Anda di halaman 1dari 4

CONTOH RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

Tingkatan 2

Kandungan Proses Produk Persekitaran Pola


Sama Beza Beza Beza Pola 7

Tema Kesihatan dan Kebersihan

Tajuk

Standard Kandungan 3.2 Menulis untuk mengemukakan maklumat dan


pandangan tentang sesuatu perkara.
Standard Pembelajaran 3.2.1 Menulis untuk menyatakan maklumat yang betul
dengan mengaitkan pengetahuan sedia ada daripada
pelbagai sumber menggunakan ayat yang gramatis.
Objektif Pembelajaran Murid dapat :

1. Menulis untuk mengemukakan maklumat dengan


mengaitkan pengetahuan sedia ada daripada pelbagai
sumber menggunakan ayat yang gramatis.

Kriteria Kejayaan

1. Murid dapat melengkapkan peta minda dengan


maklumat dalam petikan menggunakan ayat yang
gramatis.
2. Murid dapat menyusun maklumat dengan mengenal
pasti isi-isi penting menggunakan ayat yang gramatis.
3. Murid dapat mengkategorikan maklumat berdasarkan
ayat topik, ayat huraian,ayat contoh dan ayat penegas
untuk menghasilkan karangan format syarahan
menggunakan ayat yang gramatis.

Sistem Bahasa Struktur ayat, tatabahasa

Elemen Merentas Kemahiran Abad Ke-21 Kecerdasan Pelbagai


Kurikulum Kemahiran Berfikir Aras Mengaplikasi,menganalisis,
Tinggi (KBAT) menilai,mereka cipta
Strategi Pengajaran dan Pembelajaran Koperatif,
Pembelajaran Sumbang saran, Pembelajaran
Berasaskan Murid
Nilai Murni Kerjasama, Bertanggungjawab
Ilmu Sains, PJPK
Peta Pemikiran Peta Minda
BBM/ABM/ABM Video, gambar, peta minda

Strategi Pengajaran dan Pembelajaran

Aktiviti Pelaksanaan Catatan


Set Induksi 1. Murid menonton sedutan video
( 5 minit ) berkaitan COVID-19.
2. Murid mengemukakan pendapat Sedutan video COVID-19.
berkaitan peristiwa yang ditonton dan
mengaitkan dengan objektif pelajaran Sumbang Saran
untuk dicapai pada hari ini. (Aktiviti di makmal komputer)

Langkah 1 Menghubungkaitkan video yang


( 15 minit ) ditonton dengan petikan yang
1. Setiap kumpulan diedarkan dengan dibaca.
petikan berkaitan video yang ditonton
Aktiviti di makmal komputer
dan diminta untuk membaca petikan
secara mentalis

2. Setiap kumpulan diminta mengenal


pasti maklumat penting yang terdapat
dalam petikan.

Langkah 2
( 20 minit ) Petikan tentang penyakit
Kumpulan A (Murid Asas) berjangkit (pandemik COVID-19)
Mengeluarkan dan mencatat maklumat
Pembelajaran Kooperatif
daripada petikan untuk melengkapkan
Pembelajaran Berasaskan Murid
peta pemikiran. Kecerdasan Pelbagai

Kumpulan B (Murid Sederhana) (Semua aktiviti di dalam kelas)


Menyusun maklumat dengan mengenal
pasti isi-isi penting

Kumpulan C
Mengkategorikan maklumat berdasarkan
ayat topik, ayat huraian,ayat contoh dan
ayat penegas untuk menghasilkan
karangan format syarahan

Langkah 3 1. Setiap kumpulan akan


( 20 minit ) mempersembahkan hasil Pembentangan / Sumbang saran
perbincangan kumpulan di hadapan
kelas dengan menggunakan bahasa (Aktiviti di dalam kelas)
yang santun.

Kumpulan A : Peta i-Think (peta buih


berganda)
Kumpulan B : Jadual
Kumpulan C : Carta alir

2.Murid lain boleh memberi respons dan


sumbang saran.

Pengukuhan/ Pengayaan:
Pengayaan/ Siapa cekap selesai isu
Pemulihan Pemulihan:
Permainan berpasangan padan isu
dengan cara penyelesaian

Penutup
( 5 minit )
Murid merumus hasil aktiviti dan bersoal
jawab tentang aktiviti merujuk kriteria
kejayaan.

Kaedah Pemerhatian ● Pentaksiran bilik darjah


Pentaksiran Lisan dilaksanakan
Penulisan

Refleksi ____ /____ orang murid dapat menguasai objektif pembelajaran dan diberi
latihan permainan siapa cekap selesai .
____ /____ orang murid tidak menguasai objektif pembelajaran dan diberi
latihan pemulihan permainan padan isu dengan cara penyelesaian.
● Pelaksanaan Pola 7 Pedagogi Terbeza dapat dibuat dengan baik.
