Anda di halaman 1dari 4

RPH

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN


TARIKH / TINGKATAN 4S2
HARI / 3 Oktober 2022 Isnin 27
MINGGU KEHADIRAN
6/7
MURID
MATA
Sains Komputer 8:00am-
PELAJARAN
MASA 9:30pm (1 jam
30 minit)
BIDANG
PEMBELAJA 2.0 Pangkalan Data
RAN
STANDARD
2.3 Pembangunan Pangkalan Data Hubungan
KANDUNGAN
2.3.5 Menghasilkan satu sistem maklumat mudah melalui makro menggunakan menu
STANDARD (switchboard) yang mengandungi
PEMBELAJA (i) Borang
RAN (ii) Laporan
(iii) Keluar dari sistem
OBJEKTIF Selepas mengikuti pembelajaran ini, pelajar-pelajar dapat:
PEMBELAJA i. Menghasilkan sekurang-kurangnya satu (1) sistem maklumat mudah yang mengadungi
RAN borang, laporan dan keluar dari sistem.
◻ Komunikasi ◻ Kritis
PAK21 ◻ Kolaboratif ◻ Kreatif ◻ Nilai
Berdaya saing,
NILAI
bertanggungjawab

EMK Sains dan Teknologi, Kreativiti dan Inovasi, Teknologi Maklumat dan Komunikasi

KBAT 1. Mengaplikasi

PENGETAHU Mengetahui pernyataan asas SQL yang digunakan di pangkalan data.


AN SEDIA
ADA
PELAJAR
BAHAN BAHAN BANTU BELAJAR/MENGAJAR: Buku Teks Sains Komputer Tingkatan 4, slaid
BANTU PowerPoint, aplikasi xampp, papan putih, pen marker
BELAJAR /
BAHAN
BANTU
MENGAJAR
LANGKAH PEMBELAJARAN / AKTIVITI PEMBELAJARAN DAN PEMUDAHCARAAN (PdPc)
*PB (Guru digalakkan untuk melaksanakan pengajaran bermakna)
Isi Pelajaran / Aktiviti Pembelajaran Strategi / Kaedah /
Langkah Kemahiran Teknik / Nilai /
KBAT / BBM
RPH

Isi Pelajaran: 1. Guru menyemak kehadiran pelajar Strategi:


Sesi imbas kembali sebelum memulakan sesi pdp. Berpusatkan guru
dan penerangan
objektif 2. Kemudian, guru memulakan sesi pdp Kaedah:
pembelajaran. dengan mengimbas kembali topik Pengajaran langsung
pembelajaran yang lepas.
Teknik:
3. Selesai sahaja sesi imbas kembali, guru Penerangan
menerangkan objektif pembelajaran
Set Induksi:
yang pelajar perlu capai pada hari Nilai:
8:00am-8:05am
tersebut. Berdaya saing,
(5 minit)
bertanggungjawab

KBAT:
-

BBM:
-

ABM:
-
Objektif 1: 1. Guru mula memaparkan isi pelajaran Strategi:
Menghasilkan yang akan diterangkan menggunakan Berpusatkan guru
sekurang-kurangnya salid PowerPoint.
satu (1) sistem Kaedah:
maklumat mudah 2. Guru menerangkan isi pelajaran tersebut Pengajaran langsung
yang mengadungi kepada pelajar dengan mengaitkan
borang, laporan dan beberapa contoh yang bersesuaian. Teknik:
keluar dari sistem. Penerangan,
3. Kemudian, guru meminta pelajar perbincangan
Kemahiran: menyenaraikan langkah-langkah bagi
Pelajar menghasilkan sistem maklumat yang Nilai:
Langkah 1: menggunakan mengandungi borang, laporan dan keluar Berdaya saing,
8:05am-8:35am kemahiran
(30 minit) dari sistem di papan putih. bertanggungjawab
mengaplikasi
pengetahuan baharu.
4. Guru membincangkan senarai yang KBAT:
ditulis oleh pelajar tersebut bersama Mengaplikasi
pelajar-pelajar lain.
BBM:
Slaid PowerPoint,
aplikasi xampp

ABM:
Komputer riba, papan
putih, pen marker
RPH

Langkah 2: Latihan 1. Guru memberi arahan kepada pelajar Strategi:


8:35am-9:25am pengukuhan untuk menyelesaikan latihan yang Berpusatkan aktiviti
(50 minit) diberikan oleh guru.
Kaedah:
2. Guru memberikan tempoh masa selama Pembelajaran
30 minit kepada pelajar untuk menjawab berasaskan masalah,
soalan-soalan tersebut sebelum beralih perbincangan
kepada perbincangan jawapan.
Teknik:
3. Kemudian, sesi perbincangan Soal jawab
berlangsung di antara guru dan pelajar
mengenai jawapan kepada soalan-soalan Nilai:
latihan tersebut. Berdaya saing,
bertanggungjawab

KBAT:
Mengaplikasi

BBM:
Slaid PowerPoint,
aplikasi xampp

ABM:
Komputer riba
Rumusan 1. Guru meminta pelajar menyenaraikan Strategi:
dan menjelaskan langkah demi langkah Berpusatkan guru
untuk menghasilkan sistem maklumat di
papan putih. Kaedah:
Pengajaran langsung
2. Guru menerangkan secara ringkas topik
yang dipelajari pada sesi pdp ini. Teknik:
Penerangan
3. Kemudian, guru memberikan lembaran
kerja kepada pelajar untuk diselesaikan Nilai:
Penutup:
di rumah dan akan dibincangkan pada Berdaya saing,
9:25m-9:30m
kelas akan dating. bertanggungjawab
(5 minit)
KBAT:
-

BBM:
-

ABM:
Papan tulis, pen
marker
RPH

PdP ditangguhkan
kerana:
REFLEKSI

Seramai 6 orang pelajar yang hadir dalam sesi pdp ini dan berjaya mencapai objektif
Mesyuarat/Kursu
pembelajaran di mana mereka menghasilkan satu sistem maklumat mudah yang
s
mengadungi borang, laporan dan keluar dari sistem dengan menggunakan aplikasi xampp
◻ Program Sekolah
oleh kerana Microsoft Access tiada dalam komputer riba mereka dan pihak sekolah hanya
◻ Guru Pengiring
menyediakan perisian xampp sahaja. Kelebihan yang didapati daripada sesi pdp ini ialah
◻ Aktiviti Luar
guru dan juga pelajar bekerjasama dalam menjalankan aktiviti dalam kelas. Kelemahan
◻ Cuti Rehat/Cuti
yang didapati daripada sesi pdp ini ialah komputer riba yang dimiliki oleh pelajar
Sakit
mempunyai masalah teknikal dan pelajar tersebut terpaksa memulakan baharu pangkalan
◻ Cuti
data yang telah dibina.
Peristiwa/Cuti
Am
__6__/__7__ murid mencapai objektif
◻ Cuti
__1__/__7__ murid belum mencapai objektif
Bencana/Cuti
Khas
◻ Lain-lain:
TINDAKAN SUSULAN
______________
Tindakan susulan untuk mengatasi masalah pelajar:-
______
Cadagan penambahbaikan bagi sesi pdp ini ialah guru haruslah sentiasa peka dengan
______________
masalah teknikal yang dihadapi oleh pelajar.
______

Disediakan oleh, Disahkan


oleh,

Michelina
_____________________________
(MICHELINA ANAK MILET)
