Anda di halaman 1dari 9

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN PENDIDIKAN JASMANI (RPH)

Mata Pelajaran Pendidikan Jasmani

Tarikh 21 September 2022

Masa 08.30 pagi hingga 09.00 pagi

Kelas 3 Aula

Bilangan Murid /26 orang

Tajuk Lontaran Gemilang

Unit Unit 6: Olahragawan Harapan

Kemahiran Kemahiran Olahraga Asas

Fokus Berkebolehan melakukan kemahiran merejam

Tema Pelaksanaan

Kemahiran Sedia Ada Murid melakukan kemahiran merejam

Modul Modul 1: Kemahiran

Modul 1:
Aspek 1 : Kemahiran Pergerakan
Standard Kemahiran
Aspek 2 : Aplikasi Pengetahuan dalam Pergerakan
Aspek 5 : Kesukanan
1.10 Melakukan kemahiran asas balingan dengan lakuan yang betul.
Standard Kandungan 2.10
5.1.
Standard Pembelajaran 1.10.2 Merejam objek bentuk rod pada pelbagai jarak.

1
2.10.2 Menjelaskan postur badan yang betul semasa melakukan rejaman.
5.1.4 Menggunakan alatan mengikut fungsi alatan dengan betul
Hasil Pembelajaran Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat:
Psikomotor : Merejam objek bentuk rod sekurang-kurangnya 2 daripada 3 kali percubaan pada pelbagai jarak
Kognitif : Menjelaskan 1 daripada 3 postur badan yang betul semasa melakukan lemparan dengan betul.
Afektif : Menggunakan alatan mengikut fungsi alatan dengan betul.
Kriteria Kejayaan Murid dapat:
1. Merejam objek bentuk rod pada pelbagai jarak.
2. Menjelaskan postur badan yang betul semasa melakukan rejaman.
3. Menggunakan alatan mengikut fungsi alatan dengan betul.
Pentaksiran Pemerhatian

Penggabungjalinan Koordinasi Badan dan Kekuatan Otot

Kesepaduan Pendidikan Muzik, Bahasa Melayu, Bahasa Inggeris, Matematik

Strategi Utama Berpusatkan Murid, Guru dan Bahan

Tabiat Berfikir (HOM/KBAT) Mengaplikasi

KBKK Menjana Idea, Menghubungkait

Pembelajaran Abad Ke 21 (PAK 21) Try It Out (Mari Mencuba)

Elemen Merentas Kurikulum (EMK) Keusahawanan

1. Bekerjasama
Penerapan Nilai 2. Bersungguh-sungguh
3. Mendengar Arahan
Bahan Bantu Mengajar 1. Skital
2. Wisel
3. Jam Randik
4. Gelung
5. Slalom
6. Span Lembing

2
7. Pembesar Suara
8. Telefon Bimbit
Kemahiran Insaniah (KI) Kemahiran Sosial – Kerja Berpasukan, Keusahawanan, Etika dan Moral

Pedagogi Masa Kini (PMK) Pembelajaran Berasaskan Projek

Langkah / Masa
Aktiviti Fokus Pembelajaran Organisasi Kelas Catatan
(Minit)

Kedudukan murid semasa pemanasan badan: BBM:


 Skital
 Wisel
 Telefon Bimbit
 Pembesar Suara
EMK:
 Keusahawanan
Nilai:
 Kehadiran murid Pemanasan Badan
 Mendengar Arahan
Set Induksi  Bertanya khabar 1. Murid mengikut pergerakan guru
 Bersungguh-
(5 minit) di hadapan dengan iringan muzik.
sungguh
1. Pemanasan Badan
Penggabungjalinan:
 Koordinasi Badan
 Kekuatan Otot
Kesepaduan:
 Bahasa Inggeris
 Pendidikan Muzik
Strategi:
Petunjuk:  Berpusatkan Guru

3
Guru

Murid

Kon

Langkah 1 Penerangan Guru Penerangan Guru Kedudukan murid semasa penerangan guru: BBM:
(6 minit)  Skital
1. Guru bertanyakan pengalaman  Wisel
sedia ada murid. EMK:
2. Guru menerangkan mengenai acara  Etika dan Moral
KBKK:
merejam lembing.
 Menjana Idea
3. Guru membuat demonstrasi tentang
Nilai:
aktiviti yang akan dilakukan.  Mendengar Arahan
4. Murid melihat guru membuat Kesepaduan:
demonstrasi  Bahasa Inggeris
 Bahasa Melayu
Cara Memegang Lembing Strategi:
 Berpusatkan Guru
1. Gaya Amerika.
2. Gaya Finnish.
3. Gaya Pegangan V

Fasa Rejaman
Petunjuk:
1. Fasa persediaan
2. Fasa Melangkah Guru
3. Fasa Rejaman
4. Fasa Ikut Lajak
Murid

4
Kon

Kedudukan murid semasa Rejam ke Gelung: BBM:


 Skital
 Wisel
 Span Lembing
 Slalom
 Gelung
EMK:
 Kemahiran Sosial –
Rejam Ke Gelung Kerja Berpasukan
 Keusahawanan
1. Murid diagihkan kepada 2 KBKK:
kumpulan kecil.  Menghubungkait
2. Lakukan rejaman menggunakan Petujuk: Nilai:
Langkah 2
Rejam Ke Gelung Skital  Bekerjasama
(7 minit) span lembing ke gelung secara
Murid  Mendengar Arahan
bergilir-gilir.
Span Lembing  Bersungguh-
3. Ulang langkah 1 dan 2 sebanyak 3 sungguh
kali. Slalom Penggabungjalinan:
Gelung  Kekuatan Otot
Guru  Koordinasi Badan
Kesepaduan:
 Bahasa Inggeris
 Bahasa Melayu
Strategi:
 Berpusatkan Murid
dan Bahan

Langkah 3 Javelin Throw Kedudukan murid semasa Javelin Throw: BBM:


(7 minit) Javelin Throw  Skital
 Wisel
1. Murid diagihkan kepada 2  Span Lembing

5
 Slalom
 Gelung
 Jam Randik
EMK:
kumpulan kecil.  Kemahiran Sosial –
Kerja Berpasukan
2. Rejam lembing span ke dalam
 Keusahawanan
gelung.
KBKK:
3. Mata diberikan berdasarkan jarak  Menjana Idea
rejaman yang dibuat. Nilai:
4. Lakukan secara bergilir-gilir  Bekerjasama
dengan ahli kumpulan. Petujuk:  Mendengar Arahan
5. Kumpulan yang berjaya Skital  Bersungguh-
mengumpulkan mata yang Murid sungguh
terbanyak dalam tempoh 3 minit Penggabungjalinan:
Span Lembing
dikira pemenang.  Koordinasi Badan
Slalom  Kekuatan Otot
Gelung Strategi:
Guru  Berpusatkan Murid
dan Bahan

Penutup Penyejukkan Badan Kedudukan murid semasa penyejukkan badan: BBM:


(5 minit) Penyejukkan Badan  Skital
Rumusan
 Wisel
1. Angkat tangan dan pusingkan ke  Span Lembing
hadapan sehingga lapan kali.  Slalom
2. Tukar arah dan kira sehingga lapan  Gelung
kali. EMK:
 Kemahiran Sosial –
3. Angkat kaki kanan dan kira
Kerja Berpasukan
sehingga lapan kali. KBKK:
4. Tukar arah dan kira sebanyak lapan  Menghubungkait
kali. Nilai:
5. Tolak siku kanan dan kira sehingga  Mendengar Arahan
lapan. Penggabungjalinan:
6. Tukar arah dan kira sehingga lapan.  Kekuatan Otot
7. Pusing pinggul mengikut arah jam Kesepaduan:

6
dan kira sehingga lapan. Petunjuk:  Bahasa Melayu
8. Tukar arah dan kira sehingga lapan.  Matematik
Guru Strategi:
 Berpusatkan Guru
dan Murid

Murid

Kon
Rumusan

Guru menanyakan murid tentang sesi


pembelajaran hari ini.

1. Bagaimanakah cara yang betul


untuk memegang lembing?

(Gaya Amerika, Finnish dan


Pegangangan V)
Kedudukan murid semasa rumusan:

2. Bagaimanakah posisi yang


betul semasa merejam lembing?

(Badan menghadap sisi dan


berpusing ke hadapan semasa
merejam lembing)

3. Berapakah sudut rejaman agar


lembing yang direjam jauh?

(40-45 darjah)

Guru membuat ringkasan tentang rejam


lembing dan kelas bersurai. Petunjuk:

7
Guru

Murid

Kon

Catatan Refleksi Pelajar:

__________________________________________________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________________________________________________

Catatan Guru Pembimbing:


__________________________________________________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________________________________________________

8
__________________________________________________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________________________________________________

Catatan Pensyarah Penyelia


__________________________________________________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________________________________________________
