Anda di halaman 1dari 11

RANCANGAN PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN HARIAN MINGGU KE 11

Mata pelajaran: Tema : 2 Kebersihan dan Kesihatan Kelas: Tahun 4 Tarikh: 09.04.2021
Bahasa Melayu 4 Unit : 4 Kesihatan harus dijaga Masa: 1030-1130 Hari: Jumaat

Standard Pembelajaran: Nilai moral: EMK: TMK, kreativiti dan inovasi, nilai murni
1.1.3 Menjaga kesihatan

Objektif pembelajaran: Kriteria kejayaan:


Pada akhir pembelajaran murid tahun 4 dapat: 7 murid dapat bertutur dan menyatakan sekurang-
Dapat bertutur untuk memberikan alasan kurangnya 3 kepentinan penjagaan postur.
tentang kepentingan penjagaan postur 4 murid dapat bertutur dan menyatakan sekurang-
badan. kurangnya 3 kepentinan penjagaan postur.

Konsep utama/Perbendaharaan kata utama: ABM/BBM/BBB:


Dengar dan beri alasan Buku teks, gambar, lembaran kerja

Rangka Pengajaran: Impak/Refleksi/Catatan:

Aktiviti 1. Guru menulis “penjagaan postur” di papan tulis.


Permulaan: 2. Murid memberikan perhatian dan respons.
(±5 minit) 3. Guru mengaitkan tajuk pembelajaran hari ini.

Aktiviti Nilai murni:


Utama: 4. Guru memaparkan buku teks muka surat 22.
Menjaga kesihatan
(±50 minit) 5. Bimbing murid bertutur untuk menilai dan
memberikan alasan tentang kepentingan penjagaan
postur. Pentaksiran
6. Minta murid membuat simulasi dan main peranan.
7. Muird diminta untuk membuat latihan dalam buku Lisan/ Soal jawab
latihan. Latihan Bertulis
8. Guru membimbing murid yang lemah.
9. Murid yang telah menyiapkan latihan diminta untuk Hasil Kerja
mendapatkan lembaran kerja baru daripada guru.
Lembaran Kerja
10. Murid yang lemah dibimbing oleh guru.
Kuiz

Pembentangan

Projek

Drama

Aktiviti 11. Murid diminta untuk merumuskan apa yang dipelajari


Penutup: oleh mereka.
(±5 minit) 12. Murid diminta untuk menyenaraikan nilai-nilai murni
yang diterapkan.
Kerja susulan Pemulihan: Pengukuhan: Pengayaan:
murid: Mengisi tempat kosong Menyiapkan buku aktiviti Dengar dan memberi alasan

Refleksi:
Pencapaian objektif: -

Kekuatan:
/ murid dapat mencapai objektif pembelajaran.

Kelemahan:
/ murid tidak dapat mencapai objektif pembelajaran.

Penambahbaikan/tindakan susulan:

RANCANGAN PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN HARIAN MINGGU KE 12

Mata pelajaran: Tema : Kebersihan dan Kesihatan Kelas: Tahun 4 Tarikh: 12.04.2021
Bahasa Melayu Unit : 4 kesihatan harus dijaga Masa: 0910-1010 Hari: Isnin

Standard Pembelajaran: Nilai moral: EMK: TMK, kreativiti dan inovasi, nilai murni
2.3.1 Menjaga kesihatan

Objektif pembelajaran: Kriteria kejayaan:


Pada akhir pembelajaran, murid dapat: 7 murid dapat menganalisis maklumat dan menyatakan
sekurang-kurangnya 3 tips untuk kekal sihat ketika musim
Membaca dan menganalisis maklumat
panas.
serta dapat menyatakan maklumat
4 murid dapat menganalisis maklumat dan menyatakan
tentang tip kekal sihat ketika musim
sekurang-kurangnya 2 tips untuk kekal sihat ketika musim
panas.
panas.

Konsep utama/Perbendaharaan kata utama: ABM/BBM/BBB:


Menjaga Kesihatan Buku teks, gambar, lembaran kerja

Rangka Pengajaran: Impak/Refleksi/Catatan:

Aktiviti 1. Guru menunjukkan gambar atau bahan grafik.


Permulaan: 2. Bimbing murid berbicara dan memberikan respons. Nilai murni: bermuafakat
(±5 minit) 3. Guru mengaitkan tajuk pembelajaran hari ini.
(21st CLD: pembinaan ilmu
Aktiviti Utama: 4. Guru memaparkan buku teks muka surat 23.
pengetahuan)
(±50 minit) 5. Bimbing murid membaca dan memahami teks.
6. Minta murid untuk menganalisis maklumat dalam Pentaksiran
petikan serta menyatakan maklumat tentang tips
kekal sihat ketika musim panas. Lisan/ Soal jawab
7. Guru membuat penilaian. Latihan Bertulis
8. Murid diminta untuk membuat latihan dalam buku
latihan. Hasil Kerja
9. Murid yang telah menyiapkan latihan diminta untuk
Lembaran Kerja
mendapatkan lembaran kerja daripada guru.
10. Murid yang lemah dibimbing oleh guru. Kuiz
Aktiviti 11. Murid diminta untuk merumuskan apa yang
Penutup: dipelajari oleh mereka. Pembentangan
(±5 minit) 12. Murid diminta untuk menyenaraikan nilai-nilai murni Projek
yang diterapkan.
Drama

Kerja susulan Pemulihan: Pengukuhan: Pengayaan:


murid: Baca teks dan jawab Menyiapkan latihan buku Baca teks dan catat maklumat
soalan teks penting

Refleksi:

Pencapaian objektif: -

Kekuatan:

/ murid dapat mencapai objektif pembelajaran.

Kelemahan:

/ murid tidak dapat mencapai objektif pembelajaran.

Penambahbaikan/tindakan susulan:

RANCANGAN PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN HARIAN MINGGU KE 9

Mata pelajaran: Tema : Harmoni Sentiasa Kelas: Tahun 4 Tarikh: 16.03.2021


Bahasa Melayu Unit : 3 Misi Mulia Masa: 1200-1300 Hari: Selasa

Standard Pembelajaran: Nilai moral: EMK: TMK, kreativiti dan inovasi, nilai murni
3.2.2 Kerajinan

Objektif pembelajaran: Kriteria kejayaan:


Pada akhir pembelajaran, murid dapat: 7 murid dapat menjawab sekurang-kurangnya 3 soalan bertumpu
Menghasilkan jawapan pemahaman dan bercapah dengan betul.
berdasarkan soalan bertumpu dan 4 murid dapat menjawab sekurang-kurangnya 2 soalan bertumpu
bercapah dengan betul. dan bercapah dengan betul.

Konsep utama/Perbendaharaan kata utama: ABM/BBM/BBB:


Baca teks dan jawab soalan Buku teks, gambar, lembaran kerja

Rangka Pengajaran: Impak/ Refleksi/Catatan:

Aktiviti 1. Guru menulis “kraf tangan” di papan tulis.


Permulaan: 2. Murid memberikan perhatian dan respons.
(±5 minit) 3. Guru mengaitkan tajuk pembelajaran hari ini.
Aktiviti 4. Guru memaparkan buku teks muka surat 14. Nilai murni: kerajinan
Utama: 5. Bimbing murid membaca dan meneliti maklumat dalam
(±50 teks. (21st CLD: SR)
minit) 6. Murid menjawab soalan bertumpu dan bercapah
berdasarkan kepada bahan multimedia.
7. Guru membuat penilaian. Pentaksiran
8. Minta murid untuk menulis jawapan dalam buku latihan.
Lisan/ Soal jawab
9. Murid yang siap diberikan lembaran kerja.
10. Murid yang lemah dibimbing oleh guru. Latihan Bertulis

Hasil Kerja

Aktiviti 11. Murid diminta untuk merumuskan isi yang dipelajari. Lembaran Kerja
Penutup: 12. Murid diminta untuk menyenaraikan nilai-nilai murni yang
Kuiz
(±5 minit) diterapkan.
Pembentangan

Projek

Drama

Kerja Pemulihan: Pengukuhan: Pengayaan:


susulan Melengkapkan ayat Menyiapkan latihan dalam Menjawab soalan dan menulis
murid: buku latihan jawapan dengan ayat lengkap

Refleksi:
Pencapaian objektif: -

Kekuatan:
/ murid dapat mencapai objektif pembelajaran.

Kelemahan:
/ murid tidak dapat mencapai objektif pembelajaran.

Penambahbaikan/tindakan susulan:

RANCANGAN PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN HARIAN MINGGU KE 9

Mata pelajaran: Tema : Harmoni Sentiasa Kelas: Tahun 4 Tarikh: 17.03.2021


Bahasa Melayu Unit : 3 Misi Mulia Masa: 0910-1010 Hari: Rabu

Standard Pembelajaran: Nilai moral: EMK: TMK, kreativiti dan inovasi, nilai murni
4.2.2 Bermuafakat
Objektif pembelajaran: Kriteria kejayaan:
Pada akhir pembelajaran, murid dapat: 7 murid dapat menyanyi lagu dan dapat menyatakan sekurang-
Menyanyi lagu dan menyatakan kurangnya 3 rangkap maksud lirik lagu.
maksud lirik lagu. 4 murid dapat menyanyi lagu dan dapat menyatakan sekurang-
kurangnya 2 rangkap maksud lirik lagu.

Konsep utama/Perbendaharaan kata utama: ABM/BBM/BBB:


Seni Bahasa- lagu Buku teks, gambar, lembaran kerja

Rangka Pengajaran: Impak/ Refleksi/Catatan:

Aktiviti 1. Guru memainkan lagu tepuk amai amai.


Permulaan: 2. Murid memberikan perhatian dan nyanyi bersama-sama. Nilai murni: Bermuafakat
(±5 minit) 3. Guru mengaitkan tajuk pembelajaran hari ini. (21st CLD: SR)

Aktiviti 4. Guru memaparkan buku teks muka surat 15.


Utama: 5. Bimbing murid membaca lirik lagu dan menyanyikan lagu. Pentaksiran
(±50 6. Minta murid untuk menjelaskan maksud lirik lagu.
minit) 7. Guru membuat penilaian. Lisan/ Soal jawab
8. Guru membimbing murid yang lemah.
Latihan Bertulis
9. Minta murid untuk menulis maksud lirik lagu dalam buku
latihan. Hasil Kerja
10. Murid yang siap diminta untuk mendapatkan lembaran
Lembaran Kerja
kerja daripada guru.
11. Murid yang lemah dibimbing oleh guru. Kuiz
Aktiviti 12. Murid diminta untuk merumuskan isi yang dipelajari.
Penutup: 13. Murid diminta untuk menyenaraikan nilai-nilai murni yang Pembentangan
(±5 minit) diterapkan. Projek

Drama

Kerja Pemulihan: Pengukuhan: Pengayaan:


susulan Mengisi tempat kosong Membina ayat dalam buku Menulis maksud kosa kata lirik
murid: latihan lagu

Refleksi:
Pencapaian objektif: -

Kekuatan:
/ murid dapat mencapai objektif pembelajaran.

Kelemahan:
/ murid tidak dapat mencapai objektif pembelajaran.

Penambahbaikan/tindakan susulan:
RANCANGAN PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN HARIAN MINGGU KE 9

Mata pelajaran: Tema : Harmoni Sentiasa Kelas: Tahun 4 Tarikh: 19.03.2021


Bahasa Melayu Unit : 3 Misi Mulia Masa: 1030-1130 Hari: Jumaat

Standard Pembelajaran: Nilai moral: EMK: TMK, kreativiti dan inovasi, nilai murni
5.1.1 (iii) Bekerjasama/ Muafakat

Objektif pembelajaran: Kriteria kejayaan:


Pada akhir pembelajaran, murid dapat:
7 murid dapat melengkapkan sekurang-kurangnya 3 perbualan
Memahami dan menggunakan kata ganti dengan menggunakn kata ganti nama yang betul.
nama diri laras bahasa istana dan kata 4 murid dapat melengkapkan sekurang-kurangnya 2 perbualan
ganti nama tunjuk untuk melengkapkan dengan menggunakn kata ganti nama yang betul.
perbualan dengan betul.
Konsep utama/Perbendaharaan kata utama: ABM/BBM/BBB:
kata ganti nama laras bahasa istana, kata Buku teks, gambar, lembaran kerja
nama tunjuk

Rangka Pengajaran: Impak/ Refleksi/Catatan:

Aktiviti 1. Guru menulis “kata ganti nama” di papan tulis.


Permulaan: 2. Murid memberikan perhatian dan respons. Nilai murni: muafakat
(±5 minit) 3. Guru mengaitkan tajuk pembelajaran hari ini.
(21st CLD: SR)
Aktiviti 4. Guru memaparkan buku teks muka surat 16.
Utama: 5. Bimbing murid membaca teks, kemudian memahami dan
(±50 menggunakan kata ganti nama. Pentaksiran
minit) 6. Minta murid untuk melengkapkan perbualan dengan kata
ganti nama yang betul. Lisan/ Soal jawab
7. Guru membuat penilaian dan membimbing murid yang
Latihan Bertulis
lemah.
8. Minta murid untuk menulis jawapan dalam buku latihan. Hasil Kerja
9. Murid yang siap diberikan lembaran kerja.
Lembaran Kerja
10. Murid yang lemah dibimbing oleh guru.
Kuiz
Aktiviti 11. Murid diminta untuk merumuskan isi yang dipelajari. Pembentangan
Penutup: 12. Murid diminta untuk menyenaraikan nilai-nilai murni yang
(±5 minit) diterapkan. Projek

Drama

Kerja Pemulihan: Pengukuhan: Pengayaan:


susulan Mengisi tempat kosong Menyiapkan latihan dalam Membina ayat
murid: buku latihan

Refleksi:
Pencapaian objektif: -
Kekuatan:
/ murid dapat mencapai objektif pembelajaran.

Kelemahan:
/ murid tidak dapat mencapai objektif pembelajaran.

Penambahbaikan/tindakan susulan:

RANCANGAN PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN HARIAN MINGGU KE 10

Mata pelajaran: Tema : Harmoni Sentiasa Kelas: Tahun 4 Tarikh: 23.03.2021


Bahasa Melayu Unit : 3 Misi Mulia Masa: 1200-1300 Hari: Selasa

Standard Pembelajaran: Nilai moral: EMK: TMK, kreativiti dan inovasi, nilai murni
2.1.1, 5.1.1 (i) Kasih sayang

Objektif pembelajaran: Kriteria kejayaan:


Pada akhir pembelajaran, murid dapat: 7 murid dapat menjawab sekurang-kurangnya 3
daripada 4 soalan dengan betul.
1. Membaca dan memahami petijan dengan sebutan dan 4 murid dapat menjawab sekurang-kurangnya 2
intonasi yang sesuai. daripada 4 soalan dengan betul.
2. Memahami dan melengkapkan ayat dengan
menggunakan kata nama am yang betul.
Konsep utama/Perbendaharaan kata utama: ABM/BBM/BBB:
Ulangkaji- Baca dan fahami teks/ kata nama am Buku teks, gambar, lembaran kerja

Rangka Pengajaran: Impak/ Refleksi/Catatan:

Aktiviti 1. Guru menulis “sambutan hari lahir” di papan tulis. Nilai murni: kasih sayang
Permulaan: 2. Murid memberikan perhatian dan respons.
(±5 minit) 3. Guru mengaitkan tajuk pembelajaran hari ini. (21st CLD: SR)
Aktiviti 4. Guru memaparkan buku teks muka surat 17.
Utama: 5. Bimbing murid membaca teks. Pentaksiran
(±50 6. Murid menjawab soalan bertumpu dan bercapah
minit) berdasarkan teks. Lisan/ Soal jawab
7. Bimbing murid menyatakan definisi dan contoh kata nama
Latihan Bertulis
am.
8. Bimbing murid melengkapkan ayat dengan kata nama am Hasil Kerja
yang betul.
9. Guru membuat penilaian. Lembaran Kerja
10. Minta murid untuk menulis jawapan dalam buku latihan. Kuiz
11. Murid yang siap diberikan lembaran kerja.
12. Murid yang lemah dibimbing oleh guru. Pembentangan
Aktiviti 13. Murid diminta untuk merumuskan isi yang dipelajari.
Projek
Penutup: 14. Murid diminta untuk menyenaraikan nilai-nilai murni yang
(±5 minit) diterapkan. Drama
Kerja Pemulihan: Pengukuhan: Pengayaan:
susulan Melengkapkan ayat Menyiapkan latihan dalam Menjawab soalan dan menulis
murid: buku latihan jawapan dengan ayat lengkap

Refleksi:
Pencapaian objektif: -

Kekuatan:
/ murid dapat mencapai objektif pembelajaran.

Kelemahan:
/ murid tidak dapat mencapai objektif pembelajaran.

Penambahbaikan/tindakan susulan:

RANCANGAN PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN HARIAN MINGGU KE 10

Mata pelajaran: Tema : Harmoni Sentiasa Kelas: Tahun 4 Tarikh: 24.03.2021


Bahasa Melayu Unit : 3 Misi Mulia Masa: 0910-1010 Hari: Rabu

Standard Pembelajaran: Nilai moral: EMK: TMK, kreativiti dan inovasi, nilai murni
5.1.1 (i) & (ii) Bermuafakat

Objektif pembelajaran: Kriteria kejayaan:


Pada akhir pembelajaran, murid 7 murid dapat melengkapkan petikan dengan menggunakan sekurang-
dapat: kurangnya 6 kata nama am dan kata nama khas yang betul.
Memahami dan melengkapkan ayat 4 murid dapat melengkapkan petikan dengan menggunakan sekurang-
dengan menggunakan kata nama am kurangnya 5 kata nama am dan kata nama khas yang betul.
yang betul.

Konsep utama/Perbendaharaan kata utama: ABM/BBM/BBB:


Ulangkaji- kata nama am/ kata nama khas Buku teks, gambar, lembaran kerja

Rangka Pengajaran: Impak/ Refleksi/Catatan:

Aktiviti 1) Guru minta murid mengeluarkan buku teks, buka muka


Permulaan: surat 18.
(±5 minit) 2) Murid teliti gambar dan cari 10 perbezaan antara kedua-
dua gambar tersebut.
3) Guru mengaitkan tajuk pembelajaran hari ini.
Aktiviti 4) Bimbing murid menyatakan kata nama khas dan kata nama
Utama: am yang terdapat di dalam gambar tersebut. Nilai murni: Bermuafakat
(±50 5) Bimbing murid melengkapkan petikan dengan kata nama (21st CLD: SR)
minit) am dan kata nama khas yang betul.
6) Guru membuat penilaian.
7) Guru membimbing murid yang lemah. Pentaksiran
8) Minta murid untuk menyiapkan latihan ini dalam buku
Lisan/ Soal jawab
latihan.
9) Murid yang siap diminta untuk mendapatkan lembaran Latihan Bertulis
kerja daripada guru.
Hasil Kerja
10) Murid yang lemah dibimbing oleh guru.
Aktiviti 11) Murid diminta untuk merumuskan isi yang dipelajari. Lembaran Kerja
Penutup: 12) Murid diminta untuk menyenaraikan nilai-nilai murni yang
(±5 minit) diterapkan. Kuiz

Pembentangan

Projek

Drama

Kerja Pemulihan: Pengukuhan: Pengayaan:


susulan Mengisi tempat kosong Membina ayat dalam buku Membina ayat
murid: latihan

Refleksi:
Pencapaian objektif: -

Kekuatan:
/ murid dapat mencapai objektif pembelajaran.

Kelemahan:
/ murid tidak dapat mencapai objektif pembelajaran.

Penambahbaikan/tindakan susulan:

RANCANGAN PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN HARIAN MINGGU KE 10

Mata pelajaran: Tema : Harmoni Sentiasa Kelas: Tahun 4 Tarikh: 26.03.2021


Bahasa Melayu Unit : 3 Misi Mulia Masa: 1030-1130 Hari: Jumaat

Standard Pembelajaran: Nilai moral: EMK: TMK, kreativiti dan inovasi, nilai murni
5.1.1 (iii) Bekerjasama/ Muafakat

Objektif pembelajaran: Kriteria kejayaan:


Pada akhir pembelajaran, murid dapat:
7 murid dapat melengkapkan sekurang-kurangnya 3 perbualan
Memahami dan menggunakan kata ganti dengan menggunakn kata ganti nama yang betul.
nama diri laras bahasa istana dan kata 4 murid dapat melengkapkan sekurang-kurangnya 2 perbualan
ganti nama tunjuk untuk melengkapkan dengan menggunakn kata ganti nama yang betul.
perbualan dengan betul.
Konsep utama/Perbendaharaan kata utama: ABM/BBM/BBB:
kata ganti nama laras bahasa istana, kata Buku teks, gambar, lembaran kerja
nama tunjuk

Rangka Pengajaran: Impak/ Refleksi/Catatan:

Aktiviti 13. Guru menulis “kata ganti nama” di papan tulis.


Permulaan: 14. Murid memberikan perhatian dan respons. Nilai murni: muafakat
(±5 minit) 15. Guru mengaitkan tajuk pembelajaran hari ini.
(21st CLD: SR)
Aktiviti 16. Guru memaparkan buku teks muka surat 16.
Utama: 17. Bimbing murid membaca teks, kemudian memahami dan
(±50 menggunakan kata ganti nama. Pentaksiran
minit) 18. Minta murid untuk melengkapkan perbualan dengan kata
ganti nama yang betul. Lisan/ Soal jawab
19. Guru membuat penilaian dan membimbing murid yang
Latihan Bertulis
lemah.
20. Minta murid untuk menulis jawapan dalam buku latihan. Hasil Kerja
21. Murid yang siap diberikan lembaran kerja.
Lembaran Kerja
22. Murid yang lemah dibimbing oleh guru.
Kuiz
Aktiviti 23. Murid diminta untuk merumuskan isi yang dipelajari. Pembentangan
Penutup: 24. Murid diminta untuk menyenaraikan nilai-nilai murni yang
(±5 minit) diterapkan. Projek

Drama

Kerja Pemulihan: Pengukuhan: Pengayaan:


susulan Mengisi tempat kosong Menyiapkan latihan dalam Membina ayat
murid: buku latihan

Refleksi:
Pencapaian objektif: -

Kekuatan:
/ murid dapat mencapai objektif pembelajaran.

Kelemahan:
/ murid tidak dapat mencapai objektif pembelajaran.

Penambahbaikan/tindakan susulan:
