Anda di halaman 1dari 4

RPH

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN


TARIKH / TINGKATAN 4S2
HARI / 5 Oktober 2022 Rabu 27
MINGGU KEHADIRAN
7/7
MURID
MATA
Sains Komputer 11:45am-
PELAJARAN
MASA 12:45m (60
minit)
BIDANG
PEMBELAJA 2.0 Pangkalan Data
RAN
STANDARD
2.3 Pembangunan Pangkalan Data Hubungan
KANDUNGAN
STANDARD
2.3.5 Menjana laporan berdasarkan hasil query.
PEMBELAJA
RAN
OBJEKTIF Selepas mengikuti pembelajaran ini, pelajar-pelajar dapat:
PEMBELAJA i. Menghasilkan sekurang-kurangnya satu (1) laporan berdasarkan hasil query yang telah
RAN dibina.
◻ Komunikasi ◻ Kritis
PAK21 ◻ Kolaboratif ◻ Kreatif ◻ Nilai
Berdaya saing,
NILAI
bertanggungjawab

EMK Sains dan Teknologi, Kreativiti dan Inovasi, Teknologi Maklumat dan Komunikasi

KBAT 1. Mengaplikasi

PENGETAHU Mengetahui pernyataan asas SQL yang digunakan di pangkalan data.


AN SEDIA
ADA
PELAJAR
BAHAN BAHAN BANTU BELAJAR/MENGAJAR: Buku Teks Sains Komputer Tingkatan 4, slaid
BANTU PowerPoint, aplikasi xampp, papan putih, pen marker, lembaran kerja
BELAJAR /
BAHAN
BANTU
MENGAJAR
LANGKAH PEMBELAJARAN / AKTIVITI PEMBELAJARAN DAN PEMUDAHCARAAN (PdPc)
*PB (Guru digalakkan untuk melaksanakan pengajaran bermakna)
Isi Pelajaran / Aktiviti Pembelajaran Strategi / Kaedah /
Langkah Kemahiran Teknik / Nilai /
KBAT / BBM
RPH

Isi Pelajaran: 1. Guru memulakan sesi pdp dengan Strategi:


Sesi perbincangan meminta pelajar untuk mengeluarkan Berpusatkan guru
kerja rumah dan lembaran kerja yang diberikan oleh guru
penerangan objektif pada sesi pdp yang lepas untuk membuat Kaedah:
pembelajaran. sesi perbincangan. Pengajaran langsung

2. Selesai sahaja sesi imbas kembali, guru Teknik:


menerangkan objektif pembelajaran Penerangan,
yang pelajar perlu capai pada hari perbincangan
Set Induksi:
tersebut.
11:45am-
Nilai:
11:50am
Berdaya saing,
(5 minit)
bertanggungjawab

KBAT:
-

BBM:
Lembaran kerja

ABM:
-
Langkah 1: Objektif 1: 1. Guru mula memaparkan isi pelajaran Strategi:
11:50am- Menghasilkan dalam slaid PowerPoint untuk Berpusatkan guru
12:20pm sekurang-kurangnya diterangkan kepada pelajar.
(30 minit) satu (1) laporan Kaedah:
berdasarkan hasil 2. Dalam pada itu, guru meminta pelajar Pengajaran langsung
query yang telah untuk memulakan aplikasi xampp bagi
dibina. memasukkan langkah-langkah yang Teknik:
diterangkan untuk menghasilkan Penerangan,
Kemahiran: laporan. perbincangan
Pelajar
menggunakan 3. Kemudian, guru membiarkan pelajar Nilai:
kemahiran
menyelesaikan langkah yang seterusnya Berdaya saing,
mengaplikasi
pengetahuan baharu. dan guru pula bertindak sebagai bertanggungjawab
pemantau.
KBAT:
4. Guru membincangkan dan menjelaskan Mengaplikasi
error yang terdapat dalam masa pelajar
membuat pangkalan data tersebut dan BBM:
membantu pelajar menyelesaikan error Slaid PowerPoint,
tersebut. aplikasi xampp

ABM:
Komputer riba
RPH

Latihan 1. Guru meminta pelajar bersedia dalam Strategi:


pengukuhan masa lima minit sebelum memulakan Berpusatkan aktiviti
sesi kuiz.
Kaedah:
2. Kemudian, kuiz dimulakan dan guru Kuiz
sebagai host.
Teknik:
3. Pelajar yang mendapat jawapan yang Soal jawab
betul akan diberikan markah.
Langkah 2: Nilai:
12:20pm- Berdaya saing,
12:40pm
(20 minit) bertanggungjawab

KBAT:
Mengaplikasi

BBM:
Lembaran kerja

ABM:
-
Rumusan 1. Guru meminta pelajar untuk menulis di Strategi:
papan putih segala pengetahuan yang Berpusatkan guru
didapati sepanjang pdp ini dijalankan.
Kaedah:
2. Kemudian, sesi perbincangan dilakukan. Pengajaran langsung

3. Seterusnya, guru menerangkan secara Teknik:


ringkas topik yang dipelajari pada sesi Penerangan
pdp ini untuk memudahkan pelajar
faham secara dalam topik yang Nilai:
Penutup:
dipelajari pada hari tersebut. Berdaya saing,
9:25m-9:30m
bertanggungjawab
(5 minit)
KBAT:
-

BBM:
-

ABM:
Papan tulis, pen
marker
REFLEKSI PdP ditangguhkan
Kehadiran pelajar pada sesi pdp hari ini adalah 7/7 dan ketujuh pelajar tersebut berjaya kerana:
mencapai objektif pembelajaran pada hari ini di mana guru membantu mereka dengan ◻
menunjukkan cara bagaimana menggunakan aplikasi xampp yang menggantikan Mesyuarat/Kursu
RPH

s
◻Program Sekolah
◻Guru Pengiring
Microsoft Access untuk membina pangkalan data. Kelebihan bagi sesi pdp ini ialah ◻ Aktiviti Luar
pelajar dapat menerima arahan guru dengan baik. Kelemahan sesi pdp ini pula ialah ◻ Cuti Rehat/Cuti
terdapat seorang pelajar yang mengalami masalah teknikal akan tetapi masalah tersebut Sakit
dapat diselesaikan dengan baik. ◻Cuti
Peristiwa/Cuti
__7__/__7__ murid mencapai objektif Am
__0__/__7__ murid belum mencapai objektif ◻ Cuti
Bencana/Cuti
Khas
TINDAKAN SUSULAN ◻ Lain-lain:
Tindakan susulan untuk mengatasi masalah pelajar:- ______________
______
______________
______

Disediakan oleh, Disahkan


oleh,

Michelina
_____________________________
(MICHELINA ANAK MILET)
