Anda di halaman 1dari 4

RPH

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN


TARIKH / TINGKATAN 4S2
HARI / 14 September 2022 Rabu 24
MINGGU KEHADIRAN
7/7
MURID
MATA
Sains Komputer 11:45am-
PELAJARAN
MASA 12:45pm (60
minit)
BIDANG
PEMBELAJA 2.0 Pangkalan Data
RAN
STANDARD
2.3 Pembangunan Pangkalan Data Hubungan
KANDUNGAN
STANDARD
2.3.1 Membina jadual berpandukan skema hubungan menggunakan perisian pangkalan data
PEMBELAJA
hubungan.
RAN
OBJEKTIF Selepas mengikuti pembelajaran ini, pelajar-pelajar dapat:
PEMBELAJA i. Membina sekurang-kurangnya satu (1) jadual berpandukan skema hubungan
RAN menggunakan aplikasi xampp.
◻ Komunikasi ◻ Kritis
PAK21 ◻ Kolaboratif ◻ Kreatif ◻ Nilai
Berdaya saing,
NILAI
bertanggungjawab

EMK Sains dan Teknologi, Kreativiti dan Inovasi, Teknologi Maklumat dan Komunikasi

1. Mengaplikasi
KBAT 2. Menganalisis
3. Menilai
PENGETAHU Mengetahui proses penukaran erd kepada skema hubungan sebelum membina pangkalan data
AN SEDIA menggunakan aplikasi xampp.
ADA
PELAJAR
BAHAN BAHAN BANTU BELAJAR/MENGAJAR: Buku Teks Sains Komputer Tingkatan 4, slaid
BANTU PowerPoint, aplikasi xampp
BELAJAR /
BAHAN
BANTU
MENGAJAR
LANGKAH PEMBELAJARAN / AKTIVITI PEMBELAJARAN DAN PEMUDAHCARAAN (PdPc)
*PB (Guru digalakkan untuk melaksanakan pengajaran bermakna)
Isi Pelajaran / Aktiviti Pembelajaran Strategi / Kaedah /
Langkah Kemahiran Teknik / Nilai /
KBAT / BBM
RPH

Isi Pelajaran: 1. Guru memulakan sesi pembelajaran Strategi:


Mengetahui proses dengan memaparkan sebuah erd di skrin Berpusatkan guru
penukaran erd di hadapan kelas.
kepada skema Kaedah:
hubungan sebelum 2. Guru kemudiannya meminta pelajar Pengajaran langsung
membina pangkalan untuk menukarkan erd tersebut kepada
data menggunakan skema hubungan di papan putih. Teknik:
aplikasi xampp. Soal jawab,
3. Guru membincangkan bersama-sama penerangan
pelajar jawapan yang ditulis oleh wakil
Set Induksi:
pelajar di papan putih tersebut. Nilai:
11:45am-
Berdaya saing,
11:55am
bertanggungjawab
(5 minit)
KBAT:
-

BBM:
Buku teks sains
komputer tingkatan 4,
slaid PowerPoint

ABM: Komputer riba

Langkah 1: Objektif 1: 1. Guru menjelaskan kepada pelajar Strategi:


11:55am- Membina sekurang- langkah demi langkah cara Berpusatkan guru,
12:40pm kurangnya satu (1) menggunakan aplikasi xampp. berpusatkan bahan
(45 minit) jadual berpandukan
skema hubungan 2. Kemudian, guru menerangkan cara-cara Kaedah:
menggunakan untuk membina pangkalan data Pengajaran langsung
aplikasi xampp. menggunakan pernyataan SQL.
Teknik:
Kemahiran: 3. Seterusnya, guru juga memberikan dan Penerangan,
Pelajar menjelaskan pernyataan SQL bagi perbincangan, main
menggunakan membina jadual menggunakan aplikasi peranan (role play)
kemahiran
xampp tersebut.
menganalisis dan
menilai Nilai:
pengetahuan baharu. 4. Guru meminta pelajar untuk membina Berdaya saing,
jadual menggunakan situasi yang lain bertanggungjawab
bagi menguji tahap pemahaman mereka.
KBAT:
5. Sesi perbincangan dilakukan bagi binaan Mengaplikasi
jadual tersebut antara pelajar dan guru.
BBM:
Buku teks sains
komputer tingkatan 4,
slaid PowerPoint,
RPH

aplikasi xampp

ABM:
Komputer riba
Rumusan 1. Guru meminta pelajar untuk menangkap Strategi:
layar bagi bahagian ‘output’ pada jadual Berpusatkan guru
yang pelajar telah bina dan hantar
melalui ‘whatsaap group’ untuk Kaedah:
semakkan. Pengajaran langsung

2. Kemudian, Guru merumuskan sesi Teknik:


pembelajaran dengan ringkas. Penerangan,

Nilai:
Penutup: Berdaya saing,
12:40pm- bertanggungjawab
12:45pm
(5 minit) KBAT:
-

BBM:
Buku teks sains
komputer tingkatan 4,
slaid PowerPoint,
aplikasi xampp

ABM:
Komputer riba
PdP ditangguhkan
kerana:
REFLEKSI ◻
Mesyuarat/Kursu
Sesi pdp pada hari dijalankan dengan lancar oleh kerana pelajar yang hadir pada hari ini s
iaitu seramai 7 berjaya mencapai objektif yang diukur melalui aktiviti yang diberikan oleh ◻ Program Sekolah
guru. Namun, pada masa sesi pdp berjalan, terdapat masalah teknikal yang dihadapi oleh ◻ Guru Pengiring
pelajar yang menyebabkan masa aktiviti tidak cukup untuk dijalankan. ◻ Aktiviti Luar
◻ Cuti Rehat/Cuti
Sakit
__7__/__7__ murid mencapai objektif ◻ Cuti
__0__/__7__ murid belum mencapai objektif Peristiwa/Cuti
Am
◻ Cuti
TINDAKAN SUSULAN Bencana/Cuti
Tindakan susulan untuk mengatasi masalah pelajar:- Khas
◻ Lain-lain:
Cadangan penambahbaikan bagi sesi pdp ialah guru dan pelajar perlu memastikan bahan ______________
yang digunakan untuk belajar seperti komputer riba dan juga aplikasi boleh digunakan ______
dengan lancar. ______________
______
RPH

Disediakan oleh, Disahkan oleh,

_____________________________ _____________________________
(MICHELINA ANAK MILET) ( )
