Anda di halaman 1dari 3

Mata pelajaran Sains Komputer

Tarikh /hari 18 September 2023 (Isnin)


Tingkatan 4 Gamma
Bilangan murid / pelajar 15
Masa 1.15am – 12.15pm (1 jam)
Tema PANGKALAN DATA
Tajuk 2.2 REKABENTUK PANGKALAN DATA HUBUNGAN
Kemahiran fokus Mengaplikasi
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

STANDARD KANDUNGAN STANDARD PEMBELAJARAN

2.2 REKABENTUK PANGKALAN DATA 2.2.5 Melaksanakan proses penormalan data


HUBUNGAN sehingga 3NF terhadap skema hubungan

Objektif: Pada akhir proses pengajaran dan pembelajaran ini, murid / pelajar dapat:
BIL OBJEKTIF
1. Memecahkan data 0NF kepada 1NF, 2NF dan 3NF
2. Menghubung kait ciri 0NF,1NF,2NF dan 3NF dengan jenis kebergantungan fungsi
3. Melaksanakan proses penormalan data sehingga 3NF terhadap skema hubungan

Kriteria Kejayaan
BIL KRITERIA KEJAYAAN
1. Mempelajari Rekabentuk Pangkalan Data Hubungan

2. Menghubung kait ciri 0NF,1NF,2NF dan 3NF dengan jenis kebergantungan fungsi
3. Melaksanakan proses penormalan data sehingga 3NF terhadap skema hubungan

Pengetahuan sedia ada murid / pelajar :

1. Kekunci Primer dan Asing

2. Jenis Kebergantungan Fungsi

KBAT/ I-THINK
1. Mengaplikasi

Langkah Isi Pelajaran Aktiviti Pengajaran dan Bahan Bantu Catatan


Pengajaran Pembelajaran Mengajar
Set Induksi Guru mengimbas pengetahuan sedia Kemahiran :
(5 minit) ada murid dan merangsang minat Mahir
serta perhatian murid terhadap tajuk Berkomunikai
yang bakal dipelajari melalui EMK :
Sumbang saran antara guru dan Kepimpinan
murid Nilai :
Ketekunan
Langkah 1 Pengenalan 1. Murid membuat perkaitan antara Buku teks
objektif pembelajaran dan kriteria Slaid Kemahiran :
kejayaan dengan Sub-topik Mahir
2. Guru memberi Berkomunikai
penerangan/tunjuk ajar berkaitan EMK :
Sub-topik melalui video Kepimpinan
3. Melukis jadual dan menunjukkan Nilai :
perkaitan antara fungsi-fungsi. Ketekunan

Langkah 2 Menguji 1. Murid Melaksanakan proses Papan Putih


kefahaman penormalan data sehingga 3NF Buku Teks Kemahiran :
terhadap skema hubungan dengan Mahir
melakukan aktiviti ( bimbingan dan Berkomunikai
tunjuk ajar guru) EMK :
2. Bersoal jawab tentang ciri Kepimpinan
0NF,1NF,2NF, dan 3 NF Nilai :
Ketekunan

Langkah 3 Mengaplikasi 1. Murid mengesan kesalahan pada Kemahiran :


jadual 0NF,1 NF, 2NF dan 3 NF Mahir
yang diberi Berkomunikai
EMK :
Kepimpinan
Nilai :
Ketekunan
Penutup Guru merumuskan pelajaran hari
Kemahiran :
ini dan memberi kerja rumah
Mahir
berkaitan Sub-topik.
Berkomunikai
EMK :
Kepimpinan
Nilai :
Ketekunan

REFLEKSI

15/15 orang murid dapat menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan pengayaan / pengukuhan.
0/15 orang murid tidak menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan pemulihan.
KEKUATAN:
Aktiviti pengajaran & pembelajaran berjaya dilaksanakan seperti dalam perancangan
KEKURANGAN:

CADANGAN PENAMBAHBAIKAN:
Project Based Learning (PBL)
