Anda di halaman 1dari 7

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN REKA BENTUK DAN TEKNOLOGI

Mata Pelajaran : Reka Bentuk dan Teknologi


Kelas : 5 Cempaka
Bilangan Murid : ______/20
Tarikh : 21 Oktober 2020
Masa : 60 minit
Tajuk/Tema/Fokus : Teknologi Rumah Tangga
Standard Kandungan : 6.2 Menyediakan sajian.

Standard Pembelajaran : 6.2.3 Memilih menu sarapan atau minum petang


6.2.4 Membuat anggaran kos bahan mengikut menu
yang dipilih.
Pengetahuan Sedia Ada : Murid menguasai kemahiran mengira kos bahan.
Objektif Pembelajaran : Pada akhir pengajaran dan pembelajaran murid dapat :
1. Memilih satu menu sarapan pagi.
2. Mengira kos bagi sarapan dan minum petang.
3. Menghasilkan kad menu mengikut kreativiti murid.
Elemen Merentas Kurikulum (EMK) : 1. Keusahawanan:
EK 1 – a) Peka kepada peluang dengan mengambil berat
terhadap perubahan persekitaran.
2. Kreativiti dan inovatif: a) Berfikiran kritis
3. Nilai murni : a) Menepati masa, ketelusan, bekerjasama
Bahan Bantu Mengajar 1.Laptop
2.Speaker
3.LCD Projektor
4.Video
5. Kad Manila
6. Sampul Surat bewarna beserta menu
7. Sticky Note
8. Kertas Warna

Langkah / Isi Pelajaran Aktiviti Pengajaran dan Pembelajaran Catatan


Masa (minit)
Set Induksi Pengenalan kepada pelajaran hari ini 1) Murid menonton video berkaitan pelajaran pada hari Kemahiran
(5 minit)
yang ditayangkan oleh guru https://youtu.be/wxf- Berfikir: Menjana
QTuvrlE idea
2) Selepas itu, guru bertanyakan beberapa soalan
seperti: BBM: LCD
a. Apakah yang kamu dapat lihat daripada video projektor, speaker,
tersebut? laptop, video
Jawapan murid: Sarapan di McDonald’s.
EK2: Menilai idea
b. Pukul berapa sarapan pagi diambil pada secara kritis
kebiasaannya?
Jawapan murid: 7.00 pagi. FASA
PERSEDIAAN
c. Selain yang ditunjukkan dalam video, apakah sarapan Pemerhatian
lain yang kamu biasa ambil? (perkara 1) dan
Jawapan murid: Nasi Lemak. Analisis (perkara 2)

3) Guru mengaitkan jawapan murid dengan pelajaran


pada hari ini. “Memilih menu sarapan pagi”

Penyampaian Jenis sarapan pagi yang sesuai dan 1)Guru perkenalkan jenis sarapan pagi yang sesuai Kemahiran
Langkah 1
kepentingan sarapan pagi dan kepentingannya kepada murid-murid melalui Berfikir:
(15 minit) slide powerpoint. Menganalisis,
2)Guru menunjukkan contoh gambar pelbagai jenis membandingkan
makanan termasuklah menu dalam sarapan pagi, dan membezakan
makanan tengahari dan makan malam.
3)Guru meminta murid untuk mengklasifikasikan jenis Nilai Murni:
makanan tersebut dalam bentuk peta pokok bekerjasama
dengan menggunakan kertas warna dengan
bimbingan guru. EK 1: Peka kepada
4)Guru menanyakan harga makanan tersebut kepada peluang dengan
murid mengikut kebiasaannya. mengambil berat
5) Seterusnya, guru memaparkan satu resipi mudah terhadap
dan menunjukkan langkah pengiraan kos bahan perubahan
tersebut sebagai contoh kepada murid. persekitaran.

BBM: LCD
Projektor,
powerpoint, Kertas
Warna

4C
Komunkasi
Pemikiran Kritis
KBAT
Menganalisa
(Peta Pokok)

Langkah 2 Penghasilan Kad Menu dan Pengiraan Kos 1.Murid dibahagikan kepada empat kumpulan. Kemahiran
(25 minit)
2.Dalam kumpulan tersebut, murid diminta memilih Berfikir: Mereka
satu daripada lima sampul surat bewarna yang Cipta
berbeza.
3.Dalam setiap sampul surat tersebut, terdapat empat Nilai Murni:
menu sarapan pagi yang berbeza. Bertoleransi,
4.Daripada empat menu tersebut, murid dikehendaki kerjasama.
memilih dua menu yang paling digemari oleh ahli
kumpulan tersebut. BBM: Sampul
5.Di dalam sampul surat tersebut juga, terdapat Surat Bewarna dan
senarai harga semua barangan yang digunakan Senarai Bahan,
bagi menyediakan setiap menu sarapan pagi.
6.Berdasarkan pilihan menu yang dibuat, murid 4C
dikehendaki untuk mengira kos penyediaan sajian Komunkasi
sarapan pagi. Kolaborasi
7.Mengikut menu yang telah dipilih oleh ahli kumpulan Pemikiran Kritis
juga, bina satu Giant Menu Card dengan Kreatif
menggunakan kad manila yang akan disediakan
oleh guru. KBAT
8.Kad tersebut disiapkan berdasarkan kreativiti para Mencipta
ahli kumpulan masing-masing.
FASA IMAGINASI
Penjanaan idea
(perkara 7)
Langkah 3 Pembentangan secara berkumpulan dengan 1. Setelah kad disiapkan, guru meminta murid untuk Kemahiran
menggunakan kaedah Gallery Walk. berfikir:
(10 minit) membentangkan hasil kerja mereka secara Gallery
Menganalisa
Walk.
2. Setiap kumpulan lain boleh menilai kumpulan lain
Nilai:
dengan memberi komen pada sticky note yang Rasional
disediakan guru.
BBM:
3. Guru juga membuat penilaian semasa
Sticky Note
pembentangan dijalankan.
4C
Komunkasi
Pemikiran Kritis

FASA
PERKEMBANGAN
Penambahbaikan
dan Penilaian
(perkara 2)

Penutup Rumusan isi pelajaran 1. Guru membuat kesimpulan terhadap isi pelajaran hari
(5 minit) ini.
a. Murid seharusnya memilih sarapan pagi yang
berkhasiat

b. Murid juga harus bijak memilih menu yang


mempunyai harga berpatutan.

2. Bagi mengukuhkan kemahiran mengira, guru memberi


lembaran kerja kepada murid untuk disiapkan di rumah.

3. Guru juga meminta murid mencari maklumat tentang


bahan makanan di internet sebagai pengetahuan
tambahan.

Refleksi Guru Pelatih:
