Anda di halaman 1dari 3

LAMPIRAN A

FORMAT UMUM RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN (RPH)

A. BUTIRAN PdP

Mata Pelajaran Bahasa Melayu

Tarikh 22 September 2021

Masa 8.00 a.m hingga 9.00 a.m

Kelas 1 Firdaus

Bilangan Murid 32 Orang

Tajuk Kita Umpama Sehelai Daun

Kemahiran/Fokus Kemahiran Membaca

Kemahiran Sedia Ada Pelajar dapat membaca dengan baik


2.1 Membaca secara mekanis pelbagai
Standard Kandungan
bahan prosa dan puisi
2.1.2 Membaca secara mekanis pantun
Standard Pembelajaran dengan sebutan dan intonasi yang betul dan
nada yang sesuai

1. Murid dapat mendeklamasikan sajak


dengan baik.
Objektif Pembelajaran
2. Murid dapat mengenal pasti tema
sajak.

Pentaksiran Formatif

Tabiat Berfikir (HOM/KBAT) Menganalisis

Elemen Merentas Kurikulum (EMK) Nilai Murni

Penerapan Nilai Berbakti

Bahan Bantu Mengajar


- Buku Kerja

1
- Power Point
Seni dalam Pendidikan - Lagu

B. BUTIRAN GURU

Kemahiran Insaniah (KI): Kemahiran Berfikir

Pedagogi Masa Kini(PMK): Pembelajaran Berpusatkan Murid

Langkah / Aktiviti Pengajaran dan


Isi Pelajaran Catatan
Masa (Minit) Pembelajaran
BBM:
Tayangan
Guru mendeklamasikan
Slide
sajak
Penyoalan KI: Kemahiran
 Guru menyoal murid Berfikir
Nada
tentang sajak yang di PMK:
Nada ialah tinggi rendah
deklamasikan sebentar tadi. Pembelajaran
Set Induksi tekanan suara. Nada
 Guru menyoal murid secara Berpusatkan
(5 minit) berhubung dengan perasaan
rawak. Murid
penyair ketika menulis. Nada
 Murid menjawab mengikut EMK: Nilai
yang utama dalam penulisan
apa yang mereka dengar Murni
sajak ialah nada melankolik,
dan fahami. TMK:
patriotic, protes, romantik
Tayangan
dan sinis.
Slide
Nilai: Berbakti
BBM: Buku
Penerangan Guru Mengenai
Catatan
Nada Sajak
KI: Kemahiran
 Murid diminta untuk Berfikir
Nada ialah tinggi rendah
mendengar semua PMK:
tekanan suara. Nada
penerangan guru berkaitan Pembelajaran
berhubung dengan perasaan
Langkah 1 nada sajak Berpusatkan
penyair ketika menulis. Nada
(15 minit)  Murid membaca dengan Murid
yang utama dalam penulisan
menggunakan intonasi dan EMK: Nilai
sajak ialah nada melankolik,
nada yang betul. Murni
patriotic, protes, romantik
TMK:
dan sinis.
Tayangan
Slide
Nilai: Berbakti
Langkah 2 Guru menetapkan pasangan  Murid berbincang bersama BBM: Aplikasi
(15 minit) bagi setiap murid untuk pasangan tentang bahagian Power Point
mendeklamasikan setiap rangkap sajak yang ingin di KI: Kemahiran
rangkap sajak. deklamasikannya. Berfikir
 Guru menerapkan nilai PMK:
sepanjang aktiviti Pembelajaran
berlangsung. Berpusatkan
Murid

2
EMK: Nilai
Murni
TMK: -
Nilai: Berbakti
BBM: Buku
Kerja
 Murid berkongsi hasil
KI: Kemahiran
dapatan dengan murid lain.
Berfikir
 Guru menerapkan nilai
Guru meminta untuk setiap PMK:
sepanjang aktiviti
Langkah 3 kumpulan membentangkan Pembelajaran
berlangsung.
(15 minit) hasil dapatan perbincangan Berpusatkan
bersama pasangan Murid
Latihan Pengukuhan
EMK: Nilai
Murid diminta membuat latihan
Murni
dalam buku kerja muka surat 98
TMK: -
Nilai: Berbakti
Soal Jawab Kognitif
Membuat Rumusan BBM: Buku
 Secara rawak, murid Kerja.
Rumusan Isi Pelajaran
diminta merumuskan apa KI: Kemahiran
 Murid dibimbing untuk
yang dipelajari dengan Berfikir
mengunakan intonasi
bimbingan guru dan nilai PMK:
dan nada yang betul
Penutup yang perlu di hayati hari ini. Pembelajaran
ketika mendeklamasikan
(10 minit)  Guru memberi pujian atas Berpusatkan
sajak.
sikap murid yang Murid
memberikan komitemen EMK: Nilai
Sosial
yang tinggi sepanjang Murni
 Pujian atas usaha dan
pembelajaran. TMK: -
kejayaan murid-murid.
Nilai: Berbakti

Catatan Refleksi Pelajar: Hanya 9 (sembilan) daripada 32 orang pelajar sahaja yang
menghadiri kelas PdPR. Mereka yang hadir telah memberikan komitmen yang baik semasa
sesi pengajaran dan pembelajaran di laksanakan.

Catatan Guru Pembimbing:

Catatan Pensyarah Penyelia:

Nota:
Ini adalah format umum RPH. Sebarang pindaan bergantung kepada keperluan bidang
teras/ elektif teras masing-masing.
