Anda di halaman 1dari 8

RANCANGAN PELAJARAN HARIAN

MATA PELAJARAN PENDIDIKAN JASMANI MINGGU


KELAS 2 HIJAU MASA 1500-1530 PM
TARIKH 27/01/2023 HARI JUMAAT
BILANGAN MURID 17 ORANG (10 LELAKI , 7 PEREMPUAN)
BIDANG: PERGERAKAN ASAS LAKOMOTOR TAJUK: UNIT 8 SEDIA CERGAS
STANDARD STANDARD
KANDUNGAN 3.3 Melakukan senaman PEMBELAJARAN
meningkatkan daya tahan dan 3.3.1 Melakukan aktiviti
kekuatan otot dengan lakuan regangan dinamik dan statik
yang betul. pada otot-otot utama.

4.3 Mengaplikasikan konsep


asas kelenturan 4.3.1 Mengenal Pasti cara
regangan yang betul.

OBJEKTIF Di akhir pelajaran, murid-murid KRITERIA KEJAYAAN 1. Murid-murid dapat


PEMBELAJARAN dapat ; melakukan regangan otot
Psikomotor seperti regangan otot
1. Melakukan senaman secara ;
regangan otot iaitu ● Secara dinamik
statik dan dinamik ● Secara Statik
dengan perlakuan yang
betul. 2. Murid-murid dapat
menyenaraikan otot otot
Kognitif utama yang terlibat
2. Menyenaraikan dalam regangan dengan
beberapa perlakuan betul.
regangan statik dan 3. Murid dapat menerima
dinamik dengan kekalahan dan
perlakuan yang betul. kemenangan dalam
permainan
Afektif
3. Menerima kemenangan
dan kekalahan dalam
permainan.
STRATEGI PEMBELAJARAN & PENGAJARAN
AKTIVITI Membuat Pemeriksaan
PERMULAAN ● Kehadiran
(5 MINIT) ● Kesihatan
● Pakaian
1500– 1505
One,Two,Three pass!

Cara-cara Permainan
1. Murid-murid dibahagikan kepada 4 kumpulan.
2. Setiap kumpulan mempunyai sebiji bola.
3.Apabila guru memainkan muzik/ membunyikan wisel murid-murid pada baris pertama
dalam kumpulan masing-masing perlu menghantar bola ke belakang secara atas kepala
dengan melakukan regangan pada pinggang , kepada murid kedua dan murid kedua akan
menghantar bola kepada murid seterusnya sehinggalah murid terakhir.
4. Murid terakhir yang menerima bola perlulah bergerak ke hadapan dan murid-murid lain
dalam kumpulan tersebut perlulah berundur ke belakang.
5. Permainan ini diteruskan sehinggalah murid-murid kembali ke kedudukan asal.
6. Aktiviti ini dijalankan selama 2 minit.

Pengelolaan Kelas

RAJAH 1
Alatan
1. Kon
2. Bola
3. Wisel

Aktiviti Memanaskan Badan (2 minit)(Pengelolaan Kelas)

RAJAH 2

Permainan Belalang ,Belatok!

1. Murid dikehendaki membuat dua barisan memanjang yang mewakili kumpulan


belalang dan belatok.
2. Seterusnya ,Murid juga dikehendaki bersedia dalam keadaan mendengar arahan
yang diberikan oleh guru.
3. Murid yang mewakili kumpulan belatok akan berada di sebelah kiri dan kumpulan
yang berada di sebelah kanan pula ialah belalang.
4. Arahan guru adalah, memberitahu cara permainan tersebut iaitu apabila guru
menyuarakan atau menyebut nama seperti “Belalang!”, maka kumpulan yang
mewakili nama tersebut mesti lari ke bahagian kanan dan kumpulan Belatok akan
mengejar dan cuba menangkap ahli kumpulan tersebut
5. Murid akan berlari ke arah kon yang disediakan dan apabila mereka sampai ke kon
tersebut maka kumpulan lain tidak boleh menyentuh dan menangkap kumpulan yang
berada di kon.
6. Permainan akan tamat selepas mendapat keputusan pemenang

AKTIVITI UTAMA Aktiviti 1 – Melakukan regangan dinamik dan statik – Ansur Maju
(12 MINIT) Butiran mengajar

1505–1518 (REGANGAN STATIK)


● Rotasi Bahu :
1. Buka kaki seluas bahu, berdiri secara kaki yang lurus
2. Membuka bahagian tangan dan mendepakan ke sisi
3. Ayunkan tangan yang berada di sisi secara bulatan berulang kali

● Rotasi Separa Leher


1. Buka kaki seluas bahu, berdiri secara kaki yang lurus
2. Meletakkan tangan di sisi
3. Menggelengkan kepala ke kiri dan ke kanan berulang kali

● Mendepa dan menurunkan tangan ke sisi badan

1. Buka kaki seluas bahu, berdiri secara kaki yang lurus


2.Mendepakan tangan ke arah hadapan
3. Mengayunkan tangan ke hadapan dada dan ke sisi badan berulang kali

(REGANGAN DINAMIK)

● Tekan Tubi
1. Meletakkan badan ke atas lantai secara meniarap.
2. Membuka kaki seluas bahu.
3. Membuka tangan dan meletakkan tangan di atas lantai.
4.Mengangkat dan menurunkan badan menggunakan daya tangan dan kaki berulang kali.

● Lompat bintang.

1.Meletakkan badan ke atas lantai secara meniarap.


2. Membuka kaki seluas bahu.
3. Membuka tangan dan meletakkan tangan di atas lantai.
4.Mengangkat dan menurunkan badan menggunakan daya tangan dan kaki berulang kali.

● Kilas pinggang secara berjalan

1.Buka kaki seluas bahu, berdiri secara kaki yang lurus


2. Menghalakan bahagian tangan ke depan
3. Ayunkan tangan yang secara mengilas ke sisi secara berulang kali
Pengelolaan Kelas

RAJAH 3
Alatan
1. Kon
2. Wisel

Aktiviti 2 - Melakukan Regangan Dinamik dan Statik mengikut Stesen yang ditetapkan
secara berkumpulan dan mengikut Muzik berulang secara 5 Kali. Setiap stesen mempunyai
regangan tersendiri.Murid akan meneruskan ke setiap stesen hingga akhir.

Stesen 1-Ini dinamakan Stesen Regangan Statik iaitu Murid secara berpasangan akan
membuat regangan Statik iaitu (Rotasi Bahu)

Stesen 2-Stesen ini murid akan melakukan Regangan Dinamik iaitu Lompat Bintang.

Stesen 3-Murid dikehendaki melakukan Regangan Statik iaitu (Rotasi separa leher)

Stesen 4- Stesen ini murid akan melakukan Regangan Dinamik menggunakan gelung rotan
iaitu (Kilas Pinggang)

Stesen 5 - Murid akan mengakhiri stesen dengan Regangan Statik iaitu Mendepa tangan
ke sisi sambil memegang bola.
Pengelolaan Kelas

RAJAH 4

Alatan
1. Kon.(7 Biji)
2. Speaker.
3. Gelung Rotan ( 1 Unit)
4. Bola (1 Biji)

PERMAINAN
KECIL (8 MINIT) TIC TAC TOE!
Prosedur permainan/ Peraturan Permainan
1518- 1525
1. Murid dikehendaki membentuk dua kumpulan.
2. Murid akan mengisi tempat kosong dengan penanda yang guru telah sediakan.
3. Tanda tersebut mewakili kumpulan tersebut iaitu “X” dan “” O”
4. Permulaan permainan ini mereka akan melakukan regangan yang diarahakan oleh
guru .
5. Apabila murid itu berjaya maka mereka akan bergerak ke permainan dan meletakkan
tanda lalu kembali semula ke ahli kumpulan yang lain dan errka perlu membuat tanda
itu secara selari dan ahli kumpulan lain juga boleh block.
6. Kumpulan yang dapat menandakan secara selari dengan tepat mereka akan dikira
sebagai pemenang
Pengelolaan Permainan

😊 - Murid
X& O-Tanda yang mewakili kumpulan
//-Garisan tempat permainan.

Alatan
1. Kon
2. Kapur/tali
3. Kotak
AKTIVITI PENUTUP
(5 MINIT) Aktiviti
1. Aktiviti Menyejukkan Badan
1525 – 1530 • Regangan sendi dan otot bahagian atas dan bawah dengan pengiraan 10 saat untuk
setiap regangan
• Tarik dan hembus nafas sebanyak 3 kali
2. Dua orang murid dikehendaki ke depan kumpulan untuk menunjukkan Regangan statik
dan dinamik yang telah diajar untuk pengukuhan.
3. Merumus pelajaran berkenaan butiran mengajar.
4. Soal Jawab
• SoalanGuru : Apakah faktor yang perlu dipertimbangkan semasa melakukan regangan
statik dan dinamik?
• Jawapan Jangkaan Murid : Faktor keseimbangan dan daya tahan Otot. Buktinya,
kedudukan ketika melakukan regangan memerlukan keseimbangan dan otot yang kuat.
5. Guru memberi pujian kepada semua murid kerana mengikuti arahan yang diberikan
sepanjang pengajaran dan pembelajaran berlangsung.
6. Buat sorakan dan tepukan bersurai beramai-ramai.
7. Guru membuat penilaian dan refleksi.
PENGUASAAN TAHAP 1 TAHAP 2 TAHAP 3 TAHAP 4 TAHAP 5 TAHAP 6

. Buku Teks Internet Bakul Wisel. Kad Manila.


BAHAN BANTU
Eksperimen Bola PowerPoint
BELAJAR (BBB)
Gambar / Cerita Skitel

Interpersonal Muzikal Kinestetik


Naturalis. Intrapersonal. Verbal Linguistik
KECERDASAN Logik Matematik. Visual Ruang
PELBAGAI

ELEMEN Kreativiti & Inovasi TMK Nilai Sains


MERENTASI
KURIKULUM (EMK)

Kemahiran Komunikasi Pemikiran Kritis dan Kemahiran Penyelesaian Masalah


Kemahiran Sosial Pembelajaran Sepanjang Hayat dan Pengurusa– Kerja
Berpasukan
KEMAHIRAN Kemahiran Keusahawanan Etika dan Moral Profesional
INSANIAH
Kemahiran Kepimpinan

Membanding beza Menginterpretasi. Membuat Ramalan


KEMAHIRAN
BERFIKIR / Mengkategori Mencipta Analogi Mentafsir
ABAD 21 Menjana Idea Membuat Inferens Membuat Keputusan
Membuat Rumusan Menilai

Lembaran Kerja Hasil Pembentangan Lisan


PENILAIAN
Pemerhatian Tugasan Kumpulan Folio
PENGAJARAN &
PEMBELAJARAN Kuiz Ujian Senarai Semak
Perbincangan Projek

Komunikasi Karektor Kreativiti dan Inovatif


ELEMEN 6K
Kolaboratif Pemikiran Kritikal. Kebangsaan
Kekuatan Kelemahan Penambahbaikan
REFLEKSI
Pensyarah Penyelia Guru Pembimbing

Catatan
