;
OBJEKTIF
PEMBELAJARAN 1.merumuskan syarat untuk berlaku pembakaran

Pada akhir pembelajaran murid mencapai objektif pembelajaran sekiranya:


KRITERIA 1.Menguasai pengetahuan berkaitan Pembakaran
KEJAYAAN 2.Menjawab sekurang-kurangnya 4 soalan dengan tepat

Set Induksi: Guru mengimbas pengetahuan sedia ada murid dan merangsang
minat serta perhatian mereka terhadap tajuk yang bakal dipelajari
iaitu dengan menonton video

1.Murid menggariskan point penting daripada petikan. Kemudian murid membuat


perkaitan antara objektif pembelajaran dan kriteria kejayaan dengan tajuk
2.Guru menggunakan pembelajaran secara flipped classroom, iaitu guru te
mengarahkan murid mencari maklumat dan bersedia awal berkaitan tajuk yang ba
dipelajari hari ini.
3.Murid membaca dan membuat rujukan tambahan. Murid merumuskan syarat un
AKTIVITI
berlaku pembakaran
4.Seterusnya murid melakukan aktiviti Gallery Walk: Murid secara berkumpu
diberikan tugasan dan menyiapkannya dalam bentuk kertas sebak & sebagain
Murid menampal hasil kerja di dinding untuk dilihat oleh kumpulan lain.Murid darip
kumpulan lain akan memberikan komen tentang hasil kerja
5.Kemudian aktiviti menjawab soalan pada modul. Guru melaksanakan pendekatan
terbeza dari segi proses iaitu guru menjalankan aktiviti pembelajaran khas bagi set
murid mengikut tahap masing-masing
6.Akhir sekali, penyemakan tugasan murid oleh guru
7.Guru melaksanakan pentaksiran Bilik Darjah (PBD)
BAHAN BANTU MENGAJAR
STRATEGI PDP Pembelajaran Koperatif

KECERDASAN Naturalis Buku teks


PELBAGAI
ELEMEN
Laptop
MERENTASI Sains Dan Teknologi
KURIKULUM (EMK)
KEMAHIRAN Slide power point
ABAD KE-21
Bermaklumat

KEMAHIRAN KBAT: Mengaplikasi LCD projector


BERFIKIR
PENTAKSIRAN Jawapan atau aktiviti pada Modul PDPR
Choose an item. orang murid dapat menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan
pengayaan / pengukuhan.
REFLEKSI
Choose an item. orang murid tidak menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan
pemulihan. Disiplin dan komitmen murid memuaskan.

KERJA SUSULAN PEMULIHAN Latihan topikal


UNTUK MURID PENGAYAAN Membuat rujukan menggunakan internet
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN SAINS TINGKATAN 1
MINGGU TARIKH HARI MASA
Choose an item. 21/3/2022 Isnin
Penerokaan Unsur Dalam
TEMA TAJUK 7. Udara
Alam
7.2.2 menghubungkaitkan anta
STANDARD STANDARD syarat pembakaran dengan
7.2 Pembakaran
KANDUNGAN PEMBELAJARAN prinsip yang digunakan dalam
pembuatan alat pemadam api
Pada akhir pembelajaran murid dapat;
OBJEKTIF
PEMBELAJARAN
1.menghubungkaitkan antara syarat pembakaran dengan prinsip yang digunakan dal
pembuatan alat pemadam api
Pada akhir pembelajaran murid mencapai objektif pembelajaran sekiranya:
KRITERIA 1.Menguasai pengetahuan berkaitan Pembakaran
KEJAYAAN 2.Menjawab sekurang-kurangnya 4 soalan dengan tepat

Set Induksi: Guru mengimbas pengetahuan sedia ada murid dan merangsang
minat serta perhatian mereka terhadap tajuk yang bakal dipelajari
iaitu dengan bercerita

1.Murid menonton video berkaitan tajuk. Kemudian murid membuat perkaitan antara
objektif pembelajaran dan kriteria kejayaan dengan tajuk
2.Guru menggunakan pengaplikasian teknologi untuk meningkatkan lagi minat
komitmen murid dalam aktiviti berikutnya.
3.Murid membaca dan membuat rujukan tambahan. Murid menghubungkaitkan an
syarat pembakaran dengan prinsip yang digunakan dalam pembuatan alat pemad
AKTIVITI
api
4.Seterusnya murid melakukan aktiviti Role Play: Murid diberikan tanggungjawab un
memegang sesuatu peranan atau watak.Murid diberikan masa untuk memb
persediaan. Murid membuat persembahan dengan memainkan peranan atau wa
yang telah diberikan
5.Kemudian aktiviti melengkapkan peta pemikiran/ i-think. Guru melaksanakan
pendekatan terbeza dari segi kandungan iaitu guru memberikan bahan kandungan
yang berbeza mengikut tahap murid
6.Akhir sekali, penyemakan tugasan murid oleh guru
7.Guru melaksanakan pentaksiran Bilik Darjah (PBD)
BAHAN BANTU MENGAJAR
STRATEGI PDP Pembelajaran Koperatif

KECERDASAN Naturalis Buku teks


PELBAGAI
ELEMEN
Laptop
MERENTASI Sains Dan Teknologi
KURIKULUM (EMK)

KEMAHIRAN Slide power point


ABAD KE-21
Bermaklumat

KEMAHIRAN KBAT: Mengaplikasi LCD projector


BERFIKIR
PENTAKSIRAN Jawapan atau aktiviti pada Modul PDPR
Choose an item. orang murid dapat menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan
pengayaan / pengukuhan.
REFLEKSI
Choose an item. orang murid tidak menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan
pemulihan. Disiplin dan komitmen murid memuaskan.

KERJA SUSULAN PEMULIHAN Latihan topikal


UNTUK MURID PENGAYAAN Membuat rujukan menggunakan internet
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN SAINS TINGKATAN 1
MINGGU TARIKH HARI MASA
Choose an item. 21/3/2022 Isnin
Penerokaan Unsur Dalam
TEMA TAJUK 7. Udara
Alam
7.2.3 mengamalkan sikap berja
jaga bagi mengelakkan
STANDARD STANDARD
KANDUNGAN
7.2 Pembakaran PEMBELAJARAN
berlakunya kebakaran yang bo
mengakibatkan kemusnahan
nyawa dan harta benda
Pada akhir pembelajaran murid dapat;
OBJEKTIF
PEMBELAJARAN
1.mengamalkan sikap berjaga-jaga bagi mengelakkan berlakunya kebakaran yang bo
mengakibatkan kemusnahan nyawa dan harta benda
Pada akhir pembelajaran murid mencapai objektif pembelajaran sekiranya:
KRITERIA 1.Menguasai pengetahuan berkaitan Pembakaran
KEJAYAAN 2.Menjawab sekurang-kurangnya 4 soalan dengan tepat

Set Induksi: Guru mengimbas pengetahuan sedia ada murid dan merangsang
minat serta perhatian mereka terhadap tajuk yang bakal dipelajari
iaitu membuat perkaitan dengan isu semasa

1.Murid mendengar penerangan terperinci guru Kemudian murid membuat perkaitan


antara objektif pembelajaran dan kriteria kejayaan dengan tajuk
2.Guru menggunakan Pembelajaran secara mentor mentee. Murid lemah dibantu o
murid cemerlang.
3.Murid membaca dan membuat rujukan tambahan. Murid mengamalkan sikap berja
AKTIVITI
jaga bagi mengelakkan berlakunya kebakaran yang boleh mengakibat
kemusnahan nyawa dan harta benda
4.Seterusnya murid melakukan aktiviti Melengkapkan Peta i-Think: Murid mengguna
peta i-Think sebagai alat untuk menjana idea.
5.Kemudian aktiviti sumbang saran antara rakan dan guru. Guru melaksanakan
pendekatan terbeza dari segi proses iaitu guru menjalankan aktiviti pembelajaran k
bagi setiap murid mengikut tahap masing-masing
6.Akhir sekali, penyemakan tugasan murid oleh guru
7.Guru melaksanakan pentaksiran Bilik Darjah (PBD)
BAHAN BANTU MENGAJAR
STRATEGI PDP Pembelajaran Koperatif

KECERDASAN Naturalis Buku teks


PELBAGAI
ELEMEN
Laptop
MERENTASI Sains Dan Teknologi
KURIKULUM (EMK)
KEMAHIRAN Slide power point
ABAD KE-21
Bermaklumat

KEMAHIRAN KBAT: Mengaplikasi LCD projector


BERFIKIR
PENTAKSIRAN Jawapan atau aktiviti pada Modul PDPR
Choose an item. orang murid dapat menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan
pengayaan / pengukuhan.
REFLEKSI
Choose an item. orang murid tidak menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan
pemulihan. Disiplin dan komitmen murid memuaskan.

KERJA SUSULAN PEMULIHAN Latihan topikal


UNTUK MURID PENGAYAAN Membuat rujukan menggunakan internet
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN SAINS TINGKATAN 1
MINGGU TARIKH HARI MASA
Choose an item. 21/3/2022 Isnin
Penerokaan Unsur Dalam
TEMA TAJUK 7. Udara
Alam
7.3.1 mentakrifkan maksud
STANDARD STANDARD
KANDUNGAN
7.3 Pencemaran Udara PEMBELAJARAN
pencemaran udara dan bahan
pencemar udara
Pada akhir pembelajaran murid dapat;
OBJEKTIF
PEMBELAJARAN 1.mentakrifkan maksud pencemaran udara dan bahan pencemar udara

Pada akhir pembelajaran murid mencapai objektif pembelajaran sekiranya:


KRITERIA 1.Menguasai pengetahuan berkaitan Pencemaran Udara
KEJAYAAN 2.Menjawab sekurang-kurangnya 4 soalan dengan tepat

Set Induksi: Guru mengimbas pengetahuan sedia ada murid dan merangsang
minat serta perhatian mereka terhadap tajuk yang bakal dipelajari
iaitu dengan mengaitkan dengan kehidupan seharian murid

1.Guru memberikan arahan. Kemudian murid membuat perkaitan antara objektif


pembelajaran dan kriteria kejayaan dengan tajuk
2.Guru menggunakan Pembelajaran Inkuiri. Melalui pendekatan ini guru mementing
pembelajaran melalui pengalaman murid.
AKTIVITI 3.Murid membaca dan membuat rujukan tambahan. Murid mentakrifkan mak
pencemaran udara dan bahan pencemar udara
4.Seterusnya murid melakukan aktiviti Rally Robin: Pelajar dalam bentuk berpasan
bergilir-gilir memberikan respons tentang sesuatu perkara secara lisan.
5.Kemudian aktiviti melaksanakan project Based Learning (PBL). Guru melaksanaka
pendekatan terbeza dari segi kandungan iaitu guru memberikan bahan kandungan
yang berbeza mengikut tahap murid
6.Akhir sekali, penyemakan tugasan murid oleh guru
7.Guru melaksanakan pentaksiran Bilik Darjah (PBD)
BAHAN BANTU MENGAJAR
STRATEGI PDP Pembelajaran Koperatif

KECERDASAN Naturalis Buku teks


PELBAGAI
ELEMEN
Laptop
MERENTASI Sains Dan Teknologi
KURIKULUM (EMK)
KEMAHIRAN Slide power point
ABAD KE-21
Bermaklumat

KEMAHIRAN KBAT: Mengaplikasi LCD projector


BERFIKIR
PENTAKSIRAN Jawapan atau aktiviti pada Modul PDPR
Choose an item. orang murid dapat menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan
pengayaan / pengukuhan.
REFLEKSI
Choose an item. orang murid tidak menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan
pemulihan. Disiplin dan komitmen murid memuaskan.

KERJA SUSULAN PEMULIHAN Latihan topikal


UNTUK MURID PENGAYAAN Membuat rujukan menggunakan internet
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN SAINS TINGKATAN 1
MINGGU TARIKH HARI MASA
Choose an item. 21/3/2022 Isnin
Penerokaan Unsur Dalam
TEMA TAJUK 7. Udara
Alam
7.3.2 berkomunikasi mengenai
STANDARD STANDARD
KANDUNGAN
7.3 Pencemaran Udara PEMBELAJARAN
bahan pencemar udara dan
puncanya
Pada akhir pembelajaran murid dapat;
OBJEKTIF
PEMBELAJARAN 1.berkomunikasi mengenai bahan pencemar udara dan puncanya

Pada akhir pembelajaran murid mencapai objektif pembelajaran sekiranya:


KRITERIA 1.Menguasai pengetahuan berkaitan Pencemaran Udara
KEJAYAAN 2.Menjawab sekurang-kurangnya 4 soalan dengan tepat

Set Induksi: Guru mengimbas pengetahuan sedia ada murid dan merangsang
minat serta perhatian mereka terhadap tajuk yang bakal dipelajari
iaitu dengan mengaitkan dengan kehidupan seharian murid

1.Murid membincangkan tajuk bersama rakan. Kemudian murid membuat perkaitan


antara objektif pembelajaran dan kriteria kejayaan dengan tajuk
2.Guru menggunakan strategi pengajaran dan pembelajaran secara kontruktivis
Melalui pendekatan ini, murid membina pemahaman mereka sendiri mengenai taju
3.Murid membaca dan membuat rujukan tambahan. Murid berkomunikasi menge
AKTIVITI
bahan pencemar udara dan puncanya
4.Seterusnya murid melakukan aktiviti Rally Table: Secara berpasangan, murid berg
gilir memberikan respons atau menyelesaikan soalan dengan menulis di atas ke
yang sama dan menggunakan pen atau pensil yang sama.
5.Kemudian aktiviti perbincangan kumpulan. Guru melaksanakan pendekatan terbeza
dari segi proses iaitu guru menjalankan aktiviti pembelajaran khas bagi setiap murid
mengikut tahap masing-masing
6.Akhir sekali, penyemakan tugasan murid oleh guru
7.Guru melaksanakan pentaksiran Bilik Darjah (PBD)
BAHAN BANTU MENGAJAR
STRATEGI PDP Pembelajaran Koperatif

KECERDASAN Naturalis Buku teks


PELBAGAI
ELEMEN
Laptop
MERENTASI Sains Dan Teknologi
KURIKULUM (EMK)

KEMAHIRAN Slide power point


ABAD KE-21
Bermaklumat

KEMAHIRAN KBAT: Mengaplikasi LCD projector


BERFIKIR
PENTAKSIRAN Jawapan atau aktiviti pada Modul PDPR
Choose an item. orang murid dapat menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan
pengayaan / pengukuhan.
REFLEKSI
Choose an item. orang murid tidak menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan
pemulihan. Disiplin dan komitmen murid memuaskan.

KERJA SUSULAN PEMULIHAN Latihan topikal


UNTUK MURID PENGAYAAN Membuat rujukan menggunakan internet
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN SAINS TINGKATAN 1
MINGGU TARIKH HARI MASA
Choose an item. 21/3/2022 Isnin
Penerokaan Unsur Dalam
TEMA TAJUK 7. Udara
Alam
7.3.3 mewajarkan langkah untu
STANDARD STANDARD
KANDUNGAN
7.3 Pencemaran Udara PEMBELAJARAN
mencegah dan mengawal
pencemaran udara
Pada akhir pembelajaran murid dapat;
OBJEKTIF
PEMBELAJARAN 1.mewajarkan langkah untuk mencegah dan mengawal pencemaran udara

Pada akhir pembelajaran murid mencapai objektif pembelajaran sekiranya:


KRITERIA 1.Menguasai pengetahuan berkaitan Pencemaran Udara
KEJAYAAN 2.Menjawab sekurang-kurangnya 4 soalan dengan tepat

Set Induksi: Guru mengimbas pengetahuan sedia ada murid dan merangsang
minat serta perhatian mereka terhadap tajuk yang bakal dipelajari
iaitu dengan menunjukkan gambar

1.Murid membaca risalah yang diberikan oleh guru. Kemudian murid membuat perka
antara objektif pembelajaran dan kriteria kejayaan dengan tajuk
2.Guru menggunakan pembelajaran kontekstual, iaitu dengan mengaitkan tajuk den
kehidupan murid.
3.Murid membaca dan membuat rujukan tambahan. Murid mewajarkan langkah un
AKTIVITI mencegah dan mengawal pencemaran udara
4.Seterusnya murid melakukan aktiviti Talking Chips: Setiap ahli dalam pasu
meletakkan cip di tengah-tengah apabila ingin bercakap dan memberikan penda
Mereka tidak boleh mengulangi giliran bercakap sehingga setiap orang diberi
peluang untuk bercakap
5.Kemudian aktiviti pembentangan. Guru melaksanakan pendekatan terbeza dari seg
kandungan iaitu guru memberikan bahan kandungan yang berbeza mengikut tahap
murid
6.Akhir sekali, penyemakan tugasan murid oleh guru
7.Guru melaksanakan pentaksiran Bilik Darjah (PBD)
BAHAN BANTU MENGAJAR
STRATEGI PDP Pembelajaran Koperatif

KECERDASAN Naturalis Buku teks


PELBAGAI
ELEMEN
Laptop
MERENTASI Sains Dan Teknologi
KURIKULUM (EMK)
KEMAHIRAN Slide power point
ABAD KE-21
Bermaklumat

KEMAHIRAN KBAT: Mengaplikasi LCD projector


BERFIKIR
PENTAKSIRAN Jawapan atau aktiviti pada Modul PDPR
Choose an item. orang murid dapat menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan
pengayaan / pengukuhan.
REFLEKSI
Choose an item. orang murid tidak menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan
pemulihan. Disiplin dan komitmen murid memuaskan.

KERJA SUSULAN PEMULIHAN Latihan topikal


UNTUK MURID PENGAYAAN Membuat rujukan menggunakan internet
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN SAINS TINGKATAN 1
MINGGU TARIKH HARI MASA
Choose an item. 21/3/2022 Isnin
Penerokaan Unsur Dalam
TEMA TAJUK 7. Udara
Alam
7.3.4 menyelesaikan masalah
STANDARD STANDARD
KANDUNGAN
7.3 Pencemaran Udara PEMBELAJARAN
kesan buruk akibat pencemara
udara
Pada akhir pembelajaran murid dapat;
OBJEKTIF
PEMBELAJARAN 1.menyelesaikan masalah kesan buruk akibat pencemaran udara

Pada akhir pembelajaran murid mencapai objektif pembelajaran sekiranya:


KRITERIA 1.Menguasai pengetahuan berkaitan Pencemaran Udara
KEJAYAAN 2.Menjawab sekurang-kurangnya 4 soalan dengan tepat

Set Induksi: Guru mengimbas pengetahuan sedia ada murid dan merangsang
minat serta perhatian mereka terhadap tajuk yang bakal dipelajari
iaitu dengan menonton video

1.Guru minta murid berkongsi pengalaman atau pengetahuan mereka berkaitan tajuk
Kemudian murid membuat perkaitan antara objektif pembelajaran dan kriteria
kejayaan dengan tajuk
2.Guru menggunakan pembelajaran masteri iaitu guru memastikan semua m
menguasai objektif pembelajaran yang ditetapkan.
AKTIVITI
3.Murid membaca dan membuat rujukan tambahan. Murid menyelesaikan masa
kesan buruk akibat pencemaran udara
4.Seterusnya murid melakukan aktiviti Team Stand-N-Share: Guru atau rakan ke
memberikan soalan kepada seorang wakil kumpulan
5.Kemudian aktiviti . Guru melaksanakan pendekatan terbeza dari segi proses iaitu g
menjalankan aktiviti pembelajaran khas bagi setiap murid mengikut tahap masing-
masing
6.Akhir sekali, penyemakan tugasan murid oleh guru
7.Guru melaksanakan pentaksiran Bilik Darjah (PBD)
BAHAN BANTU MENGAJAR
STRATEGI PDP Pembelajaran Koperatif

KECERDASAN Naturalis Buku teks


PELBAGAI
ELEMEN
Laptop
MERENTASI Sains Dan Teknologi
KURIKULUM (EMK)

KEMAHIRAN Slide power point


ABAD KE-21
Bermaklumat

KEMAHIRAN KBAT: Mengaplikasi LCD projector


BERFIKIR
PENTAKSIRAN Jawapan atau aktiviti pada Modul PDPR
Choose an item. orang murid dapat menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan
pengayaan / pengukuhan.
REFLEKSI
Choose an item. orang murid tidak menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan
pemulihan. Disiplin dan komitmen murid memuaskan.

KERJA SUSULAN PEMULIHAN Latihan topikal


UNTUK MURID PENGAYAAN Membuat rujukan menggunakan internet
