Anda di halaman 1dari 6

Rancangan Pengajaran Harian

Sains Tahun 5

Tarikh 19 Jun 2019 (Rabu)

Masa 7:45 – 8:45 pagi

Kelas 5S

Bilangan Murid / 28 orang

Subjek Sains

Tema Sains Fizikal

Tajuk Unit 8 – Haba (Pengembangan dan Pengecutan)

Standard Kandungan 8.1 Suhu dan Haba

8.1.6 Menyatakan bahan mengembang apabila menerima haba dan

mengecut apabila kehilangan haba dengan menjalankan aktiviti

seperti:

 Memanaskan bebola besi dan gelang


Standard Pembelajaran
 Memanas dan menyejukkan air berwarna dalam salur kaca

 Merendam botol yang dipasang belon pada mulutnya ke dalam air

panas dan ais.

8.1.8 Menjelaskan pemerhatian melalui lakaran, TMK, penulisan atau lisan.

Objektif Pembelajaran Di akhir sesi pembelajaran, murid dapat:

 menyatakan bahawa semua bahan akan mengembang apabila

dipanaskan dan mengecut semasa disejukkan

 melakar gambar rajah pengembangan dan pengecutan bahan dalam


a) Kognitif
lembaran kerja dengan betul

 menjawab soalan-soalan dalam lembaran kerja dengan betul tanpa

bimbingan guru

b) Psikomotor  menjalankan eksperimen dengan teknik dan cara yang betul

c) Afektif  menyatakan perasaan seronok semasa menjalankan aktiviti dengan betul

1
Murid-murid telah mengetahui bahawa apabila bahan menerima haba, ia

Pengetahuan Sedia Ada akan menjadi panas dan suhu meningkat dan apabila bahan mengeluarkan

haba, ia akan menjadi sejuk dan suhu menurun.

Memerhati, membuat inferens, meramalkan, mentafsirkan data, mengawal


Kemahiran Proses Sains
pemboleh ubah, mengeksperimen, berkomunikasi

Menghubungkaitkan, membuat kesimpulan, menganalisis, mencirikan,


KBKK
membuat kesimpulan

Sikap Saintifik dan Nilai


Minat dan sifat ingin tahu, rajin, bekerjasama, berani mencuba, yakin
Murni

Intra - Kemahiran proses sains


Penggabungjalinan
Inter - Bahasa

EMK Teknologi, Maklumat dan Komunikasi (TMK)

Bola pingpong, air panas, mangkuk besar, klip video, bikar, kelalang kon
Sumber PdP
dengan penutup, air berwarna, air sejuk, botol plastik, belon, lembaran kerja

Aktiviti pengajaran dan


Fasa / Masa Isi kandungan Catatan
pembelajaran

Orientasi Guru KPS: Memerhati,


(5 minit) 1. Guru memasukkan sebuah membuat inferens
bola pingpong yang kemek ke
dalam semangkuk air panas. KBKK:
2. Guru meminta murid-murid Menghubungkaitkan
memerhati keadaan bola

 Jawapan soalan: pingpong tersebut. SSNM: Minat dan

a) Bola pingpong yang 3. Guru bertanya soalan. sifat ingin tahu

kemek kembali ke a) Apakah yang telah berlaku

bentuk asal. pada bola pingpong ABM: Bola


tersebut? pingpong, air panas
4. Guru memperkenalkan tajuk dan mangkuk besar
pembelajaran –
pengembangan dan
pengecutan.

2
Aktiviti pengajaran dan
Fasa / Masa Isi kandungan Catatan
pembelajaran
Murid
1. Murid-murid diminta untuk
memerhatikan keadaan bola
pingpong yang kemek di
dalam air panas.
2. Murid-murid memberi
pendapat tentang keadaan
pingpong tersebut
berdasarkan pemerhatian
mereka.
 Klip video
Pencetusan Guru KPS: Memerhati,
idea 1. Guru menayangkan sebuah membuat inferens
(5 minit) klip video yang menunjukkan
keadaan di mana penutup KBKK:
botol sukar untuk dibuka dan Menghubungkaitkan
meminta murid-murid
menonton video dengan teliti. SSNM: Rajin, Sifat
 Cara membuka penutup 2. Guru mendapatkan pendapat ingin tahu, yakin
botol: murid-murid mengenai cara
 Letak botol dalam air untuk membuka penutup botol. ABM: Klip video
panas.
 Guna pembuka botol. Murid

 Apa-apa jawapan yang 1. Murid-murid menonton klip

munasabah video yang ditayangkan.

 Botol dapat dibuka 2. Murid-murid memberi

dengan meletakkannya pendapat mereka mengenai

ke dalam air panas cara untuk membuka penutup

kerana haba yang botol yang ketat.

bertindak ke atas botol


tersebut menyebabkan
botol mengembang.
Jadi, kami dapat
membuka penutup botol
tersebut dengan lebih
mudah.

3
Aktiviti pengajaran dan
Fasa / Masa Isi kandungan Catatan
pembelajaran
 Klip video Guru
Penstrukturan 1. Guru menayangkan sebuah KPS: Memerhati,
semula idea klip video untuk menerangkan meramalkan,
(30 minit) kesan haba ke atas pepejal, mentafsirkan data,
iaitu bebola besi dan gelang mengawal pemboleh
besi. ubah,
2. Guru bertanya soalan. mengeksperimen
 Jawapan soalan-soalan: a) Apakah yang akan terjadi
a) Bola besi tidak dapat apabila bola besi yang KBKK:
melepasi gelung besi dipanaskan dimasukkan Menghubungkaitkan,
apabila dipanaskan. Hal ke dalam gelung? membuat
ini demikian kerana bola Kenapa? kesimpulan,
besi telah mengembang b) Apakah yang akan terjadi menganalisis
dan menjadi besar. apabila bola besi tadi
b) Bola besi dapat dimasukkan ke dalam air SSNM: Sifat ingin
melepasi gelung besi sejuk dan dimasukkan ke tahu, rajin,
apabila disejukkan. Hal dalam gelung? Kenapa? bekerjasama, berani
ini demikian kerana bola 3. Guru membimbing murid untuk mencuba
besi telah mengecut dan membuat kesimpulan.
menjadi kecil. 4. Guru membahagikan murid- ABM : Klip video,
murid kepada 5 kumpulan. bikar, kelalang kon
 Kesimpulan 5. Guru memberi arahan kepada dengan penutup, air
 Besi mengembangkan murid-murid untuk membuat berwarna, air panas,
apabila dipanaskan. eksperimen kesan haba ke air sejuk, botol
Besi mengecut apabila atas cecair dan gas pada plastik, belon
disejukkan. muka surat 15 dalam buku
latihan mereka.
 Eksperimen 6. Guru menyediakan alat dan
radas kepada murid.
7. Guru membimbing murid untuk
menjalankan eksperimen.
8. Guru membincangkan
jawapan pemerhatian dengan
murid-murid.

Murid

4
Aktiviti pengajaran dan
Fasa / Masa Isi kandungan Catatan
pembelajaran
1. Murid-murid menonton klip
video dan menjawab soalan-
soalan yang dikemukakan
oleh guru.
2. Murid membuat inferens
mengenai kesan haba ke atas
pepejal seperti besi.
3. Murid-murid dibahagikan
kepada 5 kumpulan dan
mendengar arahan daripada
guru.
4. Murid-murid menjalankan
eksperimen dan mencatat
pemerhatian dan kesimpulan
mereka dalam buku latihan.
5. Murid-murid berbincang
jawpan bersama guru.

Aplikasi Idea  Lembaran kerja (rujuk Guru KPS: Berkomunikasi


(15 minit) lampiran) 1. Guru mengedarkan lembaran
kerja kepada murid-murid. KBKK:
2. Guru memberi bimbingan Menghubungkaitkan,
kepada murid jika perlu. menganalisis,
3. Guru berbincang jawapan mencirikan,
dengan murid-murid membuat
kesimpulan
Murid
1. Murid-murid menjawab soalan SSNM: Rajin, yakin
lembaran kerja secara
individu. ABM: Lembaran
2. Murid-murid berbincang kerja
jawapan bersama guru.

Refleksi  Semua bahan akan 1. Guru meminta murid-murid KPS: Berkomunikasi


(5 minit) mengembang apabila untuk membuat kesimpulan
dipanaskan, dan bagi pelajaran yang dipelajari KBKK: Membuat
pada hari berkenaan. kesimpulan
5
Aktiviti pengajaran dan
Fasa / Masa Isi kandungan Catatan
pembelajaran
mengecut apabila 2. Murid menjawab soalan-
disejukkan. soalan guru secara lisan. SSNM: Yakin
3. Guru menegur dan memuji
sikap murid-murid pada hari ABM: -
berkenaan.

Disediakan oleh, Disemak oleh, Disemak oleh,

Guru Pelatih Pensyarah Penyelia Guru Pembimbing

____________________ __________________________________ ____________________

(EMILY GAN HUI FANG) (ENCIK BENEDICT CLEMENT D’ SILVA) (PUAN YONG SHUH WEI)
