Anda di halaman 1dari 4

Bumi

Rancangan Pengajaran Harian

1. Mata Pelajaran : Sains


2. Tarikh : 14 September 2018 (Jumaat)
3. Tahun : 2 Hijau
4. Masa : 1
08.40 pg – 09.10 pg ( jam)
2
5. Bilangan Murid : 25 orang
6. Tema : Bumi dan Angkasa Lepas
7. Tajuk : Bumi
8. Standard Kandungan : 9.1 Air
9. Standard Pembelajaran : 9.1.2 Menyatakan arah aliran air dengan menjalankan aktiviti.
9.1.3 Mengitlak arah aliran air secara semula jadi seperti aliran air sungai, air terjun melalui pemerhatian
menerusi pelbagai media.
10 Pengetahuan Seda Ada : Murid pernah melihat aliran sungai semasa hujan.
.
11 Hasil Pembelajaran : Pada akhir pembelajaran ini, murid-murid dapat:
.
i. Menyatakan arah aliran air dari kedudukan tinggi ke kedudukan rendah dengan betul.
ii. Menyenaraikan sekurang-kurangnya tiga arah aliran air secara semula jadi dengan tepat.
iii. Melibatkan diri secara aktif apabila menjalankan aktiviti.
12 Kemahiran Proses Sains : Memerhatikan, Berkomunikasi
.
13 Kemahiran Berfikir : Menghubungkaitkan, Menjana idea, Menganalisis, Membuat hipotesis, Membuat kesimpulan
. Secara Kritis Dan Kreatif
14 Nilai-nilai Murni : Ingin tahu, Minat, Bekerjasama, Berfikiran rasional, Bersyukur
1
Bumi
.
15 Penggabungjalinan : Intra: -
.
Inter: Bahasa Cina
16 Strategi PdP : Permainan, Eksperimen, Perbincangan
.
17 Pendekatan : Pembelajaran Inkuiri, Konstruktivisme
.
19 Bahan Bantu Mengajar : Bekas, Air, Buku Latihan
.

2
Bumi
Fasa/ tempoh Kandungan Aktiviti Guru/ Murid Catatan
masa
Permainan Wink 1. Beberapa orang murid dipilih untuk menampil ke hadapan. KPS:
2. Murid memulakan permainan dengan mengangkat kepala (muka Memerhatikan,
menghadap ke atas). Berkomunikasi
3. Guru meletakkan satu biskut di atas dahi murid. KBKK:
4. Murid dikehendaki memakan biskut tersebut melalui pergerakan kening Menghubungkaitkan,
dan bibi. Menjana idea
Set Induksi
5. Guru mengemukakan soalan: Nilai murni:
(5 minit)
a) Apakah yang dilakukan oleh murid? Ingin tahu, Minat
- Memakan biskut melalui gerakan muka Strategi PdP:
b) Nyatakan arah pergerakan biskut. Permainan
- Dari dahi ke mulut (tinggi ke rendah) Pendekatan:
6. Guru mengaitkan aktiviti kehidupan seharian dengan topik Pembelajaran Inkuiri
pembelajaran, iaiitu “arah aliran air.”
Perkembangan Aktiviti Pemerhatian Arah 1. Murid dibahagikan kepada 5 kumpulan di mana satu kumpulan terdiri BBM:
(20 minit) Aliran Air daripada 5 orang murid. Bekas, Air, Buku
i. Menuang air 2. Murid melakukan aktiviti untuk mengenal pasti arah aliran air. Latihan
3. Murid memerhati arah aliran air dan membuat rumusan sendiri. KPS:
4. Guru mengemukakan soalan: Berkomunikasi
a) Bagaimanakah arah aliran air? KBKK:
- Dari arah tinggi ke arah rendah Menganalisis,
b) Apakah contoh arah aliran air secara semula jadi? Menghubungkaitkan,
- Air sungai, air terjun, air hujan Menjana idea,
c) Adakah arah aliran air mata air mengalir dari arah tinggi ke arah Membuat hipotesis
rendah? Nilai murni:
ii. Menaikkan sebelah
- Ya. Walaupun air mengalir ke atas dahulu (disebabkan tekanan) Minat, Ingin tahu,
3
Bumi
bekas dan turun ke bawah. Bekerjasama,
d) Apakah cara untuk membuktikan air mengalir dari arah tinggi ke arah Berfikiran rasional
rendah? Strategi PdP:
- Memerhati bahan yang terkandung dalam air (daun kering) Eksperimen,
e) Kenapa air mengalir dari arah tinggi ke arah rendah? Perbincangan
- Tarikan graviti Pendekatan:
5. Murid melengkapkan latihan dalam buku latihan (muka surat 64). Konstruktivisme
6. Guru membincangkan jawapan bersama murid.

Rumusan 1. Murid merumuskan pelajaran bersama guru. KBKK:


i. Arah aliran air 2. Guru meminta murid menghantar latihan yang telah dibincangkan. Membuat kesimpulan
3. Guru memberi pujian apabila murid memberi kerjasama sepanjang sesi Nilai murni:
Penutup pengajaran dan pembelajaran. Bersyukur
(5 minit) Strategi PdP:
Perbincangan
Pendekatan:
Konstruktivisme
