Anda di halaman 1dari 3

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN KIMIA TINGKATAN 5 DELIMA

MINGGU TARIKH HARI MASA


Choose an item. 12/9/2023 Selasa 7.50-9.20AM

13.0 KIMIA KONSUMER DAN


TEMA TEKNOLOGI BIDANG KIMIA TAJUK
INDUSTRI
STANDARD 13.6 Aplikasi teknologi hijau STANDARD 13.6.1 Menerangkan dengan cont
KANDUNGAN dalam pengurusan sisa industri PEMBELAJARAN teknologi hijau.
Pada akhir pembelajaran murid dapat;
OBJEKTIF
1. Aplikasi teknologi hijau dalam pengurusan sisa industri
PEMBELAJARAN
Pada akhir pembelajaran murid mencapai objektif pembelajaran sekiranya:
KRITERIA 1.Menerangkan dengan contoh teknologi hijau. dan Menguasai tajuk yang dipelajari
KEJAYAAN
2.Menjawab sekurang-kurangnya 5 soalan dengan tepat

Set Induksi: Guru mengimbas pengetahuan sedia ada murid dan merangsang minat ser
perhatian mereka terhadap tajuk yang bakal dipelajari iaitu dengan bercer

1.Sumbang saran antara guru dan murid. Kemudian murid membuat perkaitan antara objektif
pembelajaran dan kriteria kejayaan dengan tajuk
2.Guru mempraktikkan Talking Chips: Setiap ahli dalam pasukan meletakkan cip di tengah-ten
apabila ingin mengutarakan idea dan pendapat. Mereka tidak boleh mengulangi gi
AKTIVITI bercakap sehingga setiap orang diberikan peluang untuk berkomunikasi.
3.Guru memberi tunjuk ajar dan murid membaca buku teks dan Menerangkan dengan contoh
teknologi hijau.
4.Kemudian murid melakukan aktiviti rujukan tambahan dan melabel rajah
5.Akhir sekali, perbincangan kumpulan
6.Guru melaksanakan pentaksiran Bilik Darjah (PBD) Murid lemah menguasai Tahap 1; dan M
pandai menguasai Tahap 5. Guru menggunakan pendekatan terbeza proses iaitu guru
menjalankan aktiviti pembelajaran khas bagi setiap murid mengikut tahap masing-masing

BAHAN BANTU MENGAJAR


STRATEGI PDP Pembelajaran Kontekstual

KECERDASAN Logik matematik Buku teks


PELBAGAI
ELEMEN
Buku teks
MERENTASI kemahiran berfikir
KURIKULUM (EMK)

KEMAHIRAN Buku teks


ABAD KE-21
Bermaklumat

KEMAHIRAN KBAT: Menganalisis Buku teks


BERFIKIR
PENTAKSIRAN Lembaran kerja

20 orang murid dapat menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan pengayaan /
pengukuhan.
REFLEKSI
22 orang murid tidak menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan pemulihan. Disiplin da
komitmen murid memuaskan.

KERJA SUSULAN PEMULIHAN Latihan topikal


UNTUK MURID PENGAYAAN Membuat rujukan menggunakan internet
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN SAINS TINGKATAN 1
MINGGU TARIKH HARI MASA
12/9/2023 SELASA 11.10-12.05

TEMA Penerokaan Unsur Dalam Alam TAJUK 7. Udara

STANDARD STANDARD 7.3.2 berkomunikasi mengenai ba


7.3 Pencemaran Udara
KANDUNGAN PEMBELAJARAN pencemar udara dan puncanya
Pada akhir pembelajaran murid dapat;
OBJEKTIF
1.berkomunikasi mengenai bahan pencemar udara dan puncanya
PEMBELAJARAN
Pada akhir pembelajaran murid mencapai objektif pembelajaran sekiranya:
KRITERIA 1.Menguasai pengetahuan berkaitan Pencemaran Udara
KEJAYAAN 2.Menjawab sekurang-kurangnya 4 soalan dengan tepat

Set Induksi: Guru mengimbas pengetahuan sedia ada murid dan merangsang minat ser
perhatian mereka terhadap tajuk yang bakal dipelajari iaitu dengan
mengaitkan dengan kehidupan seharian murid

1.Murid membincangkan tajuk bersama rakan. Kemudian murid membuat perkaitan antara
objektif pembelajaran dan kriteria kejayaan dengan tajuk
2.Guru menggunakan strategi pengajaran dan pembelajaran secara kontruktivisme. Me
pendekatan ini, murid membina pemahaman mereka sendiri mengenai tajuk
3.Murid membaca dan membuat rujukan tambahan. Murid berkomunikasi mengenai ba
AKTIVITI
pencemar udara dan puncanya
4.Seterusnya murid melakukan aktiviti Rally Table: Secara berpasangan, murid bergilir
memberikan respons atau menyelesaikan soalan dengan menulis di atas kertas yang sa
dan menggunakan pen atau pensil yang sama.
5.Kemudian aktiviti perbincangan kumpulan. Guru melaksanakan pendekatan terbeza dari seg
proses iaitu guru menjalankan aktiviti pembelajaran khas bagi setiap murid mengikut tahap
masing-masing
6.Akhir sekali, penyemakan tugasan murid oleh guru
7.Guru melaksanakan pentaksiran Bilik Darjah (PBD)
BAHAN BANTU MENGAJAR
STRATEGI PDP Pembelajaran Koperatif

KECERDASAN Naturalis Buku teks


PELBAGAI
ELEMEN
Buku teks
MERENTASI Sains Dan Teknologi
KURIKULUM (EMK)
KEMAHIRAN Buku teks
ABAD KE-21
Bermaklumat

KEMAHIRAN KBAT: Mengaplikasi Buku teks


BERFIKIR
PENTAKSIRAN Jawapan atau aktiviti pada Modul PDPR

15 orang murid dapat menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan pengayaan /
pengukuhan.
REFLEKSI
6 orang murid tidak menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan pemulihan. Disiplin dan
komitmen murid memuaskan.
KERJA SUSULAN PEMULIHAN Latihan topikal
UNTUK MURID PENGAYAAN Membuat rujukan menggunakan internet
