Anda di halaman 1dari 6

Rancangan Pengajaran Harian [RPH]

Mata Pelajaran : Bahasa Malaysia


Tarikh /Hari : 25 Jun 2019 / Selasa
Tahun : 4 Kasih
Bilangan Murid : 5 orang
Masa : 9:10 pagi – 10:10 pagi
Tema : Sentiasa Selamat
Tajuk : Sediakan Payung Sebelum Hujan
Kemahiran Fokus : Kemahiran Melihat, mengecam dan berisyarat
Fokus Sampingan : Kemahiran Membaca (Isyarat/Sebutan)

STANDARD KANDUNGAN STANDARD PEMBELAJARAN

1.4 Berkomunikasi dengan isyarat, 1.4.3 Berkomunikasi dengan isyarat dan


bertutur,berbual dan menyatakan bertutur (isyarat/lisan) tentang sesuatu perkara
permintaan tentang sesuatu perkara menggunakan kata ganti nama diri orang dan
daripada pelbagai sumber dalam situasi kata ganti nama diri tanya dengan betul dalam
formal dan tidak formal secara situasi formal atau tidak formal dan
bertatasusila. bertatasusila.

Objektif : Pada akhir proses pengajaran dan pembelajaran ini, murid dapat:

i. Berkomunikasi dengan menggunakan kata ganti nama diri orang.

Kriteria Kejayaan:
1. Mengisi tempat kosong pada ayat pendek yang mempunyai kata ganti nama diri
orang.

Sistem Bahasa:

Kosa kata: menyerang


Tatabahasa: morfologi-bahasa yang gramatis

Pengisian Kurikulum:

 Nilai murni: Rasional, berani


 Ilmu: Keselamatan
 Kemahiran: Kemahiran membaca (Isyarat/Sebutan), kemahiran menulis
Kepelbagaian Kaedah dan teknik:

 Kemahiran Berfikir (KB) : Menganalisis, mengaplikasi, menghubungkait


 Kecerdasan Pelbagai (KP): Interpersonal, verbal linguistik
 Belajar Cara Belajar (BCB): Memproses maklumat

Bahan bantu mengajar:


Jenis Bilangan
1 Komputer riba 1
2 Kod rahsia 5
3 Petikan dialog 6
4 Gambar 5
5 Kad papan putih 5
6 Buku soalan mini 5
7 Papan tali jawapan 1

Pengetahuan Sedia Ada :

Murid mempunyai pengalaman membaca ayat yang mempunyai kata adjektif.

Langkah Isi pelajaran Aktiviti pengajaran dan pembelajaran Catatan


/masa
Set Induksi Video kata ganti 1. Murid ditayangkan dengan video BBB
(5 minit) nama diri kata ganti nama diri orang. Komputer riba
https:// 2. Murid diberikan kod yang Kod rahsia
www.youtube.com/ mengeluarkan perkataan kata
watch? ganti nama diri orang. KB

v=LbJazGGiEG4 3. Murid dikehendaki Menganalisis


menyelesaikan kod tersebut.

“Kod Rahsia” KP
Interpersonal
Verbal linguistik

Langkah 1 Lakonan kata 1. Murid diberikan petikan dialog BBB


ganti nama diri
(20 minit) orang yang ringkas. Petikan dialog
2. Murid dikehendaki
mengisyaratkan petikan tersebut. KB
3. Murid dipakaikan topeng dan Menghubungkait
melakonkan dialog yang
diberikan. KP
Verbal linguistik
Interpersonal

BCB
Memproses
maklumat

Nilai Murni
Rasional
Berani
Langkah 2 Padanan gambar 1. Murid diberikan petikan dialog BBB
(20 minit) yang mempunyai kata ganti Petikan dialog
nama diri orang. (soalan)
2. Murid diberikan gambar-gambar Gambar
yang berkaitan dengan dialog Kad papan putih
tersebut.
3. Murid dikehendaki KB
mengisyaratkan dialog tersebut Menganalisis
dan memadankan gambar Mengaplikasi
apabila nama diambil daripada
bekas. KP
4. Murid dikehendaki menyatakan Interpersonal
dan menuliskan kata ganti nama Verbal linguistik
diri orang pada kad papan putih.
BCB
Memproses
maklumat
Nilai Murni
Rasional
Langkah 3 Isi tempat kosong 1. Murid ditunjukkan soalan-soalan BBB
(10 minit) dalam buku soalan pada buku soalan mini berkaitan Buku soalan mini
mini kata ganti nama diri orang. Papan tali jawapan
2. Murid dikehendaki mengambil
pilihan jawapan pada papan tali BCB
jawapan. Memproses
3. Murid dikehendaki mengikat maklumat
jawapan yang betul pada soalan-
soalan tersebut. KB
4. Murid dikehendaki Menganalisis
mengisyaratkannya secara Mengaplikasi
bergilir-gilir.
Penilaian: Murid dapat mengisi KP
tempat kosong dengan Verbal linguistik
menggunakan kata ganti nama Interpersonal
diri orang.
Pemulihan: Murid dibimbing oleh BCB
guru untuk mengisi tempat Memproses
kosong dengan menggunakan maklumat
kata ganti nama diri orang.
Pengukuhan: Murid diberikan Nilai Murni
lembaran kerja mengenai kata Rasional
ganti nama diri orang.
Penutup Rumusan isi 1. Murid diberi bimbingan untuk Nilai Murni
(5 minit) pelajaran hari ini membuat rumusan berdasarkan Rasional
Kognitif: apa yang diajar.
Merumuskan isi
pelajaran 2. Murid yang dipilih oleh guru akan
Sosial : menyatakan rumusan pelajaran
Berkomunikasi hari ini dalam ayat yang lengkap.
menyatakan
rumusan
Refleksi:
____________________________________________________________________________
____________________________________________________________________________
____________________________________________________________________________
____________________________________________________________________________
____________________________________________________________________________
____________________________________________________________________________
____________________________________________________________________________
____________________________________________________________________________
____________________________________________________________________________
____________________________________________________________________________

Ulasan guru pembimbing/pensyarah pembimbing


____________________________________________________________________________
____________________________________________________________________________
____________________________________________________________________________
____________________________________________________________________________
____________________________________________________________________________
____________________________________________________________________________
____________________________________________________________________________
____________________________________________________________________________
____________________________________________________________________________
____________________________________________________________________________
