Anda di halaman 1dari 16

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

SMK TUN TIJAH,


LORONG TUN FATIMAH,75400 MELAKA.
RANCANGAN PELAJARAN HARIAN TAHUN 2023

HARI : ISNIN MINGGU : 2 TARIKH : 27 MAC 2023


MATA KELAS : 1 AMANAH
GEOGRAFI MASA : 9.40 - 10.20 PAGI
PELAJARAN JUMLAH MURID : 30
BAB BAB 1 : ARAH REFLEKSI
STANDARD Arah Mata Angin dan Bearing Sudutan
KANDUNGAN _______ pelajar hadir dan semua pelajar dapat
mencapai objektif dan diberikan tahap
Pada akhir pembelajaran, murid dapat: penguasaan ___ kerana dapat melengkapkan
1. Mengenalpasti lapan arah mata angin tugasan dengan baik
OBJEKTIF 2. Menggunakan matahari sebagai panduan untuk menentukan arah mata angin
PEMBELAJARAN
_______pelajar tidak hadir dan akan diberikan
bimbingan pada sesi PdPc yang seterusnya.

Pada akhir pembelajaran, murid dianggap berjaya sekiranya dapat:


1. Menunjukkan arah mata angin
2. Mengenal pasti arah berpandukan matahari.
KRITERIA PDP Ditangguhkan kerana:
KEJAYAAN Murid terlibat dengan Program Ihya Ramadhan
peringkat sekolah.
STRATEGI PdP
Set Induksi Pembelajaran Berasaskan Inkuiri
Guru menyatakan empat arah mata angin yang digunakan oleh semua negara di dunia. Pembelajaran Berasaskan Masalah
Penggunaan Teknologi
ELEMEN MERNTASI KURIKULUM (EMK)
Perkembangan Pembelajaran (Aktiviti) Kelestarian Alam Sekitar
1. Guru memberikan penerangan topik Nilai Murni
2.Murid membuat perbincangan dengan rakan sebelah.
AKTIVITI 3. Menjawab pelbagai soalan aras kecerdasan Sains dan Teknologi
Patriotisme
Keusahawanan
Teknologi Maklumat & Komunikasi
Penutup Kelestarian Global
Wakil murid membuat rumusan objektif pembelajaran dan kriteria kejayaan yang dipelajari Pendidikan Kewangan
pada hari ini. Kreativiti dan Inovasi
1 Menunjukkan arah mata angin PDP ABAD 21
TP
2 Mengenal pasti arah berpandukan matahari. Brainstorming (sumbangsaran)
BAHAN BANTU MENGAJAR KBAT PENTAKSIRAN Cafe (Kedai kopi)
LCD/Power Point Mengaplikasi Latihan bertulis Gallery Walk (lawatan galeri)
Buku Teks Menganalisis Kuiz Survey (Tinjauan)
Buku Rujukan Menilai lisan Commersial (iklan)
Modul Mencipta Pembentangan Presentation (persembahan)
Carta/Model/kipas meja dan siling lain-lain: Role Play
Bahan Cetakan Lain: Traffic Light
PETA I-THINK Chain Line (Rangkaian)
Peta Bulatan Peta Alir Human Graphing (Graf manusia)
Peta Buih Peta Pelbagai Alir Video Clips (klip video)
Peta Buih Berganda Peta Titi Stesen/ Bus Stop
Peta Pokok Resap Group (Mengingat semula)
Peta Dakap Qudrat Activity (Aktiviti berempat)
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
SMK TUN TIJAH,
LORONG TUN FATIMAH,75400 MELAKA.

RANCANGAN PELAJARAN HARIAN TAHUN 2023

HARI : ISNIN MINGGU : 2 TARIKH : 27 MAC 2023


MATA REKA BENTUK DAN TEKNOLOGI KELAS : 1 CEKAL
MASA : 12.40 - 1.20 PTG
PELAJARAN (RBT) JUMLAH MURID : 30
BAB BAB 1 : PENGENALAN KEPADA REKA BENTUK DAN TEKNOLOGI REFLEKSI

STANDARD 1.1 Dunia Reka Bentuk


KANDUNGAN
_______ pelajar hadir dan semua pelajar dapat
Pada akhir pembelajaran, murid dapat: mencapai objektif dan diberikan tahap
penguasaan ___kerana dapat melengkapkan
1.1.1 Mentakrifkan reka bentuk dan teknologi tugasan dengan baik
OBJEKTIF 1.1.2 Mengenalpasti elemen reka bentuk berdasarkan produk yang dipilih
PEMBELAJARAN _______pelajar tidak hadir dan akan diberikan
bimbingan pada sesi PdPc yang seterusnya.

Pada akhir pembelajaran, murid dianggap berjaya sekiranya dapat:


1.Menyatakan definisi dunia reka bentuk
2.Menyenaraikan sekurang-kurangnya 4 elemen reka bentuk PDP Ditangguhkan kerana:
KRITERIA
3.Menerangkan elemen reka bentuk yang terdapat dalam sesuatu produk
KEJAYAAN

STRATEGI PdP
Set Induksi Pembelajaran Berasaskan Inkuiri
Guru menunjukkan reka bentuk produk yang pernah dihasilkan/dan terkini Pembelajaran Berasaskan Masalah
Penggunaan Teknologi
ELEMEN MERNTASI KURIKULUM (EMK)
Perkembangan Pembelajaran (Aktiviti) Kelestarian Alam Sekitar
1.Murid menerangkan definisi reka bentuk Nilai Murni
2Murid membuat perbincangan kumpulan dengan memberikan contoh elemen reka bentuk yang
terdapat pada produk yang diberi pada setiap kumpulan Sains dan Teknologi
AKTIVITI 3..Murid menyenaraikan dan menerangkan elemen reka bentuk yang terdapat pada produk tersebut Patriotisme
dengan membuat peta i-think
Keusahawanan
Teknologi Maklumat & Komunikasi
Kelestarian Global
Penutup Pendidikan Kewangan

Murid membuat rumusan tentang pengetahuan yang diperolehi Kreativiti dan Inovasi

1 Mentakrifkan reka bentuk dan teknologi PDP ABAD 21


TP
Brainstorming (sumbangsaran)
BAHAN BANTU MENGAJAR KBAT PENTAKSIRAN Cafe (Kedai kopi)
LCD/Power Point Mengaplikasi Latihan bertulis Gallery Walk (lawatan galeri)
Buku Teks Menganalisis Kuiz Survey (Tinjauan)
Buku Rujukan Menilai lisan Commersial (iklan)
Modul Mencipta Pembentangan Presentation (persembahan)
Carta/Model/kipas meja dan siling lain-lain: Role Play
Bahan Cetakan Lain: Traffic Light
PETA I-THINK Chain Line (Rangkaian)
Peta Bulatan Peta Alir Human Graphing (Graf manusia)
Peta Buih Peta Pelbagai Alir Video Clips (klip video)
Peta Buih Berganda Peta Titi Stesen/ Bus Stop
Peta Pokok Resap Group (Mengingat semula)
Peta Dakap Qudrat Activity (Aktiviti berempat)
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
SMK TUN TIJAH,
LORONG TUN FATIMAH,75400 MELAKA.
RANCANGAN PELAJARAN HARIAN TAHUN 2023

HARI : ISNIN MINGGU : 2 TARIKH : 27 MAC 2023


MATA REKA BENTUK DAN TEKNOLOGI KELAS : 2 BUDIMAN
MASA : 12.40 - 1.20 PTG
PELAJARAN (RBT) JUMLAH MURID : 22
BAB BAB 1 : PENYELESAIAN MASALAH SECARA INVENTIF REFLEKSI
STANDARD 1.0 PENGENALPASTIAN MASALAH
KANDUNGAN 1.1Mengenalpasti masalah _______ pelajar hadir dan semua pelajar dapat
mencapai objektif dan diberikan tahap
Pada akhir pembelajaran, murid dapat: penguasaan ___ kerana dapat melengkapkan
1. Mengenal pasti masalah bukan inventif dan inventif tugasan dengan baik
OBJEKTIF
PEMBELAJARAN _______pelajar tidak hadir dan akan diberikan
bimbingan pada sesi PdPc yang seterusnya.

Pada akhir pembelajaran, murid dianggap berjaya sekiranya dapat:


1.Menerangkan masalah bukan inventif dan inventif
2.Menyenaraikan 2 contoh situasi masalah bukan inventif dan inventif
KRITERIA 3.Menerangkan 2 contoh situasi masalah bukan inventif dan inventif PDP Ditangguhkan kerana:
KEJAYAAN

STRATEGI PdP
Set Induksi Pembelajaran Berasaskan Inkuiri
Guru menunjukkan gambar beberapa situasi. Murid memberi maklum balas dan komen mengenai apa Pembelajaran Berasaskan Masalah
yang dilihat dan pernah diketahui/dialami.
Penggunaan Teknologi
ELEMEN MERNTASI KURIKULUM (EMK)
Bahasa
Perkembangan Pembelajaran (Aktiviti) Kelestarian Alam Sekitar
1. Guru memberikan penerangan topik Nilai Murni
AKTIVITI 2.Murid membuat perbincangan kumpulan dengan memberikan contoh masalah inventif dan bukan
inventif Sains dan Teknologi
3.Murid menganalisis masalah tersebut dalam kumpulan Patriotisme
4. Menjawab pelbagai soalan aras kecerdasan
Keusahawanan
Teknologi Maklumat & Komunikasi
Kelestarian Global
Penutup Pendidikan Kewangan
Wakil murid membuat rumusan objektif pembelajaran dan kriteria kejayaan yang dipelajari
pada hari ini. Kreativiti dan Inovasi
1 Menyatakan maksud masalah bukan inventif dan inventif dengan membuat hubungkait antara PDP ABAD 21
TP produk dengan objek dari segi fungsinya
Brainstorming (sumbangsaran)
BAHAN BANTU MENGAJAR KBAT PENTAKSIRAN Cafe (Kedai kopi)
LCD/Power Point Mengaplikasi Latihan bertulis Gallery Walk (lawatan galeri)
Buku Teks Menganalisis Kuiz Survey (Tinjauan)
Buku Rujukan Menilai lisan Commersial (iklan)
Modul Mencipta Pembentangan Presentation (persembahan)
Carta/Model/kipas meja dan siling lain-lain: Role Play
Bahan Cetakan Lain: Traffic Light
PETA I-THINK Chain Line (Rangkaian)
Peta Bulatan Peta Alir Human Graphing (Graf manusia)
Peta Buih Peta Pelbagai Alir Video Clips (klip video)
Peta Buih Berganda Peta Titi Stesen/ Bus Stop
Peta Pokok Resap Group (Mengingat semula)
Peta Dakap Qudrat Activity (Aktiviti berempat)
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
SMK TUN TIJAH,
LORONG TUN FATIMAH,75400 MELAKA.
RANCANGAN PELAJARAN HARIAN TAHUN 2023

HARI : ISNIN MINGGU : 2 TARIKH : 27 MAC 2023


MATA REKA BENTUK DAN TEKNOLOGI KELAS : 2 DINAMIK
MASA : 1.20 - 2.00 PETANG
PELAJARAN (RBT) JUMLAH MURID : 18
BAB BAB 1 : PENYELESAIAN MASALAH SECARA INVENTIF REFLEKSI
STANDARD 1.0 PENGENALPASTIAN MASALAH
KANDUNGAN 1.1Mengenalpasti masalah _______ pelajar hadir dan semua pelajar dapat
mencapai objektif dan diberikan tahap
Pada akhir pembelajaran, murid dapat: penguasaan ___ kerana dapat melengkapkan
1. Mengenal pasti masalah bukan inventif dan inventif tugasan dengan baik
OBJEKTIF
PEMBELAJARAN
_______pelajar tidak hadir dan akan diberikan
bimbingan pada sesi PdPc yang seterusnya.

Pada akhir pembelajaran, murid dianggap berjaya sekiranya dapat:


1.Menerangkan masalah bukan inventif dan inventif
2.Menyenaraikan 2 contoh situasi masalah bukan inventif dan inventif
KRITERIA 3.Menerangkan 2 contoh situasi masalah bukan inventif dan inventif PDP Ditangguhkan kerana:
KEJAYAAN

STRATEGI PdP
Set Induksi Pembelajaran Berasaskan Inkuiri
Guru menunjukkan gambar beberapa situasi. Murid memberi maklum balas dan komen mengenai apa Pembelajaran Berasaskan Masalah
yang dilihat dan pernah diketahui/dialami.
Penggunaan Teknologi
ELEMEN MERNTASI KURIKULUM (EMK)
Bahasa
Perkembangan Pembelajaran (Aktiviti) Kelestarian Alam Sekitar
1. Guru memberikan penerangan topik Nilai Murni
AKTIVITI 2.Murid membuat perbincangan kumpulan dengan memberikan contoh masalah inventif dan bukan
inventif Sains dan Teknologi
3.Murid menganalisis masalah tersebut dalam kumpulan Patriotisme
4. Menjawab pelbagai soalan aras kecerdasan
Keusahawanan
Teknologi Maklumat & Komunikasi
Kelestarian Global
Penutup Pendidikan Kewangan
Wakil murid membuat rumusan objektif pembelajaran dan kriteria kejayaan yang dipelajari Kreativiti dan Inovasi
pada hari ini.
1 Menyatakan maksud masalah bukan inventif dan inventif dengan membuat hubungkait antara PDP ABAD 21
TP produk dengan objek dari segi fungsinya
Brainstorming (sumbangsaran)
BAHAN BANTU MENGAJAR KBAT PENTAKSIRAN Cafe (Kedai kopi)
LCD/Power Point Mengaplikasi Latihan bertulis Gallery Walk (lawatan galeri)
Buku Teks Menganalisis Kuiz Survey (Tinjauan)
Buku Rujukan Menilai lisan Commersial (iklan)
Modul Mencipta Pembentangan Presentation (persembahan)
Carta/Model/kipas meja dan siling lain-lain: Role Play
Bahan Cetakan Lain: Traffic Light
PETA I-THINK Chain Line (Rangkaian)
Peta Bulatan Peta Alir Human Graphing (Graf manusia)
Peta Buih Peta Pelbagai Alir Video Clips (klip video)
Peta Buih Berganda Peta Titi Stesen/ Bus Stop
Peta Pokok Resap Group (Mengingat semula)
Peta Dakap Qudrat Activity (Aktiviti berempat)
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
SMK TUN TIJAH,
LORONG TUN FATIMAH,75400 MELAKA.

RANCANGAN PELAJARAN HARIAN TAHUN 2023

HARI : SELASA MINGGU : 2 TARIKH : 28 MAC 2023


MATA REKA BENTUK DAN TEKNOLOGI KELAS : 2 DINAMIK
MASA : 7.40 - 9.00 PAGI
PELAJARAN (RBT) JUMLAH MURID : 20
BAB BAB 1 : PENYELESAIAN MASALAH SECARA INVENTIF REFLEKSI
STANDARD 1.0 PENGENALPASTIAN MASALAH
KANDUNGAN 1.1Mengenalpasti masalah _______ pelajar hadir dan semua pelajar dapat
mencapai objektif dan diberikan tahap
Pada akhir pembelajaran, murid dapat: penguasaan 4 kerana dapat melengkapkan
Menerangkan proses penyelesaian masalah bukan inventif dan inventif tugasan dengan baik
OBJEKTIF
PEMBELAJARAN _______pelajar tidak hadir dan akan diberikan
bimbingan pada sesi PdPc yang seterusnya.

Pada akhir pembelajaran, murid dianggap berjaya sekiranya dapat:


1. Murid dapat menjelaskan perbezaan masalah bukan inventif dan inventif dengan betul
KRITERIA 2. Murid dapat memberikan sekurang-kurangnya 2 contoh masalah bukan inventif dan inventif PDP Ditangguhkan kerana:
KEJAYAAN 3. Murid dapat mengenalpasti dan menjelaskan carta alir proses penyelesaian masalah bukan inventif
4. Murid dapat mengenalpasti proses kerja bagi kaedah penyelesaian masalah secara inventif

STRATEGI PdP
Set Induksi Pembelajaran Berasaskan Inkuiri
Guru menunjukkan gambar beberapa situasi. Murid memberi maklum balas dan komen mengenai apa Pembelajaran Berasaskan Masalah
yang dilihat dan pernah diketahui/dialami. Penggunaan Teknologi
ELEMEN MERNTASI KURIKULUM (EMK)
Bahasa
Perkembangan Pembelajaran (Aktiviti) Kelestarian Alam Sekitar
1. Guru memberikan penerangan topik Nilai Murni
AKTIVITI 2.Murid membuat perbincangan kumpulan dengan memberikan contoh masalah inventif dan bukan Sains dan Teknologi
inventif dalam bentuk carta alir
3.Murid menganalisis masalah tersebut dalam kumpulan Patriotisme
4. Murid menjawab pelbagai soalan aras kecerdasan Keusahawanan
Teknologi Maklumat & Komunikasi
Kelestarian Global
Penutup Pendidikan Kewangan
Wakil murid membuat rumusan objektif pembelajaran dan kriteria kejayaan yang dipelajari
pada hari ini. Kreativiti dan Inovasi
1 Menyatakan maksud masalah bukan inventif dan inventif dengan membuat hubungkait antara PDP ABAD 21
TP produk dengan objek dari segi fungsinya Brainstorming (sumbangsaran)
BAHAN BANTU MENGAJAR KBAT PENTAKSIRAN Cafe (Kedai kopi)
LCD/Power Point Mengaplikasi Latihan bertulis Gallery Walk (lawatan galeri)
Buku Teks Menganalisis Kuiz Survey (Tinjauan)
Buku Rujukan Menilai lisan Commersial (iklan)
Modul Mencipta Pembentangan Presentation (persembahan)
Carta/Model/kipas meja dan siling lain-lain: Role Play
Bahan Cetakan Lain: Traffic Light
PETA I-THINK Chain Line (Rangkaian)
Peta Bulatan Peta Alir Human Graphing (Graf manusia)
Peta Buih Peta Pelbagai Alir Video Clips (klip video)
Peta Buih Berganda Peta Titi Stesen/ Bus Stop
Peta Pokok Resap Group (Mengingat semula)
Peta Dakap Qudrat Activity (Aktiviti berempat)
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

SMK TUN TIJAH,


LORONG TUN FATIMAH,75400 MELAKA.

RANCANGAN PELAJARAN HARIAN TAHUN 2023

HARI : SELASA MINGGU : 2 TARIKH : 28 MAC 2023


MATA REKA BENTUK DAN TEKNOLOGI KELAS : 1 CEKAL
MASA : 9.40 - 10.20 PAGI
PELAJARAN (RBT) JUMLAH MURID : 20
BAB BAB 1 : PENYELESAIAN MASALAH SECARA INVENTIF REFLEKSI
STANDARD 1.0 PENGENALPASTIAN MASALAH
KANDUNGAN 1.1Mengenalpasti masalah _______ pelajar hadir dan semua pelajar dapat
mencapai objektif dan diberikan tahap
Pada akhir pembelajaran, murid dapat: penguasaan 4 kerana dapat melengkapkan
Menerangkan proses penyelesaian masalah bukan inventif dan inventif tugasan dengan baik
OBJEKTIF
PEMBELAJARAN _______pelajar tidak hadir dan akan diberikan
bimbingan pada sesi PdPc yang seterusnya.

Pada akhir pembelajaran, murid dianggap berjaya sekiranya dapat:


1. Murid dapat menjelaskan perbezaan masalah bukan inventif dan inventif dengan betul
KRITERIA 2. Murid dapat memberikan sekurang-kurangnya 2 contoh masalah bukan inventif dan inventif PDP Ditangguhkan kerana:
KEJAYAAN 3. Murid dapat mengenalpasti dan menjelaskan carta alir proses penyelesaian masalah bukan inventif
4. Murid dapat mengenalpasti proses kerja bagi kaedah penyelesaian masalah secara inventif

STRATEGI PdP
Set Induksi Pembelajaran Berasaskan Inkuiri
Guru menunjukkan gambar beberapa situasi. Murid memberi maklum balas dan komen mengenai apa Pembelajaran Berasaskan Masalah
yang dilihat dan pernah diketahui/dialami. Penggunaan Teknologi
ELEMEN MERNTASI KURIKULUM (EMK)
Bahasa
Perkembangan Pembelajaran (Aktiviti) Kelestarian Alam Sekitar
1. Guru memberikan penerangan topik Nilai Murni
AKTIVITI 2.Murid membuat perbincangan kumpulan dengan memberikan contoh masalah inventif dan bukan Sains dan Teknologi
inventif dalam bentuk carta alir
3.Murid menganalisis masalah tersebut dalam kumpulan Patriotisme
4. Murid menjawab pelbagai soalan aras kecerdasan Keusahawanan
Teknologi Maklumat & Komunikasi
Kelestarian Global
Penutup Pendidikan Kewangan
Wakil murid membuat rumusan objektif pembelajaran dan kriteria kejayaan yang dipelajari Kreativiti dan Inovasi
pada hari ini.
1 Menyatakan maksud masalah bukan inventif dan inventif dengan membuat hubungkait antara PDP ABAD 21
TP produk dengan objek dari segi fungsinya Brainstorming (sumbangsaran)
BAHAN BANTU MENGAJAR KBAT PENTAKSIRAN Cafe (Kedai kopi)
LCD/Power Point Mengaplikasi Latihan bertulis Gallery Walk (lawatan galeri)
Buku Teks Menganalisis Kuiz Survey (Tinjauan)
Buku Rujukan Menilai lisan Commersial (iklan)
Modul Mencipta Pembentangan Presentation (persembahan)
Carta/Model/kipas meja dan siling lain-lain: Role Play
Bahan Cetakan Lain: Traffic Light
PETA I-THINK Chain Line (Rangkaian)
Peta Bulatan Peta Alir Human Graphing (Graf manusia)
Peta Buih Peta Pelbagai Alir Video Clips (klip video)
Peta Buih Berganda Peta Titi Stesen/ Bus Stop
Peta Pokok Resap Group (Mengingat semula)
Peta Dakap Qudrat Activity (Aktiviti berempat)
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
SMK TUN TIJAH,
LORONG TUN FATIMAH,75400 MELAKA.
RANCANGAN PELAJARAN HARIAN TAHUN 2023

HARI : SELASA MINGGU : 2 TARIKH : 28 MAC 2023


MATA KELAS : 1 AMANAH
GEOGRAFI MASA : 12.40 - 1.20 T/HARI
PELAJARAN JUMLAH MURID : 30
BAB BAB 1 : ARAH REFLEKSI
STANDARD
KANDUNGAN Arah Mata Angin dan Bearing Sudutan _______ pelajar hadir dan semua pelajar dapat
mencapai objektif dan diberikan tahap
Pada akhir pembelajaran, murid dapat: penguasaan ___ kerana dapat melengkapkan
1. Mengenalpasti lapan arah mata angin tugasan dengan baik
OBJEKTIF
2. Menggunakan matahari sebagai panduan untuk menentukan arah mata angin
PEMBELAJARAN _______pelajar tidak hadir dan akan diberikan
bimbingan pada sesi PdPc yang seterusnya.

Pada akhir pembelajaran, murid dianggap berjaya sekiranya dapat:


1. Menunjukkan arah mata angin
KRITERIA 2. Mengenal pasti arah berpandukan matahari. PDP Ditangguhkan kerana:
KEJAYAAN

STRATEGI PdP
Set Induksi Pembelajaran Berasaskan Inkuiri
Guru menyatakan empat arah mata angin yang digunakan oleh semua negara di dunia. Pembelajaran Berasaskan Masalah
Penggunaan Teknologi
ELEMEN MERNTASI KURIKULUM (EMK)
Bahasa
Perkembangan Pembelajaran (Aktiviti) Kelestarian Alam Sekitar
1. Guru memberikan penerangan topik Nilai Murni
AKTIVITI 2.Murid membuat perbincangan dengan rakan sebelah. Sains dan Teknologi
3. Menjawab pelbagai soalan aras kecerdasan
Patriotisme
Keusahawanan
Teknologi Maklumat & Komunikasi
Penutup Kelestarian Global
Wakil murid membuat rumusan objektif pembelajaran dan kriteria kejayaan yang dipelajari Pendidikan Kewangan
pada hari ini. Kreativiti dan Inovasi
1 Menunjukkan arah mata angin PDP ABAD 21
TP
2 Mengenal pasti arah berpandukan matahari. Brainstorming (sumbangsaran)
BAHAN BANTU MENGAJAR KBAT PENTAKSIRAN Cafe (Kedai kopi)
LCD/Power Point Mengaplikasi Latihan bertulis Gallery Walk (lawatan galeri)
Buku Teks Menganalisis Kuiz Survey (Tinjauan)
Buku Rujukan Menilai lisan Commersial (iklan)
Modul Mencipta Pembentangan Presentation (persembahan)
Carta/Model/kipas meja dan siling lain-lain: Role Play
Bahan Cetakan Lain: Traffic Light
PETA I-THINK Chain Line (Rangkaian)
Peta Bulatan Peta Alir Human Graphing (Graf manusia)
Peta Buih Peta Pelbagai Alir Video Clips (klip video)
Peta Buih Berganda Peta Titi Stesen/ Bus Stop
Peta Pokok Resap Group (Mengingat semula)
Peta Dakap Qudrat Activity (Aktiviti berempat)
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
SMK TUN TIJAH,
LORONG TUN FATIMAH,75400 MELAKA.
RANCANGAN PELAJARAN HARIAN TAHUN 2023

HARI : SELASA MINGGU : 2 TARIKH : 28 MAC 2023


MATA KELAS : 1 CEKAL
GEOGRAFI MASA : 1.20 - 2.00 PETANG
PELAJARAN JUMLAH MURID : 30
BAB BAB 1 : ARAH REFLEKSI
STANDARD
KANDUNGAN Arah Mata Angin dan Bearing Sudutan _______ pelajar hadir dan semua pelajar dapat
mencapai objektif dan diberikan tahap
Pada akhir pembelajaran, murid dapat: penguasaan ___ kerana dapat melengkapkan
1. Mengenalpasti lapan arah mata angin tugasan dengan baik
OBJEKTIF
2. Menggunakan matahari sebagai panduan untuk menentukan arah mata angin
PEMBELAJARAN _______pelajar tidak hadir dan akan diberikan
bimbingan pada sesi PdPc yang seterusnya.

Pada akhir pembelajaran, murid dianggap berjaya sekiranya dapat:


1. Menunjukkan arah mata angin
KRITERIA 2. Mengenal pasti arah berpandukan matahari. PDP Ditangguhkan kerana:
KEJAYAAN

STRATEGI PdP
Set Induksi Pembelajaran Berasaskan Inkuiri
Guru menyatakan empat arah mata angin yang digunakan oleh semua negara di dunia. Pembelajaran Berasaskan Masalah
Penggunaan Teknologi
ELEMEN MERNTASI KURIKULUM (EMK)
Bahasa
Perkembangan Pembelajaran (Aktiviti) Kelestarian Alam Sekitar
1. Guru memberikan penerangan topik Nilai Murni
AKTIVITI 2.Murid membuat perbincangan dengan rakan sebelah. Sains dan Teknologi
3. Menjawab pelbagai soalan aras kecerdasan
Patriotisme
Keusahawanan
Teknologi Maklumat & Komunikasi
Penutup Kelestarian Global
Wakil murid membuat rumusan objektif pembelajaran dan kriteria kejayaan yang dipelajari Pendidikan Kewangan
pada hari ini. Kreativiti dan Inovasi
1 Menunjukkan arah mata angin PDP ABAD 21
TP
2 Mengenal pasti arah berpandukan matahari. Brainstorming (sumbangsaran)
BAHAN BANTU MENGAJAR KBAT PENTAKSIRAN Cafe (Kedai kopi)
LCD/Power Point Mengaplikasi Latihan bertulis Gallery Walk (lawatan galeri)
Buku Teks Menganalisis Kuiz Survey (Tinjauan)
Buku Rujukan Menilai lisan Commersial (iklan)
Modul Mencipta Pembentangan Presentation (persembahan)
Carta/Model/kipas meja dan siling lain-lain: Role Play
Bahan Cetakan Lain: Traffic Light
PETA I-THINK Chain Line (Rangkaian)
Peta Bulatan Peta Alir Human Graphing (Graf manusia)
Peta Buih Peta Pelbagai Alir Video Clips (klip video)
Peta Buih Berganda Peta Titi Stesen/ Bus Stop
Peta Pokok Resap Group (Mengingat semula)
Peta Dakap Qudrat Activity (Aktiviti berempat)
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
SMK TUN TIJAH,
LORONG TUN FATIMAH,75400 MELAKA.

RANCANGAN PELAJARAN HARIAN TAHUN 2023

HARI : RABU MINGGU : 2 TARIKH : 29 MAC 2023


MATA REKA BENTUK DAN TEKNOLOGI KELAS : 2 DINAMIK
MASA : 7.40 - 8.20 PAGI
PELAJARAN (RBT) JUMLAH MURID : 20
BAB BAB 1 : PENYELESAIAN MASALAH SECARA INVENTIF REFLEKSI

STANDARD 1.0 PENGENALPASTIAN MASALAH


KANDUNGAN 1.1Mengenalpasti masalah
_______ pelajar hadir dan semua pelajar dapat
Pada akhir pembelajaran, murid dapat: mencapai objektif dan diberikan tahap
penguasaan 4 kerana dapat melengkapkan
Menerangkan proses penyelesaian masalah bukan inventif dan inventif tugasan dengan baik
OBJEKTIF
PEMBELAJARAN _______pelajar tidak hadir dan akan diberikan
bimbingan pada sesi PdPc yang seterusnya.

Pada akhir pembelajaran, murid dianggap berjaya sekiranya dapat:


1. Murid dapat mengenalpasti dan menjelaskan carta alir proses penyelesaian masalah bukan inventif
2. Murid dapat mengenalpasti proses kerja bagi kaedah penyelesaian masalah secara inventif PDP Ditangguhkan kerana:
KRITERIA
KEJAYAAN Perjumpaan Aktiviti Kokurikulum Bil. 1/2023

STRATEGI PdP
Set Induksi Pembelajaran Berasaskan Inkuiri
Guru menunjukkan gambar beberapa situasi. Murid memberi maklum balas dan komen mengenai apa Pembelajaran Berasaskan Masalah
yang dilihat dan pernah diketahui/dialami.
Penggunaan Teknologi
ELEMEN MERNTASI KURIKULUM (EMK)
Perkembangan Pembelajaran (Aktiviti) Kelestarian Alam Sekitar
1. Guru memberikan penerangan topik Nilai Murni
2.Murid membuat perbincangan kumpulan dengan memberikan contoh masalah inventif dan bukan
inventif dalam bentuk carta alir Sains dan Teknologi
AKTIVITI 3. Murid menyelesaikan tugasan yang diberi secara individu Patriotisme
Keusahawanan
Teknologi Maklumat & Komunikasi
Kelestarian Global
Penutup Pendidikan Kewangan
Wakil murid membuat rumusan objektif pembelajaran dan kriteria kejayaan yang dipelajari Kreativiti dan Inovasi
pada hari ini.
Menyatakan maksud masalah bukan inventif dan inventif dengan membuat hubungkait antara
1 produk dengan objek dari segi fungsinya PDP ABAD 21
TP
Brainstorming (sumbangsaran)
BAHAN BANTU MENGAJAR KBAT PENTAKSIRAN Cafe (Kedai kopi)
LCD/Power Point Mengaplikasi Latihan bertulis Gallery Walk (lawatan galeri)
Buku Teks Menganalisis Kuiz Survey (Tinjauan)
Buku Rujukan Menilai lisan Commersial (iklan)
Modul Mencipta Pembentangan Presentation (persembahan)
Carta/Model/ lain-lain: Role Play
Bahan Cetakan Lain: Traffic Light
PETA I-THINK Chain Line (Rangkaian)
Peta Bulatan Peta Alir Human Graphing (Graf manusia)
Peta Buih Peta Pelbagai Alir Video Clips (klip video)
Peta Buih Berganda Peta Titi Stesen/ Bus Stop
Peta Pokok Resap Group (Mengingat semula)
Peta Dakap Qudrat Activity (Aktiviti berempat)
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
SMK TUN TIJAH,
LORONG TUN FATIMAH,75400 MELAKA.

RANCANGAN PELAJARAN HARIAN TAHUN 2023

HARI : RABU MINGGU : 2 TARIKH : 29 MAC 2023


MATA REKA BENTUK DAN TEKNOLOGI KELAS : 2 BUDIMAN
MASA : 10.40 PAGI - 12.00 T/HARI
PELAJARAN (RBT) JUMLAH MURID : 24
BAB BAB 1 : PENYELESAIAN MASALAH SECARA INVENTIF REFLEKSI

STANDARD 1.0 PENGENALPASTIAN MASALAH


KANDUNGAN 1.1Mengenalpasti masalah
_______ pelajar hadir dan semua pelajar dapat
Pada akhir pembelajaran, murid dapat: mencapai objektif dan diberikan tahap
penguasaan ___ kerana dapat melengkapkan
1. Mengenal pasti masalah bukan inventif dan inventif tugasan dengan baik
OBJEKTIF
PEMBELAJARAN _______pelajar tidak hadir dan akan diberikan
bimbingan pada sesi PdPc yang seterusnya.

Pada akhir pembelajaran, murid dianggap berjaya sekiranya dapat:


1.Menerangkan masalah bukan inventif dan inventif
2.Menyenaraikan 2 contoh situasi masalah bukan inventif dan inventif PDP Ditangguhkan kerana:
KRITERIA
3.Menerangkan 2 contoh situasi masalah bukan inventif dan inventif
KEJAYAAN

STRATEGI PdP
Set Induksi Pembelajaran Berasaskan Inkuiri
Guru menunjukkan gambar beberapa situasi. Murid memberi maklum balas dan komen mengenai apa Pembelajaran Berasaskan Masalah
yang dilihat dan pernah diketahui/dialami.
Penggunaan Teknologi
ELEMEN MERNTASI KURIKULUM (EMK)
Perkembangan Pembelajaran (Aktiviti) Kelestarian Alam Sekitar
1. Guru memberikan penerangan topik Nilai Murni
2.Murid membuat perbincangan kumpulan dengan memberikan contoh masalah inventif dan bukan
inventif Sains dan Teknologi
AKTIVITI 3.Murid menganalisis masalah tersebut dalam kumpulan Patriotisme
4. Menjawab pelbagai soalan aras kecerdasan
Keusahawanan
Teknologi Maklumat & Komunikasi
Kelestarian Global
Penutup Pendidikan Kewangan
Wakil murid membuat rumusan objektif pembelajaran dan kriteria kejayaan yang dipelajari
pada hari ini. Kreativiti dan Inovasi

Menyatakan maksud masalah bukan inventif dan inventif dengan membuat hubungkait antara
1 produk dengan objek dari segi fungsinya PDP ABAD 21
TP
Brainstorming (sumbangsaran)
BAHAN BANTU MENGAJAR KBAT PENTAKSIRAN Cafe (Kedai kopi)
LCD/Power Point Mengaplikasi Latihan bertulis Gallery Walk (lawatan galeri)
Buku Teks Menganalisis Kuiz Survey (Tinjauan)
Buku Rujukan Menilai lisan Commersial (iklan)
Modul Mencipta Pembentangan Presentation (persembahan)
Carta/Model/ lain-lain: Role Play
Bahan Cetakan Lain: Traffic Light
PETA I-THINK Chain Line (Rangkaian)
Peta Bulatan Peta Alir Human Graphing (Graf manusia)
Peta Buih Peta Pelbagai Alir Video Clips (klip video)
Peta Buih Berganda Peta Titi Stesen/ Bus Stop
Peta Pokok Resap Group (Mengingat semula)
Peta Dakap Qudrat Activity (Aktiviti berempat)
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
SMK TUN TIJAH,
LORONG TUN FATIMAH,75400 MELAKA.

RANCANGAN PELAJARAN HARIAN TAHUN 2023

HARI : KHAMIS MINGGU : 2 TARIKH : 30 MAC 2023


MATA REKA BENTUK DAN TEKNOLOGI KELAS : 1 CEKAL
MASA : 10.40 - 11.20 PAGI
PELAJARAN (RBT) JUMLAH MURID : 30
BAB BAB 1 : PENGENALAN KEPADA REKA BENTUK DAN TEKNOLOGI REFLEKSI

STANDARD 1.1 Dunia Reka Bentuk


KANDUNGAN
_______ pelajar hadir dan semua pelajar dapat
Pada akhir pembelajaran, murid dapat: mencapai objektif dan diberikan tahap
penguasaan ___kerana dapat melengkapkan
1.1.1 Mentakrifkan reka bentuk dan teknologi tugasan dengan baik
OBJEKTIF 1.1.2 Mengenalpasti elemen reka bentuk berdasarkan produk yang dipilih
PEMBELAJARAN _______pelajar tidak hadir dan akan diberikan
bimbingan pada sesi PdPc yang seterusnya.

Pada akhir pembelajaran, murid dianggap berjaya sekiranya dapat:


1.Menyatakan definisi dunia reka bentuk
2.Menyenaraikan sekurang-kurangnya 4 elemen reka bentuk PDP Ditangguhkan kerana:
KRITERIA
3.Menerangkan elemen reka bentuk yang terdapat dalam sesuatu produk
KEJAYAAN

STRATEGI PdP
Set Induksi Pembelajaran Berasaskan Inkuiri
Guru menunjukkan reka bentuk produk yang pernah dihasilkan/dan terkini Pembelajaran Berasaskan Masalah
Penggunaan Teknologi
ELEMEN MERNTASI KURIKULUM (EMK)
Perkembangan Pembelajaran (Aktiviti) Kelestarian Alam Sekitar
1.Murid menerangkan definisi reka bentuk Nilai Murni
2Murid membuat perbincangan kumpulan dengan memberikan contoh elemen reka bentuk yang
terdapat pada produk yang diberi pada setiap kumpulan Sains dan Teknologi
AKTIVITI 3..Murid menyenaraikan dan menerangkan elemen reka bentuk yang terdapat pada produk tersebut Patriotisme
dengan membuat peta i-think
Keusahawanan
Teknologi Maklumat & Komunikasi
Kelestarian Global
Penutup Pendidikan Kewangan

Murid membuat rumusan tentang pengetahuan yang diperolehi Kreativiti dan Inovasi

1 Mentakrifkan reka bentuk dan teknologi PDP ABAD 21


TP
Brainstorming (sumbangsaran)
BAHAN BANTU MENGAJAR KBAT PENTAKSIRAN Cafe (Kedai kopi)
LCD/Power Point Mengaplikasi Latihan bertulis Gallery Walk (lawatan galeri)
Buku Teks Menganalisis Kuiz Survey (Tinjauan)
Buku Rujukan Menilai lisan Commersial (iklan)
Modul Mencipta Pembentangan Presentation (persembahan)
Carta/Model/kipas meja dan siling lain-lain: Role Play
Bahan Cetakan Lain: Traffic Light
PETA I-THINK Chain Line (Rangkaian)
Peta Bulatan Peta Alir Human Graphing (Graf manusia)
Peta Buih Peta Pelbagai Alir Video Clips (klip video)
Peta Buih Berganda Peta Titi Stesen/ Bus Stop
Peta Pokok Resap Group (Mengingat semula)
Peta Dakap Qudrat Activity (Aktiviti berempat)
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
SMK TUN TIJAH,
LORONG TUN FATIMAH,75400 MELAKA.
RANCANGAN PELAJARAN HARIAN TAHUN 2023

HARI : JUMAAT MINGGU : 2 TARIKH : 31 MAC 2023


MATA REKA BENTUK DAN TEKNOLOGI KELAS : 2 BUDIMAN
MASA : 7.40 - 8.20 PAGI
PELAJARAN (RBT) JUMLAH MURID : 22
BAB BAB 1 : PENYELESAIAN MASALAH SECARA INVENTIF REFLEKSI
STANDARD 1.0 PENGENALPASTIAN MASALAH
KANDUNGAN 1.1Mengenalpasti masalah
_______ pelajar hadir dan semua pelajar dapat
Pada akhir pembelajaran, murid dapat: mencapai objektif dan diberikan tahap
penguasaan ___ kerana dapat melengkapkan
1. Mengenal pasti masalah bukan inventif dan inventif tugasan dengan baik
OBJEKTIF
PEMBELAJARAN _______pelajar tidak hadir dan akan diberikan
bimbingan pada sesi PdPc yang seterusnya.

Pada akhir pembelajaran, murid dianggap berjaya sekiranya dapat:


1.Menerangkan masalah bukan inventif dan inventif
2.Menyenaraikan 2 contoh situasi masalah bukan inventif dan inventif
KRITERIA 3.Menerangkan 2 contoh situasi masalah bukan inventif dan inventif PDP Ditangguhkan kerana:
KEJAYAAN
Murid terlibat dengan Program Bacaan Yassin

STRATEGI PdP
Set Induksi Pembelajaran Berasaskan Inkuiri
Guru menunjukkan gambar beberapa situasi. Murid memberi maklum balas dan komen mengenai apa Pembelajaran Berasaskan Masalah
yang dilihat dan pernah diketahui/dialami.
Penggunaan Teknologi
ELEMEN MERNTASI KURIKULUM (EMK)
Bahasa
Perkembangan Pembelajaran (Aktiviti) Kelestarian Alam Sekitar
1. Guru memberikan penerangan topik Nilai Murni
AKTIVITI 2.Murid membuat perbincangan kumpulan dengan memberikan contoh masalah inventif dan bukan
inventif Sains dan Teknologi
3.Murid menganalisis masalah tersebut dalam kumpulan Patriotisme
4. Menjawab pelbagai soalan aras kecerdasan
Keusahawanan
Teknologi Maklumat & Komunikasi
Penutup Kelestarian Global
Wakil murid membuat rumusan objektif pembelajaran dan kriteria kejayaan yang dipelajari Pendidikan Kewangan
pada hari ini. Kreativiti dan Inovasi
1 Menyatakan maksud masalah bukan inventif dan inventif dengan membuat hubungkait antara PDP ABAD 21
TP produk dengan objek dari segi fungsinya
Brainstorming (sumbangsaran)
BAHAN BANTU MENGAJAR KBAT PENTAKSIRAN Cafe (Kedai kopi)
LCD/Power Point Mengaplikasi Latihan bertulis Gallery Walk (lawatan galeri)
Buku Teks Menganalisis Kuiz Survey (Tinjauan)
Buku Rujukan Menilai lisan Commersial (iklan)
Modul Mencipta Pembentangan Presentation (persembahan)
Carta/Model/kipas meja dan siling lain-lain: Role Play
Bahan Cetakan Lain: Traffic Light
PETA I-THINK Chain Line (Rangkaian)
Peta Bulatan Peta Alir Human Graphing (Graf manusia)
Peta Buih Peta Pelbagai Alir Video Clips (klip video)
Peta Buih Berganda Peta Titi Stesen/ Bus Stop
Peta Pokok Resap Group (Mengingat semula)
Peta Dakap Qudrat Activity (Aktiviti berempat)
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
SMK TUN TIJAH,
LORONG TUN FATIMAH,75400 MELAKA.
RANCANGAN PELAJARAN HARIAN TAHUN 2023

HARI : JUMAAT MINGGU : 2 TARIKH : 31 MAC 2023


MATA KELAS : 1 AMANAH
GEOGRAFI MASA : 9.40 - 10.20 PAGI
PELAJARAN JUMLAH MURID : 30
BAB BAB 1 : ARAH REFLEKSI
STANDARD Arah Mata Angin dan Bearing Sudutan
KANDUNGAN
_______ pelajar hadir dan semua pelajar dapat
Pada akhir pembelajaran, murid dapat: mencapai objektif dan diberikan tahap
penguasaan ___ kerana dapat melengkapkan
1. Mengenalpasti lapan arah mata angin tugasan dengan baik
OBJEKTIF 2. Menggunakan matahari sebagai panduan untuk menentukan arah mata angin
PEMBELAJARAN _______pelajar tidak hadir dan akan diberikan
bimbingan pada sesi PdPc yang seterusnya.

Pada akhir pembelajaran, murid dianggap berjaya sekiranya dapat:


1. Menunjukkan arah mata angin
2. Mengenal pasti arah berpandukan matahari.
KRITERIA PDP Ditangguhkan kerana:
KEJAYAAN

STRATEGI PdP
Set Induksi Pembelajaran Berasaskan Inkuiri
Guru menyatakan empat arah mata angin yang digunakan oleh semua negara di dunia. Pembelajaran Berasaskan Masalah
Penggunaan Teknologi
ELEMEN MERNTASI KURIKULUM (EMK)
Perkembangan Pembelajaran (Aktiviti) Kelestarian Alam Sekitar
1. Guru memberikan penerangan topik Nilai Murni
2.Murid membuat perbincangan dengan rakan sebelah.
AKTIVITI 3. Menjawab pelbagai soalan aras kecerdasan Sains dan Teknologi
Patriotisme
Keusahawanan
Teknologi Maklumat & Komunikasi
Penutup Kelestarian Global
Wakil murid membuat rumusan objektif pembelajaran dan kriteria kejayaan yang dipelajari Pendidikan Kewangan
pada hari ini. Kreativiti dan Inovasi
1 Menunjukkan arah mata angin PDP ABAD 21
TP
2 Mengenal pasti arah berpandukan matahari. Brainstorming (sumbangsaran)
BAHAN BANTU MENGAJAR KBAT PENTAKSIRAN Cafe (Kedai kopi)
LCD/Power Point Mengaplikasi Latihan bertulis Gallery Walk (lawatan galeri)
Buku Teks Menganalisis Kuiz Survey (Tinjauan)
Buku Rujukan Menilai lisan Commersial (iklan)
Modul Mencipta Pembentangan Presentation (persembahan)
Carta/Model/kipas meja dan siling lain-lain: Role Play
Bahan Cetakan Lain: Traffic Light
PETA I-THINK Chain Line (Rangkaian)
Peta Bulatan Peta Alir Human Graphing (Graf manusia)
Peta Buih Peta Pelbagai Alir Video Clips (klip video)
Peta Buih Berganda Peta Titi Stesen/ Bus Stop
Peta Pokok Resap Group (Mengingat semula)
Peta Dakap Qudrat Activity (Aktiviti berempat)
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
SMK TUN TIJAH,
LORONG TUN FATIMAH,75400 MELAKA.

RANCANGAN PELAJARAN HARIAN TAHUN 2023

HARI : JUMAAT MINGGU : 2 TARIKH : 31 MAC 2023


MATA REKA BENTUK DAN TEKNOLOGI KELAS : 1 AMANAH
MASA : 10.40 - 12.00 T/HARI
PELAJARAN (RBT) JUMLAH MURID : 30
BAB BAB 1 : PENGENALAN KEPADA REKA BENTUK DAN TEKNOLOGI REFLEKSI

STANDARD 1.1 Dunia Reka Bentuk


KANDUNGAN
_______ pelajar hadir dan semua pelajar dapat
Pada akhir pembelajaran, murid dapat: mencapai objektif dan diberikan tahap
penguasaan ___kerana dapat melengkapkan
1.1.1 Mentakrifkan reka bentuk dan teknologi tugasan dengan baik
OBJEKTIF 1.1.2 Mengenalpasti elemen reka bentuk berdasarkan produk yang dipilih
PEMBELAJARAN _______pelajar tidak hadir dan akan diberikan
bimbingan pada sesi PdPc yang seterusnya.

Pada akhir pembelajaran, murid dianggap berjaya sekiranya dapat:


1.Menyatakan definisi dunia reka bentuk
2.Menyenaraikan sekurang-kurangnya 4 elemen reka bentuk PDP Ditangguhkan kerana:
KRITERIA
3.Menerangkan elemen reka bentuk yang terdapat dalam sesuatu produk
KEJAYAAN

STRATEGI PdP
Set Induksi Pembelajaran Berasaskan Inkuiri
Guru menunjukkan reka bentuk produk yang pernah dihasilkan/dan terkini Pembelajaran Berasaskan Masalah
Penggunaan Teknologi
ELEMEN MERNTASI KURIKULUM (EMK)
Perkembangan Pembelajaran (Aktiviti) Kelestarian Alam Sekitar
1.Murid menerangkan definisi reka bentuk Nilai Murni
2Murid membuat perbincangan kumpulan dengan memberikan contoh elemen reka bentuk yang
terdapat pada produk yang diberi pada setiap kumpulan Sains dan Teknologi
AKTIVITI 3..Murid menyenaraikan dan menerangkan elemen reka bentuk yang terdapat pada produk tersebut Patriotisme
dengan membuat peta i-think
Keusahawanan
Teknologi Maklumat & Komunikasi
Kelestarian Global
Penutup Pendidikan Kewangan

Murid membuat rumusan tentang pengetahuan yang diperolehi Kreativiti dan Inovasi

1 Mentakrifkan reka bentuk dan teknologi PDP ABAD 21


TP
Brainstorming (sumbangsaran)
BAHAN BANTU MENGAJAR KBAT PENTAKSIRAN Cafe (Kedai kopi)
LCD/Power Point Mengaplikasi Latihan bertulis Gallery Walk (lawatan galeri)
Buku Teks Menganalisis Kuiz Survey (Tinjauan)
Buku Rujukan Menilai lisan Commersial (iklan)
Modul Mencipta Pembentangan Presentation (persembahan)
Carta/Model/kipas meja dan siling lain-lain: Role Play
Bahan Cetakan Lain: Traffic Light
PETA I-THINK Chain Line (Rangkaian)
Peta Bulatan Peta Alir Human Graphing (Graf manusia)
Peta Buih Peta Pelbagai Alir Video Clips (klip video)
Peta Buih Berganda Peta Titi Stesen/ Bus Stop
Peta Pokok Resap Group (Mengingat semula)
Peta Dakap Qudrat Activity (Aktiviti berempat)
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
SMK TUN TIJAH,
LORONG TUN FATIMAH,75400 MELAKA.
RANCANGAN PELAJARAN HARIAN TAHUN 2023

HARI : ISNIN MINGGU : 3 TARIKH : 3 APRIL 2023


MATA KELAS : 1 CEKAL
GEOGRAFI MASA : 9.40 - 10.20 PAGI
PELAJARAN JUMLAH MURID : 30
BAB BAB 1 : ARAH REFLEKSI
STANDARD Arah Mata Angin dan Bearing Sudutan
KANDUNGAN _______ pelajar hadir dan semua pelajar dapat
mencapai objektif dan diberikan tahap
Pada akhir pembelajaran, murid dapat: penguasaan ___ kerana dapat melengkapkan
1. Menggunakan kompas untuk menentukan arah mata angin tugasan dengan baik
OBJEKTIF
PEMBELAJARAN
_______pelajar tidak hadir dan akan diberikan
bimbingan pada sesi PdPc yang seterusnya.

Pada akhir pembelajaran, murid dianggap berjaya sekiranya dapat:


1. Menggunakan kompas dan menentukan arah mata angin dengan tepat
KRITERIA PDP Ditangguhkan kerana:
KEJAYAAN

STRATEGI PdP
Set Induksi Pembelajaran Berasaskan Inkuiri
Gurumenunjukcara menggunakan kompas dengan betul Pembelajaran Berasaskan Masalah
Penggunaan Teknologi
ELEMEN MERNTASI KURIKULUM (EMK)
Perkembangan Pembelajaran (Aktiviti) Kelestarian Alam Sekitar
1. Guru memberikan penerangan topik Nilai Murni
2.Murid membuat perbincangan dengan rakan sebelah.
AKTIVITI 3. Menjawab pelbagai soalan aras kecerdasan Sains dan Teknologi
Patriotisme
Keusahawanan
Teknologi Maklumat & Komunikasi
Penutup Kelestarian Global
Wakil murid membuat rumusan objektif pembelajaran dan kriteria kejayaan yang dipelajari Pendidikan Kewangan
pada hari ini. Kreativiti dan Inovasi
3 Mengorientasikan kompas untuk menentukan arah dan mengenal pasti arah berpandukan matahari PDP ABAD 21
TP
Brainstorming (sumbangsaran)
BAHAN BANTU MENGAJAR KBAT PENTAKSIRAN Cafe (Kedai kopi)
LCD/Power Point Mengaplikasi Latihan bertulis Gallery Walk (lawatan galeri)
Buku Teks Menganalisis Kuiz Survey (Tinjauan)
Buku Rujukan Menilai lisan Commersial (iklan)
Modul Mencipta Pembentangan Presentation (persembahan)
Carta/Model/kipas meja dan siling lain-lain: Role Play
Bahan Cetakan Lain: Traffic Light
PETA I-THINK Chain Line (Rangkaian)
Peta Bulatan Peta Alir Human Graphing (Graf manusia)
Peta Buih Peta Pelbagai Alir Video Clips (klip video)
Peta Buih Berganda Peta Titi Stesen/ Bus Stop
Peta Pokok Resap Group (Mengingat semula)
Peta Dakap Qudrat Activity (Aktiviti berempat)
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
SMK TUN TIJAH,
LORONG TUN FATIMAH,75400 MELAKA.

RANCANGAN PELAJARAN HARIAN TAHUN 2023

HARI : ISNIN MINGGU : 3 TARIKH : 3 APRIL 2023


MATA REKA BENTUK DAN TEKNOLOGI KELAS : 1 CEKAL
MASA : 12.40 - 1.20 PTG
PELAJARAN (RBT) JUMLAH MURID : 30
BAB BAB 1 : PENGENALAN KEPADA REKA BENTUK DAN TEKNOLOGI REFLEKSI

STANDARD 1.1 Dunia Reka Bentuk


KANDUNGAN
_______ pelajar hadir dan semua pelajar dapat
Pada akhir pembelajaran, murid dapat: mencapai objektif dan diberikan tahap
penguasaan ___kerana dapat melengkapkan
1.1.1 Mentakrifkan reka bentuk dan teknologi tugasan dengan baik
OBJEKTIF 1.1.2 Mengenalpasti elemen reka bentuk berdasarkan produk yang dipilih
PEMBELAJARAN _______pelajar tidak hadir dan akan diberikan
bimbingan pada sesi PdPc yang seterusnya.

Pada akhir pembelajaran, murid dianggap berjaya sekiranya dapat:


1.Menyatakan definisi dunia reka bentuk
2.Menyenaraikan sekurang-kurangnya 4 elemen reka bentuk PDP Ditangguhkan kerana:
KRITERIA
3.Menerangkan elemen reka bentuk yang terdapat dalam sesuatu produk
KEJAYAAN

STRATEGI PdP
Set Induksi Pembelajaran Berasaskan Inkuiri
Guru menunjukkan reka bentuk produk yang pernah dihasilkan/dan terkini Pembelajaran Berasaskan Masalah
Penggunaan Teknologi
ELEMEN MERNTASI KURIKULUM (EMK)
Perkembangan Pembelajaran (Aktiviti) Kelestarian Alam Sekitar
1.Murid menerangkan definisi reka bentuk Nilai Murni
2Murid membuat perbincangan kumpulan dengan memberikan contoh elemen reka bentuk yang
terdapat pada produk yang diberi pada setiap kumpulan Sains dan Teknologi
AKTIVITI 3..Murid menyenaraikan dan menerangkan elemen reka bentuk yang terdapat pada produk tersebut Patriotisme
dengan membuat peta i-think
Keusahawanan
Teknologi Maklumat & Komunikasi
Kelestarian Global
Penutup Pendidikan Kewangan

Murid membuat rumusan tentang pengetahuan yang diperolehi Kreativiti dan Inovasi

1 Mengenal pasti dua elemen reka bentuk berdasarkan produk sedia ada PDP ABAD 21
TP
Brainstorming (sumbangsaran)
BAHAN BANTU MENGAJAR KBAT PENTAKSIRAN Cafe (Kedai kopi)
LCD/Power Point Mengaplikasi Latihan bertulis Gallery Walk (lawatan galeri)
Buku Teks Menganalisis Kuiz Survey (Tinjauan)
Buku Rujukan Menilai lisan Commersial (iklan)
Modul Mencipta Pembentangan Presentation (persembahan)
Carta/Model/kipas meja dan siling lain-lain: Role Play
Bahan Cetakan Lain: Traffic Light
PETA I-THINK Chain Line (Rangkaian)
Peta Bulatan Peta Alir Human Graphing (Graf manusia)
Peta Buih Peta Pelbagai Alir Video Clips (klip video)
Peta Buih Berganda Peta Titi Stesen/ Bus Stop
Peta Pokok Resap Group (Mengingat semula)
Peta Dakap Qudrat Activity (Aktiviti berempat)
