Anda di halaman 1dari 13

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

ISNIN 20.JUN. 2016

Mata Pelajaran dan Kelas SEJARAH 4 HIDROGEN


Tema/Tajuk 4. Kerajaan Melayu Awal
Masa 8.50 – 9.20 pagi
S. Kandungan: 4.1 Mengetahui dan memahami kedudukan kerajaan melayu awal
4.1.3 Menamakan laut, selat, teluk dan pulau pada peta di sekitar kerajaan Melayu Awal
S. Pembelajaran:
K 4.1.6 Menyatakan keperluan menjaga kebersihan persisiran pantai
Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid akan dapat;
Objektif pembelajaran 1. Menamakan dan menandakan 3 lokasi kerajaan – kerajaan Melayu pada peta Malaysia
2. Menyebut keistimewaan kerajaan – kerajaan Melayu awal.
1. Guru menayangkan slaid peta Malaysia
2. Bersoal jawab dan perbincangan tentang lokasi kerajaan – kerajaan Melayu di Malaysia
Aktiviti
3. Mengenalpasti keistimewaan setiap kerajaan – kerajaan Melayu awal
4. Menjelaskan kegiatan ekonomi di setiap lokasi – cara hidup.
Nilai Murni – bersyukur, kerjasama, rajin, kreatif
KPS - Elemen asas sejarah
EMK
Dimensi Kewarganegaraan – perasaan kekitaan
TMK – belajar melalui TMK
( ) Peta Bulatan, ( )Peta Buih, ( )Peta Buih Berganda, ( )Peta Pokok,
i-THINK
( )Peta Dakap,( ) Peta Alir, ( )Peta Pelbagai Alir,( ) Peta Titi
Bahan Bantu Belajar Komputer, LCD,DVD, slaid powerpoint, buku latihan, alat tulis, kad arahan
Tahap Penguasaan TP 4 DAN 5
Lembaran kerja/Pentaksiran
[ ] / Semua murid menguasai objektif.
Refleksi [ ] / murid menguasai objektif dan diberikan latihan pengayaan.
Bil murid tidak hadir ( ) [ ] / murid tidak menguasai objektif dan diberikan latihan pemulihan.
[ ] PdP ditangguhkan kerana :

Mata Pelajaran / Kelas MATEMATIK / 6 LITIUM


Tajuk PERKAITAN DAN ALGEBRA
Masa 9.50 – 11.05 pagi
Standard Kandungan 9.1 Mengaplikasi koordinat pada sukuan pertama.
Standard Pembelajaran (i) Menentukan jarak mengufuk dan jarak mencancang antara dua titik.
Pada akhir pembelajaran murid dapat :
Objektif Pembelajaran
(i)Menyelesaikan masalah harian yang melibatkan perimeter dan luas gabungan bentuk dua dimensi.
1.Guru memaparkan gambar rajah pada murid. Guru memanggil beberapa orang murid dan diminta
meletakkan gambar /huruf/titik pada petak yang disediakan.
2.Guru menandakan beberapa titik pada koordinat yang dipamerkan. Guru dan murid berbincang
Aktiviti
koordinat titik yang ditunjukkan.
3.Guru mengedarkan kertas petak segiempat dan minta murid mencari koordinat sesuatu titik.
4.Guru mengedarkan lembaran kerja.
KREATIVITI DAN INOVASI
Membuat perbandingan, membuat pemerhatian dengan menggunakan prosedur tertentu, menjana idea
EMK dan menghubungkait idea dengan pengetahuan sedia ada.
NILAI MURNI DAN SIKAP KEUSAHAWANAN:
Bekerjasama,teliti, berani, bekerjasama dalam kumpulan

Bahan Bantu Belajar Kertas berpetak, komputer dan lembaran kerja


Kemahiran Abad Ke-21 Keluwesan, Kepimpinan, Keusahawanan
( ) Peta Bulatan, ( )Peta Buih, ( )Peta Buih Berganda, ( )Peta Pokok,
i-THINK
( )Peta Dakap, ( ) Peta Alir, ( )Peta Pelbagai Alir, ( ) Peta Titi
Penilaian Pengajaran Dan Ditafsir murid melalui aktiviti secara kumpulan dan individu bagi mengelas mengikut tahap penguasaan
Pembelajaran (Tp) yang ditetapkan dalam DSKP. TP 1 dan 2
Refleksi Lembaran kerja/Pentaksiran
Bil murid tidak hadir ( ) [ ] / Semua murid menguasai objektif.
[ ] / murid menguasai objektif dan diberikan latihan pengayaan.
[ ] / murid tidak menguasai objektif dan diberikan latihan pemulihan.
[ ] PdP ditangguhkan kerana :

Mata Pelajaran / Kelas MATEMATIK / 4 LITIUM


Tajuk 7. PECAHAN
Masa 11.30 PAGI – 12.20 tengahari
Standard Kandungan 7.4.Penambahan dan penolakan pecahan
(i) Menambah dan menolak pecahan wajar:
Standard Pembelajaran a) penyebut sama
b) penyebut tak sama hingga 10 dengan menggunakan pelbagai strategi.
Pada akhir pdp murid dapat :
(i) Menambah dan menolak pecahan wajar:
Objektif Pembelajaran
a) penyebut sama
b) penyebut tak sama hingga 10 dengan menggunakan pelbagai strategi.
1. Guru memaparkan kad nombor dan berbincang bersama murid.
2. Guru memberi penerangan kepada murid menggunakan pelbagai kaedah penambahan dan
penolakan.
Aktiviti 3. Guru membimbing murid menambah dan menolak jumlah dalam penolakan bentuk
lazim.Guru menunjukkan contoh yang lain.
4. Guru mengedarkan lembaran kerja

KREATIVITI DAN INOVASI:


Menghasilkan idea melalui pemerhatian dan menyatakan idea secara lisan
EMK
NILAI MURNI DAN SIKAP KEUSAHAWANAN:
Bekerjasama dalam kumpulan dan berani membuat keputusan
Bahan Bantu Belajar Objek sekeliling, kertas A4,Lembaran kerja
( ) Peta Bulatan, ( )Peta Buih, ( )Peta Buih Berganda, ( )Peta Pokok,
i-THINK
( )Peta Dakap, ( ) Peta Alir, ( )Peta Pelbagai Alir, ( ) Peta Titi
Penilaian Pengajaran Dan
Pemerhatian, perbincangan , Lembaran kerja TP 2 dan 3
Pembelajaran (Tp)
Lembaran kerja/Pentaksiran
[ ] / Semua murid menguasai objektif.
Refleksi [ ] / murid menguasai objektif dan diberikan latihan pengayaan.
Bil murid tidak hadir ( ) [ ] / murid tidak menguasai objektif dan diberikan latihan pemulihan.
[ ] PdP ditangguhkan kerana :

Mata Pelajaran dan Kelas SEJARAH 4 NITROGEN


Tema/Tajuk 4. Kerajaan Melayu Awal
Masa 12.45 – 1.10 petang
S. Kandungan: 4.1 Mengetahui dan memahami kedudukan kerajaan melayu awal
4.1.3 Menamakan laut, selat, teluk dan pulau pada peta di sekitar kerajaan Melayu Awal
S. Pembelajaran:
K 4.1.6 Menyatakan keperluan menjaga kebersihan persisiran pantai
Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid akan dapat;
Objektif pembelajaran 1. Menamakan dan menandakan 3 lokasi kerajaan – kerajaan Melayu pada peta Malaysia
2. Menyebut keistimewaan kerajaan – kerajaan Melayu awal.
1. Guru menayangkan slaid peta Malaysia
2. Bersoal jawab dan perbincangan tentang lokasi kerajaan – kerajaan Melayu di Malaysia
Aktiviti
3. Mengenalpasti keistimewaan setiap kerajaan – kerajaan Melayu awal
4. Menjelaskan kegiatan ekonomi di setiap lokasi – cara hidup.
Nilai Murni – bersyukur, kerjasama, rajin, kreatif
KPS - Elemen asas sejarah
EMK
Dimensi Kewarganegaraan – perasaan kekitaan
TMK – belajar melalui TMK
( ) Peta Bulatan, ( )Peta Buih, ( )Peta Buih Berganda, ( )Peta Pokok,
i-THINK
( )Peta Dakap, ( ) Peta Alir, ( )Peta Pelbagai Alir, ( ) Peta Titi
Bahan Bantu Belajar Komputer, LCD, lembaran kerja (kad & kertas A4), alat tulis,
Tahap Penguasaan TP 3 DAN 4
Refleksi Lembaran kerja/Pentaksiran
[ ] / Semua murid menguasai objektif.
[ ] / murid menguasai objektif dan diberikan latihan pengayaan.
Bil murid tidak hadir ( ) [ ] / murid tidak menguasai objektif dan diberikan latihan pemulihan.
[ ] PdP ditangguhkan kerana :
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
SELASA 21.JUN. 2016

Mata Pelajaran / Kelas MATEMATIK / 4 LITIUM


Tajuk 7. PECAHAN
Masa 7.50 – 8.50 pagi
Standard Kandungan 7.5 Penyelesaian masalah melibatkan pecahan.
(i) Menyelesaikan masalah harian melibatkan penambahan dan penolakan dua pecahan wajar dengan
Standard Pembelajaran
menggunakan pelbagai strategi.
Pada akhir pdp murid dapat :
Objektif Pembelajaran (i) Menyelesaikan masalah harian melibatkan penambahan dan penolakan dua pecahan wajar dengan
menggunakan pelbagai strategi.
1.Guru memaparkan kad nombor dan berbincang bersama murid.
2.Guru memberi penerangan kepada murid menggunakan pelbagai kaedah penambahan dan
penolakan.
Aktiviti 3.Guru membimbing murid menambah dan menolak jumlah dalam penolakan bentuk lazim.Guru
menunjukkan contoh yang lain.
4.Guru mengedarkan lembaran kerja

KREATIVITI DAN INOVASI:


Menghasilkan idea melalui pemerhatian dan menyatakan idea secara lisan
EMK NILAI MURNI DAN SIKAP KEUSAHAWANAN:
Bekerjasama dalam kumpulan dan berani membuat keputusan
Kemahiran Abad Ke-21 Menaakul, Penyelesaian masalah
Bahan Bantu Belajar Objek sekeliling, kertas A4,Lembaran kerja
( ) Peta Bulatan, ( )Peta Buih, ( )Peta Buih Berganda, ( )Peta Pokok,
i-THINK
( )Peta Dakap, ( ) Peta Alir, ( )Peta Pelbagai Alir, ( ) Peta Titi
Penilaian Pengajaran Dan
Pemerhatian, perbincangan , Lembaran kerja. ( TP 2 dan 3 )
Pembelajaran (Tp)
Lembaran kerja/Pentaksiran
[ ] / Semua murid menguasai objektif.
Refleksi [ ] / murid menguasai objektif dan diberikan latihan pengayaan.
Bil murid tidak hadir ( ) [ ] / murid tidak menguasai objektif dan diberikan latihan pemulihan.
[ ] PdP ditangguhkan kerana :

Mata Pelajaran / Kelas MATEMATIK / 6 LITIUM


Tajuk PERKAITAN DAN ALGEBRA/10. NISBAH DAN KADARAN
Masa 8.50 – 9.50 pagi
Standard Kandungan 10.1 Nisbah dan kadaran.
(i) Mewakilkan nisbah dua kuantiti dalam bentuk a:b atau a, yang
b
Standard Pembelajaran
melibatkan nisbah:
a.bahagian kepada bahagian / b.bahagian kepada keseluruhan dan / c.keseluruhan kepada bahagian.
Pada akhir pembelajaran murid dapat :
I).Mewakilkan nisbah dua kuantiti dalam bentuk a:b atau a, yang
Objektif Pembelajaran b
melibatkan nisbah:
a.bahagian kepada bahagian / b.bahagian kepada keseluruhan dan / c.keseluruhan kepada bahagian
1.Guru memaparkan gambar rajah pada murid. Guru mengemukakan soalan yang berkaitan dengan
nisbah
2.Guru memaparkan beberapa lagi gambar yang berkaitan. Guru memanggil beberapa murid untuk
Aktiviti
menyelesaikan soalan yang diberikan.
3.Guru membentuk kumpulan dan memberikan soalan untuk diselesaikan.
4.Guru mengedarkan lembaran kerja.
EMK KREATIVITI DAN INOVASI
Menghasilkan idea dari pemerhatian, menilai idea secara kritis, fenomena dapatan makna,
Mengimbas kembali idea, membuat perkaitan, mengubahsuai idea
NILAI MURNI DAN SIKAP KEUSAHAWANAN:
Kerjasama, tolong-menolong, rajin, yakin, adil, fokus
Kemahiran Abad Ke-21 Keluwesan, Membuat keputusan, Kritis
Bahan Bantu Belajar Bahan maujud, gambar, kertas A4 dan lembaran kerja
( ) Peta Bulatan, ( )Peta Buih, ( )Peta Buih Berganda, ( )Peta Pokok,
i-THINK
( )Peta Dakap, ( ) Peta Alir, ( )Peta Pelbagai Alir, ( ) Peta Titi
Penilaian Pengajaran Dan Ditafsir murid melalui aktiviti secara kumpulan dan individu bagi mengelas mengikut tahap penguasaan
Pembelajaran (Tp) yang ditetapkan dalam DSKP. TP 2 dan 3
Lembaran kerja/Pentaksiran
[ ] / Semua murid menguasai objektif.
Refleksi [ ] / murid menguasai objektif dan diberikan latihan pengayaan.
Bil murid tidak hadir ( ) [ ] / murid tidak menguasai objektif dan diberikan latihan pemulihan.
[ ] PdP ditangguhkan kerana :

Mata Pelajaran 4.0 Penghasilan Projek


Kelas / Bil Murid 4 HIDROGEN / KUMPULAN A
Masa / Tarikh 10.40 -11.40 PAGI
Standard kandungan 4.1 Menghasilkan Projek Berasaskan Bahan Bukan Logam Dengan Litar Elektrik.
4.1.1 Mengenal pasti projek berpandukan manual.
4.1.2 Menyatakan bahan bukan logam yang akan digunakan seperti kayu, papan lapis, medium-
Standard Pembelajaran
density fibreboard (MDF), plastic dan mounting board
4.1.3 Membuat anggaran kos bahan dan komponen.
Pada akhir pengajaran dan pembelajaran ini, murid dapat:
1. Membaca manual dengan betul
Objektif Pembelajaran
2. Menyatakan bahan bukan logam berdasarkan manual yang diberi.
3. Menentukan kos bahan dan komponen..
Ringkasan Murid dapat memahami manual , menentukan bahan dan kos
1. Boleh membaca manual.
Kemahiran 2. Mengenal pasti bahan yang akan digunakan.
3. Membuat anggaran kos berdasarkan maklumat guru projek
1.Keusahawanan
EK1 – Boleh mencipta sesutau
Elemen merentas kurikulum EK3 – Membuat anggaran kos
2. Kreativiti dan inovatif – menjana idea
3. Nilai murni – boleh berkomunikasi dengan baik
Set Induksi
1. Guru menghidup dan mematikan suis lampu. Guru bersoaljawab mengenai kepentingan
pencahayaaan. Guru mengaitkan jawapan murid dengan tajuk projek yang akan dibuat iaitu Rumah Api.
Langkah 1
1. Guru mengedarkan manual kepada murid.
(RujukLampiran 1)
2. Murid dikehendaki membaca manual dengan bimbingan guru.
3. Murid mengenal pasti bahan utama projek.
Langkah 2
1. Guru menerangkan jenis-jenis bahan bukan logam yang terdapat di dalam bengkel. Kemudian, guru
menerangkan bahan bukan logam yang biasa digunakan dalam pembinaan projek, seperti berikut :
i) Kayu
Aktiviti Pengajaran dan
ii) Papan Lapis
Pembelajaran
iii) Medium Density Fibreboard (MDF)
iv) Plastik
v) Mounting Board
Langkah 3
1. Murid mengenal pasti dan menyatakan bahan-bahan yang akan digunakan berdasarkan manual
projek.
2. Guru memberikan maklumat tentang kos bahan mengikut harga semasa.
3. Guru menerangkan kaedah mengira kos. (Lampiran 2)
4. Murid membuat anggaran kos dengan cara yang betul.
Penutup
Murid membuat rumusan tentang pelajaran hari ini dan guru
memberi hadiah kepada kumpulan yang menerangkan hasil projek yang lengkap
1. AlatanTangan
Bahan Bantu Mengajar 2. Bahanberkaitan
3. GambarajahProjek
i-THINK ( ) Peta Bulatan, ( )Peta Buih, ( )Peta Buih Berganda, ( )Peta Pokok,
( )Peta Dakap, ( ) Peta Alir, ( )Peta Pelbagai Alir, ( ) Peta Titi
Penilaian Pengajaran dan
Penilaian secara lisan dilakukan semasa proses pembelajaran dan pengajaran berlangsung.
Pembelajaran
Pengetahuan sedia ada Murid pernah mempelajari bahan bukan logam dalam mata pelajaran Sains dan Teknologi
Lembaran kerja/Pentaksiran
[ ] / Semua murid menguasai objektif.
[ ] / murid menguasai objektif dan diberikan latihan pengayaan.
Refleksi [ ] / murid tidak menguasai objektif dan diberikan latihan pemulihan.
Bil murid tidak hadir ( ) [ ] PdP ditangguhkan kerana :

Mata Pelajaran dan Kelas SEJARAH 4 LITIUM


Tema/Tajuk 4. Kerajaan Melayu Awal
Masa 12.10 – 12.40 tengahari
S. Kandungan: 4.1 Mengetahui dan memahami kedudukan kerajaan melayu awal
4.1.3 Menamakan laut, selat, teluk dan pulau pada peta di sekitar kerajaan Melayu Awal
S. Pembelajaran:
K 4.1.6 Menyatakan keperluan menjaga kebersihan persisiran pantai
Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid akan dapat;
Objektif 1. Menamakan dan menandakan 3 lokasi kerajaan – kerajaan Melayu pada peta Malaysia
2. Menyebut keistimewaan kerajaan – kerajaan Melayu awal.
1. Guru menayangkan slaid peta Malaysia
2. Bersoal jawab dan perbincangan tentang lokasi kerajaan – kerajaan Melayu di Malaysia
Aktiviti
3. Mengenalpasti keistimewaan setiap kerajaan – kerajaan Melayu awal
4. Menjelaskan kegiatan ekonomi di setiap lokasi – cara hidup.
Nilai Murni – bersyukur, kerjasama, rajin, kreatif
KPS - Elemen asas sejarah
EMK
Dimensi Kewarganegaraan – perasaan kekitaan
TMK – belajar melalui TMK
( ) Peta Bulatan, ( )Peta Buih, ( )Peta Buih Berganda, ( )Peta Pokok,
i-THINK
( )Peta Dakap,( ) Peta Alir, ( )Peta Pelbagai Alir,( ) Peta Titi
Bahan Bantu Belajar Komputer, LCD, lembaran kerja (kad & kertas A4), alat tulis,
Tahap Penguasaan TP 3 DAN 4
Lembaran kerja/Pentaksiran
[ ] / Semua murid menguasai objektif.
Refleksi [ ] / murid menguasai objektif dan diberikan latihan pengayaan.
Bil murid tidak hadir ( ) [ ] / murid tidak menguasai objektif dan diberikan latihan pemulihan.
[ ] PdP ditangguhkan kerana :

Mata Pelajaran 4.0 Penghasilan Projek


Kelas / Bil Murid 4 NITROGEN / KUMPULAN A
Masa / Tarikh 12.40 -1.40 petang
Standard kandungan 4.1 Menghasilkan Projek Berasaskan Bahan Bukan Logam Dengan Litar Elektrik.
4.1.1 Mengenal pasti projek berpandukan manual.
4.1.2 Menyatakan bahan bukan logam yang akan digunakan seperti kayu, papan lapis, medium-
Standard Pembelajaran
density fibreboard (MDF), plastic dan mounting board
4.1.3 Membuat anggaran kos bahan dan komponen.
Pada akhir pengajaran dan pembelajaran ini, murid dapat:
1. Membaca manual dengan betul
Objektif Pembelajaran
2. Menyatakan bahan bukan logam berdasarkan manual yang diberi.
3. Menentukan kos bahan dan komponen..
Ringkasan Murid dapat memahami manual , menentukan bahan dan kos
1. Boleh membaca manual.
Kemahiran 2. Mengenal pasti bahan yang akan digunakan.
3. Membuat anggaran kos berdasarkan maklumat guru projek
Elemen merentas kurikulum 1.Keusahawanan
EK1 – Boleh mencipta sesutau
EK3 – Membuat anggaran kos
2. Kreativiti dan inovatif – menjana idea
3. Nilai murni – boleh berkomunikasi dengan baik
Set Induksi
1. Guru menghidup dan mematikan suis lampu. Guru bersoaljawab mengenai kepentingan
pencahayaaan. Guru mengaitkan jawapan murid dengan tajuk projek yang akan dibuat iaitu Rumah Api.
Langkah 1
1. Guru mengedarkan manual kepada murid.
(RujukLampiran 1)
2. Murid dikehendaki membaca manual dengan bimbingan guru.
3. Murid mengenal pasti bahan utama projek.
Langkah 2
1. Guru menerangkan jenis-jenis bahan bukan logam yang terdapat di dalam bengkel. Kemudian, guru
menerangkan bahan bukan logam yang biasa digunakan dalam pembinaan projek, seperti berikut :
i) Kayu
Aktiviti Pengajaran dan
ii) Papan Lapis
Pembelajaran
iii) Medium Density Fibreboard (MDF)
iv) Plastik
v) Mounting Board
Langkah 3
1. Murid mengenal pasti dan menyatakan bahan-bahan yang akan digunakan berdasarkan manual
projek.
2. Guru memberikan maklumat tentang kos bahan mengikut harga semasa.
3. Guru menerangkan kaedah mengira kos. (Lampiran 2)
4. Murid membuat anggaran kos dengan cara yang betul.
Penutup
Murid membuat rumusan tentang pelajaran hari ini dan guru
memberi hadiah kepada kumpulan yang menerangkan hasil projek yang lengkap
1. AlatanTangan
Bahan Bantu Mengajar 2. Bahanberkaitan
3. GambarajahProjek
( ) Peta Bulatan, ( )Peta Buih, ( )Peta Buih Berganda, ( )Peta Pokok,
i-THINK
( )Peta Dakap, ( ) Peta Alir, ( )Peta Pelbagai Alir, ( ) Peta Titi
Penilaian Pengajaran dan
Penilaian secara lisan dilakukan semasa proses pembelajaran dan pengajaran berlangsung.
Pembelajaran
Pengetahuan sedia ada Murid pernah mempelajari bahan bukan logam dalam mata pelajaran Sains dan Teknologi
Lembaran kerja/Pentaksiran
[ ] / Semua murid menguasai objektif.
[ ] / murid menguasai objektif dan diberikan latihan pengayaan.
Refleksi [ ] / murid tidak menguasai objektif dan diberikan latihan pemulihan.
Bil murid tidak hadir ( ) [ ] PdP ditangguhkan kerana :
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
RABU 22.JUN. 2016

CU
TI
SE
MP
EN
A
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
KHAMIS 23.JUN. 2016

Mata Pelajaran / Kelas MATEMATIK / 6 LITIUM


Tajuk PERKAITAN DAN ALGEBRA/10. NISBAH DAN KADARAN
Masa 8.50 – 9.50 pagi
Standard Kandungan 10.1 Nisbah dan kadaran.
i.Mewakilkan nisbah dua kuantiti dalam bentuk a:b atau a, yang
b
Standard Pembelajaran
melibatkan nisbah:
a.bahagian kepada bahagian / b.bahagian kepada keseluruhan dan / c.keseluruhan kepada bahagian.
Pada akhir pembelajaran murid dapat :
I).Mewakilkan nisbah dua kuantiti dalam bentuk a:b atau a, yang
Objektif Pembelajaran b
melibatkan nisbah:
a.bahagian kepada bahagian / b.bahagian kepada keseluruhan dan / c.keseluruhan kepada bahagian
1.Guru memaparkan gambar rajah pada murid. Guru mengemukakan soalan yang berkaitan dengan
nisbah
2.Guru memaparkan beberapa lagi gambar yang berkaitan. Guru memanggil beberapa murid untuk
Aktiviti
menyelesaikan soalan yang diberikan.
3.Guru membentuk kumpulan dan memberikan soalan untuk diselesaikan.
4.Guru mengedarkan lembaran kerja.
KREATIVITI DAN INOVASI
Menghasilkan idea dari pemerhatian, menilai idea secara kritis, fenomena dapatan makna,
EMK Mengimbas kembali idea, membuat perkaitan, mengubahsuai idea
NILAI MURNI DAN SIKAP KEUSAHAWANAN:
Kerjasama, tolong-menolong, rajin, yakin, adil, fokus
Bahan Bantu Belajar Bahan maujud, gambar, kertas A4 dan lembaran kerja
Kemahiran Abad Ke-21 Keluwesan, Membuat keputusan, Kritis
( ) Peta Bulatan, ( )Peta Buih, ( )Peta Buih Berganda, ( )Peta Pokok,
i-THINK
( )Peta Dakap, ( ) Peta Alir, ( )Peta Pelbagai Alir, ( ) Peta Titi
Penilaian Pengajaran Dan Ditafsir murid melalui aktiviti secara kumpulan dan individu bagi mengelas mengikut tahap penguasaan
Pembelajaran (Tp) yang ditetapkan dalam DSKP. TP 2 dan 3
Lembaran kerja/Pentaksiran
[ ] / Semua murid menguasai objektif.
Refleksi [ ] / murid menguasai objektif dan diberikan latihan pengayaan.
Bil murid tidak hadir ( ) [ ] / murid tidak menguasai objektif dan diberikan latihan pemulihan.
[ ] PdP ditangguhkan kerana :

Mata Pelajaran / Kelas MATEMATIK / 4 HIDROGEN


Tajuk 8.PERPULUHAN
Masa 11.10 – 12.10 TENGAH HARI
Standard Kandungan 8.6 Pembahagian nombor perpuluhan.
(i) Membahagi nombor perpuluhan dengan nombor satu digit dan hasilnya hingga tiga tempat
Standard Pembelajaran
perpuluhan.
Pada akhir pdp murid dapat :
Objektif Pembelajaran (i) Membahagi nombor perpuluhan dengan nombor satu digit dan hasilnya hingga tiga tempat
perpuluhan.
1.Guru menyediakan kotak misteri yang berisi kad nombor perpuluhan dan meminta murid mengambil
kad nombor dan menyebut nombor perpuluhan.
2.Guru mengedar kad bahagi pada murid dan meminta murid berbincang bersama membentuk dan
Aktiviti membahagi nombor yang diberikan.
3.Guru membimbing murid dalam menyusun nombor perpuluhan dengan betul dan membuat aktiviti
dalam kumpulan.
4.Guru mengedarkan lembaran kerja
KREATIVITI DAN INOVASI:
Menghasilkan idea melalui pemerhatian dan menyatakan idea secara lisan
EMK NILAI MURNI DAN SIKAP KEUSAHAWANAN:
Bekerjasama dalam kumpulan dan berani membuat keputusan
Bahan Bantu Belajar Objek sekeliling, Lembaran kerja
( ) Peta Bulatan, ( )Peta Buih, ( )Peta Buih Berganda, ( )Peta Pokok,
i-THINK
( )Peta Dakap, ( ) Peta Alir, ( )Peta Pelbagai Alir, ( ) Peta Titi
Penilaian Pengajaran Dan
Pemerhatian, perbincangan , Lembaran kerja TP 3 dan 4
Pembelajaran (Tp)
Lembaran kerja/Pentaksiran
[ ] / Semua murid menguasai objektif.
Impak [ ] / murid menguasai objektif dan diberikan latihan pengayaan.
Bil murid tidak hadir ( ) [ ] / murid tidak menguasai objektif dan diberikan latihan pemulihan.
[ ] PdP ditangguhkan kerana :
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
JUMAAT 24.JUN. 2016

Mata Pelajaran dan Kelas SEJARAH 4 LITIUM


Tema/Tajuk 4. Kerajaan Melayu Awal
Masa 8.20 – 8.50 pagi
S. Kandungan: 4.1 Mengetahui dan memahami kedudukan kerajaan melayu awal

4.1.3 Menamakan laut, selat, teluk dan pulau pada peta di sekitar kerajaan Melayu Awal
S. Pembelajaran:
K 4.1.6 Menyatakan keperluan menjaga kebersihan persisiran pantai

Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid akan dapat;


Objektif 1. Menamakan dan menandakan 3 lokasi kerajaan – kerajaan Melayu pada peta Malaysia
2. Menyebut keistimewaan kerajaan – kerajaan Melayu awal.
1. Guru menayangkan slaid peta Malaysia
2. Bersoal jawab dan perbincangan tentang lokasi kerajaan – kerajaan Melayu di Malaysia
Aktiviti
3. Mengenalpasti keistimewaan setiap kerajaan – kerajaan Melayu awal
4. Menjelaskan kegiatan ekonomi di setiap lokasi – cara hidup.
Nilai Murni – bersyukur, kerjasama, rajin, kreatif
KPS - Elemen asas sejarah
EMK
Dimensi Kewarganegaraan – perasaan kekitaan
TMK – belajar melalui TMK
( ) Peta Bulatan, ( )Peta Buih, ( )Peta Buih Berganda, ( )Peta Pokok,
i-THINK
( )Peta Dakap, ( ) Peta Alir, ( )Peta Pelbagai Alir, ( ) Peta Titi
Bahan Bantu Belajar Komputer riba , LCD, gambar peta, lembaran kerja
Tahap Penguasaan TP 3 DAN 4
Lembaran kerja/Pentaksiran
[ ] / Semua murid menguasai objektif.
Refleksi [ ] / murid menguasai objektif dan diberikan latihan pengayaan.
Bil murid tidak hadir ( ) [ ] / murid tidak menguasai objektif dan diberikan latihan pemulihan.
[ ] PdP ditangguhkan kerana :

Mata Pelajaran dan Kelas SEJARAH 4 HIDROGEN


Tema/Tajuk 4. Kerajaan Melayu Awal
Masa 9.40 – 10.10 pagi
S. Kandungan: 4.1 Mengetahui dan memahami kedudukan kerajaan melayu awal
4.1.3 Menamakan laut, selat, teluk dan pulau pada peta di sekitar kerajaan Melayu Awal
S. Pembelajaran:
K 4.1.6 Menyatakan keperluan menjaga kebersihan persisiran pantai
Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid akan dapat;
Objektif 1. Menamakan dan menandakan 3 lokasi kerajaan – kerajaan Melayu pada peta Malaysia
2. Menyebut keistimewaan kerajaan – kerajaan Melayu awal.
1. Guru menayangkan slaid peta Malaysia
2. Bersoal jawab dan perbincangan tentang lokasi kerajaan – kerajaan Melayu di Malaysia
Aktiviti
3. Mengenalpasti keistimewaan setiap kerajaan – kerajaan Melayu awal
4. Menjelaskan kegiatan ekonomi di setiap lokasi – cara hidup.
Nilai Murni – bersyukur, kerjasama, rajin, kreatif
KPS - Elemen asas sejarah
EMK
Dimensi Kewarganegaraan – perasaan kekitaan
TMK – belajar melalui TMK
( ) Peta Bulatan, ( )Peta Buih, ( )Peta Buih Berganda, ( )Peta Pokok,
i-THINK ( )Peta Dakap, ( ) Peta Alir, ( )Peta Pelbagai Alir, ( ) Peta Titi
Bahan Bantu Belajar Komputer riba , LCD, gambar peta, lembaran kerja
Tahap Penguasaan TP 3 DAN 4
Lembaran kerja/Pentaksiran
[ ] / Semua murid menguasai objektif.
Refleksi [ ] / murid menguasai objektif dan diberikan latihan pengayaan.
Bil murid tidak hadir ( ) [ ] / murid tidak menguasai objektif dan diberikan latihan pemulihan.
[ ] PdP ditangguhkan kerana :

Mata Pelajaran / Kelas MATEMATIK / 4 HIDROGEN


Tajuk 8.PERPULUHAN
Masa 10.10 – 11.05 pagi
Standard Kandungan 8.6 Pembahagian nombor perpuluhan.
(i) Membahagi nombor perpuluhan dengan nombor satu digit dan hasilnya hingga tiga tempat
Standard Pembelajaran
perpuluhan.
Pada akhir pdp murid dapat :
Objektif Pembelajaran (i) Membahagi nombor perpuluhan dengan nombor satu digit dan hasilnya hingga tiga tempat
perpuluhan.
1.Guru menyediakan kotak misteri yang berisi kad nombor perpuluhan dan meminta murid mengambil
kad nombor dan menyebut nombor perpuluhan.
2.Guru mengedar kad bahagi pada murid dan meminta murid berbincang bersama membentuk dan
Aktiviti membahagi nombor yang diberikan.
3.Guru membimbing murid dalam menyusun nombor perpuluhan dengan betul dan membuat aktiviti
dalam kumpulan.
4.Guru mengedarkan lembaran kerja
KREATIVITI DAN INOVASI:
Menghasilkan idea melalui pemerhatian dan menyatakan idea secara lisan
EMK NILAI MURNI DAN SIKAP KEUSAHAWANAN:
Bekerjasama dalam kumpulan dan berani membuat keputusan
Bahan Bantu Belajar Objek sekeliling, Lembaran kerja
( ) Peta Bulatan, ( )Peta Buih, ( )Peta Buih Berganda, ( )Peta Pokok,
i-THINK
( )Peta Dakap, ( ) Peta Alir, ( )Peta Pelbagai Alir, ( ) Peta Titi
Penilaian Pengajaran Dan
Pemerhatian, perbincangan , Lembaran kerja TP 4 dan 5
Pembelajaran (Tp)
Lembaran kerja/Pentaksiran
[ ] / Semua murid menguasai objektif.
Impak [ ] / murid menguasai objektif dan diberikan latihan pengayaan.
Bil murid tidak hadir ( ) [ ] / murid tidak menguasai objektif dan diberikan latihan pemulihan.
[ ] PdP ditangguhkan kerana :

Mata Pelajaran dan Kelas SEJARAH 4 NITROGEN


Tema/Tajuk 4. Kerajaan Melayu Awal
Masa 11. – 12.10 tengahari
S. Kandungan: 4.1 Mengetahui dan memahami kedudukan kerajaan melayu awal
4.1.3 Menamakan laut, selat, teluk dan pulau pada peta di sekitar kerajaan Melayu Awal
S. Pembelajaran:
K 4.1.6 Menyatakan keperluan menjaga kebersihan persisiran pantai
Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid akan dapat;
Objektif 1. Menamakan dan menandakan 3 lokasi kerajaan – kerajaan Melayu pada peta Malaysia
2. Menyebut keistimewaan kerajaan – kerajaan Melayu awal.
1. Guru menayangkan slaid peta Malaysia
2. Bersoal jawab dan perbincangan tentang lokasi kerajaan – kerajaan Melayu di Malaysia
Aktiviti
3. Mengenalpasti keistimewaan setiap kerajaan – kerajaan Melayu awal
4. Menjelaskan kegiatan ekonomi di setiap lokasi – cara hidup.
Nilai Murni – bersyukur, kerjasama, rajin, kreatif
KPS - Elemen asas sejarah
EMK
Dimensi Kewarganegaraan – perasaan kekitaan
TMK – belajar melalui TMK
( ) Peta Bulatan, ( )Peta Buih, ( )Peta Buih Berganda, ( )Peta Pokok,
i-THINK
( )Peta Dakap, ( ) Peta Alir, ( )Peta Pelbagai Alir, ( ) Peta Titi
Bahan Bantu Belajar Komputer riba , LCD, gambar peta, lembaran kerja
Tahap Penguasaan TP 3 DAN 4
Lembaran kerja/Pentaksiran
[ ] / Semua murid menguasai objektif.
Refleksi [ ] / murid menguasai objektif dan diberikan latihan pengayaan.
Bil murid tidak hadir ( ) [ ] / murid tidak menguasai objektif dan diberikan latihan pemulihan.
[ ] PdP ditangguhkan kerana :
