Anda di halaman 1dari 2

CONTOH RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

Hari : Isnin
Tarikh : 20/06/2011
Tingkatan : 4 Aktif
Bil.Pelajar : 36 orang
Mata Pelajaran: Pendidikan Jasmani
Tajuk : Permainan bola baling
Sub-tajuk : Kemahiran menggelecek bola dan mengawal pihak lawan.
Hasil Pembelajaran : Di akhir pengajaran, murid dapat :
namakan dua kemahiran asas lain selain kemahiran mengelecek bola dan mengawal pihak lawan.
menerangkan cara menerima dan menggelecek bola dengan teknik yang betul.
menjustifikasi kepentingan kemahiran mengawal pihak lawan dalam permainan bola baling

Kaedah Pembelajaran : Pembelajaran Masteri


Alat Bantu Mengajar : Wisel -1, bola baling - 18, skitel -4
Nilai : Bekerjasama, mematuhi arahan guru, berdikari
KBKK : Menaakul, membanding beza
Pengetahuan sedia ada : Murid pernah melihat perlawanan persahabatan permainan bola
baling yang diadakan di padang sekolah.

Langkah/ Aktiviti Pengajaran Dan Pembelajaran ABM/


Masa/ Isi Aktiviti Guru Aktiviti Murid KBKK/
Pelajaran Nilai

Set induksi Guru menayangkan 1. Murid melihat tayangan ABM:


(5 minit) powerpoint berkaitan powerpoint. powerpoint
kemahiran mengelecek bola . 2. Pelajar memberi respon. KBKK:
Pegenalan (Rujuk ABM 1: Menaakul
kepada kemahi powerpoint). Nilai:
ran Bersyukur
mengelecek
bola.

Langkah 1 (15 1. Guru menerangkan Murid mendengar penerangan guru ABM:


minit) definisi dan konsep berkaitan sambil mencatat isi-isi penting Powerpoint
kemahiran mengelecek bola. .
Definisi dan (Rujuk ABM 2: power point). Murid menjawab soalan yang
kemahiran dikemukakan guru.
mengelecek 2. Guru menilai i)Untuk melepasi KBKK:
bola. kefahaman pihak lawan Menaakul
pelajar melalui soal jawab: Ii)Berdiri di hadapan
i) Kenapa kita pihak lawan, bijak
harus membaca Nilai:
mempelajari pergerakan pihak Bersyukur
teknik awan, mengangkat
mengelecek bola? kedua-dua belah
ii)Beritahu cara tangan ke atas
mengawal semasa
pihak lawan? menghalang pihak
iii)Apakah lawan.
kepentingan Iii) Menghalang pihak
kemahiran lawan dari maju ke petak
mengawal gol, mengelakkan daripada terkena
jaringan gol
pihak lawan
dalam 3. Murid membuat rumusan:
permainan bola perbezaan antara kemahiran
baling? mengelecek dan kemahiran
mengawal pihak lawan dalam
permainan bola baling.

1. Guru mengajar perbezaan


antara kemahiran mengelecek
dan kemahiran mengawal
pihak lawan dalam permainan
bola baling.
Langkah 2 Guru membawa pelajar ke 1.Murid bertindak atas arahan guru ABM: bola,
(15 minit) padang untuk wisel, kon,
mempelajari 2. Murid mempelajari cara bib.
Praktikal kemahiran mengelecek bola dan cara
kemahiran mengelecek mengawal bola
mengelecek bola KBKK:
bola Guru mengajar kemahiran Menaakul
mengelecek bola: Nilai:
i) cara mengelecek bola Bersyukur
ii) cara mengawal bola

Langkah 3 1. Guru meminta murid 1. Murid bergerak membentuk ABM: bola


(20minit) membentuk kumpulan : enam kumpulan dan melaksanakan baling,
tugasan seperti yang diarahkan. kon, bib,
Kemahiran asas K1: mengelecek bola. wisel.
K2: menghalang pihak lawan
K3: mengelecek bola KBKK:
K4: menghalang pihak lawan Menaakul
K5: mengelecek bola
K6: menghalang pihak lawan Nilai:
2. Mengarahkan pelajar 2. Pelajar bertindak mengikut kerjasama
bertukar posisi arahan
Penutup Guru meminta seorang pelajar Seorang pelajar membuat
(5 minit) membuat rumusan terhadap rumusan. Pelajar yang lain
tajuk dan isi kandungan memberi perhatian.
perkara yang telah dipelajari.
