Anda di halaman 1dari 3

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

Mata Pelajaran / Tahun : Pendidikan Kesihatan Tahun 2

Kelas : 2K

Tema/Tajuk : 4.0 KEKELUARGAAN

Tarikh : 01 Jun 2019

Masa : 11.30 pg – 12.00 pg (30 minit)

Bilangan murid : orang

Standard Kandungan : 4.1 Peranan diri sendiri dan ahli keluarga serta
kepentingan institusi kekeluargaan dalam aspek
kesihatan keluarga. Kepentingan menghargai: Diri dan
Ahli keluarga.

Standard Pembelajaran : 4.1.1 Menyatakan keistimewaan diri sebagai lelaki


atau perempuan dalam keluarga.
4.1.2 Mengaplikasi cara menghargai diri dan sesama
ahli keluarga tanpa mengira jantina.
4.1.3 Menilai kepentingan menghargai diri dan sesama
ahli keluarga tanpa mengira jantina.

Pengetahuan Sedia Ada : Murid dapat membezakan jantina masing-masing.

Objektif Pembelajaran : Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat:


1. Menerangkan kepentingan menghargai diri dan
gembira dilahirkan sebagai lelaki atau perempuan.
2. Menghuraikan cara menghargai ahli keluarga.

Sumber / Bahan Bantu Mengajar

1. Lembaran kerja.

EMK : Bekerjasama – Murid menyiapkan tugasan yang diberi


bersama-sama

Penilaian PdP : Lembaran kerja dan kerja berkumpulan.

Langkah / Masa Isi Pelajaran Aktiviti PdP Catatan /


1. Guru membahagikan Strategi PdP:
Permulaan 1. Membantu murid bersedia
murid-murid kepada
(5 minit) untuk pembelajaran. Pengajaran
beberapa kumpulan.
2. Menarik minat murid
2. Murid diminta untuk Berpuatkan Murid
terhadap sesi pengajaran
membuka buku teks
dan pembelajaran.
dan membaca.
Fasa Permulaan

Langkah 1: 1. Guru menerangkan isi Strategi PdP:


Perkembangan
Memberi pendedahan awal buku teks sambil menanya
(20 minit) Pengajaran
soalan kepada murid. berpusatkan murid.
1. Memberi pendedahan 2. Murid menjawab soalan
kepada murid tentang dalam kumpulan masing-
keistimewaan diri masing. Soalan yang
sebagai lelaki atau ditanya:
perempuan - Adakan anda suka jantina Fasa Imaginasi
anda?

- Apakah kelebihan anda


sebagai seorang lelaki atau
perempuan?

1. Murid dikehendaki Strategi PdP:


Langkah 2:
menanya soalan-soalan
Q&A berkaitan dengan peranan Pembelajaran
dan tanggungjawab bagi berkumpulan.
1. Murid saling menanya semua perwatakan di rumah
soalan dan menjawab seperti peranan bapa, ibu, Pengajaran
soalan dalam abang dan sebagainya. berpusatkan murid.
kumpulan masing- 2. Murid dalam kumpulan
masing. akan berbincang dan
menghuraikan jawapan
Fasa
masing-masing dalam
kumpulan. Perkembangan
3. Guru akan memantau dan
membetulkan jawapan murid
sekiranya murid memberi
jawapan yang salah.

Langkah 3: 1. Guru mengedarkan BBM:


lembaran kerja kepada
Menyiapkan lembaran kerja. Lembaran Kerja
murid-murid.
1. Mengenalpasti tahap 2. Murid membincang dalam
kefahaman murid. kumpulan dan menjawab
2. Memupuk nilai Strategi PdP:
lembaran kerja yang diedar.
kerjasama dalam
kalangan murid. Kemahiran
mengaplikasi.

Fasa Tindakan

1. Guru meminta dua


Penutup 1. Membuat kesimpulan BBM
orang murid untuk
(5 minit) tentang sesi pengajaran dan
membuat rumusan Strategi PdP:
pembelajaran bersama
aktiviti pembelajaran Penerapan Nilai.
murid.
tersebut.
2. Melatih murid berani Kemahiran
mengeluarkan suara di membuat
hadapan semua orang. kesimpulan.
Fasa Penutup

Refleksi: murid mencapai objektif PdP.


murid mencapai objektif PdP dengan bimbingan.
murid perlukan bimbingan PdP.
