Anda di halaman 1dari 8

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN (MINGGU 1)

MATA PELAJARAN Pendidikan Kesihatan


KELAS Tahun 5
HARI/ TARIKH Rabu (30/06/2021)
MASA 12:30 – 01:00 Tengahari
BILANGAN MURID 4/9
TEMA/ TAJUK Kekeluargaan
STANDARD KANDUNGAN 4.1 Peranan diri sendiri dan ahli keluarga serta kepentingan institusi kekeluargaan
dalam aspek kesihatan keluarga.
 Penderaan dalam keluarga

STANDARD 4.1.3 Menjana idea cara meminta bantuan untuk menangani penderaan dalam
PEMBELAJARAN keluarga.
OBJEKTIF Pada akhir sesi pengajaran dan pembelajaran, murid dapat:
PEMBELAJARAN  Mengenal pasti 7 idea cara meminta bantuan untuk menangani penderaan
dalam keluarga.

KRITERIA KEJAYAAN Murid dapat mengenal pasti sekurang-kurangnya 6 daripada 8 idea cara meminta
bantuan untuk menangani penderaan dalam keluarga dengan betul.

PENGETAHUAN SEDIA Murid-murid pernah mendengar atau melihat penderaan dalam keluarga.
ADA
PENERAPAN NILAI Pemikiran rasional
KBAT Menilai

PENGGABUNGJALINAN Pendidikan Moral dan Bahasa Tamil.


ELEMEN MERENTAS Kecerdasan pelbagai (Verbal linguistik, visual ruang)
KURIKULUM
BAHAN BANTU Komputer riba, Video, Jamboard, Slaid. Wordwall Lembaran kerja
MENGAJAR

Langkah / Masa Aktiviti Fokus Pembelajaran Organisasi Catatan

• Guru mengadakan sesi 1. Guru menayangkan satu klip BBM: Video


Set Induksi Tayangan klip
(3 Min) soal jawab dengan murid. video kepada murid.
video
Strategi:
2. Murid dikehendaki
Soalan: berpusatkan
Merangsang memerhatikan video tersebut
murid
minat murid dan dengan teliti.
1) Apakah yang berlaku
memperkenalkan 3. Murid diminta untuk
dalam klip video tersebut? Kecerdasan
topik yang menyatakan pendapat
- Penderaan dalam situasi Pelbagai:
mereka pelajari mereka tentang video
keluarga. 1. Verbal
dalam sesi tersebut.
2) Adakah situasi sebegini linguistik
pengajaran dan 4. Guru mengemukakan
memberi kesan buruk kepada 2. Visual
pembelajaran. beberapa soalan tentang
ahli keluarga?
- Ya. video tersebut kepada murid. Kemahiran
Berfikir:
3) Adakah situasi sebegini Menjana idea
boleh dielakkan atau diatasi.
- Boleh dielakkan / diatasi. Nilai:
Keyakinan diri
4) Apakah yang kita akan
pelajari pada hari ini ?
- Kenal pasti idea cara
meminta bantuan untuk
menangani penderaan dalam
keluarga.

Langkah 1  Murid dikehendaki 1. Guru memberi didikan BBM: Nota


JOM BELAJAR!
memberikan sepenuh kepada murid tentang dalam bentuk
(10 minit) perhatian dan melibatkan mengenal pasti idea cara “Powerpoint”
Perbincangan/
diri secara aktif dengan meminta bantuan untuk
Penerangan
memberi pendapat menangani penderaan dalam Strategi:
sepanjang proses PdPr keluarga. berpusatkan
yang dijalankan dengan 2. Murid dan guru mengadakan murid
menggunakan Powerpoint. sesi perbincangan tentang
tajuk hari ini. Kecerdasan
3. Murid diminta untuk Pelbagai:
Soalan: menjawab soalan yang 1. Verbal
ditanya oleh guru. Linguistik
1) Pernakah anda mengalami 4. Murid memberi pendapat 2. Kinestetik
penderaan dalam kalangan ahli tentang mengenal pasti idea 3. Visual
keluarga? cara meminta bantuan untuk
 Ya/ Tidak menangani penderaan dalam KBAT:
2) Kalau ya, apakah situasinya keluarga dalam slaid. Memahami
dan bagaimanakah anda 5. Guru membimbing murid
mengatasinya? sebagai fasilitator.
 Memberitahu ibubapa
 Melapor kepada polis
Langkah 2 Permainan 1. Murid diperkenalkan dengan BBM: Wordwall
‘Nombor Soalan:
(10 minit)
Misteri’ permainan ‘Nombor Misteri’.
Strategi:
1) Apakah kesannya jika 2. Guru akan menunjukkan berpusatkan

penderaan dalam kalangan ahli beberapa nombor kepada murid murid


keluarga tidak diuruskan?
dalam permainan.
 Hubungan dalam kalangan Kecerdasan
ahli keluarga akan menjadi 3. Setiap nombor mempunyai Pelbagai:
renggang. soalan berkaitan idea cara Visual, verbal
linguistik
meminta bantuan untuk

menangani penderaan dalam KBAT: Menilai

keluarga.
Nilai:
3. Murid akan memilih nombor
Menepati masa
yang mereka suka.

4. Murid perlu menjawab soalan


yang dipilih.

5. Murid lain akan mengenal

pasti jawapan tersebut sama ada

betul atau tidak.

6. Guru membimbing murid.

Latihan Lembaran kerja 1. Guru membuat penilaian murid 1. Guru memuat naik lembaran BBM:
Pengukuhan melalui lembaran kerja yang kerja di aplikasi “Live Lembaran kerja
diedarkan. WorkSheets”.
(5 minit) 2. Guru mengedarkan link Strategi:
lembaran kerja kepada berpusatkan
semua murid. murid
3. Murid diminta untuk
melengkapkan lembaran Kecerdasan
kerja dalam masa yang Pelbagai:
ditetapkan. 1.Verbal
4. Murid dan guru berbincang linguistik
jawapan mereka bersama- 2. Visual
sama.
5. Murid dibimbing untuk KBAT:
merumuskan isi pelajaran Mengaplikasi
pada hari ini.
Nilai:
Menepati masa

Penutup Refleksi 1.Murid membuat refleksi 1. Guru merangsang minda Strategi:


(2 minit) pembelajaran pada hari tersebut. murid tentang apa yang berpusatkan
dipelajari. murid
2. Murid membuat refleksi
pembelajaran pada hari Kecerdasan
tersebut. pelbagai:
Verbal linguistik
Nilai:
Rasional
