Anda di halaman 1dari 11

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

Mata Pelajaran: Pendidikan Jasmani

Minggu : 23 Tingkatan : 3 motivasi


Tarikh : 02.09.2022 Hari : Jumaat Masa : 7.45 am – 9-15 am
Bidang Kemahiran / Kandungan : Rekreasi dan kesenggangan (Dodgeball)
Standard Pembelajaran Murid boleh:
Psikomotor:
 1.9.2 Melakukan kemahiran membaling, mengelak dan
menerima bola dalam permainan dodgeball.
Kognitif:
 2.9.2 Merancang strategi menyerang dan bertahan dalam
permainan dodgeball.
Afektif:
 5.3.1 Berkomunikasi dengan ahli kumpulan untuk
melaksanakan aktiviti fizikal atau mencapai matlamat.

Objektif Pembelajaran Disepanjang proses pengajaran dan pembelajaran murid dapat:


Psikomotor
 Melakukan kemahiran membaling, menghadang, menangkap dan
mengelak sekurang-kurangnya 3 percubaan bagi setiap lakuan
dengan teknik yang betul.
Kognitif
 Mengenal pasti strategi menyerang dan bertahan dalam permainan
dodgeball dengan betul dan tepat.
Afektif
 Menunjukkan semangat kesukanan yang di sepanjang
proses pembelajaran.

Elemen Merentas Kurikulum (EMK)


ELEMEN MERENTAS KURIKULUM(EMK)
Bahasa
Kelestarian Alam Sekitar
Nilai Murni
Sains dan Teknologi
Patriotisme
Kreativiti dan Inovasi /
Keusahawanan
Teknologi Maklumat dan Komunikasi (TMK)
: Tandakan ( / ) pada ruangan berkenaan;

Bahan Bantu Belajar (BBB) : Bola, Marker, Kon, Wisel, Laptop


Aktiviti Pengajaran & Pembelajaran
i. Tayangan video permainan dodgeball
Fasa ii. Aktiviti memanaskan badan
Pengenalan

Variasi 1: membaling
Fasa
Variasi 2: meghadang
Perkembangan
Variasi 3: menangkap
Variasi 4 : mengelak
Fasa Permainan kecil (Doodgeball beginner)
Kemuncak
i. Aktiviti menyejukkan badan
Fasa Penutup ii. Rumusan pencapaian murid oleh guru
iii. Refleksi murid
Rujuk Lampiran A
Penilaian Pengajaran & Pembelajaran : Tandakan ( / ) pada ruangan berkenaan;

JENIS PENILAIAN
Latihan Bertulis
Pemerhatian /
Kuiz /
Lisan
Lembaran Kerja
Tugasan Kumpulan
Pembentangan
Lain-Lain (Nyatakan):
………………………………………………….
Rujuk Lampiran B

Refleksi : Refleksi ditulis secara umum dan perincian menggunakan borang


refleksi Model UPSI

Rujuk Lampiran C

Disediakan oleh:

MUHAMMAD ALFIAN ALIFF BIN SALIM


Guru Pelatih Pendidikan Jasmani &
Kesihatan, SM St. Dominic Lahad
Datu, Sabah.
LAMPIRAN A

AKTIVITI PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN


FASA KANDUNGAN CATATAN
i. Tayangan video kemahiran asas dalam permainan dodgeball melalui platform YouTube;
 https://youtu.be/n3NGI5l09q 0
 Murid cuba meneka dan menyatakan tentang topik yang akan mereka pelajari.
ii. Guru menerangkan secara umum berkaitan pengenalan dan undang-undang dakam
dodgeball.
 Diperkenalkan di Malaysia pada tahun 2009.
 Permainan ini melibatkan pemain bergerak dalam gelanggang sambil mengelakkan diri dari
terkena bola yang dituju kepada mereka oleh pihak lawan.
 Permainan ini memerlukan kemahiran membaling,
 mengelak, mengadang, menerima serta memerlukan strategi bermain secara
berpasukan.
 Cara memulakan permainan;
- Kedudukan mula dengan sebelah kaki atas garisan belakang.
- Pemain hanya boleh mengambil 3 bola sahaja yang ada pada sebelah kanan.
- Bola yang berada ditengah akan direbut oleh kedua-dua pasukan.
FASA - Bagi memulakan serangan, bola haruslah melepasi garisan serangan bagi
PENGENALAN mengaktifkan bola.
 Pemain terkeluar atau “mati”.
- Pemain akan “mati” atau terkeluar sekiranya bola menuju dan kena pada mana-
mana bahagian badan (kecuali bola yang melantun terlebih dahulu).
- Pemain juga akan terkeluar sekiranya, bola yang dibaling ditangkap oleh pihak Servis bawah
lawan.
 Cara mendapatkan mata.
- Pasukan akan mendapat mata sekiranya ahli mereka lebih ramai setelah wisel
penamat ditiupkan.
 Cara menghidupkan rakan sepasukan.
- Untuk mengaktifkan semula rakan yang telah terkeluar, ahli pasukan hendaklah
menangkap bola yang dibaling oleh pihak lawan.
- Sekiranya rakan yang terkeluar telah “hidup”, giliran untuk masuk semula ke
gelanggang berdasarkan giliran pada masa terkeluar. Servis atas

iii. Aktiviti pemanasan badan dan reganggan dijalankan secara kumpulan


 Guru membahagikan murid dalam 1 kumpulan berempat
 Guru memberi arahan kepada murid untuk melakukan aktiviti berlari (slow jog) dan
reganggan
 Guru melantik seorang ketua dan murid melakukan aktiviti berlari sambil melakukan
pergerakan pelbagai variasi (melompat, berlari sisi, mengundur)
 Kemudian murid membuat satu kumpulan yang besar berbentuk “U” untuk aktiviti
reganggan otot dari bahagian atas badan ke bahagian bawah badan
AKTIVITI: Aplikasi kemahiran
Variasi 1 (Aktiviti Mudah)
Peraturan permainan:-
 Kemahiran Membaling
 Kemahiranmembaling memerlukan ketepatan dan kuasa.
 Ketepatan,dan kuasa diperlukan bagi mengelakkan pihak lawan menangkap bola yang telah dibaling

Petunjuk:

Servis atas
FASA
PERKEMBANGAN

Servis bawah
Arah bola
Variasi 2
 Peraturan permainan adalah sama seperti variasi 1 cuma “kapal selam” (gelung) dikurangkan 3
Kedudukan
Variasi 3 menyangga
 Peraturan permainan adalah sama seperti variasi 1 cuma servis yang dilakukan perlu terkena
pada “kapal selam” (gelung) terlebih dahulu sebelum permainan diteruskan.

AKTIVITI: KAMI JUARA


Peraturan permainan:-
 Murid dibahagikan kepada kumpulan kecil (6 orang setiap kumpulan)
 Pemain di kawasan X akan melakukan servis dari mana-mana tempat di bahagian belakang
garisan servis.
FASA  Pasukan di kawasan Y akan menyangga bola tidak melebihi tiga kali. Pada sanggaan ketiga, bola
KEMUNCAK mesti melepasi jaring ke bahagian gelanggang pasukan X.
 Jika servis tidak berjaya, pasukan Y akan mendapat satu mata.
 Pasukan Y akan mendapat satu mata jika berjaya mengembalikan bola selepas sekali
menyangga. 2 mata akan diberikan jika bola dikembalikan selepas dua kali menyangga. 3 mata
diberikan selepas tiga kali menyangga.
 Jika pasukan Y tidak berjaya mengembalikan bola atau menyentuh bola melebihi tiga kali,
pasukan X akan mendapat 1 mata dan peluang untuk melakukan servis.
 Jika bola berjaya dikembalikan, rali akan diteruskan dengan pemberian mata mengikut bilangan
lakuan menyangga.
 Apabila servis berpindah, semua pemain pasukan yang akan melakukan servis akan beralih
kedudukan mengikut arah pusingan jam. Pemain yang berada pada posisi nombor 1 selepas
rotasi akan melakukan servis.
 Pasukan yang mendapat 25 mata akan menjadi pemenang.
 Mata hanya akan diberikan kepada pemain yang menggunakan kemahiran menyangga sahaja.

Aktiviti reganggan ringan


 Murid melakukan aktiviti regangan otot bermula dari bahagian bawah badan ke bahagian atas
badan
FASA Sesi soal jawab
PENUTUP  Guru bertanyakan soalan kepada murid berkaitan topik yang telah dipelajari
 Guru memberikan soalan pengukuhan kepada berdasarkan lembaran kerja.
(Rujuk lampiran B)
LAMPIRAN B

LEMBARAN KERJA

Nama :
Kelas :
Tarikh :

Jawab semua soalan diruangan yang disediakan.

NO. SOALAN
Tandakan ( / ) pada jawapan yang betul berdasarkan soalan dibawah:

( ) Servis bawah boleh dilakukan dengan melambung bola pada paras pinggang dengan
menggunakan tangan dominan dan memukul bola dengan tangan bukan dominan.
1.
( ) Servis bawah boleh dilakukan dengan melambung bola pada paras pinggang dengan
menggunakan tangan bukan dominan dan memukul bola dengan tangan dominan.

Tandakan ( / ) pada jawapan yang betul berdasarkan soalan dibawah:

( ) Servis atas pula dilakukan dengan melambung bola ke atas kepala dengan menggunakan tangan
bukan dominan, dan memukulnya dengan tangan dominan.
2.
( ) Servis atas pula dilakukan dengan melambung bola ke atas kepala dengan menggunakan tangan
dominan, dan memukulnya dengan tangan bukan dominan.

Berapakah jumlah pemain dalam 1 pasukan bola tampar?


3.

Nyatakan 3 otot yang terlibat dalam permainan bola tampar:


i.
4. ii.
iii.

Tandakan ( / ) pada jawapan yang betul berdasarkan soalan dibawah:

‘Bola yang dipukul mesti melepasi jaring dan memasuki gelanggang lawan. Jika bola tidak melepasi
jaring atau terkeluar dari gelanggang, pihak lawan akan mendapat satu mata dan akan melakukan
5. servis.’

Penyataan diatas merujuk kepada syarat kemahiran servis dalam permainan bola tampar.
Betul ( ) atau Salah ( )
LAMPIRAN C

BORANG REFLEKSI PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN


(MODEL UPSI)
Bidang Kemahiran / Kandungan :
Kelas : Tarikh :
Masa : Kehadiran :

KRITERIA MAKLUMAT
U - Understanding (Pemahaman)

P - Procedure (Prosedur)

S – Strategy (Strategi)

I - Intervention (Peneguhan)

Ulasan Keseluruhan:

Disediakan oleh:

( )
UJIAN PSIKOMOTOR

Kelas:
Tarikh:
Kemahiran:

Arahan: TandakaN ‘/’ sekiranya pelajar boleh melakukan kemahiran dengan teknik yang betul, manakala
tandakan ‘X’ sekiranya murid tidak boleh melakukan kemahiran dengan teknik yang betul.

No. Nama Kemahiran


Servis Atas Servis Bawah
PENTAKSIRAN AFEKTIF (Semak Kendiri)

Arahan:Tandakan (/) pada ruanagan yang disediakan.

1- Sangat Baik

2- Baik

3- Sederhana

4- Tidak Baik

5- Sangat Tidak Baik

No Soalan 1 2 3 4 5

1 Adakah anda berasa seronok ketika melakukan aktiviti permainan kecil?

2 Adakah ahli kumpulan anda memberi kerjasama yang baik semasa melakukan aktiviti

permainan kecil?

3 Adakah anda suka melakukan aktiviti perlawanan permainan kecil?

4 Adakah anda suka melakukan aktiviti permainan kecil bersama rakan-rakan?
