Anda di halaman 1dari 10

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN (PAK21)

SAINS TAHUN 6

Tarikh Kemahiran Abad ke-21

Kelas / Berdaya tahan

Masa Mahir berkomunikasi


Tema Sains Bahan Pemikir
Tajuk Bahan Buangan
Standard Kandungan 9.1 Bahan buangan Kerja sepasukan
9.1.1 Mengenal pasti bahan buangan berdasarkan jenis bahan
melalui pemerhatian persekitaran dan pelbagai media seperti: Bersifat ingin tahu
 kaca; Berperinsip
 kertas;
Standard Pembelajaran  plastik; Bermaklumat
 logam;
 sisa toksik; Penyayang / Prihatin
 sisa makanan; Patriotik
 bahan kumuh dan tinja;
Di akhir pengajaran dan pembelajaran, murid akan dapat:-
Objektif Pembelajaran Strategi Pengajaran dan
1. Mengenal pasti bahan buangan berdasarkan jenis bahan melalui Pembelajaran
pemerhatian persekitaran dan pelbagai media
Mengeksperimen, mengawal pembolehubah, membuat kesimpulan, 5P
KPS menghubungkait, berkomunikasi
/ Penyelesaian masalah
Kenali Bahan Buangan (Buku Teks – Halaman 150-151)
Pembelajaran berasaskan
1. Murid mendengar penerangan guru tentang isi pelajaran dan projek
Ringkasan Aktiviti kaitannya dengan tajuk pelajaran.
Pembelajaran kooperatif
2. Murid mengenal pasti bahan buangan berdasarkan jenis bahan
melalui pemerhatian persekitaran dan pelbagai media Pembelajaran kecergasan
3. Murid melengkapkan latihan yang diberi oleh guru. pelbagai
4. Murid mendengar guru membuat kesimpulan tentang isi pelajaran.
Pembelajaran Kontekstual
BBM Buku teks, buku aktiviti, buku tulis
Pembelajaran
Konstruktivisme
Lembaran kerja
Kemahiran Belajar Cara
/ Hasil kerja
Belajar
Pemerhatian
Pentaksiran dan
Kuiz Kajian Masa Depan
Penilaian
Lisan
Tugasan Pembelajaran Akses
Projek Kendiri

Pembelajaran Luar Bilik


Pada akhir pengajaran;
Darjah
______ murid dapat mencapai objektif yang ditetapkan dan ______ Pembelajaran Masteri
Refleksi murid yang tidak mencapai objektif akan diberi bimbingan khas dalam
sesi akan datang. Pendekatan Modular

/ Pendekatan Berpusatkan
Catatan Aktiviti pengajaran dan pembelajaran ditangguhkan kerana:- Murid
Mesyuarat / Kursus
Program Sekolah
Mengiringi murid keluar
Aktiviti luar
Cuti Bencana / Cuti Khas
Cuti Peristiwa / Cuti Umum
Cuti Rehat / Cuti Sakit

Strategi Pengajaran dan


Pembelajaran Abad Ke-21
Ulasan Pentadbir
Round Table
/ Think, Pair, Share
Hot seat
Permainan

3 stray and 1 stay


Pembentangan

Main Peranan

Gallery Walk
Peta I-Think

Nyanyian

Kemahiran Berfikir Aras Tinggi


(KBAT)

/ Mengaplikasi
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN (PAK21)
SAINS TAHUN 6

Tarikh Kemahiran Abad ke-21

Kelas / Berdaya tahan

Masa Mahir berkomunikasi


Tema Sains Bahan Pemikir
Tajuk Bahan Buangan
Standard Kandungan 9.1 Bahan buangan Kerja sepasukan
9.1.2 Menyatakan maksud bahan buangan terbiodegradasi dan tidak
Standard Pembelajaran Bersifat ingin tahu
terbiodegradasi.
Di akhir pengajaran dan pembelajaran, murid akan dapat:- Berperinsip
Objektif Pembelajaran 1. Menyatakan maksud bahan buangan terbiodegradasi dan tidak Bermaklumat
terbiodegradasi.
Mengeksperimen, mengawal pembolehubah, membuat kesimpulan, Penyayang / Prihatin
KPS menghubungkait, berkomunikasi
Patriotik
Terbiodegradasikan atau Tidak? (Buku Teks – Halaman 152)

1. Murid mendengar penerangan guru tentang isi pelajaran dan Strategi Pengajaran dan
Ringkasan Aktiviti kaitannya dengan tajuk pelajaran. Pembelajaran
2. Murid menyatakan maksud bahan buangan terbiodegradasi dan
tidak terbiodegradasi. 5P
3. Murid melengkapkan latihan yang diberi oleh guru. / Penyelesaian masalah
4. Murid mendengar guru membuat kesimpulan tentang isi pelajaran.
Pembelajaran berasaskan
BBM Buku teks, buku aktiviti, buku tulis projek

Pembelajaran kooperatif
Lembaran kerja
/ Hasil kerja Pembelajaran kecergasan
pelbagai
Pemerhatian
Pentaksiran dan
Kuiz Pembelajaran Kontekstual
Penilaian
Lisan
Tugasan Pembelajaran
Projek Konstruktivisme

Pada akhir pengajaran; Kemahiran Belajar Cara


Belajar
______ murid dapat mencapai objektif yang ditetapkan dan ______ Kajian Masa Depan
Refleksi murid yang tidak mencapai objektif akan diberi bimbingan khas dalam
sesi akan datang. Pembelajaran Akses
Kendiri

Aktiviti pengajaran dan pembelajaran ditangguhkan kerana:- Pembelajaran Luar Bilik


Mesyuarat / Kursus Darjah
Program Sekolah
Pembelajaran Masteri
Mengiringi murid keluar
Catatan
Aktiviti luar Pendekatan Modular
Cuti Bencana / Cuti Khas
Cuti Peristiwa / Cuti Umum / Pendekatan Berpusatkan
Cuti Rehat / Cuti Sakit Murid
Ulasan Pentadbir
Strategi Pengajaran dan
Pembelajaran Abad Ke-21

Round Table
/ Think, Pair, Share
Hot seat
Permainan

3 stray and 1 stay


Pembentangan

Main Peranan

Gallery Walk
Peta I-Think

Nyanyian

Kemahiran Berfikir Aras Tinggi


(KBAT)

/ Mengaplikasi

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN (PAK21)


SAINS TAHUN 6

Tarikh Kemahiran Abad ke-21

Kelas / Berdaya tahan

Masa Mahir berkomunikasi


Tema Sains Bahan Pemikir
Tajuk Bahan Buangan
Standard Kandungan 9.1 Bahan buangan Kerja sepasukan
9.1.4 Menaakul penggunaan bahan tidak terbiodegradasi secara
Standard Pembelajaran Bersifat ingin tahu
berhemah.
Di akhir pengajaran dan pembelajaran, murid akan dapat:- Berperinsip
Objektif Pembelajaran 1. Menaakul penggunaan bahan tidak terbiodegradasi secara Bermaklumat
berhemah.
Mengeksperimen, mengawal pembolehubah, membuat kesimpulan, Penyayang / Prihatin
KPS menghubungkait, berkomunikasi
Patriotik
Hargai Bumi Kita (Buku Teks – Halaman 154-155)

1. Murid mendengar penerangan guru tentang isi pelajaran dan Strategi Pengajaran dan
Ringkasan Aktiviti kaitannya dengan tajuk pelajaran. Pembelajaran
2. Murid menaakul penggunaan bahan tidak terbiodegradasi secara
berhemah. 5P
3. Murid melengkapkan latihan yang diberi oleh guru. / Penyelesaian masalah
4. Murid mendengar guru membuat kesimpulan tentang isi pelajaran.
Pembelajaran berasaskan
BBM Buku teks, buku aktiviti, buku tulis projek

Pembelajaran kooperatif
Lembaran kerja
/ Hasil kerja Pembelajaran kecergasan
pelbagai
Pemerhatian
Pentaksiran dan
Kuiz Pembelajaran Kontekstual
Penilaian
Lisan
Tugasan Pembelajaran
Projek Konstruktivisme

Pada akhir pengajaran; Kemahiran Belajar Cara


Belajar
______ murid dapat mencapai objektif yang ditetapkan dan ______ Kajian Masa Depan
Refleksi murid yang tidak mencapai objektif akan diberi bimbingan khas dalam
sesi akan datang. Pembelajaran Akses
Kendiri

Aktiviti pengajaran dan pembelajaran ditangguhkan kerana:- Pembelajaran Luar Bilik


Mesyuarat / Kursus Darjah
Program Sekolah
Pembelajaran Masteri
Mengiringi murid keluar
Catatan
Aktiviti luar Pendekatan Modular
Cuti Bencana / Cuti Khas
Cuti Peristiwa / Cuti Umum / Pendekatan Berpusatkan
Cuti Rehat / Cuti Sakit Murid
Ulasan Pentadbir
Strategi Pengajaran dan
Pembelajaran Abad Ke-21

Round Table
/ Think, Pair, Share
Hot seat
Permainan

3 stray and 1 stay


Pembentangan

Main Peranan

Gallery Walk
Peta I-Think

Nyanyian

Kemahiran Berfikir Aras Tinggi


(KBAT)

/ Mengaplikasi

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN (PAK21)


SAINS TAHUN 6
Tarikh Kemahiran Abad ke-21

Kelas / Berdaya tahan

Masa Mahir berkomunikasi


Tema Sains Bahan Pemikir
Tajuk Bahan Buangan
Standard Kandungan 9.1 Bahan buangan Kerja sepasukan
9.1.5 Memerihalkan pengurusan bahan buangan secara terancang
Standard Pembelajaran Bersifat ingin tahu
untuk kehidupan yang lestari.
Di akhir pengajaran dan pembelajaran, murid akan dapat:- Berperinsip
Objektif Pembelajaran 1. Memerihalkan pengurusan bahan buangan secara terancang untuk Bermaklumat
kehidupan yang lestari.
Mengeksperimen, mengawal pembolehubah, membuat kesimpulan, Penyayang / Prihatin
KPS menghubungkait, berkomunikasi
Patriotik
Amalan Pengurusan Bahan Buangan (Buku Teks – Halaman 156-157)

1. Murid mendengar penerangan guru tentang isi pelajaran dan Strategi Pengajaran dan
Ringkasan Aktiviti kaitannya dengan tajuk pelajaran. Pembelajaran
2. Murid memerihalkan pengurusan bahan buangan secara terancang
untuk kehidupan yang lestari. 5P
3. Murid melengkapkan latihan yang diberi oleh guru. / Penyelesaian masalah
4. Murid mendengar guru membuat kesimpulan tentang isi pelajaran.
Pembelajaran berasaskan
BBM Buku teks, buku aktiviti, buku tulis projek

Pembelajaran kooperatif
Lembaran kerja
/ Hasil kerja Pembelajaran kecergasan
pelbagai
Pemerhatian
Pentaksiran dan
Kuiz Pembelajaran Kontekstual
Penilaian
Lisan
Tugasan Pembelajaran
Projek Konstruktivisme

Pada akhir pengajaran; Kemahiran Belajar Cara


Belajar
______ murid dapat mencapai objektif yang ditetapkan dan ______ Kajian Masa Depan
Refleksi murid yang tidak mencapai objektif akan diberi bimbingan khas dalam
sesi akan datang. Pembelajaran Akses
Kendiri

Aktiviti pengajaran dan pembelajaran ditangguhkan kerana:- Pembelajaran Luar Bilik


Mesyuarat / Kursus Darjah
Program Sekolah
Pembelajaran Masteri
Mengiringi murid keluar
Catatan
Aktiviti luar Pendekatan Modular
Cuti Bencana / Cuti Khas
Cuti Peristiwa / Cuti Umum / Pendekatan Berpusatkan
Cuti Rehat / Cuti Sakit Murid

Ulasan Pentadbir Strategi Pengajaran dan


Pembelajaran Abad Ke-21
Round Table
/ Think, Pair, Share
Hot seat
Permainan

3 stray and 1 stay


Pembentangan

Main Peranan

Gallery Walk
Peta I-Think

Nyanyian

Kemahiran Berfikir Aras Tinggi


(KBAT)

/ Mengaplikasi

Menganalisis

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN (PAK21)


SAINS TAHUN 6
Tarikh Kemahiran Abad ke-21

Kelas / Berdaya tahan

Masa Mahir berkomunikasi


Tema Sains Bahan Pemikir
Tajuk Bahan Buangan
Standard Kandungan 9.1 Bahan buangan Kerja sepasukan
9.1.6 Menjelaskan pemerhatian melalui lakaran, TMK, penulisan
Standard Pembelajaran Bersifat ingin tahu
atau lisan.
Di akhir pengajaran dan pembelajaran, murid akan dapat:- Berperinsip
Objektif Pembelajaran 1. Menjelaskan pemerhatian melalui lakaran, TMK, penulisan atau Bermaklumat
lisan.
Mengeksperimen, mengawal pembolehubah, membuat kesimpulan, Penyayang / Prihatin
KPS menghubungkait, berkomunikasi
Patriotik
Pengurusan Bahan Buangan Secara Terancang (Buku Teks – Halaman
158)
Strategi Pengajaran dan
1. Murid mendengar penerangan guru tentang isi pelajaran dan Pembelajaran
Ringkasan Aktiviti kaitannya dengan tajuk pelajaran.
2. Murid menjelaskan pemerhatian melalui lakaran, TMK, penulisan 5P
atau lisan. / Penyelesaian masalah
3. Murid melengkapkan latihan yang diberi oleh guru.
4. Murid mendengar guru membuat kesimpulan tentang isi pelajaran. Pembelajaran berasaskan
projek
BBM Buku teks, buku aktiviti, buku tulis
Pembelajaran kooperatif

Lembaran kerja Pembelajaran kecergasan


/ Hasil kerja pelbagai
Pemerhatian Pembelajaran Kontekstual
Pentaksiran dan
Kuiz
Penilaian
Lisan Pembelajaran
Tugasan Konstruktivisme
Projek
Kemahiran Belajar Cara
Pada akhir pengajaran; Belajar

Kajian Masa Depan


______ murid dapat mencapai objektif yang ditetapkan dan ______
Refleksi murid yang tidak mencapai objektif akan diberi bimbingan khas dalam Pembelajaran Akses
sesi akan datang. Kendiri

Pembelajaran Luar Bilik


Aktiviti pengajaran dan pembelajaran ditangguhkan kerana:- Darjah
Mesyuarat / Kursus
Pembelajaran Masteri
Program Sekolah
Mengiringi murid keluar Pendekatan Modular
Catatan
Aktiviti luar
Cuti Bencana / Cuti Khas / Pendekatan Berpusatkan
Cuti Peristiwa / Cuti Umum Murid
Cuti Rehat / Cuti Sakit
Ulasan Pentadbir
Strategi Pengajaran dan
Pembelajaran Abad Ke-21
Round Table
/ Think, Pair, Share
Hot seat
Permainan

3 stray and 1 stay


Pembentangan

Main Peranan

Gallery Walk
Peta I-Think

Nyanyian

Kemahiran Berfikir Aras Tinggi


(KBAT)

/ Mengaplikasi

Menganalisis
