Anda di halaman 1dari 5

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

MINGGU 5

TARIKH / HARI 17 April 2022 Ahad


MASA 8:15 am – 9:15 am
KELAS 5 Kavibarathy
MATA PELAJARAN BAHASA MELAYU
TEMA Tema 1: Keluarga Tajuk : Raikan Kejayaan UNIT 3-Hadapi Bersama-sama
Tercinta
STANDARD KANDUNGAN 1.1 Mendengar dan memberikan respons semasa berkomunikasi dalam situasi formal dan
tidak formal
STANDARD PEMBELAJARAN 1.1.3 Mendengar, mentafsir dan memberikan respons terhadap soalan secara kritis dan
kreatif. (MS12)
SISTEM BAHASA
PENDEKATAN PDPC A 21 I-THINK
PEMBELAJARAN Lawatan ke galeri Peta Buih
Gambar besar Peta Dakap
Saya lihat, saya fikir, saya bertanya Peta Titi
Mengulangi semula Peta buih berganda
Penulisan pantas Peta Pokok
Persembahan / Peta Alir
Sumbangsaran / Peta Bulatan
OBJEKTIF Pada akhir pelajaran, murid dapat:
Mentafsir dan memberikan respons terhadap soalan.
Membuat simulasi
KRITERIA KEJAYAAN Murid berjaya sekiranya:
Memberikan respons dalam simulasi
AKTIVITI PEMBELAJARAN Google classroom, WhatsApp
1. Buku teks digunakan sebagai set induksi. (Muka surat 12)
2 Murid membaca dialog dan mengenal pasti perkataan yang sukar.
3. Murid dibahagikan kepada beberapa kumpulan dan diberi situasi.
4. Murid perlu membuat simulasi berdasarkan situasi yang diberi.
5. Guru memberi peneguhan positif kepada murid.
BAHAN BANTU BELAJAR Buku teks
REFLEKSI _____/____ orang murid dapat menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan
pengayaan / pengukuhan.

ELEMEN MERENTAS KURIKULUM KBAT


KREATIVITI & INOVASI SAINS & TEKNOLOGI PENGETAHUAN
KEUSAHAWANAN PKJR KEFAHAMAN /
TMK BAHASA / APLIKASI
PATRIOTISME NILAI MURNI / ANALISIS /
KEMAHIRAN BERFIKIR BELAJAR CARA BELAJAR PENILAIAN
KAJIAN MASA DEPAN PENDIDIKAN ALAM SEKITAR SINTESIS
PENDIDIKAN KEPENGGUNAAN KEPIMPINAN

PENTAKSIRAN DAN PENILAIAN TAHAP PENGUASAAN STANDARD PRESTASI


LATIHAN BERTULIS / 1-MENGETAHUI
LISAN / 2-MEMAHAMI /
KUIZ 3-MENGAPLIKASI
PEMBENTANGAN 4-MENGANALISIS /
SOAL JAWAB / 5-PENILAIAN /
LAIN-LAIN 6-IDEA / KREATIVITI
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

MINGGU 5

TARIKH / HARI 18 April 2022 Isnin


MASA 7:45 am – 8:15 am
KELAS 5 Kavibarathy
MATA PELAJARAN BAHASA MELAYU (PKJR)
TEMA Tema 1: Tajuk : Pengangkutan Awam PKJR
Pengangkutan
Darat
STANDARD KANDUNGAN Kenderaan persendirian, kenderaan awam, kenderaan berat dan jentera
STANDARD PEMBELAJARAN 1.1.5 Membuat keputusan memilih kenderaan awam yang selamatkan mengikut situasi.
2.1.3 Menjelaskan had laju kenderaan yang bergerak di setiap jenis jalan
SISTEM BAHASA
PENDEKATAN PDPC A 21 I-THINK
PEMBELAJARAN Lawatan ke galeri Peta Buih
Gambar besar Peta Dakap
Saya lihat, saya fikir, saya bertanya / Peta Titi
Mengulangi semula Peta buih berganda
Penulisan pantas Peta Pokok
Persembahan Peta Alir
Sumbangsaran / Peta Bulatan
OBJEKTIF Pada akhir pelajaran, murid dapat:
Mengenal pasti kelebihan dan kekurangan menggunakan kenderaan awam
Mengenali had laju di jalan raya
KRITERIA KEJAYAAN Murid berjaya sekiranya:
Memberikan 1 kekurangan dan 1 kelebihan menggunakan kenderaan awam
Membina 1 daripada 4 mengenali had laju di Jalan Raya.
AKTIVITI PEMBELAJARAN 1. Buku PKJR digunakan sebagai set induksi.
2 Murid membaca petikan dan mengenal pasti perkataan yang sukar.
3. Murid mengenal pasti kelebihan dan kekurangan menggunakan kenderaan awam.
4. Murid membina ayat berdasarkan gambar dan frasa.
5. Guru menyemak jawapan murid.
BAHAN BANTU BELAJAR Buku PKJR
REFLEKSI _____/____ orang murid dapat menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan
pengayaan / pengukuhan.

ELEMEN MERENTAS KURIKULUM KBAT


KREATIVITI & INOVASI SAINS & TEKNOLOGI PENGETAHUAN
KEUSAHAWANAN PKJR KEFAHAMAN /
TMK BAHASA / APLIKASI
PATRIOTISME NILAI MURNI / ANALISIS /
KEMAHIRAN BERFIKIR BELAJAR CARA BELAJAR PENILAIAN
KAJIAN MASA DEPAN PENDIDIKAN ALAM SEKITAR SINTESIS
PENDIDIKAN KEPENGGUNAAN KEPIMPINAN

PENTAKSIRAN DAN PENILAIAN TAHAP PENGUASAAN STANDARD PRESTASI


LATIHAN BERTULIS / 1-MENGETAHUI
LISAN / 2-MEMAHAMI /
KUIZ 3-MENGAPLIKASI
PEMBENTANGAN 4-MENGANALISIS /
SOAL JAWAB / 5-PENILAIAN /
LAIN-LAIN 6-IDEA / KREATIVITI
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

MINGGU 5

TARIKH / HARI 18 April 2022 Isnin


MASA 10:45 am – 11:45 am
KELAS 5 Kavibarathy
MATA PELAJARAN BAHASA MELAYU
TEMA Tema 1: Keluarga Tajuk : Swafoto Bersama UNIT 3-Hadapi Bersama-sama
Tercinta
STANDARD KANDUNGAN 2.2 Membaca, memahami, dan menaakul bahan multimedia.
STANDARD PEMBELAJARAN 2.2.1 Membaca dan memahami maklumat berdasarkan bahan multimedia untuk membuat
pertimbangan dan keputusan.(MS13)
SISTEM BAHASA
PENDEKATAN PDPC A 21 I-THINK
PEMBELAJARAN Lawatan ke galeri Peta Buih
Gambar besar Peta Dakap
Saya lihat, saya fikir, saya bertanya Peta Titi
Mengulangi semula Peta buih berganda
Penulisan pantas Peta Pokok
Persembahan / Peta Alir
Sumbangsaran / Peta Bulatan
OBJEKTIF Pada akhir pelajaran, murid dapat:
Membaca dan memahami maklumat
Membuat pertimbangan dan keputusan
KRITERIA KEJAYAAN Murid berjaya sekiranya:
Membuat pertimbagan dengan alasan yang wajar.
AKTIVITI PEMBELAJARAN Google classroom, WhatsApp
1. Buku teks digunakan sebagai set induksi. (Muka surat 13)
2 Murid membaca dua buah iklan yang tersenarai di dalam buku teks.
3. Murid bincang dan membuat pertimbangan sebelum membuat keputusan.
4. Murid memberi alasan dan sebab yang wajar atas keputusan yang dibuat.
5. Guru memberi peneguhan positif kepada murid.
BAHAN BANTU BELAJAR Buku teks dan buku Latihan 2
REFLEKSI _____/____ orang murid dapat menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan
pengayaan / pengukuhan.

ELEMEN MERENTAS KURIKULUM KBAT


KREATIVITI & INOVASI SAINS & TEKNOLOGI PENGETAHUAN
KEUSAHAWANAN PKJR KEFAHAMAN /
TMK BAHASA / APLIKASI
PATRIOTISME NILAI MURNI / ANALISIS /
KEMAHIRAN BERFIKIR BELAJAR CARA BELAJAR PENILAIAN
KAJIAN MASA DEPAN PENDIDIKAN ALAM SEKITAR SINTESIS
PENDIDIKAN KEPENGGUNAAN KEPIMPINAN

PENTAKSIRAN DAN PENILAIAN TAHAP PENGUASAAN STANDARD PRESTASI


LATIHAN BERTULIS / 1-MENGETAHUI
LISAN / 2-MEMAHAMI /
KUIZ 3-MENGAPLIKASI
PEMBENTANGAN 4-MENGANALISIS /
SOAL JAWAB / 5-PENILAIAN /
LAIN-LAIN 6-IDEA / KREATIVITI
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

MINGGU 5

TARIKH / HARI 20 April 2022 Rabu


MASA 8:15 am – 9:15 am
KELAS 5 Kavibarathy
MATA PELAJARAN BAHASA MELAYU
TEMA Tema 1: Keluarga Tajuk : Demi Keluarga Tercinta UNIT 3-Hadapi Bersama-sama
Tercinta
STANDARD KANDUNGAN 4.2 Menghayati keindahan dan kesantunan bahasa dalam bahan sastera.
STANDARD PEMBELAJARAN 4.2.2 Mendeklamasikan sajak dengan nada yang sesuai dan menyatakan maksud sajak.
(MS15)
SISTEM BAHASA Sajak
PENDEKATAN PDPC A 21 I-THINK
PEMBELAJARAN Lawatan ke galeri Peta Buih
Gambar besar Peta Dakap
Saya lihat, saya fikir, saya bertanya Peta Titi
Mengulangi semula Peta buih berganda
Penulisan pantas Peta Pokok
Persembahan / Peta Alir
Sumbangsaran / Peta Bulatan
OBJEKTIF Pada akhir pelajaran, murid dapat:
Mendeklamasikan sajak.
Menyatakan maksud sajak.
KRITERIA KEJAYAAN Murid berjaya sekiranya:
Menerangkan maksud setiap rangkap sajak.
AKTIVITI PEMBELAJARAN Google classroom, WhatsApp
1. Buku teks digunakan sebagai set induksi. (Muka surat 15)
2 Murid membaca sajak dan mengenal pasti perkataan yang sukar.
3. Guru memasang lagu sajak dan murid membuat praktis dengan irama sajak.
4. Secara berpasangan murid membuat persembahan .
5. Guru memberi peneguhan positif kepada murid.
BAHAN BANTU BELAJAR Buku teks, sajak, pembesar suara
REFLEKSI _____/____ orang murid dapat menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan
pengayaan / pengukuhan.

ELEMEN MERENTAS KURIKULUM KBAT


KREATIVITI & INOVASI SAINS & TEKNOLOGI PENGETAHUAN
KEUSAHAWANAN PKJR KEFAHAMAN /
TMK BAHASA / APLIKASI
PATRIOTISME NILAI MURNI / ANALISIS /
KEMAHIRAN BERFIKIR BELAJAR CARA BELAJAR PENILAIAN
KAJIAN MASA DEPAN PENDIDIKAN ALAM SEKITAR SINTESIS
PENDIDIKAN KEPENGGUNAAN KEPIMPINAN
PENTAKSIRAN DAN PENILAIAN TAHAP PENGUASAAN STANDARD PRESTASI
LATIHAN BERTULIS / 1-MENGETAHUI
LISAN / 2-MEMAHAMI /
KUIZ 3-MENGAPLIKASI
PEMBENTANGAN 4-MENGANALISIS /
SOAL JAWAB / 5-PENILAIAN /
LAIN-LAIN 6-IDEA / KREATIVITI
