Anda di halaman 1dari 8

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

PENDIDIKAN PEMULIHAN

Nama : Wan Nura Adila Bt Wan Ah. Fadzil No. KP : 920508-03-5864


Kelas : 3 Gemilang
Mata pelajaran : Bahasa Melayu
Tarikh : 21.08.2013 Hari : Rabu Masa: 11.45 pagi – 12.45 tengah hari (60 minit)

Kumpulan KUMPULAN 1 (PINTAR) KUMPULAN 2 (CERDAS)


Nama murid 1. Mohd Adib Irfan 1. Iskandar Hakimi
2. Idham Darwish 2. Siti Norsolehah
3. Siti Noraminah
4. Nik Nor Shaziman
5. Aisyah
Tema/Tajuk Perkataan KVK + KVKK Ayat mudah KVKK + KV
Kemahiran 1. Menyebut nama benda dalam gambar yang 1. Menyebut ayat mudah dalam gambar yang
ditunjukkan oleh guru. ditunjukkan oleh guru.
2. Menyatu dan memadankan suku kata 2. Menyalin semula ayat mudah yang telah diberikan
berdasarkan gambar. oleh guru.
3. Mengisi suku kata awalan atau akhiran 3. Membina ayat mudah berdasarkan gambar yang
yang tertinggal berdasarkan gambar. diberi.
4. Menulis perkataan berdasarkan gambar
Objektif Pada akhir pengajaran dan pembelajaran murid akan dapat :
pembelajaran:
1. Menyebut sekurang-kurangnya 3 daripada 1. Membaca sekurang-kurangnya 2 daripada 3 ayat
5 nama benda dalam gambar yang mudah yang ditunjukkan oleh guru dengan betul.
ditunjukkan oleh guru dengan betul. 2. Menyalin semula ayat mudah yang disebut oleh
2. Menyatu dan memadankan sekurang- guru sekurang-kurangnya 2 daripada 3 ayat mudah
kurangnya 3 daripada 5 suku kata dengan betul.
berdasarkan gambar dengan baik. 3. Membina ayat mudah sekurang-kurangnya 3
3. Mengeja sekurang-kurangnya 3 daripada 5 daripada 5 gambar yang diberi oleh guru dengan
perkataan KVK + KVKK dengan betul. betul.
4. Menulis sekurang-kurangnya 3 daripada 5
perkataan berdasarkan ayat yang diberi
dengan betul.
Pengetahuan sedia Murid telah dapat membaca dan menulis Murid telah dapat membaca dan menulis perkataan
ada: perkataan KVK + KVKK KVKK + KV

Isi Pelajaran
Pendidikan Muzik, seni dan pergerakan, Pendidikan Jasmani

Penggabungjalinan Isi Kandungan : lisan, bacaan, tulisan, soal jawab


EMK :.............................................................................
Penyerapan Nilai : patuh arahan, kesungguhan, kerjasama
Unsur-unsur Terapi : terapi fizikal, terapi muzik, terapi main, terapi pertuturan
BBM/B : komputer riba, slaid gambar, kad gambar, lembaran kerja, roda sasaran, kad perkataan
KB : menjana idea, penyelesaian masalah
LANGKAH PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN

KUMPULAN/ KUMPULAN 1 (PINTAR) KUMPULAN 2 (CERDAS)


LANGKAH
Set induksi 1. Guru bertanyakan khabar murid.
(5 minit) 2. Guru menyoal murid mengenai pelajaran lepas.
3. Guru dan murid bersama-sama menyanyikan lagu ‘Bila Rasa Gembira’ untuk memberikan
mood yang lebih ceria kepada murid-murid melalui pergerakan yang dilakukan bersama-
sama.
Langkah 1 – Pengenalan Permainan Interaksi
pembelajaran
1. Guru akan mengedarkan kepada 1. Guru menunjukkan tayangan power point bagi
(15 minit)
murid sekeping kertas bersaiz A4 ayat mudah perkataan KVKK + KV kepada murid
yang mengandungi teka silang beserta dengan gambar.
kata yang dipanggil ‘Perkataan 2. Murid akan mengikut ayat mudah yang
Ajaib’. disebutkan oleh guru.
2. Murid dikehendaki untuk 3. Guru bersoal jawab dengan murid berdasarkan
melengkapkan teka silang kata ayat mudah yang ditunjukkan dalam tayangan.
tersebut berdasarkan kad gambar Contoh :
yang diedarkan oleh guru.  Ini apa?
3. Murid dibekalkan dengan pilihan  Nangka ini warna apa?
jawapan yang pelbagai di kertas
 Siapakah yang suka makan nangka?
yang mengandungi ‘klu’ sahaja.
4. Setelah itu, murid dikehendaki
untuk melukis gambar bagi
mewakili perkataan yang telah
dicari di petak teka silang kata
tersebut.
Contoh :

Klu:
 +
ken tang

 +
kam bing
 +
kom pang
 +
pan cing

ran ting
 +

Catatan:

Catatan:
Langkah 2 Interaksi Permainan
(20 minit)
1. Guru menunjukkan kepada murid 1. Guru mengadakan satu permainan yang
perkataan yang mengandungi dipanggil ‘Roda Sasaran’.
suku kata KVK + KVKK. 2. Murid akan dibekalkan dengan kad gambar yang
2. Murid dikehendaki untuk menyebut terdapat pada ‘Roda Sasaran’.
perkataan yang diucapkan oleh 3. Murid dikehendaki untuk membina ayat mudah
guru. berdasarkan kad gambar.
3. Guru meminta murid untuk 4. Sebagai contoh, murid 1 telah diberikan kad
mengeja perkataan yang telah perkataan nangka, maka murid perlu membina
disebut. ayat mudah berdasarkan kad perkataan yang
4. Murid akan diberi beberapa keping dapat tetapi untuk mendapatkan kad perkataan,
kad yang hanya mengandungi murid perlu menyasarkan bola pada roda sasaran
suku kata KVK atau KVKK bagi yang ada kad gambar padanya.
membentuk perkataan KVK+KVKK 5. Murid yang berjaya membina ayat mudah yang
yang bermakna sesuai dengan paling banyak dianggap juara.
gambar yang ditunjukkan.
5. Murid akan menulis jawapan yang
telah dibuat di buku latihan.
Contoh :
 + Contoh :
ken tang

 +
kam bing nangka

 + rangka
kom pang
 + tangga
pan cing
XX
 +
ran ting
mangga
bangku

Catatan:
Catatan:
Langkah 3 Latihan Latihan
(15 minit)
1. Guru mengedarkan lembaran kerja 1. Guru mengedarkan lembaran kerja kepada
kepada murid. murid.
2. Murid akan memadankan gambar 2. Murid menulis jawapan pada tempat kosong.
yang bersesuaian dengan 3. Kemudian, murid akan menyusun semula
perkataan KVK+KVKK. perkataan dalam ayat.
3. Kemudian, murid akan membentuk Contoh :
satu cerita pendek dengan hanya Lembaran kerja mengisi tempat kosong.
mengisikan jawapan yang betul
berdasarkan gambar yang telah
dipadankan dengan perkataan
KVK+KVKK tadi.
Contoh :
Lembaran kerja memadankan.
Cerita Pendek

Ayah suka ikan.

Nenek suka goreng

untuk ayah.

itu ayah

punya.

kepunyaan

nenek itu suka makan rumput.

kayu itu

bertaburan di halaman rumah ayah.

Catatan:
Catatan:
Penutup 1. Guru bertanyakan mengenai pelajaran pada hari ini kepada murid.
(5 minit) 2. Guru menyampaikan hadiah kepada setiap orang murid kerana telah berjaya menjawab
soalan dengan tepat

Refleksi guru:
