Anda di halaman 1dari 2

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

BAHASA MALAYSIA TAHUN 2

Minggu:16 Tarikh: 24.07.2023 Hari:ISNIN


Kelas: 2 BIJAK Masa: 10.00-11.00 Kehadiran:
Tema: Alam Sekitar dan Teknologi Hijau Tajuk: Alamku Sayang
Kemahiran Mendengar dan Bertutur
Standard Kandungan 1.1 Mendengar dan memberikan respons
1.1.2 Mendengar, memahami, dan memberikan respons terhadap;
Standard Pembelajaran
(iv) permintaan
Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat;
Objektif Pembelajaran
1. Memberikan respons terhadap permintaan.
Kriteria Kejayaan Murid dianggap berjaya apabila dapat;
(Penilaian) 1. Mendengar, memberikan respon dan menulis.
Bahan Bantu Mengajar Buku teks, buku aktiviti
Aktiviti Pengajaran dan Pembelajaran:
Pokok Pembersih Udara (Buku Teks Jilid 2: 22-23)
Aktiviti Pemulaan 1. Murid bersoal jawab berdasarkan gambar dengan bimbingan guru.
2. Murid mendengar penerangan guru tentang isi pelajaran dan kaitannya dengan tajuk pelajaran.
3. Murid membaca dan memahami teks dengan bimbingan guru.
4. Murid mendengar dengan memberikan respons terhadap permintaan.
Aktiviti Utama
5. Murid melakukan simulasi.
6. Murid melengkapkan latihan yang diberi oleh guru. (Buku Aktiviti Jilid 2: 25)
Aktiviti Penutup 7. Murid mendengar guru membuat kesimpulan tentang isi pelajaran.
PENGISIAN KURIKULUM
KB: Menghubungkaitkan KP: - Ilmu: -
SISTEM BAHASA Sebutan dan intonasi Tatabahasa Sistem ejaan Kosa kata Peribahasa
ELEMEN MERENTAS KURIKULUM (EMK)
Bahasa Sains dan Teknologi Keusahawanan Teknologi Maklumat dan Komunikasi (TMK)
Nilai Murni Kelestarian Alam Sekitar Patriotisme Kreativiti dan Inovasi
KEMAHIRAN BERFIKIR ARAS TINGGI (KBAT)
Mengaplikasi Menganalisis Menilai Mencipta
KEMAHIRAN ABAD KE-21
Berdaya tahan Pemikir Bersifat ingin tahu
Mahir berkomunikasi Kerja Sepasukan Berperinsip
Bermaklumat Penyayang / Prihatin Patriotik
STRATEGI PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN AKTIVITI PEMBELAJARAN ABAD KE-21
5P Penyelesaian Masalah Round Table Think, Pair, Share
Pembelajaran Berasaskan Projek Pembelajaran Kooperatif Hot Seat 3 stray and 1 stay
Pembelajaran Kecergasan Pelbagai Pembelajaran Kontekstual Permainan Didik Hibur
Pembelajaran Konstruktivisme Kemahiran Belajar Cara Belajar Pembentangan Main Peranan
Kajian Masa Depan Pembelajaran Akses Kendiri Gallery Walk Deklamasi Sajak / Nyanyian
Pembelajaran Luar Bilik Darjah Pembelajaran Masteri Take off,Touch Down Peta I-think
Pendekatan Modular Pendekatan Berpusatkan Murid Lain-lain:
PENTAKSIRAN DAN PENILAIAN
Projek Mudah Bercerita Main Peranan Permainan
Kuiz Kerja Individu/Berpasangan/Kumpulan Pemerhatian Lembaran Kerja
Aktiviti pengajaran dan pembelajaran dijalankan dengan jayanya.
CATATAN
Akitviti pengajaran dan pembelajaran ditangguhkan kerana mesyuarat/taklimat/CRK/cuti umum/program sekolah.
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
BAHASA MELAYU TAHUN 1
Minggu 16 Tarikh 24/7/2023 Hari Isnin
Kelas 1 CERDAS Masa 11.00-12.00 Kehadiran

6. Sains, Teknologi Kemahiran Mendengar


Tema Unit 16. Sains dan Kita Bahasa
dan Inovasi dan Bertutur
Standard Kandungan Standard Pembelajaran
1.1 Mendengar dan memberikan respons 1.1.2 Mendengar, memahami, dan memberikan
respons terhadap;
iii) pesanan
Objektif Pembelajaran Kriteria Kejayaan
Pada akhir sesi pembelajaran, sebilangan besar Pada akhir pembelajaran, murid mencapai objektif
murid dapat: melalui:
1. Mendengar dan memberikan sekurang-kurangnya 2. Melengkapkan dialog dengan menggunakan
2 respons terhadap pesanan. sekurang-kurangnya 2 respons yang sesuai.
Bahan Bantu Mengajar Buku teks
Bahan Bantu Belajar Buku aktiviti
Kerja individu
Pentaksiran dan Penilaian
Lembaran Kerja
Tahap Penguasaan 1 2 3 4 5 6
Bilangan

Sistem Bahasa Sebutan dan intonasi Kemahiran Abad Ke-21 Mahir Berkomunikasi
Kemahiran Berfikir Aras Strategi Pengajaran dan Pembelajaran
Tinggi (KBAT)
Menjanakan idea Pembelajaran Kecerdasan Pelbagai
Elemen Merentas Akitviti Pembelajaran
Kurikulum (EMK)
Nilai Murni Abad Ke-21
Main Peranan

Rangka Pengajaran
Ingat Pesanan Cikgu (Buku Teks: 98)
8. Murid bersoal jawap berdasarkan gambar.
Aktiviti Permulaan
9. Murid mendengar penerangan guru tentang objektif pelajaran dan kriteria kejayaan
yang harus dicapai serta kaitannya dengan tajuk pelajaran
10. Murid mendengar penerangan guru tentang isi kandungan/pengajaran
11. Murid membaca dan memahami dialog dengan bimbingan guru.
12. Murid melakukan aktiviti main peranan.
Aktiviti Utama
13. Murid melakukan aktiviti mendengar dan memberikan respons terhadap pesanan.
14. Murid melengkapkan latihan berdasarkan tajuk yang telah dibincangkan (Buku Aktiviti
Jilid 2: 23)
15. Murid mengimbas kembali apa yang telah dipelajari.
Aktiviti Penutup 16. Murid mendengar guru membuat kesimpulan dan rumusan daripada keseluruhan
pembelajaran hari ini.
Tindakan susulan Pemulihan Pengukuhan Pengayaan
Buku aktiviti (m/s 23) Latih tubi Latih tubi Latih tubi

Choose an item.
Refleksi
Choose an item.
Catatan Choose an item.
