Anda di halaman 1dari 4

RANCANGAN PELAJARAN HARIAN

PENDIDIKAN JASMANI
MINGGU : 26 TARIKH : 05 Ogos 2021 HARI : Khamis
TINGKATAN: 3 AM MASA : 09.10 pagi – 10.10 pagi KEMAHIRAN INSANIAH/ELEMEN
MERENTAS KURIKULUM(EMK)
MATA PELAJARAN: Pendidikan Kesihatan
Bahasa
TAJUK/BAB: Pemakanan
Kelestarian Alam Sekitar
Murid akan diajar untuk:-
SK: Nilai Murni /
OBJEKTIF
1.4 Mengetahui keperluan pengambilan kalori berdasarkan Sains dan Teknologi /
PEMBELAJARAN/
aktiviti harian . Patriotisme
STANDARD 2.4 Mendedahkan keperluan kalori harian mengikut kumpulan
KANDUNGAN: Kreativiti dan Inovasi
umur, jantina, aktiviti fizkal dan fisiologi.
3.5 Menilai pengambilan kalori. Keusahawanan
Disepanjang proses pengajaran dan pembelajaran, murid dapat:- Teknologi Maklumatdan
SP: 1.4.5/2.4.6 Komunikasi (TMK)
HASIL Psikomotor Kelestarian Global
PEMBELAJARAN/ i. Mengira kalori pemakanana. Pendidikan Kewangan
STANDARD Kognitif
Pembelajaran Sepanjang Hayat
PEMBELAJARAN: ii. Memahami kpentingan kalori.
Afektif Tandakan ( / ) pada ruangan berkenaan
i. Pelajar menunjukkan rasa semangat di dalam kelas. ARAS PEMBELAJARAN/
Perbincangan/ Pembentangan TAHAP PEMIKIRAN (HOTs)
Eksperimen Mencipta (Creating)
Simulasi / Menilai (Evaluation) /
Projek Menganalisis (Analyzing)
MOD Pembelajaran Luar Bilik Darjah/ Lawatan
PEMBELAJARAN: Mengaplikasi (Applying)
Integrasi Teknologi Maklumat
Lain-lain (Nyatakan) Memahami (Understanding)
/
Pendekatan Teching Games for Understanding (TGfU) Mengingat (Remembering)
Tandakan ( / ) pada ruangan berkenaan Tandakan ( / ) pada ruangan berkenaan
PETA PEMIKIRAN i-THINK/
i-THINK TOOLS MAPS
Fasa : Penerangan umum pemakanan
Bulatan (Circle)
Pengenalan
Fasa : Aktiviti 1 Buih (Bubble) /
Perkembangan : Aktiviti 2 Buih Berganda (Double
: Aktiviti 3 Bubble)
AKTIVITI
Fasa : Kuiz Pokok (Tree)
PEMBELAJARAN
Kemuncak
DAN Fasa Penutup : Pengukuhan pengetahuan murid melalui Dakap (Brace)
PEMUDAHCARAAN refleksi antara guru dan murid Alir (Flow)
(PdPc)/ RINGKASAN
Pelbagai Alir (Multi-flow)
AKTIVITI:
Rujuk Lampiran A Titi (Bridge)
Tandakan ( / ) pada ruangan berkenaan

PENTAKSIRAN DAN PENILAIAN


Latihan bertulis
Pemerhatian /
ALAT BANTU i. Aplikasi
MENGAJAR(ABM)/ Kuiz
ii. Youtube
BAHAN BANTU iii. Powerpoint Lisan /
BELAJAR (BBB): Lembaran Kerja
Kerja Kumpulan
i. Buku Teks Pembentangan
RUJUKAN/ SUMBER: ii. Dokumen Standard Kurikulum dan Pentaksiran (DSKP) PJPK Lain-lain (Nyatakan):

1. Pelajar dapat mengetahui kepentingan pemakanan. …………………………………………


REFLEKSI: 2. Pelajar dapat merancang menu pemakanan. Tandakan ( / ) pada ruangan berkenaan
LAMPIRAN A

1. FASA PENGENALAN
Set Induksi

i. Menunjuk satu gambar kepada para pelajar


ii. Pelajar akan meneka tajuk apa yang dipelajari.
iii. Guru akan menyentuh tentang pemakanan.
iv. Guru juga akan terangkan lebih lanjut tentang pemakanan.

2. FASA PERKEMBANGAN

Aktiviti 1
i. Guru meminta pelajar mencari maksud RNI.
ii. Guru akan menerangkan apa itu RNI.
iii. Guru juga akan menerangkan.

Aktiviti 2

i. Guru menerangkan kepada pelajar tentang keperluan kalori.


ii. Guru menunjukkan pengiraan kalori.
iii. Guu terangkan cara mengetahui kalori makanan.
Aktiviti 3
i. Guru akan menerangkan rancangan menu harian.
ii. Guru meminta supaya para pelajar membuat rancangan menu harian sendiri.

3. FASA KEMUNCAK

Permainan Kecil

i. Guru menyediakan soalan kuiz kepada para pelajar.

ii. Pelajar yang terpilih perlu menjawab soalan.

iii. Guru akan berbincang dengan pelajar berkaitan kuiz yang diberikan.

Contoh soalan kuiz adalah :

1) Apakah nutrient yang terdapat dalam piramid makanan?

2) Kebaikan mengamalkan diet seimbang.

3) Tenaga berasal daripada mana?

4) Apakah yang mempengaruhi pegambilan kalori seseorang?

5) Apakah fungsi merancang menu pemakanan seimbang?

4. FASA PENUTUP
Aktiviti refleksi

1) Guru menyoal sama ada pelajar berasa gambira melakukan aktiviti pada hari itu.
2) Guru meminta pelajar untuk menerangkan apa yang pelajar faham akan yang telah
dipelajari.
