Anda di halaman 1dari 3

RANCANGAN PELAJARAN HARIAN

OLAHRAGA PADANG
MINGGU : 10 TARIKH : 2 Mac 2018 HARI : Khamis
TINGKATAN: 3 Teratai MASA : 5.00 petang – 7.00 petang KEMAHIRAN INSANIAH/ELEMEN
MERENTAS KURIKULUM(EMK)
MATA PELAJARAN: Pendidikan Jasmani
Bahasa
TAJUK/BAB: Kemahiran Merejam Lembing.
Kelestarian Alam Sekitar
Murid akan diajar untuk:-
1. Melakukan kemahiran merejam lembing dengan tiga teknik Nilai Murni /
OBJEKTIF lakuan yang betul. Sains dan Teknologi
PEMBELAJARAN/ 2..Pelajar dapat melakukan ketiga-tiga teknik gaya merejam lembing Patriotisme
STANDARD Kreativiti dan Inovasi /
KANDUNGAN: 3.Pelajar dapat melakukan fasa persediaan dan fasa lari landas
Keusahawanan
dengan tiga teknik pegangan yang betul.
Teknologi Maklumat dan
Komunikasi (TMK)
Disepanjang proses pengajaran dan pembelajaran, murid dapat:-
Psikomotor Kelestarian Global
HASIL i.Melakukan kemahiran merejam lembing dengan teknik yang betul Pendidikan Kewangan
PEMBELAJARAN/ Kognitif Pembelajaran Sepanjang Hayat
STANDARD i.Pelajar dapat mengenal pasti kesalahan teknik lakuan merejam Tandakan ( / ) pada ruangan berkenaan
PEMBELAJARAN: lembing semasa melakukan ansur maju aktiviti merejam.
ii. Pelajar dapat menyatakan undang-undang dan peraturan dalam ARAS PEMBELAJARAN/
acara merejam lembing dengan betul dan tepat. TAHAP PEMIKIRAN (HOTs)
Mengingat (Remembering)
Perbincangan/ Pembentangan /
Memahami (Understanding) /
Eksperimen
Simulasi / Mengaplikasi (Applying) /

Projek Menganalisis (Analysing)


MOD Pembelajaran Luar Bilik Darjah/ Lawatan / Menilai (Evaluating) /
PEMBELAJARAN:
Integrasi Teknologi Maklumat Mencipta (Creating)
Lain-lain (Nyatakan) Tandakan ( / ) pada ruangan berkenaan
Tandakan ( / ) pada ruangan berkenaan
PETA PEMIKIRAN i-THINK/
i-THINK TOOLS MAPS
Bulatan (Circle)
Fasa :Penerangan anatomi lembing dan aspek Buih (Bubble)
Pengenalan keselamatan
Buih Berganda (Double
;Melakukan pemanasan badan dan
Bubble)
kelonggaran secara dinamik dan regangan
khusus untuk merejam lembing Pokok (Tree)
Dakap (Brace)
Fasa : Kemahiran teknik pegangan lembing: Alir (Flow)
AKTIVITI Perkembangan 1)Gaya Amerika
PEMBELAJARAN DAN 2)Gaya Finnish Pelbagai Alir (Multi-flow)
PEMUDAHCARAAN 3)Gaya Pegangan U Titi (Bridge)
(PdPc)/ RINGKASAN Tandakan ( / ) pada ruangan berkenaan
AKTIVITI: Fasa Ansur Maju 1:
Kemuncak -Fasa Persediaan PENTAKSIRAN DAN PENILAIAN
Ansur Maju 2:
-Fasa lari landas. Latihan bertulis /
Fasa Penutup : Refleksi dan Soal Jawab. Pemerhatian /
Kuiz
Lisan /
Rujuk Lampiran A
Lembaran Kerja
Kerja Kumpulan /
ALAT BANTU i. Pancang kayu Pembentangan
MENGAJAR(ABM)/
Lain-lain (Nyatakan):
BAHAN BANTU
BELAJAR (BBB): …………………………………………
Tandakan ( / ) pada ruangan berkenaan
i. Buku Teks
RUJUKAN/ SUMBER:
ii. Dokumen Standard Kurikulum dan Pentaksiran (DSKP) PJPK

FASA PENGENALAN FASA PERKEMBANGAN


Set Induksi Kemahiran Teknik Pegangan.
i. Anatomi Lembing
-Kepala 25 cm-33cm 1)Gaya Amerika
-Grip
-Ekor

2)Gaya Finnish

-Berat dan panjang lembing(lelaki 800gram, panjang 2.60-2.70 m),


wanita(700 gram, panjang 2.20-2.30m).

ii.Aspek Keselamatan.
-Memastikan kawasan rejaman dikosongkan
-cara bawa lembing, heret dan mata lembing menghadap ke bawah.

iii.Kawasan Rejaman 3)Gaya Pegangan U

-panjang kawasan larian tidak melebihi 36.5 meter dan lebar 4meter, manakala
kawasan rejaman yang dilebarkan pada sudut 29-30 darjah mempunya jarak 8
meter dari pusat lengkugan ke titik sudut.

Memanaskan Badan
Memanaskan badan secara dinamik.

Reganggan Badan
Bermula daripada anggota bahagian atas hingga bahagian bawah
badan.

FASA KEMUNCAK

Ansur Maju 1:

1)fasa persediaan.
-Berdiri dengan postur badan yang tegak dan selesa
-pegang lembing mengikut gaya pengangan yang dipilih dengan
kemas dan selesa
-Lembing berada pada aras kepala iaitu 40darjah
-Bahgian kepala lembing hendaklah menghala ke arah kawasan
rejaman
-pandang kea rah kawasan rejaman

Ansur maju 2:

Fasa Lari Landas


-mulakan larian sambal memegang lembing pada aras kepala

FASA PENUTUP
-tingkatkan kelajuan untuk mewujudkan daya pecut secara
terkawal Refleksi
-langkah terakhir lebih besar daripada langkah-langkah i. Guru membuat refleksi pembelajaran
sebelumnya kepada murid berkaitan teknik merejam
-tumit kaki hadapan menekan kuat ke tanah semasa lembing.
memberhentikan larian supaya kuasa larian dipindahkan ke ii. Sesi soal jawab antara guru dan murid
lembing sebelum memasuki fasa rejaman. dilakukan.
