Anda di halaman 1dari 4

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

MINGGU HARI TARIKH TAHUN MASA MATAPELAJARAN

6/9/2019 MATEMATI
28 Khamis 4B 11.05-12.05
K

BIDANG : Nombor dan Operasi UNIT: 15 : Ruang

TAJUK Perimeter
STANDARD
15.3 Perimeter dan luas
KANDUNGAN
STANDARD
15.3(i) Menentukan perimeter segiempat tepat; segiempat sama; segitiga dan poligon
PEMBELAJARAN
OBJEKTIF Pada akhir Pdpc murid akan dapat,
PEMBELAJARAN 1. Menentukan perimeter segiempat tepat; segiempat sama; segitiga dan poligon
KRITERIA
Murid berjaya menentukan perimeter segiempat tepat; segiempat sama; segitiga dan poligon
KEJAYAAN
1. Murid membaca sifir genap dan ganjil.(Pak21)
2. Murid memerhati dan memahami situasi dalam buku teks.
3. Murid diterangkan maksud perimeter dan cara mengira perimeter.
4. Murid diberi penerangan mengenai Projek Vivarium(Paludarium) bagi Projek KMR.
5. Murid diminta menyediakan bahan-bahan yang bersesuai dan bersedia untuk memulakan
AKTIVITI PDPC projek pada pembelajaran yang berikutnya.
6. Murid mengukur dan merekod ukuran dan mengira perimeter semua objek yang
disenaraikan. (KBAT)
7. Murid membandingkan jawapan mereka dengan rakan lain dalam kumpulan. (PAK21)
8. Murid menjawab soalan Asuh Minda dalam buku latihan.
9. Murid membuat kesimpulan topik hari ini.
Recap Group (Mengulangi / mengingat semula)
AKTIVITI PAK-21
Café (Kedai Kopi)
BAHAN BANTU
Buku teks halaman 212-213
BELAJAR
KBAT Menilai

EMK Nilai murni

NILAI Berdisiplin

TP (PBS) 3 Penilaian / Pentaksiran Penglibatan dalam kelas.


Kehadiran : ____ / ____
___ /___ murid dapat mencapai objektif yang ditetapkan.
REFLEKSI ___ /___ murid yang tidak mencapai objektif diberi bimbingan.
PdP ditunda kerana___________________________________________________

NOTA
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
MINGGU HARI TARIKH TAHUN MASA MATAPELAJARAN

MATEMATI
29 Khamis 4B 11.05-12.05
K

BIDANG : Nombor dan Operasi UNIT: 15 : Ruang

TAJUK Perimeter
STANDARD
15.3 Perimeter dan luas
KANDUNGAN
STANDARD
15.3(i) Menentukan perimeter segiempat tepat; segiempat sama; segitiga dan poligon
PEMBELAJARAN
OBJEKTIF Pada akhir Pdpc murid akan dapat,
PEMBELAJARAN 1. Menentukan perimeter segiempat tepat; segiempat sama; segitiga dan poligon
KRITERIA
Murid berjaya menentukan perimeter segiempat tepat; segiempat sama; segitiga dan poligon
KEJAYAAN
1. Murid diberi penerangan mengenai model Paludarium yang akan dibina.
2. Murid memerhati dan menaakul model projek tersebut.
3. Murid menjawab latihan yang diberi di dalam lembaran kerja berdasarkan bentuk
projek.
4. Murid mengukur dan merekod ukuran dan mengira perimeter semua objek yang
AKTIVITI PDPC
disenaraikan. (KBAT)
5.Murid membandingkan jawapan mereka dengan rakan lain dalam kumpulan.
(PAK21)
6. Murid menjawab soalan Asuh Minda dalam buku latihan.
7.Murid membuat kesimpulan topik hari ini.
Brainstorming (Sumbangsaran)
AKTIVITI PAK-21
Colaboration (Kolaborasi)
BAHAN BANTU
Buku teks halaman 212-213
BELAJAR
KBAT Menilai

EMK Nilai murni

NILAI Berdisiplin

TP (PBS) 3 Penilaian / Pentaksiran Penglibatan dalam kelas.


Kehadiran : ____ / ____
___ /___ murid dapat mencapai objektif yang ditetapkan.
REFLEKSI ___ /___ murid yang tidak mencapai objektif diberi bimbingan.
PdP ditunda kerana___________________________________________________

NOTA
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
MINGGU HARI TARIKH TAHUN MASA MATAPELAJARAN

MATEMATI
30 Khamis 4B 11.05-12.05
K

BIDANG : Sukatan dan Geometri UNIT: 15 : Ruang

TAJUK Luas
STANDARD
15.3 Perimeter dan luas
KANDUNGAN
STANDARD 15.3(ii) Menentukan luas segiempat tepat;segiempat sama; dan segitiga menggunakan petak
PEMBELAJARAN segiempat sama dan rumus.
Pada akhir Pdpc murid akan dapat,
OBJEKTIF
1. Menentukan luas segiempat tepat;segiempat sama; dan segitiga menggunakan petak
PEMBELAJARAN
segiempat sama dan rumus
KRITERIA Murid berjaya menentukan luas segiempat tepat;segiempat sama; dan segitiga menggunakan
KEJAYAAN petak segiempat sama dan rumus
1. Murid membaca sifir genap dan ganjil.
2. Murid diterangkan cara mengira luas seperti dalam buku teks.
3. Murid secara berpasangan, melakukan aktiviti hands-on menggunakan buku petak segi
empat sama untuk mengira luas bentuk asas. (PAK21)
4. Murid seterusnya mengukur model Paludarium yang telah siap dibina dan melukis tapak
AKTIVITI PDPC
model menggunakan kertas sebak secara berkumpulan.
5. Murid mengira luas dan membentangkan hasil dapatan kumpulan masing-masing.
6. Murid menerangkan cara pengiraan kepada akhli kumpulan. (PAK21)
7. Murid menjawab soalan Asuh Minda dalam buku latihan.(KBAT)
8. Murid membuat kesimpulan topik hari ini.
Think– Pair– Share (Fikir- Pasang– Kongsi)
AKTIVITI PAK-21
Brainstorming (Sumbangsaran)
BAHAN BANTU
Buku teks halaman 214-216
BELAJAR
KBAT Menganalisis

EMK Nilai murni

NILAI Berdisiplin

TP (PBS) 3 Penilaian / Pentaksiran Penglibatan dalam kelas.


Kehadiran : ____ / ____
___ /___ murid dapat mencapai objektif yang ditetapkan.
REFLEKSI ___ /___ murid yang tidak mencapai objektif diberi bimbingan.
PdP ditunda kerana___________________________________________________

NOTA
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
MINGGU HARI TARIKH TAHUN MASA MATAPELAJARAN

MATEMATI
31 Khamis 4B 11.05-12.05
K

BIDANG : Sukatan dan Geometri UNIT: 15 : Ruang

TAJUK Isipadu
STANDARD
15.4 Isi padu pepejal
KANDUNGAN
STANDARD 15.4(i) Menentukan isi padu kubus dan kuboid menggunakan kubus unit 1 sentimeter padu dan
PEMBELAJARAN rumus.
Pada akhir Pdpc murid akan dapat,
OBJEKTIF
1. Menentukan isi padu kubus dan kuboid menggunakan kubus unit 1 sentimeter padu dan
PEMBELAJARAN
rumus
KRITERIA Murid berjaya menentukan isi padu kubus dan kuboid menggunakan kubus unit 1 sentimeter
KEJAYAAN padu dan rumus
10. Murid membaca sifir genap dan ganjil.(Pak21)
11. Murid memerhati dan menaakul isipadu air yang terdapat pada Paludarium.
12. Murid diterangkan maksud isipadu dan cara mengira isipadu sesuatu objek.
13. Murid secara berkumpulan, melakukan aktiviti mencari isi padu Paludarium yang
berbentuk kuboid menggunakan unit sentimeter padu dan membuat pembentangan.
AKTIVITI PDPC
14. Murid membincangkan soalan-soalan Cabar Minda dalam kumpulan. (PAK21)
15. Guru mengemukakan beberapa soalan.
16. Murid dipilih secara rawak untuk menjawab soalan di depan kelas. (PAK21)
17. Murid menjawab soalan Asuh Minda dalam buku latihan.(KBAT)
18. Murid membuat kesimpulan topik hari ini.
Free Discussion (Perbincangan Bebas)
AKTIVITI PAK-21
Puzzle it Out (Selesaikan)
BAHAN BANTU
Buku teks halaman 217-219
BELAJAR
KBAT Menilai

EMK Nilai murni

NILAI Berdisiplin

TP (PBS) 3 Penilaian / Pentaksiran Penglibatan dalam kelas.


Kehadiran : ____ / ____
___ /___ murid dapat mencapai objektif yang ditetapkan.
REFLEKSI ___ /___ murid yang tidak mencapai objektif diberi bimbingan.
PdP ditunda kerana___________________________________________________

NOTA
