Anda di halaman 1dari 9

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN (RPH)

1. Mata Pelajaran : Bahasa Melayu


2. Tahun : 5 Budi
3. Bilangan Murid : 38 orang
4. Tarikh : 24 Februari 2021
5. Hari : Rabu
6. Masa : 7.30 - 8:30 pagi
7. Tema : Kesihatan dan Kebersihan
8. Tajuk : Sayangi Mata Kita
9. Kemahiran Fokus : Aspek Seni Bahasa

10. Standard Kandungan


4.3 Menghasilkan bahan sastera dengan menyerapkan keindahan dan
kesantunan bahasa serta mempersembahkan secara kreatif.

11. Standard Pembelajaran


4.3.1 Mengubah suai puisi dengan bahasa yang indah dan santun secara separa
berpandu dan mempersembahkan secara kreatif.

12. Objektif Pengajaran


Pada akhir pengajaran dan pembelajaran ini, murid dapat:
i. Mengubah suai teks seloka dengan bahasa yang indah dan santun secara
separa berpandu.
ii. Mempersembahkan seloka dengan intonasi yang jelas dan betul secara
kreatif.

13. Sistem Bahasa


 Seni bahasa: Puisi seloka
 Kosa kata: Mata, senyuman, gajet, kabur
 Sebutan dan intonasi

14. Pengisian Kurikulum (Elemen Merentas Kurikulum)


 Ilmu: Pendidikan Muzik dan Pendidikan Sivik Dan Kewarganegaraan
 Nilai Murni: Hormat-menghormati, kasih sayang, kesyukuran, semangat
bermasyarakat, mematuhi arahan.

1
 Teknologi Maklumat dan Komunikasi: Belajar melalui TMK
 Kreativiti: Pergerakan kreatif – Imaginasi dan visualisasi.
 Elemen Keusahawanan:
EK1: 1.4 Daya kreativiti dan inovasi: memberi banyak idea
EK 2: 2.2 Menganalisis pemerhatian secara kritis dan kreatif: boleh menyatakan
kebaikan / keburukan sesuatu perkara.

15. Strategi Pengajaran dan Pembelajaran (Kepelbagaian Kaedah dan Teknik)


 KB: menghubung kait pengalaman, sebab dan akibat menjaga kesihatan dan
kebersihan diri.
 KP: verbal linguistik, interpersonal dan kinestetik
 BCB: mengumpul maklumat dan memproses maklumat dalam teks petikan.
 Pembelajaran Kontekstual: menghubung kait menjaga kesihatan dan kebersihan
diri dalam kehidupan seharian
 Pembelajaran Koperatif

16. Bahan Bantu Mengajar

Bil. Perkara Jumlah


1. Teks Petikan “Sayangi Mata Kita” 1
2. Video Puisi Tradisional Seloka Pak Kaduk 1
3. Slaid Puisi Tradisional Seloka 1
4. Buku teks 1
5. Komputer riba 1
Lembaran kerja: 38
6. Pengayaan 38
Pemulihan 38

17. Pengetahuan Sedia Ada


i. Murid pernah mendengar puisi tradisional seloka semasa pembelajaran yang
lalu.

2
Langkah / Aktiviti Pengajaran dan
Isi Pelajaran Catatan
Masa Pembelajaran
Set Induksi Video Puisi Tradisional  Murid-murid ditayangkan BBM
(5 minit) Seloka Pak Kaduk video “Puisi Tradisional  Video “Puisi
Seloka Pak Kaduk”. Tradisional
 Murid-murid bersoal jawab Seloka Pak
dengan guru tentang video Kaduk”
“Puisi Tradisional Seloka (https://www.youtube
Pak Kaduk” tersebut. .com/watch?
 Murid dibimbing oleh guru v=mcOmRCk2mrk)
untuk menghubungkaitkan
(Rujuk Lampiran 1) KB
video dengan tajuk
pelajaran pada hari ini.  Menghubung kait
Contoh soalan:
1. Apakah video yang BCB
dipertontonkan?
 Memproses
2. Adakah anda pernah
maklumat
mendengar puisi
(TB: 10. Mengumpul
tradisional seloka Pak
data melalui semua
Kaduk?
deria)

Jangkaan jawapan:
Pembelajaran
1. Puisi Tradisional
Kontekstual
Seloka Pak Kaduk.
 Menghubungkait
2. Ya/Tidak.
kan dengan
pengalaman
dalam kehidupan
(TB: 8.
Menggunakan
pengetahuan lepas
ke situasi baharu)

3
Langkah / Aktiviti Pengajaran dan
Isi Pelajaran Catatan
Masa Pembelajaran
Langkah 1 Aktiviti 1 : Penerangan Puisi  Murid dipaparkan satu BBM
(15 minit) Tradisional Seloka tayangan slaid berkaitan  Teks Petikan
puisi tradisional seloka. “Sayangi Mata
 Murid diberi penerangan Kita”.
tentang puisi tradisional
seloka. KP
 Murid bersoal jawab  Interpersonal
dengan guru berkaitan  Verbal linguistik
penerangan puisi  Kinestetik
tradisional seloka.
Nilai Murni
(Rujuk Lampiran 2)
 Kesyukuran
 Menjaga
kesihatan
 Semangat
Aktiviti 2 : Membaca Teks  Murid-murid ditunjukkan Bermasyarakat
Petikan “Sayangi Mata Kita” teks petikan “Sayangi Mata
Kita” oleh guru. Pembelajaran
 Murid-murid membaca teks Kontekstual
petikan tersebut secara  Menghubungkait
mentalis. teks petikan
 Beberapa orang murid “Sayangi Mata
dipilih secara rawak untuk Kita” dengan
membaca petikan teks di menjaga kesihatan
hadapan guru. dan kebersihan.

(Rujuk Lampiran 3)

Langkah 2 Aktiviti 1 : Mengubah suai  Murid diminta merujuk BBM


(15 minit) petikan teks seloka. buku teks halaman 28.  Buku teks
 Murid mengubah suai teks  Buku latihan
seloka asal kepada teks
Nilai
seloka yang baru
 Kerajinan
berdasarkan pilihan
 Rasional
jawapan yang disediakan
ke dalam buku latihan. PAK 21 (6C/6K)
 Murid mengubah suai teks  Kritis
tersebut dengan bimbingan  Komunikasi
guru.
KBAT
 Perluasan
pengalaman
Aktiviti 2 : Melafaz dan sedia ada murid
melagukan seloka  Murid mendengar cara

4
Langkah / Aktiviti Pengajaran dan
Isi Pelajaran Catatan
Masa Pembelajaran
guru melafazkan dan
melagukan seloka. APMK
 Murid dibimbing oleh guru  Pembelajaran
terarah kendiri.
untuk melafaz dan
melagukan seloka dengan Penilaian Objektif
intonasi yang betul dan (i)
jelas.

Langkah 3  Persembahan seloka Penilaian BBM


(20 minit)  Murid diminta  Google
mempersembahkan seloka Classroom
dengan intonasi yang betul
Teknik/
berdasarkan teks yang Pendekatan/
telah diubah suai. Kaedah
 Murid merakam  Pemusatan
persembahan seloka murid
tersebut secara kreatif.  Pemusatan
 Video seloka yang dirakam bahan
dimuat naik ke laman  Bermain sambil
belajar
Google Classroom.
 Murid dinilai oleh guru KP
berdasarkan persembahan  Verbal linguistik
yang dirakamkan.  Interpersonal
 Kinestetik

BCB
 Kemahiran
memproses
maklumat

PAK 21 (6C/6K)
 Kritis
 Komunikasi
 Karakter

EMK
 Bahasa
 Kreativiti dan
Inovasi
Penutup Kognitif  Murid melafazkan dan KB
(5 minit)  Rumusan isi pelajaran. melagukan seloka  Merumus
 Kepentingan menjaga bersama-sama guru.
kesihatan dan kebersihan  Murid memberikan Nilai
diri. kesimpulan tentang aktiviti  Kesyukuran
yang telah dipelajari pada  Bekerjasama
hari ini.
KP
 Guru memberikan pujian  Verbal linguistik
Sosial atas sikap murid yang  Intrapersonal

5
Langkah / Aktiviti Pengajaran dan
Isi Pelajaran Catatan
Masa Pembelajaran
 Pujian atas usaha dan memberikan kerjasama
kejayaan dalam kumpulan.

Refleksi :

Kekuatan : Murid-murid bersedia untuk mengikuti pembelajaran pada hari ini dan makluman
awal telah diberitahu melalui aplikasi Whatsapp. Proses pembelajaran berjalan dengan
lancar yang mana dihadiri seramai 30/38 orang murid dan dijalankan melalui medium
Google Meet. Latihan dan lembaran kerja juga diberikan kepada murid bagi meningkatkan
penguasaan mereka terhadap kemahiran mengubah suai petikan. Pembelajaran pada kali
ini lebih tertumpu kepada pembelajaran akses kendiri di mana murid akan menyiapkan
tugasan berpandukan bahan dan nota yang disediakan. Secara keseluruhannya, objektif
pembelajaran tercapai kerana murid-murid dapat melaksanakan tugasan dengan baik.

Kelemahan : Terdapat beberapa kelemahan yang telah dikenal pasti seperti beberapa
orang murid tidak menghantar tugasan yang diberikan. Walaupun sudah diberi tempoh
masa yang agak lama, namun masih tiada maklum balas daripada mereka.

Cadangan Penambahbaikan : Langkah-langkah berjaga perlu diambil bagi mengatasi


masalah yang berlaku. Sebagai contoh, guru perlulah sentiasa memaklumkan tugasan yang
perlu dihantar dari semasa ke semasa. Guru juga boleh mengambil inisiatif dengan
menghantar mesej atau menambah komen secara peribadi supaya mereka lebih cakna.

Ulasan Guru Pembimbing / Pensyarah Penyelia :

Disemak oleh Guru Pembimbing / Pensyarah Penyelia Disahkan oleh Guru Besar

Tandatangan : Tandatangan :
Nama : Nama :
Tarikh : Tarikh :

LAMPIRAN
1

6
Lampiran 1 : Video puisi tradisional seloka Pak Kaduk

(https://www.youtube.com/watch?v=mcOmRCk2mrk)

LAMPIRAN 2

7
Lampiran 2 : Slaid penerangan puisi tradisional seloka

LAMPIRAN 3

8
Lampiran 3 : Teks petikan “Sayangi Mata Kita”
