Anda di halaman 1dari 4

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

PENDIDIKAN MORAL TINGKATAN 5


RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN (RPH)
SEKOLAH
TINGKATAN/KELAS
SAIZ KELAS
MATA PELAJARAN
TOPIK
SUBTOPIK
KONSEP UTAMA
RASIONAL
HASIL PEMBELAJARAN

SMK ZON R 1 WANGSA MAJU


5 BESTARI, RAJIN, CEKAP, JAYA

TARIKH
WAKTU
TEMPOH (MINIT)
Ekonomi Asas
BIDANG PEMBELAJARAN
Aliran Pusingan Pendapatan Dalam Ekonomi Dua Sektor
Aliran Fizikal dan Aliran Wang

26 JUN 2015
7.30 8.30
1 JAM

Pada akhir pembelajaran, murid dapat;


i) menyatakan komponen-komponen ekonomi dua sektor
ii) melukis rajah dan menerangkan aliran pusingan pendapatan ekonomi dua sektor

Pengetahuan Sedia Ada

Murid telah mengetahui tentang pasaran barangan dan pasaran faktor.Selain itu, murid telah tahu
tentang unit-unit ekonomi iaitu isi rumah,firma dan kerajaan.
KBAT- Aplikasi, Analisis
Bekerjasama
(1) Rujukan
Buku teks, gambar firma dan isi rumah
(2) Alat
Alat tulis,papan putih
(3) Bahan
Kertas mahjong, marker pen
Kolaboratif teknik pembelajaran masteri/tematik

Kemahiran Berfikir
Nilai Murni
Sumber Pengajaran dan Pembelajaran
PENDEKATAN PENGAJARAN

Perkembangan Pengajaran

Fasa 1
SET INDUKSI / PENGENALAN
(5 minit)

Fasa 2

Kandungan / Konsep

Pengenalan kepada
Aliran Pusingan
Pendapatan Ekonomi
Dua Sektor

Komponen-komponen
Ekonomi Dua Sektor:
PERKEMBANGAN Penerokaan 1) Ekonomi Dua Sektor:
(15 minit)

Firma

Isi Rumah
2) Jenis Pasaran:

Pasaran Barang

Pasaran Faktor
3) Jenis Aliran:

Aliran Wang

Aliran Fizikal

Proses Pengajaran dan


Pembelajaran
(Tindakan Guru dan Aktiviti Murid)

Jangkaan Pemikiran
Murid

i. Murid dipaparkan dengan gambar isi


Murid dapat;
rumah dan firma. Kemudian, guru i. Menyatakan maklumat
meminta murid menyatakan
daripada gambar
apakah unit-unit ekonomi yang
yang dilihat.
ii.
Memberi
pelbagai idea
terdapat di dalam gambar yang
tentang hubungan
dipaparkan.
ii. Murid diminta untuk mengaitkan
antara dua gambar
hubungan antara kedua-dua
tersebut.
gambar tersebut.
iii. Guru mengaitkan situasi tersebut
dengan topik pengajaran.
i. Murid diminta untuk
Murid mungkin;
mengklasifikasikan ekonomi dua
i. Menjawab dua pasaran
sektor, jenis aliran dan jenis
iaitu pasaran barang
pasaran menggunakan peta idan pasaran faktor.
ii. Melukis aliran wang dan
Think.
aliran fizikal.
ii. Dengan menggunakan gambar
yang dipaparkan semasa set
induksi, guru melukis dua aliran (isi
rumah firma, firmaisi rumah),
kemudian guru bertanya kepada
murid Apakah dua pasaran yang
terlibat dalam aliran yang
ditunjukkan.
Iii Guru menerangkan secara ringkas
dua aliran yang terlibat dalam

Catatan / Nota

Menjana Idea

Menjana Idea
Peta Pokok (i-Think)

rajah tersebut.
Fasa 3

Aktiviti

i. Guru menggabungkan murid dari


pelbagai tahap untuk membentuk
kumpulan aktiviti.
ii. Setiap kumpulan diberikan soalan
berdasarkan situasi yang berbeza
dan dalam masa yang ditetapkan,
kemudian mereka diminta untuk
mengaplikasikan situasi tersebut
dalam aliran pusingan pendapatan
ekonomi dua sektor.

i. Murid bergerak
mengikut arahan guru.
ii. Murid melakukan apa
yang telah diarahkan.

Kerjasama dalam
kumpulan, bertukartukar
pendapat,kemudian
melukis peta aliran
pusingan pendapatan
ekonomi dua sektor
sambil diperhatikan
oleh guru.

Pembentangan

i. Murid melekatkan hasil


perbincangan (kertas mahjong) di
belakang kelas.
ii. Murid dari setiap kumpulan
bergerak untuk melihat hasil kerja
kumpulan lain dan membuat
penilaian.
iii. Guru menilai dan memberi komen
hasil kerja murid.

Murid membuat
pembentangan

Pemusatan murid

Membuat rumusan dan


latihan pengukuhan

i. Murid dipilih secara rawak untuk


merumuskan hasil pengajaran.
ii. Latihan pengukuhan diberikan
untuk memantapkan kefahaman
murid.

Murid merumuskan
keseluruhan pelajaran
melalui soalan yang
dikemukakan oleh guru.

Strategi pemusatan
guru dan murid.
Latihan pengukuhan.

PERKEMBANGAN
Perbincangan
(25 minit)

Fasa 4
PERKEMBANGAN Aplikasi /
Penelitian
(30 minit)

Fasa 5
PENUTUPAN Pentaksiran
(5 minit)
